• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кој модел на мобилен/смартфон користите?

Hanzo

Gaining Experience
27 септември 2017
66
77
Од пред некој месец: Xiaomi Mi 5s.
Краток review: Убеден бев дека Xiaomi Mi 5 е најдобриот по вредност (best value) телефон во моментот. Ѕверот на 2016-та (во однос на перформанси за пари). Mi 6 беше искочен, ама не ми се земаше толку скап телефон па се одлучив за овој. За беља црни веќе не постоеја па изборот ми беше или oвој бел, или Xiaomi Mi 5s црн (запази овој е со "s" на крај). Си викам мање-више истиот телефон е, па си го земав црниот (Xiaomi Mi 5s). Ова подоцна ќе излезе дека е грешка. Како прво, не е ни црн... сив е. Телефонот не е лош, перформансите му се сосема солидни за цената и се уште мислам дека е одличен за парите. Но, квалитетот на самата изработка (build quality) не му е баш најдобар. Клизав е ко motherfucker и копчињата од страна се малку лабави (уште од денот на купување). Такви си се, си се клатат :). Покрај ова, fingerprint сензорот е шала и одвај може да се нарече функционален. Генерално пушта душа после 10-тото притискање (ако е расположен). Ако не е, воопшто нема да ти го отклучи телефонот па си викаш: "fuck it, не морам баш сега да се јавам" и си го враќаш во џеб. На софтверската страна си стои MIUI што за овој модел супер споро добива update-и. Ова е заборавениот модел на Xiaomi. MIUI не ми смета баш, па не се жалам. Кај и да е ќе дојде MIUI 9 и се ќе биде подобро. Се надевам дека ќе стигне пред олимпијадата (онаа летната во 2020). Се друго си е ОК со телефонот, а и камерата не е лоша (по моите стандарди). Не е дека баш сум вешт во познавање на добра од лоша камера. Сликај со компир па стај еден инстаграм филтер и јас сум превоодушевен од фотографијата. Не ме сфаќајте погрешно... знам дека е кинески и релативно ефтин телефон. На место ми беа очекувањата уште пред да го купам. Ама сепак малку ме разочара:/ Затоа што сум го видел (и малку користел) Xiaomi Mi 5 (запази, оној без "s") сметам дека тој е поарниот во серијата. Добива почести update-и и fingerprint сензор што работи (иако на жалост не го буди телефонот, мораш прво како копче да го стиснеш). А и покрај ова, поефтин е од мојот. Али ај, кај и да е ќе падне и ќе се сломи па ќе се почастам со прав телефон... некој Doogee. :)

 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,747
6,779
www.mikrotikmacedonia.net
Од пред некој месец: Xiaomi Mi 5s.
Краток review: Убеден бев дека Xiaomi Mi 5 е најдобриот по вредност (best value) телефон во моментот. Ѕверот на 2016-та (во однос на перформанси за пари). Mi 6 беше искочен, ама не ми се земаше толку скап телефон па се одлучив за овој. За беља црни веќе не постоеја па изборот ми беше или oвој бел, или Xiaomi Mi 5s црн (запази овој е со "s" на крај). Си викам мање-више истиот телефон е, па си го земав црниот (Xiaomi Mi 5s). Ова подоцна ќе излезе дека е грешка. Како прво, не е ни црн... сив е. Телефонот не е лош, перформансите му се сосема солидни за цената и се уште мислам дека е одличен за парите. Но, квалитетот на самата изработка (build quality) не му е баш најдобар. Клизав е ко motherfucker и копчињата од страна се малку лабави (уште од денот на купување). Такви си се, си се клатат :). Покрај ова, fingerprint сензорот е шала и одвај може да се нарече функционален. Генерално пушта душа после 10-тото притискање (ако е расположен). Ако не е, воопшто нема да ти го отклучи телефонот па си викаш: "fuck it, не морам баш сега да се јавам" и си го враќаш во џеб. На софтверската страна си стои MIUI што за овој модел супер споро добива update-и. Ова е заборавениот модел на Xiaomi. MIUI не ми смета баш, па не се жалам. Кај и да е ќе дојде MIUI 9 и се ќе биде подобро. Се надевам дека ќе стигне пред олимпијадата (онаа летната во 2020). Се друго си е ОК со телефонот, а и камерата не е лоша (по моите стандарди). Не е дека баш сум вешт во познавање на добра од лоша камера. Сликај со компир па стај еден инстаграм филтер и јас сум превоодушевен од фотографијата. Не ме сфаќајте погрешно... знам дека е кинески и релативно ефтин телефон. На место ми беа очекувањата уште пред да го купам. Ама сепак малку ме разочара:/ Затоа што сум го видел (и малку користел) Xiaomi Mi 5 (запази, оној без "s") сметам дека тој е поарниот во серијата. Добива почести update-и и fingerprint сензор што работи (иако на жалост не го буди телефонот, мораш прво како копче да го стиснеш). А и покрај ова, поефтин е од мојот. Али ај, кај и да е ќе падне и ќе се сломи па ќе се почастам со прав телефон... некој Doogee. :)

