• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Playstation 5

Vrgood

Gaining Experience
20 јуни 2017
179
78
Супер, фала за инфо. Се мислев и јас да ја земам ама ставив ПС плус и ги почнав Bloodborne и God of war веќе, така да следна на листа е демоните.

Во врска со заштита веќе земав surge protector продолжен кабел ама сакам и УПС дополнително. Се мислам само за моделот, еве тука пишав поопширно, ако имаш некој совет, пукај.
Битното тука ти е да има шуко утикач, т.е. тие нашите што се стандардни а не за компјутер кабл. Тие што ги линкав NJOY го користам, немам проблеми. Сигурно има и поквалитетни ама битно ти е позади што има. Значи Shuko а не C13. Другото битно е VA/W рејтингот. PS5 е околy 220W, тури го 250, телевизорот ~100, 150. Можда ќе сакаш уште нешто да приклучиш. Тури му overhead, зашто под полна пареа многу малце држат. Моето е 1000VA/600W.

П.С.
Човеков мислам дека ги продаде Демоните, имаше две копии, а тие сите игри што идат моментално у bundle се одлични. Сум ги купувал сите по рилис прајс осим демоните. Ја не знам луѓево што веќе даваат 45000 зашто барем не ги пробаат, ги шиткаат за смешни пари, ќе му ја земе некој за тие пари и користена после.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
Човеков мислам дека ги продаде Демоните, имаше две копии, а тие сите игри што идат моментално у bundle се одлични. Сум ги купувал сите по рилис прајс осим демоните. Ја не знам луѓево што веќе даваат 45000 зашто барем не ги пробаат, ги шиткаат за смешни пари, ќе му ја земе некој за тие пари и користена после.

Јас и дадов шанса на Demon Souls, and agreed - ме нервира зашто е тешка, да. Ама ептен убаво направена е играта на PS5.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,341
3,318
Скопје
www.gorast.com
Јас и дадов шанса на Demon Souls, and agreed - ме нервира зашто е тешка, да. Ама ептен убаво направена е играта на PS5.

Не си и дал доволно шанса. ;)
Треба доза на мазохизам да проработи за соулс игри. Јас сум тазе фан, нњпто повеќе од година.
 

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
452
612
Royalty mage, со wooden catalyst (најефтиниот), и falchion-от од 4-1 (на почеток на левел). Препорачувам за почетници во серијалот.
Мислењето е автоматски споено:

Јас и дадов шанса на Demon Souls, and agreed - ме нервира зашто е тешка, да. Ама ептен убаво направена е играта на PS5.
После некое време сваќаш дека е тешка ама на убав начин, имаш прогресија на карактерот со секој левел, пофармај пола саат, лакше се дише.

Целиот проблем е што другите игри се лесни, претежно се button mashers, никогаш не си го ценел својот живот во нив, ниту пак те научиле на основните принципи на комбат, ако некој ти мафта со меч колку пола екран мораш да се тргнеш. Соулс игрите наградуваат агресина игра/офанзива, мораш да им влагаш да се бориш за позиција, да го употребиш теренот (соулс играчите го знаат секој сантим од секоја игра што ја играле).

Со здравје да си ја играш, биди упорен и да знаеш кој истепал 2 боса, готово, иде до крај на играта, на толку муабети дека се тешки видете им ги процентите на платинум трофеи, сите се над 10% платинум што не е случај со button mаsherive и тоа со non missable трофеи.
Мислењето е автоматски споено:

Не си и дал доволно шанса. ;)
Треба доза на мазохизам да проработи за соулс игри. Јас сум тазе фан, нњпто повеќе од година.
Тазе фан се сите, во принцип соулс се почнува откако ќе изиграш све останато, кога ќе ти здосади веќе да стискаш копчиња на празно.
 
Последна промена:

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
366
314
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Во секој случај, светлосни години подобар дизајн од кинескиот спејс шатл

View: https://youtu.be/P4Lshbq27nw


Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Trajcheve

Intern
7 мај 2021
10
1
Момци вака, немам појма од ПС не сум користел ама сега МОРАМ да купам за детето па се надевам ќе ми одговорите и ќе ме упатите.
Каков ПС 5 да купам со диск или дигитална верзија?
Поради тоа што незнам што содржи пакетот дали треба да купам нешто плус и што? (За контролер знам )
Од каде може да купам од Грција, Бугарија, ако не најдам овде.
И ако имате некој совет да дадете би ви бил благодарен.
Прво ми е битно да набавам ПС5 па после ќе ве прашам за акаунти и сл.
Благодарам.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,355
10,292
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Момци вака, немам појма од ПС не сум користел ама сега МОРАМ да купам за детето па се надевам ќе ми одговорите и ќе ме упатите.
Каков ПС 5 да купам со диск или дигитална верзија?
Поради тоа што незнам што содржи пакетот дали треба да купам нешто плус и што? (За контролер знам )
Од каде може да купам од Грција, Бугарија, ако не најдам овде.
И ако имате некој совет да дадете би ви бил благодарен.
Прво ми е битно да набавам ПС5 па после ќе ве прашам за акаунти и сл.
Благодарам.

Каков ќе најдеш. Предност на диск верзијата е што може да купува/менува игрици без да бидат врзани на акаунт. Маана поскап е. Бугарите мислам дека уште не пуштаат на граница, во грција во plaisio.gr нема лагер. Другите продавници не ги знам. Не ти треба ништо екстра освен втор контролер.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,415
1,359
Скопје
Момци вака, немам појма од ПС не сум користел ама сега МОРАМ да купам за детето па се надевам ќе ми одговорите и ќе ме упатите.
Каков ПС 5 да купам со диск или дигитална верзија?
Поради тоа што незнам што содржи пакетот дали треба да купам нешто плус и што? (За контролер знам )
Од каде може да купам од Грција, Бугарија, ако не најдам овде.
И ако имате некој совет да дадете би ви бил благодарен.
Прво ми е битно да набавам ПС5 па после ќе ве прашам за акаунти и сл.
Благодарам.
Дигитална тешко се наога, не дека со диск нешто па ги има повеке. Каде ке начекаш сегде ги снемува брзо. Не ти треба ништо плус инаку освен втор контролер ако е во план да играат двајца нели, инаку се има со конзолата во кутија за да се поврзе на тв.
 

Trajcheve

Intern
7 мај 2021
10
1
Дигитална тешко се наога, не дека со диск нешто па ги има повеке. Каде ке начекаш сегде ги снемува брзо. Не ти треба ништо плус инаку освен втор контролер ако е во план да играат двајца нели, инаку се има со конзолата во кутија за да се поврзе на тв.

Кога би имало да се бира која верзија е подобра/попаметно да се земе, дигитална или со диск?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,415
1,359
Скопје
Кога би имало да се бира која верзија е подобра/попаметно да се земе, дигитална или со диск?
по мене диск, пошто се наогаат игри втора рака за доста ефтино, а плус добиваш се што нуди дигиталната верзија.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,816
1,104
Сони отвори директна регистрирација за купување на ПС5, линк подолу, од официјалната страна. Ова значи дека може да се купи директно од нив, но сепак мора да бидеш избран. За проба се регистрирав со УС акаунтот кој го користам примарно, и со акаунтот кој не го користам често, да видам колку е реална акцијата. Рекоа дека тие што биле по активни со ПС ќе имаат предност, наспрема оние кои сега го креирале акаунтот.
 

rootismyhome

Intern
10 април 2021
33
30
Сони отвори директна регистрирација за купување на ПС5, линк подолу, од официјалната страна. Ова значи дека може да се купи директно од нив, но сепак мора да бидеш избран. За проба се регистрирав со УС акаунтот кој го користам примарно, и со акаунтот кој не го користам често, да видам колку е реална акцијата. Рекоа дека тие што биле по активни со ПС ќе имаат предност, наспрема оние кои сега го креирале акаунтот.
Any orders that contain a non-US based address will be cancelled.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,816
1,104
Any orders that contain a non-US based address will be cancelled.
Не сум стасал до нарачка, колку што видов мора прво да се регистрираш за да учествуваш, ова е повеќе да видам колку се фер околу изборот. Секако кога правиш УСА акаунт мора да ставиш некоја лажна адреса од некои хотел во САД.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,816
1,104
Кога ќе му го испратат во Алјаска нека оди да го земе.
Да ова е само тест, да видам дали се чесни во намерите, секако и ако ме изберат имам другар со адреса во САД, но не се исплаќа, додека да стаса кај нас ќе испадне поскап од Галерија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,341
3,318
Скопје
www.gorast.com
Kade moze da kupam Sony PlayStation 5 na rati ozven Galerija
Како што ти пишав на ФБ, колку што знам тоа е и до банката. Провери дали може они да ти го поделат износот... (можно е да беше ова само за кредитни картици)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,116
Мислења
878,091
Членови
30,728
Најнов член
Mario1302
На врв Дно