• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
387
434
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
nekoj drug, maybe:cool:
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,158
1,612
Неготино
Дечки, едно прашање.
Дали на конекторов ќе одговара кабел (coax) од кабловска и нема да праи никакви проблеми?
1626085607177.png

Пошо нели, постарите телевизори имаат малце поинаков конектор.

Фала!!
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,197
3,779
Дечки, едно прашање.
Дали на конекторов ќе одговара кабел (coax) од кабловска и нема да праи никакви проблеми?
Погледнете го атачментот 102453

Пошо нели, постарите телевизори имаат малце поинаков конектор.

Фала!!
Ќе одговара. Разликата со другиот тип е само во конекторот, кабелот и сигналот се истите.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,158
1,612
Неготино
Ќе одговара. Разликата со другиот тип е само во конекторот, кабелот и сигналот се истите.
Taка и си мислев. Благодарам, извинете за нубско прашање, али ТВ не сум земал/местел од 2018 :D
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
240
301
Здраво

Се работи за смарт Фурго, не ми ја наоѓа мрежата кога ке го приклучам на лан од рутер, а од модем во тв си работи...некој совет? Благодарам
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,912
1,555
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
епа тогаш супер

/end sarcasm


па пиши бе што бил проблемот, може некој друг ќе го има истиот (или сличен), затоа е форумов, да споделиме знаење, не е tech support за фуего
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
240
301
епа тогаш супер

/end sarcasm


па пиши бе што бил проблемот, може некој друг ќе го има истиот (или сличен), затоа е форумов, да споделиме знаење, не е tech support за фуего
На крај ми текна рутерот да го рестартирам и добив конекција.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,366
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Благодарам. Не сум чул искрено за маркава. Добри се?
Не си чул бидејќи живееме во вукојебина. Hisense за телевизори е исто како Hyndai/Kia за автомобили. Огромни се и се многу квалитетни, имаат класи подобри производи од извикани брендови на стара слава како Филипс, Хитачи, Телефункен и др.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Tелевизор Fhilips 50 PUS 7303/12 рикна, го однесовме во овластен сервисер кажа дека му рикнала матичната плоча и 9000 ден кошта да се замени.
Од луѓе што имам слушано наводно и да може да се поправи делот не го поправаат туку само менуваат за да земат повеќе пари.

Многу ми се 9000 ден, па би сакал да го однесам на некој добар мајстор да го провери, да не излезе да се прави па да поминам поевтино.

Дали имате некој добар мајстор за телевизори да ми препорачате?

Фала ви многу.
 

mkdboy

Intern
16 септември 2010
116
34
Tелевизор Fhilips 50 PUS 7303/12 рикна, го однесовме во овластен сервисер кажа дека му рикнала матичната плоча и 9000 ден кошта да се замени.
Од луѓе што имам слушано наводно и да може да се поправи делот не го поправаат туку само менуваат за да земат повеќе пари.

Многу ми се 9000 ден, па би сакал да го однесам на некој добар мајстор да го провери, да не излезе да се прави па да поминам поевтино.

Дали имате некој добар мајстор за телевизори да ми препорачате?

Фала ви многу.
Bds elektronic gjorce petrov
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,420
1,375
Скопје
ако е истиот (во полициските?) ако е понов тип не ги зима .. наводно дел/алат/програматор само некој у аеродром имал и само он можел да ги работи поновите модели. Јас мојот пилипс што ми фризна софтверски го фрлив у контејнер ..
 

mkdboy

Intern
16 септември 2010
116
34
ако е истиот (во полициските?) ако е понов тип не ги зима .. наводно дел/алат/програматор само некој у аеродром имал и само он можел да ги работи поновите модели. Јас мојот пилипс што ми фризна софтверски го фрлив у контејнер ..
Ne ova e na glavnata ulica kaj opstinata
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,618
4,166
Од луѓе што имам слушано наводно и да може да се поправи делот не го поправаат туку само менуваат за да земат повеќе пари.

Многу ми се 9000 ден, па би сакал да го однесам на некој добар мајстор да го провери, да не излезе да се прави па да поминам поевтино.

Дали имате некој добар мајстор за телевизори да ми препорачате?

Фала ви многу.

Овластени сервиси (за коли, електроника, компјутери) најчесто менуваат дел со нов, не поправаат делови. Така им наложуваат сервисните упатства од производителот.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,380
10,342
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Tелевизор Fhilips 50 PUS 7303/12 рикна, го однесовме во овластен сервисер кажа дека му рикнала матичната плоча и 9000 ден кошта да се замени.
Од луѓе што имам слушано наводно и да може да се поправи делот не го поправаат туку само менуваат за да земат повеќе пари.