Прво честитки за новиот телефон. Второ, да си требал да го земеш моделот без S на крај пошо реално и да нема никакви разлики со овој. Фингерот е срање реално, баш како што си го опишал. Незнам дали го средија багот, ама кога фингерот е активен, батеријата ја цеди ненормално. познавајки го менталитетот на Хајоми да поправа багови, верувам дека уште не е решено (нажалост). При напорно користење на одредени апликации (и игри верувам) станува како топла цигла од позади. Навистина знае да е жежок. Незнам зошо. Камерата мех, ништо посебно, ко камерата на сите хајоми телефони. Не е доволно добра за моето око. И да се надевам дека ке добие МИУИ 9 пред олимпијадата 2020-та. И за крај, не купувај Доџи, не си го зацрнувај животот беспотребно. ;)
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,711
4,582
У строК центар!
Како си задоволен и што користеше претходно? Има некакви багови со орео и колку вадиш скрин он тајм?
Презадоволен сум од телефонот, има одличен рам менаџмент, за мене изненадувачка камера, супер дизајн и изработка. Претходно користев Xiaomi Mi Max 3/32. Иако Максот има помоќен процесор, разликата не се осеќа во секојдневното користење.

Багови со ореото немам никакви, ниту јас, ниту жена ми, ниту колега. На xda прочитав еден куп багови, меѓутоа ние немаме ниту еден од тие...е сега треба да напоменам дека при скок од една на друга верзија јас преферирам фактори ресет. Mi A1 неможе да се пофали со батеријата за разлика од другите модели на Xiaomi, меѓутоа е сосема доволна за интензивно користење во текот на еден ден. SoT варира и зависи од многу фактори, меѓутоа нешто најмалку би било 5ипол часа. Јас вадам 6h+. Има 3080mah која што се полни супер брзо на неговиот полнач, иако нема quick charge.

И да...има одличен звучник, микрофон и спикер. Предобро ја загушува буката во околината и соговорникот те слуша кристално јасно, исто е и со звучникот, мојот е наместен на 50% јачина бидејќи премногу е гласен.
 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,104
1,590
Од вчера си се подновив со brand new iPhone 4S нарачан од ebay. Телефонов го купив за мојата колекција на телефони, ама ќе го користам една недела како мој главен телефон.
Споредено со Samsung Galaxy S2 кој е од истата година како и iPhone 4S (2011), ајфонов и покрај огромната старост, подобро се носи со модерниве апликации отколку Samsung Galaxy S2.
Иначе за мене iPhone 4S е најдобро дизајниран ајфон од сите ајфони досега.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,803
28,719
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
854
738
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
Sapphire NITRO+ RX 580 8GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10

лимче се овие у споредба со 4/4с, се осеќаше дека држиш телефон тогаш со 4 4с, не играчки :) овие паѓаат од рака. да направеа епл пак ајфон со куќарето од 4сот, би го зел одма, ова 6 плусов од шо е тенок бега од рака
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,803
28,719
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Збориме за изглед/дизјан.
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
221
189
Скопје
ZTE Blade A310, го земав од ВИП тогаш кога го даваа бесплатно за нов договор. Е сега за перформанси тапа е (Те. не е толку лош, за секојдневна употреба тера). Имам намера следниот месец да се обновам со некој Xiaomi (Note 4X / Redmi 5) телефон или ако можам да најдам Moto G5.

 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,104
1,590
Од денеска iPhone 8 (обичен, не плус) 64GB верзија. Малце да одморам од носење на голем и тежок телефон (Ноте 8) :) . Првични импресии од ајфонов се доста добра батерија и одлична брзина. Стерео звучниците на ајфонот даваат далеку подобар звук од оној на моно-звучникот од Нотето.
Телефонот е доста лесен и добро обликуван за да не смета воопшто дури и кога е во тесни џепови. (Малце сум се здебелил па ми се стесниле фармерките, а со тоа и џеповите) :D
Моментално ајфонот ми е на iOS 11.2.5. И со оваа верзија на iOS досега не сретнав ниеден баг. На фабричкиот iOS - 11.0 бев само 1 саат и едини багови што успеав да ги приметам беа тоа што некогаш се конектираше на Wi-Fi, некогаш не, и дигитронот не работеше исправно. Со новиов апдејт се средија тие два бага.
Сега сигурно ќе ми се налутат тие што се фанови на Apple за ова што ќе го кажам, ама јас сеуште мислам дека Android како оперативен систем е далеку подобар од iOS-от. Со iOS се осеќам некако многу ограничен, и за менување на одредени сетинзи во андроид на мене ми се потребни само 2-3 чекора, во iOS морам за истата ствар да влегувам во менија и подменија и да губам време безпотребно.

