1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Тестирајте ја Вашата брзина

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од Aleks, 20 Мај 2007.

 1. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,691
  1,140
  16 Јуни 2010
  Машко
  Абе убаво тоа што ние сакаме статичка ип и брза конекција, ама никој провајдер не сака да му некој хостира страна и уште на пакет со 100 мегабита и неограничен сообраќај. Не поминува тоа, јасно е.
   
 2. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  66
  65
  23 Август 2017
  Машко
  Корисник сум точно една недела - во првите 3 дена 2 пати сум приметил пакет лос, еднаш немаше интернет едно саат време, еднаш не идеше погоре од 16мбпс, како и да е, пакетот пишува ДО 40/40. Ќе видам како ќе се понаша до крај на месец, генерално сум задоволен но не е најсјајно.
  [​IMG]
   
  На DraganIron и Draynor им се допаѓа ова.
 3. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,020
  836
  4 Февруари 2014
  Машко
  Телекабелци, имате интернет утрово?
   
 4. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,308
  9,552
  23 oктомври 2012
  Машко
  Nope.
   
  На mkextremer и mviktors им се допаѓа ова.
 5. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  902
  477
  12 Април 2017
  Машко
  Статичната ИП немора да е за хостирање, може да биде за remote desktop, за најава на места каде што најавите се ограничени на ИП.

  Дури и да е за хостинг, не треба да го интересира, но за 3500 има добри дедицирани машини..

  Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
   
 6. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,308
  9,552
  23 oктомври 2012
  Машко
  За ништо од наведеново не ти треба статична адреса ти треба само јавна адреса и DynDNS сервис. Проблем е со операторите ко ВИП што делат приватни адреси. Е тоа се педери, а не овие со динамичните јавни адреси.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,691
  1,140
  16 Јуни 2010
  Машко
  Стварно мислиш дека некој од оператори кога ги прават пакетите мислат на тоа?

  Самиот пакет со симетрична брзина е црвено светло кај повеќето оператори и прво што ги интересира е да не седне некој позади и да удри хост и притоа да пројде поефтино. Пример, погледни Телеком даваше статичка само на адсл корисници(ваљда сеуште може) а кај оптика нема такво нешто.
  Што мислиш кој е резонот ? Плус пакетите им се ограничен до даска со bandwidth лимит, и јасно е како се создавани пакетите за резиденцијални корисници. Не очекувам и не го сметам за минус тоа што нема статичка а и Октар кажа како може да се надмине тој проблем.
   
  Futurelakimens, TexasUS и на Oktar им се допаѓа ова.
 8. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  902
  477
  12 Април 2017
  Машко
  Приватни ИП адреси делат?? Никој не рече дека се педери тие со динамички јавни, али за овие мора да кажам... Не бев слушнал за ова до сега.. И како оди тоа со приватни? Можеш ли барем да се закачиш на ВПН?
   
 9. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,308
  9,552
  23 oктомври 2012
  Машко
  Тежок е животот кога операторот ти дава приватна адреса за сурфање... нема впн нема ништо, а дополнително еден куп сајтови те блокираат затоа што добиваат многу риквести од една дреса т.е. заедничката за цело маало. Проклети да се!
   
 10. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  902
  477
  12 Април 2017
  Машко
  Треба да се затворат овие ваквите...
   
 11. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,691
  1,140
  16 Јуни 2010
  Машко
  Не дека има потреба, плус ружно изгледа ама го напраив за 20 минути со први работи што ми дојдоа до рака.
  Треба да најдам некоја ептен мала летва и убаво да изгледа, ама и ова врши работа а и никој не улаза у собава гајле ми е.
  Вентилаторот има проблеми со осовинката и многу зуи (штета, се работи за CM SickleFlow 120mm) и затоа и го ставив на 9v адаптерче да не иде до крај и да зуи превише.
  forumslika.jpg
   
  На shifty и SiPy` им се допаѓа ова.
 12. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  254
  528
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Го overclock-на барем?
   
 13. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,691
  1,140
  16 Јуни 2010
  Машко
  Од ладното автоматски се оверклокираат мегабитите и мегабајтите :D
   
  На SpiritBond му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  66
  65
  23 Август 2017
  Машко
  Веќе сум незадоволен. Секојдневно имам проблеми со губење пакети, еве сега во моментов и брзината е шит.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Mario.Bog, DraganIron, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  196
  119
  25 Февруари 2017
  Машко
  Од техничка што викаат? Чисто доколку си во можност види каде точно ги губиш пакетите. Чудно ми е бидејќи Телекабел кај некои без никакви фрки испорачува 1000/1000 а кај некои има дефекти со загуби на пакети.
   
 16. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  66
  65
  23 Август 2017
  Машко
  Во техничка вртам 2 саата буквално зафатени демек...
  View: https://youtu.be/YbC3qCyWWm0


  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  Имат премногу работа.
   
 18. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  66
  65
  23 Август 2017
  Машко
  Имат снемано :(
   
  На Zabegann му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  54
  55
  19 Јануари 2015
  Машко
  Ова од ВИП
  upload_2019-4-20_0-9-12.png
  Ама искрено иако има пинг 10 повеќето страни врти како лудо додека ги отвори, дури по 30 секунди се чека додека да почне да ја отвори страната.
   
 20. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  Друже, само кол центар му е мајката и тоа со висок тон да им се обратиш.
   
 21. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  54
  55
  19 Јануари 2015
  Машко
  Искрено они се оперирани од таа работа сум се јавувал многу пати, и на крај јас сум испаднал изнервиран.
  Тоа бидејќи мајмуните имаат администраторски пристап до модемот/рутерот и гледаат се што ти е приклучено, и после само досаѓаат ама ти тоа несмееш така, ти вака неможе да правиш и слично.
   
 22. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  66
  65
  23 Август 2017
  Машко
  Користев телекабел интернет (кабелски, лајтспид) немав проблем 2 ипол години, ставив оптика, имам проблем на секој 2-3 саата секој ден.
  24april packet loss.jpg packet loss 24 april.jpg
   
 23. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  794
  718
  27 Април 2010
  Машко
  Оуууу jeaaaaa ова беше врвот на вип телекабел незнам како е

   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 24. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Intern

  47
  12
  18 Септември 2013
  [​IMG]
   
  На lakiodsk му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  :eek: :eek: :eek: Занима ме само колку го плаќаш интеренето?
   

Сподели

Вчитување...