• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,740
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
А каква врска имаат лаптоп/notebook процесори со desktop?

Прочитај ми го убаво постот
Ѕирни го постот:
Замисли да си АМД, да имаш неверојатно супериорен продукт, и пак Интел да те јаде во продажба и market share :D

Погледнете го атачментот 97230
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Замисли да си АМД, да имаш неверојатно супериорен продукт, и пак Интел да те јаде во продажба и market share :D
па така било одсекогаш, целиот market channel не се менува преку ноќ. Имаш supply chain, па designs, па support channel.

Lenovo да почнат со AMD да работат ќе сакаат да знаат дека може најмалку у следни 5 години да рачунаат на нив. Спор е титаникот :).
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,253
2,844
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
па така било одсекогаш, целиот market channel не се менува преку ноќ. Имаш supply chain, па designs, па support channel.

Lenovo да почнат со AMD да работат ќе сакаат да знаат дека може најмалку у следни 5 години да рачунаат на нив. Спор е титаникот :).
Јасно, повеќе бев саркастичен контра постовите дека интел пропаѓа, ќе го снема и слично. Има години и години корења пуштени, влогови во нивни фабови... Нема тешко да се отарасат од Интел, minor setback е ризенов.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,707
11,030
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Сине, па сега скоро имаше дека 60/40 е некаде, ако не и 50/50.
Од каде сега 81/19?
Зошто е исклучено и Internet of Things, толк0 ли ног0 имаат АМД удел во IoT па да го гасиме тоа за да дојде до некој убер мега дебилен и 1000% погрешен сооднос од 81/19?
50/50 беше удел во retail а не во вкупна бројка на дектоп процесори. Рачунај дека најголемите 5 system builderi (HP, Lenovo, Dell, Toshiba...) продаваат декстоп машини исклучиво со Intel декстоп процесори, ете каде одат бројките.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,044
29,060
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Полош муабет од тоа кој колку продал не постои.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,613
2,854
Gaston's setup  
Audio
AR
Полош муабет од тоа кој колку продал не постои.
Јок. Не е лош, таман си е.
Ако се вистинити оние бројки, тогаш има да се изначекаме док интел се разбуди. Комфорт зона, ги заболе уво, пари течат, лепота, чуму да се мачат луѓето сеа.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,044
29,060
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јок. Не е лош, таман си е.
Ако се вистинити оние бројки, тогаш има да се изначекаме док интел се разбуди. Комфорт зона, ги заболе уво, пари течат, лепота, чуму да се мачат луѓето сеа.
Лош е затоа што квалитет на продукт се изедначува со продажба....исто е во телефони темата.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
616
2,840
PREVIEW - INTEL CORE I7 11700K ES - ROCKET LAKE

Не е лошо за инжилирски примерок. :)
Со пеглање на микро кодот и стабилни биоси, би можело да се очекува уште некој % подобрување.
image086.png

Знае и да цуга како Лада специјал...
image052-1.png

... За среќа не грее многу (според ова мерење). Ако е вистина, објаснувањето би било полесно ослободување на топлината поради поголемиот die и помалата густина на "транзистори" (14nm +++++...).
image054-1.png

Ако не забегаат со цените, имаат убава можност за собирање на кајмакот. АМД не е во можност да испорача доволно процесори и веројатно така ќе биде до крајот на оваа година.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,740
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
... За среќа не грее многу (според ова мерење). Ако е вистина, објаснувањето би било полесно ослободување на топлината поради поголемиот die и помалата густина на "транзистори" (14nm +++++...).
Грее/троши, но не развива висока температура. Различни величини се греење/потрошувачка и температура.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,740
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,253
2,844
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
Ова смрди на фабрикувани или cherry picked вести. Некој рандом DIY PC билдер, вест од индијци напишана... криво ми е шо воопшто отворив линкот.

Да имаше било што ќе имаше исти такви објави и од големите ритејлери и билдери, пример Maingear, iBuyPower, Microcenter... итн.

Дури не видам вести од барем 10тина вакви склопувачи кои го потврдуваат истото, рандом вест од индијски сајт со рандом склопувач за кој никој нема чуено ќе бидам екстремно скептичен.

ЕДИТ: И ете 5 минути гуглање и дознавам дека истиве WCC ватевер постирале наслов дека АМД ГРАФИЧКИ ПОВЕЌЕ СЕ РАСИПУВААТ ОД НВИДИА ГРАФИЧКИ за да излезе дека се работи за маргинално поголем RMA (збориме значи 0.ХХ проценти повеќе) што е сепак во нормите, и податоците биле од некој Mindfactory германски ритејлер.

Извори:Значи првиве прават хајп и ги пишуваат работите ко да се страшни. Плус ко што посочуваат на текпауерап највраќана графичка ради дефекти сепак била 2080ти.

И во контекст на се ова, во коментарите на оној WCC артикл некој споделил податоци од Mindfactory со десетици илјади продадени АМД процесори и еве како изгледаат (ако се точни):

1613320416115.png

Значи со sample size од 12580, 10370 и 2980 процесори (а не десетици) сите RMA rates се помали од 1 процент. Ае се напнав од глупи блогови и блогери.
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,253
2,844
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ова смрди на фабрикувани или cherry picked вести. Некој рандом DIY PC билдер, вест од индијци напишана... криво ми е шо воопшто отворив линкот.

