1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

1. despotovikj

despotovikj
    On your way to fame

1,047
    507
    7 Март 2014
    Машко
    Ниедна мобилара не продава нов телефон без оргинално пакување.

2. MarkoHF

MarkoHF
    Practice makes perfect

847
    1,119
    30 Септември 2008
    Машко
    Internet Marketing
    Не знам за другите мобилари, но јас кога купив iPhone 6 од iButik сам си извадив целофанот од кутијата, и се внатре си беше фабрички со сите лепенки итн.

На DarkEnchanter и despotovikj им се допаѓа ова.
  3. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,223
    3,575
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Баш за ајфон кабелот е побитен (за новите lightning зборам), а полначот не, само да е под 1mA. Иако кај нив (пошто се ѓубриња) е препорачано да биде оригинал се. Полнач за ајфон оригинал практично и да нема, во iStyle е 1.600 денари, а кабел оригинал е најевтин во Т-Mobile, ама и таму нема залиха.

Јас нарачав два од Амазон, и обавезно да се MFi Certified. Овие од Амазон имаат и подобар рејтинг, подебели се и делуваат квалитетно.

4. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

3,050
    2,571
    21 Јануари 2011
    Машко
    Кажи од која мобилара, да не се заебеме и ние?

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,492
    2,518
    14 Мај 2008
    Машко
    Wall of text crits you for 9999 damage!

Параграфи човече!

На DaVoRkNe и omegaRED им се допаѓа ова.
  6. xenon

xenon
    Guru

3,790
    9,501
    15 Јануари 2011
    Машко
    Во бизнис нема вера, националност и сл. Ледиком врти многу профит, како и што ги набавуваат уредите тоа не ми е гајле, си има институции платени од народни пари кои треба да му ја мислат за тоа. Мене ми е битна услугата. Со Ледиком и Мобеликс не сум имал проблем.

1. Купив Нокиа N900 половен, кој типот го имаше земено од Ледиком. Телефонот не полнеше, и гаснеше на сред употреба без причина. Го однесов во Ледиком, викам од кај вас е ова земено...типчето го отвори, гледа батеријата не е оригинал Нокиа. Ја замени за 2 минути.

2. Купив Нокиа 1020 од Мобеликс. Имаше проблем, не работеше звучникот. Го вратив, немаа друг, ми рекоа пари или друг телефон. Го заменив и земав друг. 2 минути работи. Нит "остај го на сервис да го погледнеме" нит бутур.

Can4sta, Enis-Phantom, STEFF и на уште 1 им се допаѓа ова.
  7. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,423
    2,559
    9 Февруари 2011
    Mobelix - купив Nexus 5, се е во ред, од А до Ш.
    пу пу пу :)

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  8. FrukaZ

FrukaZ
    Gaining Experience

312
    361
    16 Август 2013
    Машко
    Фудбал
    Дајте мислење за Ледиком треба да зимам S6 Edge во оваа тема има многу мислења и добри и лоши, некој да земал S6 Edge од овде ??
    Мислење
    Фала однапред

9. Paket

Paket
    Баниран/a

16
    14
    22 ноември 2015
    Машко
    ibutik.mk +1 od mene

На tapout97 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. BESKO

BESKO
    Gaining Experience

183
    238
    9 Јуни 2015
    Машко

Ledikom +1 od mene , i popust ke ti napraam nesto :p

Sent from my iPhone

На petre.dimov му/ѝ се допаѓа ова.
  11. NERD.

NERD.
    Gaining Experience

1,377
    344
    19 Април 2010
    Машко
    По скоро година дена се јави некој од ледиком.. Вработен или? Ако си, дали ќе сакаш да објасниш што беше со моделот што е во првиот пост?

12. BESKO

BESKO
    Gaining Experience

183
    238
    9 Јуни 2015
    Машко

ne sum vraboten tamu , sakam da mu napram usluga deka sekoj mesec kupuvam po 3 4 telefoni tamu , ni ne gi branam ni nisto , sekoja mobilara ima svoi prevari , takva e drzavata .

Sent from my iPhone

13. petre.dimov

petre.dimov
    Gaining Experience

918
    234
    27 ноември 2008
    Машко
    Software developer
    Јас имам лично земено LG G2, Samsung Galaxy S5, Nexus 5 и LG G4. Сите фул пакување без никаква мана ниту потребен сервис. +1 за ледиком.

14. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,334
    1,120
    26 Април 2013
    Машко
    +1 истo и јaс имaм земaнo lg g2,Lg 4 се oк

15. Potop

Potop
    Gaining Experience

211
    229
    26 Декември 2013
    Машко
    Има доза на сомнеж секако :)

На Sephiroth1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LaLi

LaLi
    Gaining Experience

321
    203
    3 Февруари 2010
    Машко
    Дека се албанци или македонци не значи дека едните оли другите само дека имат една националност ке ти дадат подобра услуга ,
    А за тие што не сакат од мобилара нека си купат од нептун или од операторове по цена најмалце 10.000 денари поскапо ,никој со сила не тера никого та купи во x продавници секој си гледа да заштеди. и не верувам ниедна мобилара особено поголемиве да не ти излезат во пресрет ако има некој проблем со телефонот

На filipkir и uwemi им се допаѓа ова.
  17. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,819
    3,982
    1 Септември 2011
    Машко
    Вчера го имав катастрофалното искуство со ледиком,бев на битпазар по мобилариве и 2-3 мобилари сакаат да ме поебат за нов телефон(среќа што ги разбирам),продаваат користени а ги нудат како нови со нивни лепени фолии на екран(нели демек се нови),па за малце дури и во една мобилара газдата ке се тепаше со мене дека јас сум немал до сега нов телефон(а кутриот само да знае колку сум ги имал ке се акне од земја,но мора и такви да има) Случката во ледиком:

Влагаме со сопругата во ледиком,му кажувам на типот што работи ми се случија,дека пред 2 саата пробаа да ме поебат вака и вака,значи сакам да купам нов телефон неотпакуван значи НОВ,доаѓа газдата вика брат тури им кур на тие мобилари секакви има,вика сеа јас ке ти дадам нов телефон што се секираш,викам ајде важи.Сопругата му напоменува вика ама дечко значи нов неотпакуван,газдата на мобиларата(или може еден од газдите незнам,затоа што имаше едно девојче вработено,едно машко и еден постар дечко кој рече дека е газда) вика да бе да нов вика нов,влага во една собичка и го немаше добри 5 минути,доаѓа со телефонот и кутијата(отворени) сопругата му вика ама дечко ние ти рековме нов,типот вика па да бе нов е сеа внатре ја отворив кутијата нов е не се секирајте,го плаќам моб ми дава комплет све,викам ајде да го запалиме моб не му ставам картица дома ке му ставам,го палиме со сопругата телефонот(беше ептен гужва внатре и ајде пред ледиком стојме пред вратата) го уклучувам не ми дава да го сетирам,да изберам јазик(што значи дека некој пред мене го сетирал) викам добро ајде може го заплиле да видат дека работи и све е ок,влагам во мени(инсталирани апликации),влагам во мобиле дата,телефонот користен на 27 ноеври и искористени 50мб интернет од картичка,што значи дека телефонот не е нов него користен,влагаме одма внатре,му кажувам на вработениот ми вика чекај 1 мин,го вика(газдата) доаѓа дај да видам,и му вика на вработениов врати му ги одма парите,и ми вика(газдата) дај кесата ајде(професионалност 0),вработениот влезе одма во вестерн унион зема парите и ми ги врати.Газдата ми вика друже ова ако е користен моб јас ке ти дадам нов,му викам ок ајде не е користен кажи ми ајде зашто има апликации на него инсталирано?Заштоа се искористени 50мб од картица интернет?Значи не е нов затоа што имало картичка внатре,и некој го користел,и газдава ми вика ок ете ти ги парите може да го напуштиш дуќанот,лепо фино си искочив и крај на приказната.

Така да ова е уште еден доказ,дека веќе поштени луѓе не се наоѓаат,плаќаш ѓавол ипол за нов ТЕЛЕФОН добиваш користен па и уште ти крив,ова ми е за памет,веќе купување телефон освен од оператор више НИКАД од мобилариве кај нас,ма какви сака нека се,преварант до преварант.

Последна промена: 2 Февруари 2016
    На pepo123, TATA_MATA, biroto и уште 14 други им се допаѓа ова.
  18. DarkEnchanter

DarkEnchanter
    Practice makes perfect

1,760
    1,250
    17 Август 2014
    Машко
    а што телефон?

19. dimsa

dimsa
    Gaining Experience

246
    276
    9 Јануари 2015
    Не менува многу телефонот. До сељачката култура со која се бусаме е проблемот.

На Krkac, Ceco, Potop и уште 2 други им се допаѓа ова.
  20. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,819
    3,982
    1 Септември 2011
    Машко
    Samsung Galaxy A5

21. NERD.

NERD.
    Gaining Experience

1,377
    344
    19 Април 2010
    Машко
    До администрација: време е да се смене наслов на темата.

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  22. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,819
    3,982
    1 Септември 2011
    Машко
    Верувај дека менува многу,јас сум пустел сум правел 100 комбинации за да купам НОВ телефон,и некој да те ебе во здрав памет дека е нов,а ти дава користен,епа не е сеедно извини.Тоа е исто како купиш нова кола од салон,а да ти ја продадат таа што им е за тест возење без да ти кажат него да те прават будала во здрав памет.

23. cakii

cakii
    On your way to fame

397
    733
    23 Февруари 2011
    Тоа и сакаше членот да ти каже.. Не менува кој телефон си го купувал.. И да бил Нокиа 3310, ако го бараш нов и ти тврдат дека е нов, таков треба и да добиеш..
    Арно ама..

На DennyMK, Krkac, smole и уште 3 други им се допаѓа ова.
  24. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,819
    3,982
    1 Септември 2011
    Машко
    Погрешно го сватив се извинувам,незнам искрено што да кажам.Сум слушал искрено и добри и лоши коментари за ледиком,ама послем ова.Дефинитивно ни на душманот нема да му посакам од таму да купи моб.

25. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,143
    3,503
    7 ноември 2014
    Машко
    Извини, телефонот сакаше да ти работи на секоја мрежа?

Логично е да го отворат и да го сетираат (отклучат), така да не мора толку да се секираш ако кутијата е отворена.

За другиот дел не коментирам.

На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...