1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

 1. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,211
  3,568
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Астро, јас лани декември кога обновував договор го имаше моделов на акција некоја за ~200 евра со два броја на Магента М.
  49 inch ULTRA HD 4K TV | 49UK6470PLC | LG UK

  Не е нешто посебно, ама супер работи на него Нетфликс, HBO Go, YT, HDR, има ARC HDMI. Не планирав да го земам, ама имав телефони земено и немав што друго да искористам. Во Нептун и слично беше цирка 30к. Во принцип супер задоволен за сумата. Од лево и десно не шифта многу боја, ама од горе да, кога ќе станам и поминам пред него се затемнува доста, ама кога се седи и гледа е светол и солиден за гледање.

  Имаат и сега некоја слична акција со Магентиве, баш видов реклама за телевизори.
   
  На Ромулка му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,281
  8,693
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Fala za info, veke zemav 32 inchenPhilips so Android, Ambilight.... Ne e los, vrsi rabota ko za 19.000
   
 3. pavlestyle

  pavlestyle
  Gaining Experience

  70
  68
  9 Април 2016
  Машко
  Best buy до кај 400 евра? Најмногу ќе се гледа филмови преку усб,идеално до 43 инчи.
   
 4. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,985
  4,223
  28 oктомври 2008
  Мене најмногу ми смета кај LG Web ОС што нема HBO GO...
   
 6. petkotrajko

  petkotrajko
  Intern

  66
  44
  16 Јуни 2017
  Јас не користам ејч-би-О го, ама еве проверив на ел-џи во кај мене, со веб-ос е, глем има такво...
  дури и апдејт нуди.
  Еве го сликнав тевето, па ќе ги прикачам и сликите, па еве види дали е тоа?
   

  Прикачени датотеки:

  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,292
  703
  9 Мај 2012
  Машко
  Има бе ХБО ГО на мојот ТВ со стар Веб ОС го има ХБО ГО и други
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,292
  703
  9 Мај 2012
  Машко
  Сеедно, кое ви се допаѓа таа земи не е ова ПЦ компоненти графичка ,важно е убава слика и приказ но тоа зависи од кабелски оператор
   
 9. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,985
  4,223
  28 oктомври 2008
  Интересно... Јас гледав телевизори пред некој месец, нешто се мислев за земање, и продавачот ми рече дека верзиите на Web OS за Европа нема HBО Go, поради тоа што провајдерите тука ја нуделе таа опција...
   
 10. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  854
  909
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  Јас знам за некои Сони дека немаат.
   
 11. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  261
  202
  15 ноември 2015
  Машко
  Јас LG би го скокнал . Мои комшии имаа проблем пред 2 месеци. Доаѓаа и од А1 бидејќи мислеа дека е до кабелската.
  Проблемот беше многу лоша слика на кабелска. Иако во салон телевизорот имал според нив една од најчиста и најубава слика.

  Навистина чудно, во менито софтверот изгледаше сосема нормално со убави бои.
  Но штом се пуштеше кабелска телевизорот беше ужас.
  Го земавме да го пробаме и споредиме со мојот кај мене.
  Тогаш ја увидовме разликата и дека телевизорот е со проблем.
  А телевизорот беше 50000 денари, што воопшто не е малку.

  Незнам дали е лоша пратка или нешто друго, но јас би ги прескокнал LG

  Самсунг и Сони би биле подобра опција во секој случај. И покрај тоа што имаат помала гаранција, може со мала доплата да се продолжи и кај Сони и кај Самсунг.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,642
  2,489
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Имаме дома 43 инча LG еве веќе 5-6та година нема мака, од Нептун го земавме.
  Другар зема Samsung 65 инча заоблен, во првата недела му извади вертикална линија. (околу 150К мкд)

  Се слагам за Sony, кога треба да бирам меѓу него и Samsung, би избрал Sony (Bravia). За буџет ТВ би избрал LG без двоумење. WebOS од пред 5 години и сега е ден и ноќ по мазноќа, а ако сакам Плеј Стор ќе си земам Андроид бокс. (за Kodi може и RPi 4)
  Сите брендови имаат лоши серии, мислам дека многу зависи каде е произведен.
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  412
  278
  9 Февруари 2012
  Машко
  Во моментов не се сеќавам кој точно модел на ЛГ тв го имам, ама купен е пред 3-4 години некаде околу 30к, смарт со 3д и еве веќе година дена се појавуваат црни флеки на него (горат сијаличките за backlight).
  Прво почна од 1, сега не работат 4.
  Се разочарав.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,190
  6,244
  21 Јануари 2009
  Ај сликни да видиме како изгледа тоа.
   
  На Astraion и artweb им се допаѓа ова.
 15. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  178
  145
  20 Јуни 2009
  Имам неколку примери каде ЛГ со веб ос уште пред 2рата години почнуваат да кочат до степен потоа да те вадат од такт.

  Пред ерата на Анрдоид (со која воопшто не се согласувам и секогаш ќе препорачам дополнителен уред) ЛГ со веб ос го имаа најдобриот кориснички интерфејс.

  Дали и кај другите корисници веб ос кочи?
   
 16. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  43
  54
  5 oктомври 2010
  Тоа за HBO GO е точно дека немаше ама со последниот апдејт ми се појави. Ми изгледа дека има уште некој од понудениве сервиси што го немаше претходно ама не можам да познаам кој ќе е...
  Листата е: Netflix, RakutenTV, FilmBox Live, Google play movies & TV, Amazon Prime, HBO GO.


  Инаку точно е дека не се најбрзи...
  Од два LG на WebOS и двата ми се тромави. Едниот има практика и да не е секогаш конектиран на WiFi.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,280
  1,720
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  WebOS има HBO GO потврдено и на верзија 4.0 (серија 6ххх) и на 4.5 (серија 7ххх) едино е што на старт вика да симнеш понова верзија на апликацијата а таа што си доаѓа фабрички не работи.

  Додатно во споредба со андроид вебоес-от е далеку побрз и по мое мислење (а и на повеќето ривјуери) многу по јузер френдли. Имав можност да си поиграм на премиум тв Sony AF8 со андроид 8 и далеку по спор и по не интуитивен ми делуваше интерфејсот во споредба и со прилично евтин LG 6470 со WebOS 4.0.

  Ако купувате LG телевизор дефинитивно препорачувам модел од 2019-та т.е. серија 7ххх наместо 6ххх само ради поновиот WebOS 4.5 , пошто има доста големи подобрувања но ако не се користи интерниот оперативен тогаш сеедно бидејќи панелите се скоро истите со моделите 2018-та.
   
  На Astraion и Тони им се допаѓа ова.
 18. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,044
  630
  8 Август 2017
  Машко
  Нема врска серијата, битни се буквите како SK, UK, LK за 2018 и SM, LM, UM за 2019та.
   
 19. JezuzNoChil

  JezuzNoChil
  Intern

  16
  8
  9 Јануари 2019
  Има некој вакво пластично делче што не му треба? Доаѓа заедно со Сони телевизори за на ѕид ставање.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 20. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  791
  864
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Може совет, се мислам помеѓу Samsung UE 55 RU7092UXXH и LG 55 UM7100PLB.
  Двата се 32000 во Нептун, двата се на попуст и акција за рати, ме интересира што би одбрале. Сега за сега предност има ЛГто со 5 години " грижа ". Би одел со Самсунгот ама доколку има опција да се докупи гаранција.
  Го гледав и 55 RU8002 ама на ревјуа видов дека има лош HDR, а на телевизоров само тоа и ќе се гледа, Нетфликс и 4к филмови торенти...
  Edit Не дека другиве два имаат добар ХДР, ама невреди? доплатата за 8002 без подобрување во хдр?
   
  Последна промена: 8 ноември 2019
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 21. noviot

  noviot
  Intern

  72
  34
  1 Февруари 2008
  Мое кратко мислење:
  Samsung-от е со VA панел (подобар контраст, подобро за гледање навечер во темна соба, се губат боите ако се гледа од страна), има Edge LED позадинско осветлување (диодите се во долниот дел од екранот, потенок е екранот но се гледаат бели траки кога има светли објекти на екранот со претежно црна позадина), Подржува HDR10 и HDR10+ формати, и според мене најголемата мана, неmа DTS декодер (ќе треба да бараш филмови само со Dolby Digital звук инаку ќе имаш само слика а не звук).
  LG-то е со IPS панел (подобри агли на гледање, не се губат боите, ама во темна соба црната боја ќе биде сива), има Direct LED позадинско осветлување (диодите се распоредени по целата површина зад екранот, подобра униформност на панелот, но затоа е подебел тв-то), подржува само HDR10 формат, подржува DTS, има според мене подобар оперативен систем и далечинско (magic remote наспроти основото на самнсунгот).
  еве и споредба: Comparison between: 54.6" Samsung UE55RU7025, 54.6" LG 55UM7100PLB
  Се надевам дека ти помогнав колку толку...
   
  На Tajson, Avid, Tomislav96 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  791
  864
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Купен Samsung UE 55 RU7092UXXH, после подолга споредба на двата во салон, отидов со Самсунгот. Директно во него се гледа така да не ми пречи што шифта малце боја под агол ич, на директно вади поубава слика од ЛГ то, за далинското испадна и ЛГто е со простото, следната серија погоре идела со Меџик. Вака барем Ноте9кава ми е Самсунг Меџик Ремоте :D

  Исто прилично во темни услови се гледа филмови, нетфликс, така да подобар избор за мене беше ВА панелов. Докупена и плус 3 години гаранција, тотал 5 за 1200 денари.
   
  На Krkac, noviot, Rukfash и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  854
  909
  9 Декември 2015
  Машко
  Честито, добар избор. One remote оди со 74×× модели. Ама како и да е супер е ТВ-то.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. noviot

  noviot
  Intern

  72
  34
  1 Февруари 2008
  Со здравје да си го гледаш
   
  На Tomislav96 и Avid им се допаѓа ова.
 25. julll

  julll
  Intern

  104
  44
  20 Август 2016
  Незнаев каде да го поставам прашањево, имам андроид бокс којшто сакам да го поврзам за стар телевизор кој нема хдми. Нешто вакво ваљда ќе заврши работа. Каде може да најдам кај нас? Не ми се чека од алиекспрес

  9FF0844A-4456-4B93-9EC9-B8614BE2F535.jpeg
   

Сподели

Вчитување...