1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Туторијал Водич при купување на Android TV Box

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од DrMTR, 2 Јуни 2018.

 1. smole

  smole
  Unstoppable

  3,206
  3,732
  18 Април 2007
  Отвори YT ревјуа за Z8 и изгледај ги, не збори на памет.
   
  На Mister му/ѝ се допаѓа ова.
 2. k3b

  k3b
  Gaining Experience

  140
  82
  12 Декември 2017
  Машко
  Ne zboruvam jas na pamet. Ti kazuvam od iskustvo, ostaj ti revjua. Momentalno za iptv vrv resiver ti e mag, se drugo e boranija. Ostaj na hartija dzabe pravis sporedbi. Ako sakas da go vrzes na ministra preku emulatori togas toa e tvoj problem.

  Zemi mag 351 i toj androidot testiraj i sam kje se uveris koj tropa gluposti


  150 evra za android box :) gospod da cuva


  Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  256
  245
  25 Април 2011
  It was about f*cking time...  Првиот бокс со Amlogic S922X е пуштен во продажба и резултатите првично се прекрасни.
   
 4. Mister

  Mister
  Intern

  114
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  И на крај, што предлага дечкото освен MAG?
   
 5. Mister

  Mister
  Intern

  114
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Вреди ли Apple TV 3rd Gen за некои 25-30 еур?
  Брка работа за IPTV и слично? Или подобро да земам некој андроид бокс?
   
 6. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,193
  738
  12 Април 2013
  Машко
  Нетфликс не работи на чудово.
   
 7. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  148
  65
  14 Јуни 2014
  Машко
  Prijateli,imam eden android box doma ne go koristev oddamna sea se nakaniv da go uklucam.Go povrzav so hdmi vo TV-to i go pustiv u struja.Sveti sina lampa na boxot,i na TV-to pokazuva signal 1920x1080 60p,ama slikata stoi crno.Zaeban e boxot skroz na skroz,nemoze da se koristi ili ima nekoj lek
   
 8. Mister

  Mister
  Intern

  114
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Дечки, кажете не прескап бокс (злавно за IPTV) а да не е MAG?
   
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  3,206
  3,732
  18 Април 2007
  Formuler Z8
   
  На Mister му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mister

  Mister
  Intern

  114
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Изборот се сведе на Minix U9-H или MiBox S 4K

  Имам опција да го земам U9 за некои 70 еур од Германија, што е иста цена како Mi Box.
  Пошто прв уред ќе биде што го купувам, кој би бил подобар избор од овие два?
  Ќе повторам, примарно ми е iptv па после коди.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  3,206
  3,732
  18 Април 2007
  Било кој од боксовиве има Mytv Online 2?

  Има некаква dedicated middleware андроид апликација?

  Formuler-ot има, затоа и се препорачува - Mytv Online 2. Ако нема џабе ти се. Ова е врвот од IPTV апликација, одлучи се кој IPTV сервис ќе го користиш и види на неговиот форум која апликација/бокс го препорачуваат.

  Formuler Z8 е врв.
   
 12. bakigvg

  bakigvg
  Intern

  90
  33
  28 Јуни 2016
  Машко
  Дали за Mytv Online 2 ти треба платен IPTV сервис или има интегрирано бесплатни канали во самата апликација?
   
 13. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  172
  106
  14 Декември 2010
  @smole Друже од кај го зема формулерот?
   
 14. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,193
  738
  12 Април 2013
  Машко
  Да треба платен иптв сервис, mytv online 2 го има само на формулер на ниеден друг бокс ја нема апликацијата.
   
  На bakigvg му/ѝ се допаѓа ова.
 15. smole

  smole
  Unstoppable

  3,206
  3,732
  18 Април 2007
  Од риселер на иптв од нет, ама ми стигна во ЕУ, не во МК.

  Некаде на reddit читав дека MYTV Online 2 го имало и на уште еден бокс (нормално пиратиран некако) али јас со тоа не би си играл (купил) утре да не снема поддршка и да останам на врзија Х.
   
 16. Seker

  Seker
  Intern

  7
  2
  20 ноември 2017
  Машко
  Дали има шанса овие боховите на Телеком Арис ВИП1002 што ги даваат за мах тв да се инсталира Андроид оперативен?
   
 17. Mister

  Mister
  Intern

  114
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Ми се зголемија апетитите, и сега размислувам за Nvidia Shield

  Nvidia е околу 150 еур додека Minix Neo U9-H го имам за 70 еур.
  Знам дека е моментално врв Nvidia ама дали е голема разликата во перформанси, и што читав последно е дека нема апдејти повеќе за овој модел на Minix.
  Да не останам заглавен на стара верзија.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 18. Mister

  Mister
  Intern

  114
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Изгледа по одмори се луѓево :))))
   
 19. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,193
  738
  12 Април 2013
  Машко
  Јас имам шилд, сега имам и ми бох с, не гледам разлика двата се брзи а разликата е 140евра.
   
  На Mister му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Mister

  Mister
  Intern

  114
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Епа тука е заебот, ако не е Shield, сите викаат Mi Box S. Ако гледаш ривјус, и читнеш по некои форуми, ќе предложат Mecool КМ3, како побрза со повеќе рам опција на Ми бокс.
  Не можам да одлучам.
   
 21. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,150
  702
  5 Јуни 2007
  Машко
  Па нормално дека ако читнеш и гледаш ривјус до недоглед нема да можеш да одлучич. Сите боксови со иста хардверска конфигурација се малтене исти. Марка модел а у нема врска ваљда. Ја имам MXR Pro 4k со 4 гига рам и 32гб ром, quad core и го нема да зуцне.

  Треба да решиш што ќе користиш на него и аналогно на тоа да знаеш колку гига рам ќе ти треба, ром и сл.
   
  На smole и Mister им се допаѓа ова.
 22. Mister

  Mister
  Intern

  114
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Си користел претпоставувам iptv на ми боксот така? Функционира без проблем?
  Значи освен игри и порт за ethernet, нема да видам голема разлика меѓу тие два уреда?
   
 23. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,193
  738
  12 Април 2013
  Машко
  Ке го осетиш вентилаторот само на шилдот некогаш е стварно бучен...друго нема разлика
   
  На Mister му/ѝ се допаѓа ова.
 24. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  763
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Јас бев ептен загреан за Mi box S пошто сум и презадоволен од Mi A2 мобилниов, ама кога видов дека нема ethernet порта кренав раце. Шубе ми е да земам тв бокс и да гледам IPTV и стримови преку WIFI. Мислам дека иако е можеби пофраерски да нема ethernet порта и од дизанерски аспект, од практична гледна точка може да биде потенцијален проблем.
   
 25. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,267
  2,499
  19 Јули 2013
  Ако само е за гледање видеа/филмови, нема никаква разлика да се забележи. Напротив, преполни се форумите со проблеми што се јавуваат во специфични ситуации.

  Ако е за игри е друга работа, ама па игри и андроид бокс некако не ми идат заедно.

  IPTV нема никаков проблем да оди преку вифи. Исто е како да гледаш јутуб. Проблемите започнуваат кај содржина со од некаде 50 мбпс па нагоре. Иптв е на една десетина па и помалку од тоа.
   
  На Mister и krema им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...