Bottom line - Ке го користам ајфонов 2-3 недели и после му се враќам на нотето.
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,173
1,030
Сега сигурно ќе ми се налутат тие што се фанови на Apple за ова што ќе го кажам, ама јас сеуште мислам дека Android како оперативен систем е далеку подобар од iOS-от. Со iOS се осеќам некако многу ограничен, и за менување на одредени сетинзи во андроид на мене ми се потребни само 2-3 чекора, во iOS морам за истата ствар да влегувам во менија и подменија и да губам време безпотребно.

Bottom line - Ке го користам ајфонов 2-3 недели и после му се враќам на нотето.
Една кратка елаборација - во што си ограничен на iOS?
И не знам зошто некој епл фенбој би се налутил, си користиш тоа што го сакаш ти
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,153
1,111
Скопје
Покрај ова, fingerprint сензорот е шала и одвај може да се нарече функционален. Генерално пушта душа после 10-тото притискање (ако е расположен). Ако не е, воопшто нема да ти го отклучи телефонот па си викаш: "fuck it, не морам баш сега да се јавам" и си го враќаш во џеб. На софтверската страна си стои MIUI што за овој модел супер споро добива update-и. Ова е заборавениот модел на Xiaomi. MIUI не ми смета баш, па не се жалам. Кај и да е ќе дојде MIUI 9 и се ќе биде подобро. Се надевам дека ќе стигне пред олимпијадата (онаа летната во 2020). Се друго си е ОК со телефонот, а и камерата не е лоша (по моите стандарди). Не е дека баш сум вешт во познавање на добра од лоша камера. Сликај со компир па стај еден инстаграм филтер и јас сум превоодушевен од фотографијата. Не ме сфаќајте погрешно... знам дека е кинески и релативно ефтин телефон. На место ми беа очекувањата уште пред да го купам. Ама сепак малку ме разочара:/ Затоа што сум го видел (и малку користел) Xiaomi Mi 5 (запази, оној без "s") сметам дека тој е поарниот во серијата. Добива почести update-и и fingerprint сензор што работи (иако на жалост не го буди телефонот, мораш прво како копче да го стиснеш). А и покрај ова, поефтин е од мојот. Али ај, кај и да е ќе падне и ќе се сломи па ќе се почастам со прав телефон... некој Doogee. :)
де бе, до толку е wonky тоа finger чудото? кај мене на Редми Ноте 3ка работи ок и го буди директ со скан, што е постар модел ем од буџет серија
 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,104
1,590
Една кратка елаборација - во што си ограничен на iOS?
И не знам зошто некој епл фенбој би се налутил, си користиш тоа што го сакаш ти
Ограничен сум со:
- Неможам да праќам фајлови на друг телефон преку блутут
- Како човек што игра многу игри на мобилен, неможам да ставам на iOS хакнати и free игрици :)
- Многу е ограничена кастумизацијата на изгледот на iOS-от
- Менувањето на некои сетинзи е непотребно искомплицирано
- Микрофоните снимаат во моно :(
- Камерата нуди премалце опции ама сепак е доста солидна.
- Немам пристап до file system-от
Има и уште некои ствари на кои што моментално неможам да се сетам. Знам дека некои од овие ствари се решаваат со џеилбрејк, ама несакам да се замарам со тоа, а и страв ми е да не зезнам нешто па да го брикнам ајфонот :)
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Од пред некој месец: Xiaomi Mi 5s.
Краток review: Убеден бев дека Xiaomi Mi 5 е најдобриот по вредност (best value) телефон во моментот. Ѕверот на 2016-та (во однос на перформанси за пари). Mi 6 беше искочен, ама не ми се земаше толку скап телефон па се одлучив за овој. За беља црни веќе не постоеја па изборот ми беше или oвој бел, или Xiaomi Mi 5s црн (запази овој е со "s" на крај). Си викам мање-више истиот телефон е, па си го земав црниот (Xiaomi Mi 5s). Ова подоцна ќе излезе дека е грешка. Како прво, не е ни црн... сив е. Телефонот не е лош, перформансите му се сосема солидни за цената и се уште мислам дека е одличен за парите. Но, квалитетот на самата изработка (build quality) не му е баш најдобар. Клизав е ко motherfucker и копчињата од страна се малку лабави (уште од денот на купување). Такви си се, си се клатат :). Покрај ова, fingerprint сензорот е шала и одвај може да се нарече функционален. Генерално пушта душа после 10-тото притискање (ако е расположен). Ако не е, воопшто нема да ти го отклучи телефонот па си викаш: "fuck it, не морам баш сега да се јавам" и си го враќаш во џеб. На софтверската страна си стои MIUI што за овој модел супер споро добива update-и. Ова е заборавениот модел на Xiaomi. MIUI не ми смета баш, па не се жалам. Кај и да е ќе дојде MIUI 9 и се ќе биде подобро. Се надевам дека ќе стигне пред олимпијадата (онаа летната во 2020). Се друго си е ОК со телефонот, а и камерата не е лоша (по моите стандарди). Не е дека баш сум вешт во познавање на добра од лоша камера. Сликај со компир па стај еден инстаграм филтер и јас сум превоодушевен од фотографијата. Не ме сфаќајте погрешно... знам дека е кинески и релативно ефтин телефон. На место ми беа очекувањата уште пред да го купам. Ама сепак малку ме разочара:/ Затоа што сум го видел (и малку користел) Xiaomi Mi 5 (запази, оној без "s") сметам дека тој е поарниот во серијата. Добива почести update-и и fingerprint сензор што работи (иако на жалост не го буди телефонот, мораш прво како копче да го стиснеш). А и покрај ова, поефтин е од мојот. Али ај, кај и да е ќе падне и ќе се сломи па ќе се почастам со прав телефон... некој Doogee. :)

