1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Туторијал Водич при купување на Android TV Box

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од DrMTR, 2 Јуни 2018.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,754
  10,308
  24 Јуни 2009
  Машко
  @StOrMK
  Се`зависи од рутерот, ако имаш добар рутер нема да има проблем, инаку да, покомотен ќе бидеш со LAN.
   
 2. Mister

  Mister
  Intern

  112
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Еве ја табелата на Chigz,

  Има интересни модели како H96 Max+, Mecool KM3...

  Full Android Box Chart 2019
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,192
  3,714
  18 Април 2007
  I koga ke nema FW update placki po forumi. Zatoa ili shield ili mi box s i gotovo.
   
  TATA_MATA, 123456 и на Mister им се допаѓа ова.
 4. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  371
  471
  13 Јуни 2012
  Машко
  [​IMG]
  Ова адаптерче решава проблемот, проверено. Само не го пипкај многу кај ЛАН-от, може да те пецне струја :D
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 5. dzvakamastika

  dzvakamastika
  Intern

  2
  0
  9 Јули 2018
  Машко
  [избришано поради неправилно огласвуање]
   
  Последна промена: 26 Јули 2019
 6. krema

  krema
  Professor

  10,754
  10,308
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не е во ред и немаш право да огласуваш, прочитај правила за огласување!
   
 7. dzvakamastika

  dzvakamastika
  Intern

  2
  0
  9 Јули 2018
  Машко
  Се извинувам! Требаше да го направам тоа пред да постирам. Не гледам можност да го избришам па го едитирав.
   
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,492
  19 Јули 2013
  Па баш ми боксот ме остави без апдејти и заради тоа не можеше да се инсталира новата верзија на коди (16 или 17 беше).
  Овие сегашниве боксови се со надминати детски болести. Може да се случи пре да цркне отколку да застаре.
   
 9. Mister

  Mister
  Intern

  112
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Земав MiBox 3 од ebay чисто за дљ видам како работи. Сега за сега супер тера, без никакви лагови и кочења.
  IPTV исто така добро работи.
  Ме интересира, може да најдам кај нас џојстик за овој модел?

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 10. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  148
  65
  14 Јуни 2014
  Машко
  Од кај може да се набави Fire TV Stick,пошто Амазон не врши шипинг до Скопје?
   
 11. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,185
  732
  12 Април 2013
  Машко
  AMAZON FIRE TV STICK
   
 12. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  148
  65
  14 Јуни 2014
  Машко
  Nesto onlajn da se poraca negde nema?Posto ovoj go prodava 3600,a na Amazon e 2100...
   
 13. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  821
  688
  5 Јули 2011
  На MartinGR1MR му/ѝ се допаѓа ова.
 14. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  148
  65
  14 Јуни 2014
  Машко
 15. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,111
  655
  8 Август 2017
  Машко
 16. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,724
  2,043
  25 Март 2013
  Машко
 17. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,713
  30 Мај 2010
  Мислења за Xiamoi Mi Box S после неколку месеци користење ?
  2GB рам доволни се за флуидно користење ?
  Cast-от е без лагови и синхронизирано видео со аудио ?

  Каде најблиску до МК го има shield ?
   
 18. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,713
  30 Мај 2010
  Никој не го користи Xiaomi ?

  Или дајте препорака за проверен box со флуидно работење.
  Најмногу ќе се користи за mirror од телефон, гледање филмови од екстерен диск, torrent seeding.
   
 19. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,185
  732
  12 Април 2013
  Машко
  Керками го користи Mi box S нема никакви замерки, јутјуб, коди, нетфликс и локално филмови фураат без проблеми, данлиското екстра, само што нема лан порта ако тоа ти преставува проблем, тука кај нас анхоч е најефтин 5000 така некако, јас од али го зедов за 3000.
  Имам и шилд доста побрз од S ама па многу поскап 200евра
   
 20. Srgjan

  Srgjan
  Intern

  2
  0
  16 Септември 2018
  Машко
  Здраво на сите.Ме интересира мислење за еден андроид бокс кој што го најдов по огласиве.Моделот е mx10pro 4гб рам и 32 гб ром.Користи андроид 9 и кошта 3500 ден.Е сега пошто никогаш немам користено андроид бокс ( моментално користам дрим бокс)ме интереаира да кажете збор два дали вреди за парите боксов.Благодарам.
   
 21. Srgjan

  Srgjan
  Intern

  2
  0
  16 Септември 2018
  Машко
  Боксоб бил x96max моја грешка но со истата конфигирација.И уште нешто ако може,која брзина треба минимум на интернет за да работи добро?Јас имам адсл од телеком но нее оптика.
   
 22. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  960
  1,446
  6 ноември 2007
  Некој да не има искуство со флешување на Android box? Конкретно rockchip rk3399
   
 23. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  255
  245
  25 Април 2011
  Зависи од уредот, но прилично е лесно.
   
 24. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,492
  19 Јули 2013
  Зависи за што планираш за го користиш. За Iptv стриминг 5-10 mbps се сосема доволни.
   
 25. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  960
  1,446
  6 ноември 2007
  Ако е толку лесно да ти дадам еден бокс да го средиш. Ако го направиш твој си е.
  Купив USB cable за да го врзам на PC, спуштив тоа програмите, спуштив фирмвери ѓоа за тој чипсет што се... 20 сменив, ниту еден не сака да помине.
   

Сподели

Вчитување...