1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел проблем со брзината

Дискусија во форумот 'Телекабел' започната од Sylvester, 3 Декември 2011.

 1. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,605
  2,424
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Не можам да кажам ништо до кај 17-18ч., обично тогаш се прибирам дома од работа. Брат ми не се пожалил во тој временски период откако сме на оптика, така да за снемување досега само еднаш и тоа на 2-3 минути. Минатиот викенд беше топ преку цел ден.
  Има моменти кога мавам спидтест и аплоудот или даунлоудот е на пола, ама со уште 2-3 последователни пак се враќа на 37-39, значи варира ама мислам дека е постабилна отколку 15/1 пакетот.
  Приметив, кога гледам видео на YT и скокам напред со стрелките/глушецот има некој минимален буферинг од пола-една секунда што мислам дека го немаше на 15/1. Ако си на ауто квалитет знае да префрли од HD na SD и обратно.
  За даунлоуд нема мака, си кине фајлови со 5MB/s. Со торенти ретко се занимавам, користам Коди за трошење на време, не можам да кажам моментално за аплоудот на практика.
   
  TexasUS, Balanar и на RagingDemon им се допаѓа ова.
 2. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  205
  127
  25 Февруари 2017
  Машко
  Некој кој користи ако може подетално да објасни - дали е задоволен од оптиката нивна, што модем користат за оптичкиов интернет, дали може и телевизија да се додаде доколку се користи оптички пакет за интернет, спидтест доколку може некој да даде итн.?
   
 3. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,605
  2,424
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Задоволен досега.
  Последните 5-6 мислења пред твоето се однесуваат за оптиката, имаш и спидтестови.
  Најдобро јави им се и разбери се од прва рака, телефонот е спомнат на претходната страна од темава.
  ISCOM-HT803-1GE.jpg

  Ископав и едно пдф по интернетот, мислам дека моделот е истиот ко на сликава. Фирмата е Raisecom.
   

  Прикачени датотеки:

  На TexasUS и goran_oh им се допаѓа ова.
 4. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  479
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Дали им се фиксни ип адресите и ако се дали како порано 3. Или ги менуваат?
  Од кога направија измени секој бровсер различни ип ми покажува во исто време...
   
 5. Sylvester

  Sylvester
  Intern

  432
  39
  24 Март 2009
  Машко
  Студент
  Некој да има проблем денес и вчњра со интернет на телекабел?
  Денес дури и без телевизија останав.... Човек не може да ги добие на телефон за џабе имаат техничка подршка

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,680
  3,820
  1 Септември 2011
  Машко
  Јас имам од сабајле проблем,нетот е канта буквално,неможам да отворам еден сајт.Телевизија не сум проверил пошто ептен слабо гледам.И џабе вртиш никој нема да ти крене,тоа им е нова фора на телекабел,да не креваат на никој на телефон.
   
 7. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,814
  1,610
  22 oктомври 2012
  Машко
  Некој друг да се подновил со оптика? Тие што користат, задоволни?
   
 8. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  424
  387
  21 Мај 2016
  Машко
  Ја вчера наместив, денеска имаше дефект па се јавив и го средија :)
   
  Astraion, DaVoRkNe и на Oktar им се допаѓа ова.
 9. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  253
  191
  15 ноември 2015
  Машко
  Дали може некаде да видам покриеност на телекабел, Имаат ли мапа или ќе треба да им јавувам за да ми кажат
   
 10. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  424
  387
  21 Мај 2016
  Машко
  Во главно имаат скоро низ сите градови чим имаат реклама на 24,треба да се јавиш да прашаш обично за 10 дена пуштаат кабел и те приклучуваат
   
  На Ile bocev му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  424
  387
  21 Мај 2016
  Машко
  Телекабел оптика 40/40 :) [​IMG]

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
  На TexasUS, RagingDemon, Astraion и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,309
  11,422
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  [​IMG]

  Само да не им е онаа старата шема за викенд (сега е и продолжен), кога ќе си отидат сите дома и нема кој да интервенира... Може да фати и до задутре. Да се надеваме дека нема.
   
 13. krema

  krema
  Professor

  9,502
  9,198
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сите се на „самер бич фестивал“ - гигаватите се натаму насочени :D
   
  На Metuzalem и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,309
  11,422
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ќути, оправено е, изгледа бил само моментален glitch. Почнаа да ме маваат флешбекови од пред 10 години кога секој викенд немаше ни телевизија (барем оние подобрите канали) - сателитскиот рисивер ќе им се заблокираше и се чекаше до понеделник да дојде некој да го ресетира. :)
   
 15. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,814
  1,610
  22 oктомври 2012
  Машко
  Денес пак тиња, техничка поддршка како по обичај, зафатено цело време...
   
 16. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,361
  3,053
  4 Септември 2008
  Барај го ќјосмофон он ќе ги добие.
   
  На smole и steelseries им се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  9,502
  9,198
  24 Јуни 2009
  Машко
  Само од иПхоне преку FaceTime можеш да ги добиеш.
   
 18. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,309
  11,422
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Врне, бајтовите тешко се пробиваат низ влажни кабли, до толку ли не знаете. :rolleyes:

  За нулите нема проблем, ама кецовите закачуваат.
   
  olikomerc, TexasUS, yasho и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  9,502
  9,198
  24 Јуни 2009
  Машко
  А и оптичките кабли кога ќе се наросат од дождот работат со грешки. :)
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 20. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,555
  3,470
  11 Декември 2008
  Машко
  Не им давајте бесплатно материјал за обука на тие од техничка поддршка :)
   
  На steelseries и mkextremer им се допаѓа ова.
 21. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,760
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  сега се јавив, по селата денес бил слаб интернетот, во градо бил ОК
  [​IMG]
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 22. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  784
  501
  20 Декември 2015
  Машко
  Интернето* :rolleyes::p
   
  На kjosmofon му/ѝ се допаѓа ова.
 23. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,760
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Телекабел има привилегија за домородците од Ајродром, што го подржувам и оправдувам. Централата ни е у двор шо би рекле ние стариве скопјани, интернето брзо стига до кај нас.
   
  krema, olikomerc и на steelseries им се допаѓа ова.
 24. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,555
  3,470
  11 Декември 2008
  Машко
  Ајродром, не си добар ти мајке ми :D
   
 25. dmarkoski

  dmarkoski
  Intern

  9
  5
  8 Април 2013
  Машко
  40/40 mbps, ne znam sto im stana :)
   

  Прикачени датотеки:

  • IMG_0808.png
   IMG_0808.png
   Големина:
   220.5 KB
   Прегледи:
   79
  Tozo8, mviktors и на Astraion им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...