1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Со што последно сте се подновиле? #2 (без компјутерски делови) (ЧИТАЈ ПРВ ПОСТ!)

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Fatal1ty_, 13 Април 2014.

 1. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  172
  52
  24 Април 2008
  Да, 375mA наспрема 1А, не е мала разлика воопшто. Ама затоа што цената е повеќе од двојно поголема на ефестот, а не ми смета keeppower 3100mah да ги полнам преку вечер, ќе врши работа и i4. Честито за новиот полнач, добар избор си направил.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,747
  4 Септември 2008
  Keepower зема? фантастични батерии. Ми треба брз полнач, затоа што имам 8x [email protected] 3.400mah за оваа намема i4 ми е спор.

  Kолку комада зема?
   
 3. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  172
  52
  24 Април 2008
  Да, Keeppower 3100mah, со ќелии од Панасоник и заштитно коло од Сеико. Земав 4 парчиња, ќе ми требаат за ноќно возење со точак. Светлата што во Македонија може да се набават се очајно слаби, а прескапи.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,747
  4 Септември 2008
  Имаш и bike light? што зема? или монтираш лампа?
   
 5. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  172
  52
  24 Април 2008
  SolarStorm X2, 2x Cree XM-L2 T6, го чекам од Хонг Конг, преферабилно ќе беше да земам YINDING YD-2XU2 кој е клон на Gemini Duo и има подобра изработка, ама не се продава само „главата“, т.е. само светлото, и цената е три пати поголема, така да за 15 долари и да не сум задоволен со SolarStorm-от, тогаш ќе барам решение, иако верувам дека ќе нема никаков проблем.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 6. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  [​IMG]

  4100 денари + 1500 денари царина =5500 денари.
  од ebay UK
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 7. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  Aliexpress - 350 Денари.

  [​IMG]
   
  На tupacan, Costigan_Jr, olikomerc и уште 7 други им се допаѓа ова.
 8. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  614
  168
  29 Септември 2010
  Bwatch-5000 na 50%
  [​IMG]
  Galaxy s4 i-9505 T-mobile 16500 на промо 649
  [​IMG]
   
  olikomerc, uwemi и на xenon им се допаѓа ова.
 9. goaty

  goaty
  Gaining Experience

  363
  189
  5 Февруари 2010
  Sennheiser HD 600 (finally)

  [​IMG]

  Купено од Амски, цена ~400 евра.

  Sennheiser PX 685i SPORTS White

  [​IMG]

  Купено исто од Амски, цена ~50 евра.
   
  На vlavot, gokica, Molec и уште 5 други им се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,747
  4 Септември 2008
  Импресивно, споделии импресии покасно :)
   
  На goaty му/ѝ се допаѓа ова.
 11. goaty

  goaty
  Gaining Experience

  363
  189
  5 Февруари 2010
  На кратко, и додека трае „burn-in на ушиве“ (не верувам во burn-in на слушалки, сметам дека се е до навикнување на ушите :) ), веднаш приметувам уште еден „слој“ инструменти кај добри flac-ови. Се што моите стари Ultrasone HFI-580 го правеа добро (нагласени highs и lows), HD 600 го прават уште подобро, и додаваат midrange што имам впечаток како и да не постоеше кај Ultrasone-от, па затоа свесно нема да додадам некој звучен атрибут на зборот „midrange“ :). Исто така добредојдена промена е отсуството на sibilance, што кај Ultrasone-от на моменти беше на граница на неподносливо.

  Воедно, иако иницијалниот притисок на венчето е значителен, поради отвореноста на слушалката и екстремно-мекиот материјал на pad-овите, удобноста е ден и ноќ во споредба со Ultrasone-от - HD 600 одаваат впечаток како навистина да се создадени за долги сесии музичко уживање.

  На крај, во кратката сесија вчера сфатив дека поголемиот дел од flac музичката библиотека што ја имам се катастрофално снимени :) така да, back to the drawing (downloading?) board...
   
  dramallama, gremlin и на psyside им се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,747
  4 Септември 2008
  Одлично, ако ти треба инфо за добри снимки обрати се на пп :D

  Иначе генерално во средната висока класа, другите брендови немаат што да бараат, газат Sennheiser.
   
  На gremlin и goaty им се допаѓа ова.
 13. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  350
  131
  13 Април 2007
  Машко
  Денеска си купив нов ТВ :) од АМЦ

  SONY KDL40W605BBAEP


  На попуст беше, го купив за 23 390 денари.
   

  Прикачени датотеки:

  • img.jpg
   img.jpg
   Големина:
   9.2 KB
   Прегледи:
   40
  На theMAD, AlexM, Costigan_Jr и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,074
  1,386
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  [​IMG]
  PS3 SuperSlim 12GB od MediaWorld.it, znam 12 gb ne e nogu ama po cena od 139 evra ednostavno morav da go zemam. pa koga ke si vratam vo mk ke si go upgrejdam na 500gb :D
  za nego zemav i Uncharted: Drake's Fortune 19.99€ , The Last of Us GOTY 39.99€ & Gran Tourismo 5 19.99€, i od GT5 sum razocarn dosta, dzabe go zedov mislam, forza 4 10x podobra
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dramallama

  dramallama
  Gaining Experience

  366
  259
  24 Јануари 2013
  Машко
  Рисиверот купен од Аудиоцентар, по цена од околу 24000, а звучките од Алфа Аудио, окoлу 25-26000 (со попуст). Првични импресии: mindblown!

  DSC_0224.jpg
   
  theMAD, StalkeR, vlavot и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. marchesk

  marchesk
  Gaining Experience

  164
  102
  4 Септември 2012
  Машко
  [​IMG]
  Купено за ~1,000 денари од Али
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Nikon D5300 со 18-55mm (наредно ќе земам 50мм 1.8), гратис торба плус картица за 36.700 денари. Имаше плус 200 CHF Nikon Cashback, ама заради проблеми при регистрација ми пропаднаа. Во секој случај за 10.000 е поевтин од тука.
  Го купив минатитиот месец кога бев во Цирих, конечно деновиве пристигна и го подигнаа од продавницата. Сега треба да видам како да средам да ми го донесат во мк. Купен е од тука https://www.digitec.ch/en/s1/produc...che-16gb-sd-karte-black-2478mp-camera-3483628 тогаш беше 699CHF + 16CHF провизија на плаќање со картица, неколку дена пред скокот на франкот.

  [​IMG]
   
  vlavot, theMAD и на Oktar им се допаѓа ова.
 18. FrukaZ

  FrukaZ
  Gaining Experience

  312
  361
  16 Август 2013
  Машко
  Фудбал
  Iphone
  12504_1591019797798269_3224817912643865834_n.jpg 1795478_1591019774464938_3676245503315781958_n.jpg 10947280_1591019751131607_8219949246542131907_n.jpg
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gokica

  gokica
  Модератор

  8,471
  10,462
  13 Јуни 2009
  Yamaha P-35

  [​IMG]
   
  vlavot, StalkeR и на Taurus им се допаѓа ова.
 20. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  AKG K 514 на старо 2000ден
  akg_k514_mkii.jpg
   
  theMAD, vlavot и на FrukaZ им се допаѓа ова.
 21. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,115
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Сензор на радилица 6,200 денари :D

  [​IMG]
   
  На theMAD и vlavot им се допаѓа ова.
 22. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,112
  675
  2 Мај 2011
  [​IMG]
  9k
   
  На AlexM и theMAD им се допаѓа ова.
 23. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,448
  10,321
  23 oктомври 2012
  Машко
  Хммм... со здравје да си го користиш иако за 9К јас би идел на EQS-A500B-1A

  [​IMG]

  Види колку е кул.
   
  На theMAD му/ѝ се допаѓа ова.
 24. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,122
  587
  6 Јануари 2012
  Машко
 25. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,112
  675
  2 Мај 2011
  Сакав метална рамка, а не ни видов дека овој е на промоција.
   

Сподели

Вчитување...