Многу ми се 9000 ден, па би сакал да го однесам на некој добар мајстор да го провери, да не излезе да се прави па да поминам поевтино.

Дали имате некој добар мајстор за телевизори да ми препорачате?

Фала ви многу.

Провери го точниот модел на плочата и порачај си онлајн. Ако е сугурно тоа проблемот.
 

Quasimodo

Gaining Experience
2 септември 2016
111
73
Prilep
Вреди за парите ? или има нешто поубаво за 26к денари? за Samsung сум оти имам телефон

 
Последна промена:
18 септември 2020
88
62
Вреди за парите ? или има нешто поубаво за 26к денари? за Samsung сум оти имам телефон

ОК е. Појди дирекно во салон и таму разгледај си, нема врска што телефон имаш, секој паметен телевизор или тв box има cast за презентирање на екран и опција да пушташ youtube видеа директ од телефон. Имаш сега барем избор на повеќе телевизори, шетни по салониве има разни цени и Samsung телевизориве.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,248
3,774
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Zotac AMP Holoback RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Дечки, имам понуда и се мислам меѓу два телевизори. моделите се следните:

1. Samsung QE58Q60TAUXXH (QLED)
2. Samsung UE55TU7022

разлика во цена ми е само 3 000 денари, па мислење ми треба кој да го земам. знам дека технички QLED (модел 1) е посупериорен, во квалитет на слика и се, и дека е понов (2020 модел наспроти 2019). претежно ќе се гледа 4К содржина на него, плус обичната, за жал телевизија. повеќе сум наклонет накај QLED моделот, судејќи по ривјуата шо ги гледав. доколку има некој искуство со било кој од моделите, слободно споделувајте.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,757
3,649
Дечки, имам понуда и се мислам меѓу два телевизори. моделите се следните:

1. Samsung QE58Q60TAUXXH (QLED)
2. Samsung UE55TU7022

разлика во цена ми е само 3 000 денари, па мислење ми треба кој да го земам. знам дека технички QLED (модел 1) е посупериорен, во квалитет на слика и се, и дека е понов (2020 модел наспроти 2019). претежно ќе се гледа 4К содржина на него, плус обичната, за жал телевизија. повеќе сум наклонет накај QLED моделот, судејќи по ривјуата шо ги гледав. доколку има некој искуство со било кој од моделите, слободно споделувајте.
Q-ледот, иако и тој е обичен лед а и најслабата Q60-серија, ама сигурно е подобар од 7000 најслабата обична серија.
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
224
99
Дечки, имам еден СТ смарт телевизор, стар веќе 5 години негде и е со Андроид 4.4.2. Апдејти нема, а требаат понови апликации.
Има Amlogic s805 чипсет и барем Андроид 5.1 да ставам доста ќе е. Ама проблемот е како тоа?
Гледам на туторијали дека на боксовите им флешнуваат и фирмвер од други модели битно да е ист чипсет. Се е исто, само друго паковање.
Ако има некој чаре за ова нека каже?
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,597
4,872
Зошто не пробаш да ѕвониш во Сет сервис, можда ке ти кажат некое чаре. Иако, сигурен сум дека нема да се најде друга верзија на Андроид.
Така да, подобро ке ти е да си земеш некој бокс или сл.

Sent from my Samsung S20 FE
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
224
99
Зошто не пробаш да ѕвониш во Сет сервис, можда ке ти кажат некое чаре. Иако, сигурен сум дека нема да се најде друга верзија на Андроид.
Така да, подобро ке ти е да си земеш некој бокс или сл.

Sent from my Samsung S20 FE
Баш ќе ги прашам. Иначе не ми е толку битен тој ТВ, друг е главниот, па во случај веќе ептен ако дојде ред за надоградба, чарето ќе е Ми ТВ Стик или нешто друго со Chromecast.
 

Tramspotting

Intern
30 јануари 2013
13
45
Middelfart, Denmark
здр асл плс добри луѓе, не знаев да отворам нова тема или да пишам тука па викам да си пробам скреќата.

Има ли некој идеа како да ги споредувам моделите на телевизорите во Нептун во споредба со вистинските бидејќи попрлично сум збунет.

Конкретно прашувам се следниве модели.


Теоретски би требало да се од C1 серијата и сите да се 120hz со сите портови ХДМИ 2.1 ама спецификациите на сајтот на нептун ми делуваат неточни. Кога ги гуглам овие модели не ми излегуваат никаде освен на некои сомнителни полски сајтови кај што има различни информации. А на официјален LG сајт кога ќе отворам ме носи секад кај новите C1 модели од 2020-2021 година.

Ако некој мачел мака со ова би му бил благодарен за помош, затоа што ко што ми личи ќе морам да одам кај браќата туристи во Бугарија да си купам телевизор :(
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,163
Мислења
879,437
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно