1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Фискалните и гаранциите

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од toshex, 27 Јануари 2019.

1. Avid

Avid
    Unbeatable

3,401
    4,945
    21 Јануари 2009
    Како што кажаа погоре, 2 опции и мене убаво би ми дошле, фингерпринт а не тоа пинот скапан и да пишува у апликацијата веднаш колку е повраток.
    А и прегледувањето на сметките само ден по ден е исто така катастрофа.
    За 100 денари сметка во зависност од тоа дали е 18 или 5% ддв доаѓа некаде денар или два повраток.
    Не вреди да се замараш за ситни сметки, само кога ќе пазариш на поголемо.
    inb4 капка по капка вир станува, нека си капе итн.

Замисли идеш у КАМ купуваш леб и паштета и целиот среќен пошто сакаш „да си играш со апликацијата“ го вадиш телефонот враќајќи се накај дома и да сликаш уз одење и телефонот ти паѓа а си дал 250 евра или евентуално некој флегшип од 700 евра :D.
    Замисли...

На Majestic, farkizz, olikomerc и уште 2 други им се допаѓа ова.
  2. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,662
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Oва вака го објаснија зошто го нема како опција.

3. Avid

Avid
    Unbeatable

3,401
    4,945
    21 Јануари 2009
    Дада го прочитав и го имав истиот заклучок како тебе :D

На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
  4. dddragan

dddragan
    Gaining Experience

195
    200
    12 Август 2014
    Машко
    На Play Store мислам прочитав од нив одговор дека спремале веб апликација за таа намена (увид кој колку сметки имал, колку има поврат на данок итн).

Edit

Прикачени датотеки:

На Majestic, DonFrozex, igor_igor и уште 2 други им се допаѓа ова.
  5. deki1

deki1
    Gaining Experience

160
    57
    20 Јули 2011
    Ако пишува колку е повратот на ддв одма ќе се откажеш од наредно скенирање фискални.

На Ile bocev и Avid им се допаѓа ова.
  6. lynx

lynx
    Unstoppable

3,340
    2,940
    4 Септември 2008
    Како сите што се откажаа од непушење цигари после 100% покачување, како што се откажаа од кладилници и казина, како што се откажаа од наградни игри и пирамидални шеми, како што се откажаа од неогранинечно интернет афилиејт кликање за 2 долара итн.? Незнам што очекувате, да потрошите 100 и да ви вратат 123 денари? Таман е и ова, 2-3% кешбек и не е така лоша опција без некое замарање дека треба да отидам да купувам во одредени дуќани како што налага лајонес или пак доколку ги користам кешбек картичките на кб/тутунска, а пола од трговците не примаат пос наплата.

На DonFrozex, toshex, aleksandardespotovikj и уште 8 други им се допаѓа ова.
  7. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

885
    1,320
    6 ноември 2007
    Па многу јасно кога 2% земаат банките провизија.
    Ти продадам ја лаптоп од 30.000 и ти ми извадиш картичка. Ја трзниме. Утредента ја на сметка имам 29400, 600ден. некаде магично испариле.

На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

361
    184
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Абе шо ја комплицирате. Јасно е дека е смешно само со свои сметки да се замараш, мада оупште не е замарање, седнуваш дома и скенираш. А можеш и одма на каса да ја скенираш ако поголемка сметката.
    А уопште не е чудо да собереш мало купче сметки ако познаваш некој во продавниците или недај боже на бензиска пумпа, бензинот е со 18 % ддв и таму углавном сметките се 4 цифрени.

На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,197
    970
    2 Јануари 2012
    Машко
    Ако не си вработен и скенираш што ќе биде?

10. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,195
    2,893
    24 Септември 2012
    Ќе ти стигне поврат исто како на сите други.

olikomerc, igor_igor и на Avid им се допаѓа ова.
  11. Avid

Avid
    Unbeatable

3,401
    4,945
    21 Јануари 2009
    А што треба да биде?
    Семејна пензија?
    Заштеда?
    Сум скенирал сметки од други луѓе? Забрането е тоа?
    Од прашањево што го постави може да се дојде до една работа што многу ме нервира а тоа е
    „хаха УЈП ќе те уапсат/ќе ти бараат докази од каде парите ако трошиш повеќе од што заработуваш“
    Затоа што не постои нешто што се нарекува штедење и обично луѓето фул трошат се од примањата.
    Затоа што не може да дојде некој од странство и да ти даде пари.

На DonFrozex, olikomerc, Rukfash и уште 7 други им се допаѓа ова.
  12. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

473
    405
    12 ноември 2013
    Сигурен сум дека има причина зошто не може да се види колку точно имате внесено. Прва претпоставка ми е, дека секоја издадена фисклана не иде инстантно во УЈП туку седи во некоја "pending" фаза или фаза слична на онаа со кредитните/дебитните картички "резервирани средства". Од тука излегува и прашањето што ќе се случи ако купам патики од 100 евра. Ја скенирам сметката, не ми одговара нешто, ги заменувам со други. Ја сторнираат фискалната, ми даваат нова сметка. Процесов може да се повтори многу пати. Дали ќе ми биде одземен повратокот на данок од првите (сторнираните) сметки? Исто така како што разбрав ќе се добива некое известување на мејл кога ќе се прекорачи кварталниот износ.
    Во секој случај океј би било до секој внес за пишува во заграда (ДДВ 18% + ДДВ5%) колку е од самата фискална. А и некој потенцијален тотал на месечно ниво, ако 100% од сметките се океј и се` помине како што треба.

13. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,195
    2,893
    24 Септември 2012
    Од каде разбра дека ќе стигнува вакво нешто? Кое исто така е директно контрадикторно со првото речено.

14. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

885
    1,320
    6 ноември 2007
    Хаха луѓево не скенираат фискални сметки зашто се плашат од државата.

Тоа е еквивалент на малите трговци што се плашат да побараат поврат на ДДВ од државата затоа што, штом побараш поврат одма ти иде контрола од УЈП и те чешлаат неколку години уназад. Обавезно ти наоѓаат некоја рачка и ако си имал пример 3000€ за поврат. Сметај дека 2000€ ќе ти биде казната. :)

15. Astro

Astro
    Guru

6,030
    8,164
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Уопште не се плашам од државата, со огледа на износот на даноци што ги плаќам и даночното портфолио.
    Многу повеќе се плашам од народот што ја донесе државава до ова дереџе. А сметки не скенирам од принцип и практични причини. Прво, износите се никакви, што ми е дури незгодно. А второ ова нема долго да трае зошто е безвезно и нема логика, башка е на штета на државата и општата исправна идеологија и теорија.

Ова е мое лично мислење, не го сфаќајте као јас се правам нешто паметен.

На mrkela2009, RoninMK, Ragnar и уште 2 други им се допаѓа ова.
  16. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

885
    1,320
    6 ноември 2007
    Па многу јасно дека е дебилизам. Ко да ловам Покемони се чуствувам со тоа камерана и QR кодовине. Се работи за дневна рутина која треба да ја практикуваш 365дена во годината. За што? За 1000-1500ден. годишно?

Ако толку сакаа можеа врз основа на Годишната Даночна Пријава која е вкупен збир од Годишните примања па да прават процентуална калкулација и да му вратат на народот дел од парите наменети за државата.

На olikomerc и toshex им се допаѓа ова.
  17. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,662
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Што мислиш, "Фискална во рака, награда без мака" ја правеа од што сакаа награди на народот да му даваат? И таа и оваа мерка ја имаат истата цел, само што таа беше поадреналинска :).

На DonFrozex, igor_igor, Ragnar и уште 2 други им се допаѓа ова.
  18. goce03

goce03
    Practice makes perfect

910
    1,542
    20 Јануари 2015
    Машко
    Со тоа што со проектот фискалната без мака, праќаа сите фисклани по пошта(за што, патем поштата наплаќаше по 20 ден од плик), и после сосема случајно, по случајно неможеше да биде, десетина среќно избрани, посреќно неможеле да бидат, лапаа дебели награди, а сите останати како утешна награда во одјавната шпица од ТВ преносот, имаа можност да зјапаат во деколтето на водителката Марјана Стојановска додека во позадина некој поканет министер и го мерка задникот на посоченава.
    Глупости апликација ќе правеле, сите ќе враќале, брее, народот сака леб и забава, тоест во наш превод коцка и цицки... :p

На igor_igor и NecrotoX им се допаѓа ова.
  19. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

885
    1,320
    6 ноември 2007
    А па со ова ќе се прекрши државата.
    Некни во една кафана друштво правивме цех од 4400ден.
    Му викаме на келнерот камо ти фискална за ова?
    Вика - Оп извинете дечки момент?
    По 1мин иде газдата со табака и една тура пијачки од него.
    Вика - Еве ви го повратот на ДДВ од мене.
    Од задоволна услуга му заокруживме на 4500ден. :)
    Сива економија да цвета.

Nick192, mrkela2009, DonFrozex и на уште 1 им се допаѓа ова.
  20. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,821
    2,662
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Колку била или ќе биде ефективна едната или другата мерка не навлегувам, само сакав да те потсетам која е всушност поентата и зошто никогаш нема да прават поврат преку процентуална калкулација врз основа на годишните даночни пријави.

На igor_igor и Oktar им се допаѓа ова.
  21. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

655
    689
    9 Декември 2015
    Машко
    Требаше томбола (со бројките од фискалната) да организираат сите ќе беа среќни ама тоа е...

На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
  22. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,076
    2,984
    2 Септември 2012
    Машко
    Со томбола ќе бидат добитници само некои, а вака сите се добитници ќе земат по некој денар.:)
    За разлика од некои кој што викаат дека 1000 че или 2000 чиња биле малку, јас не се бунам се што ми даваат ќе си земам како попче и ќе викам живео друг..... :p

goce03, Rukfash и на Ragnar им се допаѓа ова.
  23. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,259
    24,691
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Јас до точка го делам мислењето со @Astro

На Astro и toshex им се допаѓа ова.
  24. lynx

lynx
    Unstoppable

3,340
    2,940
    4 Септември 2008
    Јас со парите што ќе ми ги вратат ќе си ја платам годишната членарина за Netflix и PSN, за вас незнам...

На Psycore, krema, aleksandardespotovikj и уште 4 други им се допаѓа ова.
  25. krema

krema
    Professor

8,829
    8,576
    24 Јуни 2009
    Машко
    Јас планирам една мала викендичка да си направам, а вие како сакате трошете си ги паричките. :)

Слични теми
  1. FLEGMA
    Одговори:
    5
    Прегледи:
    496
Вчитување...

Сподели

Вчитување...