1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
 1. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Можеби повеќе како барање да не бидат батериите залепени во уредот.

  Супер ако успеат да вратат батерија која е менлива. Но мислам дека тоа ќе биде проблем при транспорт зашто сега ако уредот е со неменлива/интегрирана батерија важи едно правило. Ако е со батерија која се оддвојува е сосема друго при транспорт. А тоа е и основната причина зошто сите преминаа на вградена батерија.
   
 2. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Не ми се верува дека има било каква разлика во транспорт на телефон со интегрирана или ремовабле батерија. Причината зошто ја воведоа интегрираната беше:
  1. штедење. Поевтина изработка.
  2. поцврст телефон се добива со поедноставен дизајн, пак штедење.
  3. овластен сервис кој ќе те одере дебело.
  4. прерано фрлање на уредите и замена со нови. Баш ова му смета на ЕУ, тие не сакаат електричен отпад.
   
 3. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Искрено лично не сум се занимавал со оваа проблематика нити имам време да проверувам детално. Знам дека регулативите беа значајно засилени и променети после случаите со запалување на уреди со батерија во авион.

  Она што го знам е дека уред со интегрирана батерија може да се достави по пошта без проблем. Li-ion батерии засебно не може. Јас како корисник на електронска цигара ова го знам многу добро зашто повеќе пратки од nkon не се возможни. Треба посебна пошта односно DHL или сл. Оттаму си нарачувавме редовно 18650 високоамперски батерии.

  Мој пријател кој е застапник на познат бренд на лаптопи уште порано ми потврди дека измената на регулативите ги натерало да вметнат интегрирани батерии во лаптопите. Тогаш и Самсунг го напушти дизајнот со променлива батерија.

  BU-704: How to Transport Batteries – Battery University

  Lithium Batteries

  https://www.iata.org/contentassets/...b9/lithium-battery-guidance-document-2020.pdf

  Но реков, лично не се разбирам што точно е во прашање. Само од искуство и информации знам дека има проблем т.е. посебни критериуми при транспорт.
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  Батерија на вадење умре во 2015, непотребна деградација на уред е.
   
 5. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,164
  3,520
  7 ноември 2014
  Машко
  Баш поголем електронски отпад се создава со батерии кои не се интегрирани. Не сум слушнал досега некој да смени телефон само заради тоа што батеријата не му држи, а во секој случај ќе го продаде на некој друг.

  Кај батериите, фрлаш една, ставаш друга итн...овластен сервис се грижи да рециклира, а ние сакаме да биде евтино и неовластено, тогаш нема што да бараме да биде еколошки.

  Имаше и модуларни телефони, истражувањата покажаа дека само поголем електронски отпад може да се генерира - делови фрлаат сите, додека телефони препродаваат.
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008


  Eве го "супер брзиот" иП6s со кој скоро да немало разлика со новите иПхони лол. @vlavot, како иде?
   
  На Скоти и marv им се допаѓа ова.
 7. Bilbiloski

  Bilbiloski
  Intern

  31
  6
  12 Април 2015
  Машко
  Од кај го зеде? гаранции и такви чуда?
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 8. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  380
  491
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Здраво дечки.
  Viber, од време на време не ми стасуваат пораки.

  Пораките ми стигаат кога ке ја вклучам апликацијата. Пример, ја вклучувам апликацијата да пишам денес, и ми стасува нотификација дека вчера во 18h ми пишале.
  Ако земам да ја тестирам, секогаш работи.
  Во settings скоро се е вклучено.
  Photo Feb 27, 16 44 17.png Photo Feb 27, 16 44 59.png Photo Feb 27, 16 45 36.png

  Има некој сличен проблем со Viber ?
   
 9. lumixoid

  lumixoid
  Gaining Experience

  125
  139
  22 Септември 2008
  Уклучи "Background App Refresh"
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 10. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  380
  491
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  grayed out e
   
  На Bilbiloski му/ѝ се допаѓа ова.
 11. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  468
  385
  9 Јули 2018
  Машко
  Исклучи Low Power Mode и Enable на Background App Refresh
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 12. lumixoid

  lumixoid
  Gaining Experience

  125
  139
  22 Септември 2008
  А ако пробаш преку Settings > General > Background App Refresh?
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 13. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  380
  491
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Кога исклучив Low power mode по дефолт Bacкground App refresh беше вклучено кај Viber.

