• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Cyberpunk 2077

nikoa1809

Gaining Experience
11 јули 2015
151
130
Medium-High 45? 60-70 FPS?
На што резолуција играш?
На Full HD јас ни блиску не сум до овој аверејџ на medium.
Другар исто игра на сличен PC. Изгаси volumetrics(low) и screen space reflections, motion blur, chromatic aberration, lens flare, film grain имаше уште некој hungry settings. Играта пак изгледа супер.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
981
2,474
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Играва ни од далеку не ги оправдува огромните хардверски побарувања.
Дну-дна!

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
526
479
Струга
Другар исто игра на сличен PC. Изгаси volumetrics(low) и screen space reflections, motion blur, chromatic aberration, lens flare, film grain имаше уште некој hungry settings. Играта пак изгледа супер.
Motion, Chromatic и Lens нормално. Volumetrics и SSR имаат голем придонес визуелно во која било игра, исто и оваа.
60-70 FPS и на Low да е играм не добивам, освем ак не се пулиш вѕид или внебо некаде. Не ми е мерило ова.
 

Tehnologiva

Practice makes perfect
9 јули 2013
1,389
1,231
Tehnologiva's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X & Corsair H115i RGB Platinum
Motherboard
ASUS Crosshair VIII HERO X570 Wi-Fi
Storage
Corsair Force MP600 1TB PCIE 4.0, Toshiba x300 4TB, WD Blue 1TB
PSU
Corsair RM1000x 1000w GOLD
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB 3200Mhz CL14 (2x16)
Video card
MSI RTX 2080Ti Gaming X Trio
Case
Corsair Crystal 570X RGB Mirror Black
Mouse
Logitech G502 HERO SE
Keyboard
Logitech G513 Carbon Romer G Tactile
Audio
Yamaha HS7 + Steinberg UR22mkII + Yamaha YTS-SW120 Audio Technica ATH-PRO700 SV
Monitor
LG UltraGear 27GL850 144Hz 1440p Gysnc, Freesync 1ms IPS
OS
Windows 10 Pro 64bit
Што е хајпов околу играва, да ја пробувам или да си седам мирен ?
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,689
3,855
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Што е хајпов околу играва, да ја пробувам или да си седам мирен ?
Да бе да, ти од Марс да не падна?

Обожавам кога македонските портали објавуваат вести за гејминг.

Наслов:
„Сајберпанк 2077“ излезе наспроти предупредувањата за ризикот по здравјето

Извадок од текстот:
Играта која ги содржи ликот и гласот на холивудскиот актер Кијану Ривс, веднаш доби високи оценки од критичарите кои го пофалија реалистичниот приказ на футуристичкиот град Најт Сити и слободата што му е дадена на играчот, додека некои пак ја опишаа графиката како ужасна.

Значи @Tehnologiva не ја пробувај, ужасна графика има.
 

Zer03

Intern
23 мај 2017
25
29
Скопје
Medium-High 45? 60-70 FPS?
На што резолуција играш?
На Full HD јас ни блиску не сум до овој аверејџ на medium.
Намалив resolution scaling на 85, нема да видиш промена во сликата а добиваш многу повеќе fps, а резолуцијата си останува Full HD.
 

Tehnologiva

Practice makes perfect
9 јули 2013
1,389
1,231
Tehnologiva's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X & Corsair H115i RGB Platinum
Motherboard
ASUS Crosshair VIII HERO X570 Wi-Fi
Storage
Corsair Force MP600 1TB PCIE 4.0, Toshiba x300 4TB, WD Blue 1TB
PSU
Corsair RM1000x 1000w GOLD
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB 3200Mhz CL14 (2x16)
Video card
MSI RTX 2080Ti Gaming X Trio
Case
Corsair Crystal 570X RGB Mirror Black
Mouse
Logitech G502 HERO SE
Keyboard
Logitech G513 Carbon Romer G Tactile
Audio
Yamaha HS7 + Steinberg UR22mkII + Yamaha YTS-SW120 Audio Technica ATH-PRO700 SV
Monitor
LG UltraGear 27GL850 144Hz 1440p Gysnc, Freesync 1ms IPS
OS
Windows 10 Pro 64bit
Да бе да, ти од Марс да не падна?

Обожавам кога македонските портали објавуваат вести за гејминг.