Да имаше било што ќе имаше исти такви објави и од големите ритејлери и билдери, пример Maingear, iBuyPower, Microcenter... итн.

Дури не видам вести од барем 10тина вакви склопувачи кои го потврдуваат истото, рандом вест од индијски сајт со рандом склопувач за кој никој нема чуено ќе бидам екстремно скептичен.
View: https://twitter.com/1usmus/status/1360923235932647430


1usmus не е некој рандом склопувач на хардвер, типот соработува дирекно со AMD, не би имал зашто да фабрикува, од кога искочи рајзенот, дечкото работи во корист на АМД.
Ама ќе видиме. Субјективно веројатно, ама и на /r/amd гледам многу повеќе DOA постови за зен3 него ли за претходните...

Ти очекуваш вакво нешто да постираат аутлети во чија корист е да гурнат што е можно повеќе процесори дури трае меурот?!
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
View: https://twitter.com/1usmus/status/1360923235932647430


1usmus не е некој рандом склопувач на хардвер, типот соработува дирекно со AMD, не би имал зашто да фабрикува, од кога искочи рајзенот, дечкото работи во корист на АМД.
Ама ќе видиме. Субјективно веројатно, ама и на /r/amd гледам многу повеќе DOA постови за зен3 него ли за претходните...

Ти очекуваш вакво нешто да постираат аутлети во чија корист е да гурнат што е можно повеќе процесори дури трае меурот?!
Едитирав и дополнив и погоре. Јас велам дека да беше стварно вака ќе имаше многу повеќе вакви вести. Ако е локализирано кај 2-3ца само, тогаш поголема е веројатноста лошо ракување или еден лош supply канал. Можеби доставувачите баш во тој регион нешто ги хендлуваат лошо или пак самите склопувачи.

Како и да е, пак ќе кажам дека не е нечуено да има такви фејл платени новости па после да излезе дека некој потплатил за извртена вест. Не мора да е неточна но може да е одбрано најлошо сценарио и да се фокусираат намерно на него.

Ко последно шо имаше некое видео од еден тип за кој шо збореа во WAN Show, и како со едно видео платено од интел типот се закопа и цел tech community сеа го критикува ко продаден гз. А почнува воведот со „Интел не ни кажа шо да кажеме“ - да бе:
View: https://www.youtube.com/watch?v=c8o3_tp3ums
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
И овде луѓето пријавуваа цркнати ризени, just saying...
Абе никој не кажа дека не се дешава, и веројатно и поголем процент на дефектни единици имаат од интел. Ама велам дека сигурно не е:

1. до толку голем процентот ко во тој артикл
2. до толку голема работа пошо сигурно ги заменуваат одма
3. надвор од границите на норма

Мене ме нервира коа за било која вест излегуваат извртени статии. Толку. Нека се расипуваат и дупло повеќе отколку интелови чипови процентуално, тоа се пак еден на илјада. Е сеа толку ако имаш таква среќа баш тебе да ти се падне тој еден од илјада, сигурно ќе го рачунаш ко лошо искуство и ќе ти биде уништена радоста за нов компјутер и ако до толку има проблеми ќе си кажеш веќе не купувам АМД. Јас иам таква среќа стално нешто ми се дешавало коа ќе купам нов компјутер, но со 3 нови рајзен машини немав ете никаков проблем а во минатото само интел купував коа АМД беа шит...

Се дешава, во граници на норма е сигурно, и тоа е тоа.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,740
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Од мое лично искуство Ryzen 3000 има енормно поголем број на RMA во споредба со било што друго. За Ryzen 5000 ќе треба да почекам и да видам.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,707
11,030
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
LOL какви идиоти се Apple. Официјално најретардирана компанија во светот. Apple car сакаат да продаваат, некој да им ја произведе и да им ја брендира хахаххахах :ROFLMAO:
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,253
2,844
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
LOL какви идиоти се Apple. Официјално најретардирана компанија во светот. Apple car сакаат да продаваат, некој да им ја произведе и да им ја брендира хахаххахах :ROFLMAO:
Да, тешки ретарди се, стварно како стасале до 4то место на Fortune 500, со 2,221,176,000,000 вредност лололол
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,707
11,030
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Да, тешки ретарди се, стварно како стасале до 4то место на Fortune 500, со 2,221,176,000,000 вредност лололол
Не разбирам, изгледа кастомер бејсот им се многу некако хихи-хаха. Ама потезиве им се очајнички и идиотски. И они ти биле технолошка компанија, со таков мајндсет? Ма не ме јеби,
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,253
2,844
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не разбирам, изгледа кастомер бејсот им се многу некако хихи-хаха. Ама потезиве им се очајнички и идиотски. И они ти биле технолошка компанија, со таков мајндсет? Ма не ме јеби,
Епл не се идиоти. Епл се генијалци. Епл сфатија колку плитки лејки се луѓево и колку им треба блинг во животот, и капитализираа на тоа.
Секоја чест на Епл, камо ја да бев ко тие таму што работат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,987
Мислења
854,274
Членови
29,626
Најнов член
dzihat0
На врв Дно