Добар е телефонот, со мало средување. Прво, ставаш еу ром, рутираш, и ставаш Google Camera со HDR, камерата се препородува :) Апдејти ќе имаш нови секоја недела, со нови работи.
И да, по глуп фингерпринт од тој Ultrasonic Underglass на Qualcomm нема на планетата, промашена технологија. И тоа нема оправање, но пак затоа од пред 1 месец во еу ромот имаш Face Unlock, кој работи прекрасно. Јас заборавив дека тој има фингерпринт. Јес да 1 од 50 пробувања и другарот ќе мисли дека си ти, но ништо страшно :)

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
221
189
Скопје
Од пред некој ден, ZTE'to (погоре) го заменив тoест се подновив со Redmi Note 4X. Многу се мислев за кој телефон пошто имаше повеќе солидни опции за 200 евра (P9-P10 Lite, Honor 8 Lite, ASUS Zenfone 3, Huawei Nova). Последните два иако ми беа како прва опција, но одма отпаднаа пошто ги немаше на залиха те. ги имаше само како последни и изложени модели така да ги игнорирав целосно. Honor 8 Lite беше ептен добар за 11к, многу убав и компактен ама од 16 ГБ простор само 6 ГБ беа достапни за корисникот. Сакав да додадам уште некој денар за P10 Lite ама искрено, по мој вкус на full brightness изгледаше многу темно. Така да се решив за Redmi Note 4X, 3/32 варијанта и златна боја од Анхоч за околу 11 илјади денари. Е сега се мислам зошто не ми беше прва опција пошто за тие пари, телефонов е предобар. Нуди све што некогаш ќе ви треба (и хардверски и софтверски, ипак MIUI не е толку лош.) Е сега овие денови ќе го рутирам и ќе му ставам Google Camera и ќе биде супер.


Home Screen. Батеријата е на 57%, изваден од струја телефонот сабајле околу 7 и го користам скоро цел ден (Де Фејсбук, де Инста, де Јутуб, де Спотифај).​
 

Makedonce01

Intern
4 март 2010
5
4
Redmi note 4x, 3/32гб сд 625 го користам неколку месеци и сум презадоволен.Единствен недостаок е камерата за снимање или сликање навечер, но за таа цена не би имал проговор.
(Доколку има некој трик за појачување на камерата споделете).

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
 

barneymk

Gaining Experience
27 април 2016
120
104
Skopje
плеб фоун во споредба со овие другиве, ама сепак да си споделам
asus z00vd. не го дружам премногу, си ја врши работата за тоа ја што користам апликации ама на моменти знае да се укочи да не реагира пр. инстаграм коа иам упалено.
едит; има некој друг во Македонија да користи асус телефон или единствен сум, пошто кој и да ме праша за телефонот коа ќе им кажам асус се чудат :eek:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,411
1,144
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Се подновив со Xiaomi Mi A1, набавен од ВИП. Први впечатоци се супер. Претходно користев Nexus 5X, зш сакам чист Андроид, затоа и се одлучив пак за чист Андроид со Mi A1. Повеќе инфо за перформанси тука Android One: Android at its best

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,031
Мислења
837,175
Членови
28,969
Најнов член
fit0_
На врв Дно