Наслов:
„Сајберпанк 2077“ излезе наспроти предупредувањата за ризикот по здравјето

Извадок од текстот:
Играта која ги содржи ликот и гласот на холивудскиот актер Кијану Ривс, веднаш доби високи оценки од критичарите кои го пофалија реалистичниот приказ на футуристичкиот град Најт Сити и слободата што му е дадена на играчот, додека некои пак ја опишаа графиката како ужасна.

Значи @Tehnologiva не ја пробувај, ужасна графика има.
Ова саркастично ти е или?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Да бе да, ти од Марс да не падна?

Обожавам кога македонските портали објавуваат вести за гејминг.

Наслов:
„Сајберпанк 2077“ излезе наспроти предупредувањата за ризикот по здравјето

Извадок од текстот:
Играта која ги содржи ликот и гласот на холивудскиот актер Кијану Ривс, веднаш доби високи оценки од критичарите кои го пофалија реалистичниот приказ на футуристичкиот град Најт Сити и слободата што му е дадена на играчот, додека некои пак ја опишаа графиката како ужасна.

Значи @Tehnologiva не ја пробувај, ужасна графика има.
Можеби мислеле ужасно добра!
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,689
3,855
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

nikoa1809

Gaining Experience
11 јули 2015
151
130
Motion, Chromatic и Lens нормално. Volumetrics и SSR имаат голем придонес визуелно во која било игра, исто и оваа.
60-70 FPS и на Low да е играм не добивам, освем ак не се пулиш вѕид или внебо некаде. Не ми е мерило ова.
Volumetrics e баш непотребна работа, ретко придонесува, а многу перформанс јаде. За SSR твој избор е. 50-60 fps very playable. За тоа што не вадиш 60 фпс не сфаќам како очекувaш. Спореди со RDR2, на low 1080p 60-70fps беше во немаселени места, да не спомнувам колку е гаднс графиката на low таму. Овде играта и на се low( textures не афектаат перформанс for some reason) изгледа прекрасно.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Нови бенчови со RTX 3070 и 2700x/16GB, 1440p

Се уклучено, ама баш се на најјако, без DLSS со RT Ultra - 30-40 fps
Исто само со Quality DLSS - 60 fps
Ultra без DLSS и без RT - 80 fps
Ultra со Quality DLSS - 120 fps
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
526
479
Струга
Volumetrics e баш непотребна работа, ретко придонесува, а многу перформанс јаде. За SSR твој избор е. 50-60 fps very playable. За тоа што не вадиш 60 фпс не сфаќам како очекувaш. Спореди со RDR2, на low 1080p 60-70fps беше во немаселени места, да не спомнувам колку е гаднс графиката на low таму. Овде играта и на се low( textures не афектаат перформанс for some reason) изгледа прекрасно.
Од кога RDR2 е користиме како "мерило"? Беше еден од најкрш портови излезени во последнава деценија, се такмичи со NieR Automata.
50-60 никогаш не ваѓам на нативна 1080p на Medium settings, едвај 30 фрејма се.
А за тоа дека нема да осетам разлика без SSR и Volumetrics баш се лажеш. Поготово и 85 % downscale на резолуција како што пиша членот погоре.
Едноставно играва не ми делува толку убава графички за тие побарувачки.
Со RT, без DLSS не се игра ни на најновава серија графички, тоа му е selling point на NVIDIA 3000.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
371
312
Рдр2 ако не е мерило Дота 2 или ЛоЛ е. Твојот хардвер е мерило за новите наслови? Да знајме ако нема кај тебе на 1080п ултра 60фпс не ја бива.
Од кога RDR2 е користиме како "мерило"? Беше еден од најкрш портови излезени во последнава деценија, се такмичи со NieR Automata.
50-60 никогаш не ваѓам на нативна 1080p на Medium settings, едвај 30 фрејма се.
А за тоа дека нема да осетам разлика без SSR и Volumetrics баш се лажеш. Поготово и 85 % downscale на резолуција како што пиша членот погоре.
Едноставно играва не ми делува толку убава графички за тие побарувачки.
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
526
479
Струга
Рдр2 ако не е мерило Дота 2 или ЛоЛ е. Твојот хардвер е мерило за новите наслови? Да знајме ако нема кај тебе на 1080п ултра 60фпс не ја бива.

