• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

On.Net DUO Extreme

  • Ја почнал/а темата
  • #1

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ме интересира дали некој се префрлил на оваа понуда на Он.нет. Планирам да се префрлам, па ме интересираат искуства. Дали е брзината таа - 10Мбпс (мада и 6-7 реални да ги гледам ке бидам задоволен)? М?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,456
1,247
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Брзините неверувам наредниве 1-2 месеци да бидат стабилни/реални. Премногу промена има и кај Т-home, а Он.нет ја користат нивната инфраструктура и хаос ќе биде наредниов период.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
јас утре ќе одам да се пребацам

па ке пишам, ке ти пишам споредена со соло3
мислам на стабилност
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
па тука е и пребацување на телефон
не знам точно колку ке треба
утре ке прашам.
знам дека за интернет за неколку часа, но за телефон не знам
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Па за * треба да видите во договорот, обично он.нет таму ги ставаат тие работи.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
абе и покрај тоа што овие неколку недели он нет е доста нестабилен
барем кај мене е добар
малку почесто му се дечава да падне
еднаш или 2 пати дневно по едно 10тина мин
пред тоа можеби 1 или 2 пати месечно

но ок е ке се оправат
тоа дека ке има 10мбит да доколку нема слободно можеш да го раскинеш договорот
а неограничено не знам баш точно колку е лимит
а мора да има лимит

или е ова случај како некои хост компании
неогранишен простор
и се надеваат да не претераш со ставање:)
али у секој случај доста повеќе ке е од 100 гига
бидејќи има пакети од по 100
ај ке се распрашам утре повеќе и ако ставам ке пишам
позз
 

vlatko175

Gaining Experience
15 јули 2008
283
119
абе и покрај тоа што овие неколку недели он нет е доста нестабилен
барем кај мене е добар
малку почесто му се дечава да падне
еднаш или 2 пати дневно по едно 10тина мин
пред тоа можеби 1 или 2 пати месечно

но ок е ке се оправат
тоа дека ке има 10мбит да доколку нема слободно можеш да го раскинеш договорот
а неограничено не знам баш точно колку е лимит
а мора да има лимит

или е ова случај како некои хост компании

неогранишен простор
и се надеваат да не претераш со ставање:)
али у секој случај доста повеќе ке е од 100 гига
бидејќи има пакети од по 100
ај ке се распрашам утре повеќе и ако ставам ке пишам
позз
vo dogovorot pisuva NEOGRANICEN ,i nema nisto so sitni bukvi:D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
да може е неограничен
може после некои х00 гига ти ја намалат брзината
кој знае
али ја сум спремен некој месец да го тестирам тоа:D

само со ситни букви е +18%ДДВ
@vlatko мислам дека ке иде побргу

е сега не знам на каква инфраструктура ке биде
дали ке ја користат постоечката на фиксниот оператор
или нешто друго

подетално утре
освен ако некој не бил да прашува
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Ќе почекам до утре и јас баш сум во план да се пребацувам , па чекам да видам што ќе биде...
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,456
1,247
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Јас им пишав за да ми кажат подетални информации и сега го чекам и го чекам и ќе го чекам нивниот одговор (кој сигурно никогаш нема да дојде).
 

vlatko175

Gaining Experience
15 јули 2008
283
119
prasajte be lugje sto ve interesira ajde .
jas potpisav dogovor so niv za ovaa usluga pred 2 meseca min. ali ne mi odobria,kao nemalo moznost od telekom drn drn jarinja ,i na kraj ispadna deka e do linijata slaba mi bila.:ua:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
влатко не знак каков договор си потпишал
али доколку си бил на стара централа не си можел да имаш интернет (АДСЛ интернет) па која фирма сака нека е.

но мислам дека сега сите се на нова централ ставени
доколку грешам поправете ме
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
За оние кои користата друг интернет ( особено кабелски ) моја препорака да не се брзаат конкуренцијата подготвува жесток удар. :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,456
1,247
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Fala mnogu ama jas paket sam ke si napravam a ne on net ili telekom sto ke mi napravat za mene.
Baska sega plakjam za internet i telefon okolu 2000 denari mesecno(so ddv) a ovie ceni sto gi prikazuvaat se bez ddv. A ima i uste nesto sto treba site da go znaete ne postoi terminot neogranicen vo makedonija ..... procitajte go slednovo:

За неограничениот интернет сообраќај важи политика на фер користење која подразбира сообраќај од 150 GB месечно. Под надминувањето на овој сообраќај, брзината на пристап се намалува на 64/64 kbps

За неограничените разговори во локален и национален сообраќај важи политика на фер користење која подразбира телефонски разговори од 100 часа месечно. По надминувањето на овој праг, разговорите се наплатуваат по редовни цени.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,456
1,247
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Кај Он.нет нема опција да ти се намали брзината, се доплаќа за надминатото. А сега за овај пакет ќе видиме што ќе казат во договорот, мора да има нешто, ама и 150 гб не се малце, а 100 часа, тоа се по 3 и нешто часа дневно, таман.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
незнам кој ви кажа дека нема во сите градови но не е точно
прво не е исто префрлање кои сите го збориме и нов договор
за нов договор секаде чекаш
дали е он нет дали телеком или кабелски
чекаш

тука за пребацување почнува од нареден месец
во овој случај од октомври
бидејќи и се пребацува и фиксниот телефон

а тоа 150 гига доволно ми се
јас со оглед дека просечно трошам по 30-40 месечно
без некое поголемо симнување на филмови мп3ки
а плаќам по >4000 ова е супер
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
864,026
Членови
30,087
Најнов член
Гиги5
На врв Дно