1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
  1. gokica

gokica
    Модератор

8,551
    10,646
    13 Јуни 2009
    Можеби повеќе како барање да не бидат батериите залепени во уредот.

Супер ако успеат да вратат батерија која е менлива. Но мислам дека тоа ќе биде проблем при транспорт зашто сега ако уредот е со неменлива/интегрирана батерија важи едно правило. Ако е со батерија која се оддвојува е сосема друго при транспорт. А тоа е и основната причина зошто сите преминаа на вградена батерија.

2. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,181
    1,181
    2 Март 2011
    Машко
    Не ми се верува дека има било каква разлика во транспорт на телефон со интегрирана или ремовабле батерија. Причината зошто ја воведоа интегрираната беше:
    1. штедење. Поевтина изработка.
    2. поцврст телефон се добива со поедноставен дизајн, пак штедење.
    3. овластен сервис кој ќе те одере дебело.
    4. прерано фрлање на уредите и замена со нови. Баш ова му смета на ЕУ, тие не сакаат електричен отпад.

3. gokica

gokica
    Модератор

8,551
    10,646
    13 Јуни 2009
    Искрено лично не сум се занимавал со оваа проблематика нити имам време да проверувам детално. Знам дека регулативите беа значајно засилени и променети после случаите со запалување на уреди со батерија во авион.

Она што го знам е дека уред со интегрирана батерија може да се достави по пошта без проблем. Li-ion батерии засебно не може. Јас како корисник на електронска цигара ова го знам многу добро зашто повеќе пратки од nkon не се возможни. Треба посебна пошта односно DHL или сл. Оттаму си нарачувавме редовно 18650 високоамперски батерии.

Мој пријател кој е застапник на познат бренд на лаптопи уште порано ми потврди дека измената на регулативите ги натерало да вметнат интегрирани батерии во лаптопите. Тогаш и Самсунг го напушти дизајнот со променлива батерија.

BU-704: How to Transport Batteries – Battery University

Lithium Batteries

https://www.iata.org/contentassets/...b9/lithium-battery-guidance-document-2020.pdf

Но реков, лично не се разбирам што точно е во прашање. Само од искуство и информации знам дека има проблем т.е. посебни критериуми при транспорт.

4. psyside

psyside
    Rising Star

26,761
    27,460
    4 Септември 2008
    Батерија на вадење умре во 2015, непотребна деградација на уред е.

5. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,164
    3,520
    7 ноември 2014
    Машко
    Баш поголем електронски отпад се создава со батерии кои не се интегрирани. Не сум слушнал досега некој да смени телефон само заради тоа што батеријата не му држи, а во секој случај ќе го продаде на некој друг.

Кај батериите, фрлаш една, ставаш друга итн...овластен сервис се грижи да рециклира, а ние сакаме да биде евтино и неовластено, тогаш нема што да бараме да биде еколошки.

Имаше и модуларни телефони, истражувањата покажаа дека само поголем електронски отпад може да се генерира - делови фрлаат сите, додека телефони препродаваат.

На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
  6. psyside

psyside
    Rising Star

26,761
    27,460
    4 Септември 2008

Eве го "супер брзиот" иП6s со кој скоро да немало разлика со новите иПхони лол. @vlavot, како иде?

На Скоти и marv им се допаѓа ова.
  7. Bilbiloski

Bilbiloski
    Intern

31
    6
    12 Април 2015
    Машко
    Од кај го зеде? гаранции и такви чуда?

На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
  8. draganamon

draganamon
    Gaining Experience

380
    492
    24 Јануари 2016
    Машко
    Freelancer
    Здраво дечки.
    Viber, од време на време не ми стасуваат пораки.

Пораките ми стигаат кога ке ја вклучам апликацијата. Пример, ја вклучувам апликацијата да пишам денес, и ми стасува нотификација дека вчера во 18h ми пишале.
    Ако земам да ја тестирам, секогаш работи.
    Во settings скоро се е вклучено.
    Photo Feb 27, 16 44 17.png Photo Feb 27, 16 44 59.png Photo Feb 27, 16 45 36.png

Има некој сличен проблем со Viber ?

9. lumixoid

lumixoid
    Gaining Experience

125
    139
    22 Септември 2008
    Уклучи "Background App Refresh"

На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
  10. draganamon

draganamon
    Gaining Experience

380
    492
    24 Јануари 2016
    Машко
    Freelancer
    grayed out e

На Bilbiloski му/ѝ се допаѓа ова.
  11. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

470
    386
    9 Јули 2018
    Машко
    Исклучи Low Power Mode и Enable на Background App Refresh

12. lumixoid

lumixoid
    Gaining Experience

125
    139
    22 Септември 2008
    А ако пробаш преку Settings > General > Background App Refresh?

13. draganamon

draganamon
    Gaining Experience

380
    492
    24 Јануари 2016
    Машко
    Freelancer
    Кога исклучив Low power mode по дефолт Bacкground App refresh беше вклучено кај Viber.

Не гледам опција да сменам Low Battery Mode да не се вклучува. Има чаре да се исклучи ова или да се стави да веклучи на 5% ?
    Башка и сега видов, Battery health 79%. Треба да ја менувам ? ( се работи за 7+)

14. acekorg

acekorg
    Gaining Experience

66
    105
    5 oктомври 2010
    @draganamon
    Истиот проблем го имав на iPhone 7 и не најдов како да го решам (не се ни позамарав многу пошто и не сум некој активен корисник на Вибер).

Ама интересниот дел е што кога прејдов сега на iPhone 11 Pro проблемот исчезна од старт и еве се си функционира.
    А од друга страна па на истиот iPhone 7 сега со друг iCloud акаунт и нов корисник, проблемот со Вибер остана.

И некако читајки те, алудира ситуацијава дека проблемот е iPhone 7 како модел?
    Малку веројатно ми е тоа....

Ако има некој предлог како да се реши ова нека каже...
    Ги имам двата телефона да пробам.
    Background app refresh е уклучен на двата ама само 7ката го има проблемот.

15. julll

julll
    Gaining Experience

116
    54
    20 Август 2016
    Корисник сум на ајфон 7, истиот проблем го имам. Можеби е до серијата, не знам.

16. draganamon

draganamon
    Gaining Experience

380
    492
    24 Јануари 2016
    Машко
    Freelancer
    Фала. Значи не сум сам.
    Ова и неможноста да отворам google maps од facebook пример најмногу ми сметаат.
    Користам iphone од 2013 и не верувам дека ќе дочекам iphone без notch.
    Веке и почнав да гледам како да донесам Pixel 4XL ако не успеам да најдам решение на проблемиве.

17. acekorg

acekorg
    Gaining Experience

66
    105
    5 oктомври 2010
    Што да кажам... ретардирани се, без разлика што им иде бизнисот и што онака генерално го почитувам и користам нивниот екосистем пошто ми врши работа.
    Тоа со мапите, дури и да ја избришеш Apple Maps не помага. Ќе ти отвара Facebook линк у сафари за пак да симнеш Apple Maps.

Патем околу промената.... јас пре би го сменил за Samsung s10/20 или Note 10 ама твој избор е ако ти се свиѓа Pixel 4 XL.

draganamon, The Geek Boy и на psyside им се допаѓа ова.
  18. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,181
    1,181
    2 Март 2011
    Машко
  19. Oktar

Oktar
    Epic

3,672
    10,944
    23 oктомври 2012
    Машко
    На Brendog, Скоти, Avid и уште 4 други им се допаѓа ова.
  20. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    Practice makes perfect

740
    1,076
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    Имам проблем со инстаграм нотификации, сите опции за нотификации се уклучени, бекгроунд апп рифреш, нотификејшн сетингс за инста, внатре во инста апликацијата. Не ми дава никакви известувања, освен ако не ја отворам апликацијата па внатре во неа да стигаат. Чаре? ип11 последен апдејт

21. toshex

toshex
    Unbeatable

4,467
    4,786
    18 Септември 2013
    Машко
    Не туку ако има ајфон одма знаеш оти е добар.

Туку ме интересира дали може да ти забранат ако си имаш купено телефон да го користиш у филм? Или пример у видео, како може да ми забранат јас да направам видео на јутуб за тоа што мислам за мојот телефон?

22. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,181
    1,181
    2 Март 2011
    Машко
    Како што почнале да носат закони за говор на омраза и авторски права, можно е.

23. psyside

psyside
    Rising Star

26,761
    27,460
    4 Септември 2008
    Не е до тоа, до фејк мулти-таскингот е, тоа е тој најдобар OS у свет :oh:

Мене ми кинеше апликации од позадина на 3 разни верзии на OS-от, дури и кога беа 4-5 само у позадина. После се подсреди ама пак беше далеку од оптимално.

На Скоти и draganamon им се допаѓа ова.
  24. draganamon

draganamon
    Gaining Experience

380
    492
    24 Јануари 2016
    Машко
    Freelancer
    S10 имам дома, сопругата го користи, и мислам дека е најдобриот телефон некогаш направен. Денес го видов S20 во Сет, супер е. Помало закривуивање на екран од S10, нема бигзби копче, копчињата за звук на десна страна, да не речам кај што треба да бидат. Топ е телефончето.
    Само, сите имаат Самсунг околу мене. Во мое блиско опкружување има секаков Самсунг, од Ј то А и безмалку сите S серии и сакам нешто различно. Кинезарија телефон нејкам. Би сакал Pixel или Sony да биде ако се одлучам да преминам на Андроид.

ЕДИТ, Сега кога се размислив, ми текна уште еден проблем кој го има само кај iPhone а секојдневно ми пречи. Во Recents не може да се поднеси да не се покажуваат повици од Skype !!!

ЕДИТ 2, Што им не на овие Мобеликс и Ледиком, Google Pixel 4, без XL по цена од 46.100 денари ???

Скоти, acekorg и на psyside им се допаѓа ова.
  25. psyside

psyside
    Rising Star

26,761
    27,460
    4 Септември 2008

Сподели

Вчитување...