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
Metro Exodus, Far Cry 5, Assassin's Creed Valhalla, Horizon Zero Dawn, Resident Evil Remasters, Witcher 3, Shadow of the Tomb Raider... и многу други.
Не реков дека мојов хардвер е мерило за новите игри што ќе излегуваат, не си дофрлај муабети. Red Dead Redemption 2 изгледа добро, но дали, поготово на денот на излегување задоволуваше перформанси на хардвер, што е доволно моќен?
Забораваш дека првичните побарувачки за Cyberpunk, 1060 беше recommended?
Што заклучувавме од тоа? High/Ultra @ 1080p 60 или 30 FPS.
Cyberpunk 2077 изгледа феноменално, за денешен стандард, но не е некаква револуција графички од погорнине наслови, па и од RDR2, што ваѓам далеку подобри перформанси.
 

nikoa1809

Gaining Experience
11 јули 2015
151
130
Од кога RDR2 е користиме како "мерило"? Беше еден од најкрш портови излезени во последнава деценија, се такмичи со NieR Automata.
50-60 никогаш не ваѓам на нативна 1080p на Medium settings, едвај 30 фрејма се.
А за тоа дека нема да осетам разлика без SSR и Volumetrics баш се лажеш. Поготово и 85 % downscale на резолуција како што пиша членот погоре.
Едноставно играва не ми делува толку убава графички за тие побарувачки.
Со RT, без DLSS не се игра ни на најновава серија графички, тоа му е selling point на NVIDIA 3000.
Тогаш спореди со Valhalla или Watch Dogs, каде каде поубаво изгледа Cyberpunk, исти перформанс. Тоа е реалноста, не секоја игра е Doom.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
526
479
Струга
Тогаш спореди со Valhalla или Watch Dogs, каде каде поубаво изгледа Cyberpunk, исти перформанс. Тоа е реалноста, не секоја игра е Doom.
Како било исти перформанс? Зошто напамет се зборува?
Прво неможеш да ги споредиш зошто се два различни концепта.
Второ, види си сам колку се исти перформансите. Valhalla vs Cyberpunk
 

nikoa1809

Gaining Experience
11 јули 2015
151
130
Како било исти перформанс? Зошто напамет се зборува?
Прво неможеш да ги споредиш зошто се два различни концепта.
Второ, види си сам колку се исти перформансите. Valhalla vs Cyberpunk
Valhalla 60 fps average, Cyberpunk ( high textures) 55 fps average (more dips)??? Check youtube. А колку само miles ahead e 1080p low на Cyberpunk, а и се наоѓа во град, не поле.
 
Последна промена:

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,091
1,722
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Истите муабети од време на вичер се вртат. Тогаш беше со hairworks и безпотребно трошење на графички ресурси, истото е и сега. Играта со тек на време ќе се оптимизира, но да не можеш саглам да ја играш на најнова генерација графички што коштаат бубрег, е срамота. Тоа мислам беше и поентата на @Weeaboo
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,743
2,290
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Дајте некој предлог со што да мерам најоптимално фпс во играва?
Инаку на лаптоп со 1080p екран, i7 10750H и geforce RTX 2060 играва е супер флуидна (2 часа играње) на ултра пресет со RTX и DLSS на ауто.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,298
3,446
Битола
Дајте некој предлог со што да мерам најоптимално фпс во играва?
Инаку на лаптоп со 1080p екран, i7 10750H и geforce RTX 2060 играва е супер флуидна (2 часа играње) на ултра пресет со RTX и DLSS на ауто.
Сите иста бројка ќе ти покажуваат горе долу. Не мора ништо плус да инсталираш, валјда имаш GeForce Experience со драјверите инсталирано. Отвори го интерфејсот штиклирај FPS да ти покажува и ќе ги вади во секоја игра/3д програма.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,205
1,181
Скопје
Дајте некој предлог со што да мерам најоптимално фпс во играва?
Инаку на лаптоп со 1080p екран, i7 10750H и geforce RTX 2060 играва е супер флуидна (2 часа играње) на ултра пресет со RTX и DLSS на ауто.
во нвидиа experience со деајверите имаш и оверлеј да мериш ствари мислам
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,289
1,555
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Како човек што влезе без никакви очекувања за играва, мене премногу ми се допаѓа. Не знам што волку се трескаат од глава на редит, првите 10 рангирани постови за играва моментално се стрикно наменети за плукање. Играм веќе 3 саати, сум немал ниту еден баг, глич или слично. Сосема игриво е на medium сетинзи со конфава во потпис и графикава е лудница реално, можам да замислам на ултра што се дешава.
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,162
867
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
2070 super
Ultra + RTX вади 40 - 50 фпс
Hight settings без RTX вади 90 - 100 фпс
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно