1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Xiaomi Mijia M365 Electric Scooter

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Ficiani, 6 Септември 2018.

 1. BESKO

  BESKO
  Gaining Experience

  166
  227
  9 Јуни 2015
  Машко
  Дечки може ли некој да ми предложи некој продавач за скутерите? сакам да нарачам негде 50 комада па да ги пре продавам тука?
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  9,276
  9,008
  24 Јуни 2009
  Машко
 3. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,769
  1,871
  8 Мај 2007
  Машко
  Сериозно не ви ја разбирам математиката со проценти.
  Основа на додавање на 18% е множење со 1.18
  на основа 100*1,18=118
  Од тука, вадење на ддв, е делење со 1,18.
  118/1,18=100

  Како стигнувате до некои глупи проценти кои секогаш имаат остаток (што кажува дека математиката ви е погрешна), сериозно немам поим.
   
  NikolovskiM, ekonomist, yasho и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,558
  1,653
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  18% на 100 е 118, ама 18% од 118 не се 100 :) Логика и матиматика треба.
   
  На stefan_off и smole им се допаѓа ова.
 5. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,096
  644
  2 Мај 2011
  [​IMG]
   
  На smole и JasSum им се допаѓа ова.
 6. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,769
  1,871
  8 Мај 2007
  Машко
  Сериозно, математика треба.
  Каде гледаш собирање и одземање кога операцијата е множење и делење?
  Сериозно ви се чудам. Имате основно непознавање на математички операции.
  Не е можно во математика при враќање на процес да има остаток. Не може да се има бројки од ракав.
   
 7. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  472
  333
  22 Март 2016
  Машко
  И двата начина се точни,
  во неговиот случај се користи проценти во твојот случај се користи делење со децимален број...
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 8. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,769
  1,871
  8 Мај 2007
  Машко
  НЕ. Не е точно. Не може да имаш несовпаѓање на бројки. Тоа со собирањето и одземањето проценти е математички погрешно на секое можно ниво. При работа со милиони, секогаш ќе има нсеовпаѓање. Како е тоа можно и кој тоа го толерира? Каков криминал се прави? Од глупост или од намера?
   
 9. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,558
  1,653
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Очигледно не разбираш како функционираат проценти.
   
  Costigan_Jr, smole и на moongose им се допаѓа ова.
 10. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  472
  333
  22 Март 2016
  Машко
  Наједноставно кажано имаш позитивно ДДВ ( сумата + данокот = на крајна цена )
  и имаш минусно ДДВ ( крајна цена - 15.2542% = сума )
  минусното ДДВ можеш да го делиш со 1,18 или да множиш со 15.2542% па да одзимаш од сумата,секогаш го добиваш истото до децимала и во двата случаја...
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 11. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,769
  1,871
  8 Мај 2007
  Машко
  Изведи ми го математички тој број 15.2542....
   
 12. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  472
  333
  22 Март 2016
  Машко
  118*15.2542%(17.999956)
  118-17.999956=100.000044
  или просто кажано имаш заокружување на 18 и на 100.
   
  Последна промена: 25 Февруари 2019
 13. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,901
  2,140
  19 Јули 2013
  (1-(1/1.18))*100
   
  smole, Avid и на JasSum им се допаѓа ова.
 14. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  448
  167
  14 ноември 2016
  Машко
  Како може 300е да дојде кога 400е е од таму еве со повратокот на данок околу 360-365евра. Плаисио има во солун?
   
 15. bLaCk AnArChY

  bLaCk AnArChY
  Gaining Experience

  92
  182
  13 Јуни 2017
  Машко
  Denes naracav telefon od Plaisio i imaat nekolku prodavnici vo Solun
   
 16. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,446
  1,871
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Во врска со процентите:
  100 + 50% = 150
  150 - 50% не е 100, туку 75.

  Математиката со множење и делење со 1,18 е полесна за сметање и точна и во двата правци, иако не се така рачуна процентуален данок, туку стапката се додава на основицата, а не обратно.
   
  На FiC DoGG му/ѝ се допаѓа ова.
 17. igor251

  igor251
  Intern

  10
  11
  21 Февруари 2019
  Minimotors dualtron site modeli se vrv..toa e idninata
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Steff_92

  Steff_92
  Gaining Experience

  116
  52
  28 Јули 2017
  Машко
  Можеби offtopic меѓутоа има некој информација каде се продаваат електрични скутери ? (слика во attach)
   

  Прикачени датотеки:

  • download.jpg
   download.jpg
   Големина:
   6.4 KB
   Прегледи:
   85
 19. BESKO

  BESKO
  Gaining Experience

  166
  227
  9 Јуни 2015
  Машко
  Имам јас , 50000 Денари :)
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  448
  167
  14 ноември 2016
  Машко
  Како што видов од овде https://www.gearbest.com/blog/new-g...ctric-scooter-what-are-the-main-upgrades-3676

  Поновиот скутер ќе биде полесен со 1.4 KG
  Но како тоа кога батеријата е со 70% помоќна, и моторот е со 100вати помоќен од стариот. Имаат нешто извадено китајциве на поновиот или. :annoyed:
   
  На tamamuzicar и Goran. им се допаѓа ова.
 21. Acezveki

  Acezveki
  Intern

  1
  0
  11 oктомври 2012
  Машко
  9350 ден. вратија, 10 000 - данок
   
 22. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  143
  103
  19 Септември 2017
  Машко


  Некој да има искуство со овој модел?
  Или со брендот Segway кој сепак и пионер во оваа област.
  Има доста добри мислења за него на нет, но ме интересира некој од вас да не има лично искуство.
  Квалитет-перформанси-цена-батерија-изработка.
  Во Бугарија е по цена од 600 евра незнам дали има опција за поврат на данок.
  100 евра би била разликата со Xiaomi oбичната и иста цена со новиот Про модел па дали вреде.
   
  Последна промена: 1 Март 2019
 23. smole

  smole
  Unstoppable

  2,995
  3,385
  18 Април 2007
  https://www.gearbest.com/blog/new-g...ith-good-looks-and-excellent-performance-3681

  Обичниот Xiaomi го шие Segway, про верзијата ќе биде уште подобар, воопшто не трбеа Segway-от да се разгледува.
   
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  143
  103
  19 Септември 2017
  Машко
  Вака по нет најдов различни мислења...
  Ме интересираше лично некој дали имал искуство.

  Segway има многу подобра изработка, постабилен софтвер и фримвери,може да се надогради со дополнителна батерија и со тоа се зголемува брзината за 5км,полесен е ,подобро се склопува има амортизери и гуми полни( поцврста возња но има амортизери но барем не се дупат гумите)
  Моторот е 700w.

  Е сега поскап е, поспор за 5км исто батерија има од Шаомито.
  Треба да се виде новата верзија на шаоми про ќе биде тука некаде со цена.

  Многу мал избор има нашиот пазар за овие уреди.
  Се надевам оваа година ќе има повеќе.
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. sickjcoe28

  sickjcoe28
  Gaining Experience

  50
  61
  26 Декември 2018
  Машко
  Ги има Lime за изнајмување во Солун. Комерцијалните верзии што ги возев мислам дека имаат дупла батерија. На рамно качува до 30kmh. Имам М365 има помека вожња иако нема амортизери. ЕЅ2 е побрз за нијанса. Ако цената е блиска со М365 ПРО би идел со Xiaomi. Во Бугарија треба да најдеш продавница кај што враќаат данок, Plasio BG не враќаат. (ретки се тие)
  И двата модела се со исклучителен квалитет, Xiaomi се подобри во цена/перформанси.
  Ако можеш да идеш до Солун да го пробаш ке можеш сам да заклучиш што би ти одговарало повеќе.
   
  На damil и Goran. им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. JasSum
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  628
 2. DonFrozex
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  2,877
 3. Pinceta
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  602
 4. Delicon
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  404
 5. Makedonec^
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  197
Вчитување...

Сподели

Вчитување...