  Не гледам опција да сменам Low Battery Mode да не се вклучува. Има чаре да се исклучи ова или да се стави да веклучи на 5% ?
  Башка и сега видов, Battery health 79%. Треба да ја менувам ? ( се работи за 7+)
   
 14. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  66
  105
  5 oктомври 2010
  @draganamon
  Истиот проблем го имав на iPhone 7 и не најдов како да го решам (не се ни позамарав многу пошто и не сум некој активен корисник на Вибер).

  Ама интересниот дел е што кога прејдов сега на iPhone 11 Pro проблемот исчезна од старт и еве се си функционира.
  А од друга страна па на истиот iPhone 7 сега со друг iCloud акаунт и нов корисник, проблемот со Вибер остана.

  И некако читајки те, алудира ситуацијава дека проблемот е iPhone 7 како модел?
  Малку веројатно ми е тоа....

  Ако има некој предлог како да се реши ова нека каже...
  Ги имам двата телефона да пробам.
  Background app refresh е уклучен на двата ама само 7ката го има проблемот.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 15. julll

  julll
  Gaining Experience

  116
  54
  20 Август 2016
  Корисник сум на ајфон 7, истиот проблем го имам. Можеби е до серијата, не знам.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 16. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  380
  491
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Фала. Значи не сум сам.
  Ова и неможноста да отворам google maps од facebook пример најмногу ми сметаат.
  Користам iphone од 2013 и не верувам дека ќе дочекам iphone без notch.
  Веке и почнав да гледам како да донесам Pixel 4XL ако не успеам да најдам решение на проблемиве.
   
 17. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  66
  105
  5 oктомври 2010
  Што да кажам... ретардирани се, без разлика што им иде бизнисот и што онака генерално го почитувам и користам нивниот екосистем пошто ми врши работа.
  Тоа со мапите, дури и да ја избришеш Apple Maps не помага. Ќе ти отвара Facebook линк у сафари за пак да симнеш Apple Maps.

  Патем околу промената.... јас пре би го сменил за Samsung s10/20 или Note 10 ама твој избор е ако ти се свиѓа Pixel 4 XL.
   
  draganamon, The Geek Boy и на psyside им се допаѓа ова.
 18. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
 19. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,669
  10,941
  23 oктомври 2012
  Машко
  На Brendog, Скоти, Avid и уште 4 други им се допаѓа ова.
 20. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  738
  1,076
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Имам проблем со инстаграм нотификации, сите опции за нотификации се уклучени, бекгроунд апп рифреш, нотификејшн сетингс за инста, внатре во инста апликацијата. Не ми дава никакви известувања, освен ако не ја отворам апликацијата па внатре во неа да стигаат. Чаре? ип11 последен апдејт
   
 21. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,467
  4,784
  18 Септември 2013
  Машко
  Не туку ако има ајфон одма знаеш оти е добар.

  Туку ме интересира дали може да ти забранат ако си имаш купено телефон да го користиш у филм? Или пример у видео, како може да ми забранат јас да направам видео на јутуб за тоа што мислам за мојот телефон?
   
 22. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Како што почнале да носат закони за говор на омраза и авторски права, можно е.
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  Не е до тоа, до фејк мулти-таскингот е, тоа е тој најдобар OS у свет :oh:

  Мене ми кинеше апликации од позадина на 3 разни верзии на OS-от, дури и кога беа 4-5 само у позадина. После се подсреди ама пак беше далеку од оптимално.
   
  На Скоти и draganamon им се допаѓа ова.
 24. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  380
  491
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  S10 имам дома, сопругата го користи, и мислам дека е најдобриот телефон некогаш направен. Денес го видов S20 во Сет, супер е. Помало закривуивање на екран од S10, нема бигзби копче, копчињата за звук на десна страна, да не речам кај што треба да бидат. Топ е телефончето.
  Само, сите имаат Самсунг околу мене. Во мое блиско опкружување има секаков Самсунг, од Ј то А и безмалку сите S серии и сакам нешто различно. Кинезарија телефон нејкам. Би сакал Pixel или Sony да биде ако се одлучам да преминам на Андроид.

  ЕДИТ, Сега кога се размислив, ми текна уште еден проблем кој го има само кај iPhone а секојдневно ми пречи. Во Recents не може да се поднеси да не се покажуваат повици од Skype !!!

  ЕДИТ 2, Што им не на овие Мобеликс и Ледиком, Google Pixel 4, без XL по цена од 46.100 денари ???
   
  Скоти, acekorg и на psyside им се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...