• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PlayStation 4 дискусија

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
808
389
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Наводно годишна претплата можело со парите од wallet-от. Јас имам годишна може затоа ми успеало.


Го најдов мејлот, сум земал во јуни 2 по 20 долари гифт катрици од Амазон (плус нешто ситно сум имал на wallet-от). И за 42 долари сум се претплатил на PS Now. Иначе пробај од конзолата, не од сајтот, може ќе функционира така.
Немам ПС4.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,204
1,300
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Е не сум те разбрал сори.
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
808
389
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Ја земав од мерак GTA:LCS како ПС2 класик од радозналост да пробам како ќе ја вози на 3ка пошто никогаш не сум ја играл. Игра од 4 гига ја симнуваше саат време, а можам да замислам God of war ascension од 40гб колку време ќе се симиња пошто уште таа ми остана да ја свртам од грчката митологија. Ја пуштив GTA:LCS и што да видам, фрејмрејт тиња. 10$ ја продаваат (без VCS која мазно идела на 3ка а ја избришале ради копирајт и трансфер на 4ка). Како е можно постара игра што одела на послабиот ПС2 да иде тиња на појака машина ПС3... Гледам дека држи вода муабетов дека нема пс1,2,3 да се играат на 5, па бруки ќе бидат ако имаат вакови фрејм рејтови. :D
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,457
1,077
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Извинете вака што правам hijack на темава со друг проблем..

Пријател ме праш за PS3 што има дали можам да му креирам акаунт (мислел, креираш акаунт и ете имаш се да играш бесплатно). Му кажав се тоа, е сега ме интересира дали воопшто во денешно време покрај PS5 може да се набави некој акаунт (како што беше со PS4) да се играат игри на PS3?

Дали акаунти за PS4 со игри би биле функционални на PS3?

Не сум играл, не сум гејмер некој, не сум имал PS, па од вас поискусни барам совет/мислење.

Благодарам!
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,457
1,077
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10

itlover

Intern
23 ноември 2020
9
0
Како што забележав за black friday последниве 2 години имало голем попуст на PlayStation 4 конзолите. Лани дури slimот биле 13-16 илјадарки. Сега се стандард цени и речиси нема никаков попуст (само лажен), но не е назначен воопшто за black friday. Што мислите според вас, зошто е тоа така?
Имено ова го пишувам бидејќи сакам да си купам дури сега хаха..
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
308
358
Како што забележав за black friday последниве 2 години имало голем попуст на PlayStation 4 конзолите. Лани дури slimот биле 13-16 илјадарки. Сега се стандард цени и речиси нема никаков попуст (само лажен), но не е назначен воопшто за black friday. Што мислите според вас, зошто е тоа така?
Имено ова го пишувам бидејќи сакам да си купам дури сега хаха..
Земи си половно еден куп има.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,103
2,491
Помислив и на таа варијанта.. Само, какво мислење имате за поливните?
Како да знам дека е 100% исправен?
Никако. Затоа и се вика пловно. 100% исправно со гаранција во продавница.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,204
1,300
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ќе чекаш некој од форумов да огласи. Јас најверојатно ќе го направам тоа следниот месец (PS4 Pro).
 

Perata

Intern
31 октомври 2017
24
33
Можно ли е Сони да лажира со бројкиве од продажбата на пс4?
Ептен ми се чудни некои работи
113 милиони конзоли продадени
40м пс плус прептлатници
20м гта 5 најпродавана игра
Голема е разликата од продажба на пс 4 и од ГТА5 93 милиони разлика да не збориме за другите игри каде се преполовени
Прва, second hand, трета, четврта, 5-та рака и 13 милиони како јас што не ја обичат ГТА = 113 милиони. Таман си се бројките.
PS. Каснам со одговорот, но сега го прочитав коментарот и натемаго ме натера да одговорам, позззз
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
711
700
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Помислив и на таа варијанта.. Само, какво мислење имате за поливните?
Како да знам дека е 100% исправен?
За месец два тие што сакаат ПС5 ќе го земат и ќе ги испродаваат овде на форумов сите ПС4-ки. Ако сакаш да бидеш посигурен, оди на слим или про верзија, тоа се верзии испаднати у последните 3-4год. На форумов гарантирано никој нема да ти продаде неисправна конзола (поготово намерно).
Мое мислење моментално од ПС4 само половно.
 

itlover

Intern
23 ноември 2020
9
0
За месец два тие што сакаат ПС5 ќе го земат и ќе ги испродаваат овде на форумов сите ПС4-ки. Ако сакаш да бидеш посигурен, оди на слим или про верзија, тоа се верзии испаднати у последните 3-4год. На форумов гарантирано никој нема да ти продаде неисправна конзола (поготово намерно).
Мое мислење моментално од ПС4 само половно.
Во ред, фала ти на советот.
Ако некој забележи да има попуст сега околу black friday-от , нека напише тука :D

И дали од едно цд може играта да биде инсталирана на повеќе конзоли?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,109
1,012
Скопје
Во ред, фала ти на советот.
Ако некој забележи да има попуст сега околу black friday-от , нека напише тука :D

И дали од едно цд може играта да биде инсталирана на повеќе конзоли?
да ја снимиш да .. ама да ја играш не :) мислам можеш ама не во исто време .. мора дискот да е во конзолата коа играш

значи може да ја дадеш на друг да ја игра, да се менуваш, да продаваш и сл.
 

itlover

Intern
23 ноември 2020
9
0
да ја снимиш да .. ама да ја играш не :) мислам можеш ама не во исто време .. мора дискот да е во конзолата коа играш

значи може да ја дадеш на друг да ја игра, да се менуваш, да продаваш и сл.
Како оди прицедурата за да се преснима? со обично цд ли како.. не сфатив баш најдобро
Ако може во кратки срти да ми објасниш, фала :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,103
2,491
Како оди прицедурата за да се преснима? со обично цд ли како.. не сфатив баш најдобро
Ако може во кратки срти да ми објасниш, фала :)
Неможе да се преснима. Само да ти го дадат оргиналниот диск.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

itlover

Intern
23 ноември 2020
9
0
А овие што ги продаваат игрите, како функционираат истите, избришани им се или што?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,103
2,491
А овие што ги продаваат игрите, како функционираат истите, избришани им се или што?
Небитно. И да не ги избришат неможе да ги играат, без ЦД-то во конзола. Игра само тој што има ЦД во конзола.
 

itlover

Intern
23 ноември 2020
9
0
последно прашање: се меморира ли сејв гејм на било која игра ако ја играм со цд, или се брише? Или пак има фолдер каде се меморираат податоци, како на пример што ни е Documents, Program files на ПЦ..

Се извинувам на сите за напорниве прашања, но важни ми се овие детали
 

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
505
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
последно прашање: се меморира ли сејв гејм на било која игра ако ја играм со цд, или се брише? Или пак има фолдер каде се меморираат податоци, како на пример што ни е Documents, Program files на ПЦ..

Се извинувам на сите за напорниве прашања, но важни ми се овие детали
Се меморира бе брат, у сонито, шо е битно ова? Не ти е компјутер па да се замараш со ова. Ставаш ЦД, играш, сејваш и repeat... за пс4 почекај за едно месец дена ќе паднат и до 10,000 (на старо)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,720
Мислења
831,331
Членови
28,715
Најнов член
iRevO
На врв Дно