1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел проблем со брзината

Дискусија во форумот 'Телекабел' започната од Sylvester, 3 Декември 2011.

 1. smole

  smole
  Unstoppable

  3,022
  3,428
  18 Април 2007
  optika?
   
 2. dmarkoski

  dmarkoski
  Intern

  9
  5
  8 Април 2013
  Машко
  Optika :)
   
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,022
  3,428
  18 Април 2007
  Утре и јас ќе проверам, ама чисто сумњам дека ќе ми се посреќи.
   
 4. dmarkoski

  dmarkoski
  Intern

  9
  5
  8 Април 2013
  Машко
  Sosema random proveriv i brzinata e taa 700/100 :) Se nadevam ke ti se ...
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 5. sostius

  sostius
  On your way to fame

  178
  527
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,696
  3,082
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  му еем пиперот на телекабел, секој ден е катастрофа интернетот, паѓа многу во реонов мој (кисела вода, дуња градинката), секој ден се мачам со нив. милион пати во техничка поддршка се јавив, милион пати истото те истото ... рестартирај модем...
   
 7. arso

  arso
  Intern

  18
  6
  13 oктомври 2008
  40/40

  [​IMG]
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,311
  2,382
  9 Февруари 2011
  Телекабел
  [​IMG]

  Мобимак
  [​IMG]
   
 9. