1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

 1. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,047
  507
  7 Март 2014
  Машко
  Ниедна мобилара не продава нов телефон без оргинално пакување.
   
 2. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Не знам за другите мобилари, но јас кога купив iPhone 6 од iButik сам си извадив целофанот од кутијата, и се внатре си беше фабрички со сите лепенки итн.
   
  На DarkEnchanter и despotovikj им се допаѓа ова.
 3. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,575
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Баш за ајфон кабелот е побитен (за новите lightning зборам), а полначот не, само да е под 1mA. Иако кај нив (пошто се ѓубриња) е препорачано да биде оригинал се. Полнач за ајфон оригинал практично и да нема, во iStyle е 1.600 денари, а кабел оригинал е најевтин во Т-Mobile, ама и таму нема залиха.

  Јас нарачав два од Амазон, и обавезно да се MFi Certified. Овие од Амазон имаат и подобар рејтинг, подебели се и делуваат квалитетно.
   
 4. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,050
  2,571
  21 Јануари 2011
  Машко
  Кажи од која мобилара, да не се заебеме и ние?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Wall of text crits you for 9999 damage!

  Параграфи човече!
   
  На DaVoRkNe и omegaRED им се допаѓа ова.
 6. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Во бизнис нема вера, националност и сл. Ледиком врти многу профит, како и што ги набавуваат уредите тоа не ми е гајле, си има институции платени од народни пари кои треба да му ја мислат за тоа. Мене ми е битна услугата. Со Ледиком и Мобеликс не сум имал проблем.

  1. Купив Нокиа N900 половен, кој типот го имаше земено од Ледиком. Телефонот не полнеше, и гаснеше на сред употреба без причина. Го однесов во Ледиком, викам од кај вас е ова земено...типчето го отвори, гледа батеријата не е оригинал Нокиа. Ја замени за 2 минути.

  2. Купив Нокиа 1020 од Мобеликс. Имаше проблем, не работеше звучникот. Го вратив, немаа друг, ми рекоа пари или друг телефон. Го заменив и земав друг. 2 минути работи. Нит "остај го на сервис да го погледнеме" нит бутур.
   
  Can4sta, Enis-Phantom, STEFF и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,423
  2,559
  9 Февруари 2011
  Mobelix - купив Nexus 5, се е во ред, од А до Ш.
  пу пу пу :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. FrukaZ

  FrukaZ
  Gaining Experience

  312
  361
  16 Август 2013
  Машко
  Фудбал
  Дајте мислење за Ледиком треба да зимам S6 Edge во оваа тема има многу мислења и добри и лоши, некој да земал S6 Edge од овде ??
  Мислење
  Фала однапред
   
 9. Paket

  Paket
  Баниран/a

  16
  14
  22 ноември 2015
  Машко
  ibutik.mk +1 od mene
   
  На tapout97 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BESKO

  BESKO
  Gaining Experience

  183
  238
  9 Јуни 2015
  Машко

  Ledikom +1 od mene , i popust ke ti napraam nesto :p  Sent from my iPhone
   
  На petre.dimov му/ѝ се допаѓа ова.
 11. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  По скоро година дена се јави некој од ледиком.. Вработен или? Ако си, дали ќе сакаш да објасниш што беше со моделот што е во првиот пост?
   
 12. BESKO

  BESKO
  Gaining Experience

  183
  238
  9 Јуни 2015
  Машко

  ne sum vraboten tamu , sakam da mu napram usluga deka sekoj mesec kupuvam po 3 4 telefoni tamu , ni ne gi branam ni nisto , sekoja mobilara ima svoi prevari , takva e drzavata .


  Sent from my iPhone
   
 13. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Јас имам лично земено LG G2, Samsung Galaxy S5, Nexus 5 и LG G4. Сите фул пакување без никаква мана ниту потребен сервис. +1 за ледиком.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,334
  1,120
  26 Април 2013
  Машко
  +1 истo и јaс имaм земaнo lg g2,Lg 4 се oк
   
 15. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  211
  229
  26 Декември 2013
  Машко
  Има доза на сомнеж секако :)
   
  На Sephiroth1 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  321
  203
  3 Февруари 2010
  Машко
  Дека се албанци или македонци не значи дека едните оли другите само дека имат една националност ке ти дадат подобра услуга ,
  А за тие што не сакат од мобилара нека си купат од нептун или од операторове по цена најмалце 10.000 денари поскапо ,никој со сила не тера никого та купи во x продавници секој си гледа да заштеди. и не верувам ниедна мобилара особено поголемиве да не ти излезат во пресрет ако има некој проблем со телефонот
   
  На filipkir и uwemi им се допаѓа ова.
 17. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,819
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Вчера го имав катастрофалното искуство со ледиком,бев на битпазар по мобилариве и 2-3 мобилари сакаат да ме поебат за нов телефон(среќа што ги разбирам),продаваат користени а ги нудат како нови со нивни лепени фолии на екран(нели демек се нови),па за малце дури и во една мобилара газдата ке се тепаше со мене дека јас сум немал до сега нов телефон(а кутриот само да знае колку сум ги имал ке се акне од земја,но мора и такви да има) Случката во ледиком:

  Влагаме со сопругата во ледиком,му кажувам на типот што работи ми се случија,дека пред 2 саата пробаа да ме поебат вака и вака,значи сакам да купам нов телефон неотпакуван значи НОВ,доаѓа газдата вика брат тури им кур на тие мобилари секакви има,вика сеа јас ке ти дадам нов телефон што се секираш,викам ајде важи.Сопругата му напоменува вика ама дечко значи нов неотпакуван,газдата на мобиларата(или може еден од газдите незнам,затоа што имаше едно девојче вработено,едно машко и еден постар дечко кој рече дека е газда) вика да бе да нов вика нов,влага во една собичка и го немаше добри 5 минути,доаѓа со телефонот и кутијата(отворени) сопругата му вика ама дечко ние ти рековме нов,типот вика па да бе нов е сеа внатре ја отворив кутијата нов е не се секирајте,го плаќам моб ми дава комплет све,викам ајде да го запалиме моб не му ставам картица дома ке му ставам,го палиме со сопругата телефонот(беше ептен гужва внатре и ајде пред ледиком стојме пред вратата) го уклучувам не ми дава да го сетирам,да изберам јазик(што значи дека некој пред мене го сетирал) викам добро ајде може го заплиле да видат дека работи и све е ок,влагам во мени(инсталирани апликации),влагам во мобиле дата,телефонот користен на 27 ноеври и искористени 50мб интернет од картичка,што значи дека телефонот не е нов него користен,влагаме одма внатре,му кажувам на вработениот ми вика чекај 1 мин,го вика(газдата) доаѓа дај да видам,и му вика на вработениов врати му ги одма парите,и ми вика(газдата) дај кесата ајде(професионалност 0),вработениот влезе одма во вестерн унион зема парите и ми ги врати.Газдата ми вика друже ова ако е користен моб јас ке ти дадам нов,му викам ок ајде не е користен кажи ми ајде зашто има апликации на него инсталирано?Заштоа се искористени 50мб од картица интернет?Значи не е нов затоа што имало картичка внатре,и некој го користел,и газдава ми вика ок ете ти ги парите може да го напуштиш дуќанот,лепо фино си искочив и крај на приказната.

  Така да ова е уште еден доказ,дека веќе поштени луѓе не се наоѓаат,плаќаш ѓавол ипол за нов ТЕЛЕФОН добиваш користен па и уште ти крив,ова ми е за памет,веќе купување телефон освен од оператор више НИКАД од мобилариве кај нас,ма какви сака нека се,преварант до преварант.
   
  Последна промена: 2 Февруари 2016
  На pepo123, TATA_MATA, biroto и уште 14 други им се допаѓа ова.
 18. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,760
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  а што телефон?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Не менува многу телефонот. До сељачката култура со која се бусаме е проблемот.
   
  На Krkac, Ceco, Potop и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,819
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Samsung Galaxy A5
   
 21. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  До администрација: време е да се смене наслов на темата.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 22. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,819
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Верувај дека менува многу,јас сум пустел сум правел 100 комбинации за да купам НОВ телефон,и некој да те ебе во здрав памет дека е нов,а ти дава користен,епа не е сеедно извини.Тоа е исто како купиш нова кола од салон,а да ти ја продадат таа што им е за тест возење без да ти кажат него да те прават будала во здрав памет.
   
 23. cakii

  cakii
  On your way to fame

  397
  733
  23 Февруари 2011
  Тоа и сакаше членот да ти каже.. Не менува кој телефон си го купувал.. И да бил Нокиа 3310, ако го бараш нов и ти тврдат дека е нов, таков треба и да добиеш..
  Арно ама..
   
  На DennyMK, Krkac, smole и уште 3 други им се допаѓа ова.
 24. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,819
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Погрешно го сватив се извинувам,незнам искрено што да кажам.Сум слушал искрено и добри и лоши коментари за ледиком,ама послем ова.Дефинитивно ни на душманот нема да му посакам од таму да купи моб.
   
 25. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,143
  3,503
  7 ноември 2014
  Машко
  Извини, телефонот сакаше да ти работи на секоја мрежа?

  Логично е да го отворат и да го сетираат (отклучат), така да не мора толку да се секираш ако кутијата е отворена.

  За другиот дел не коментирам.
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...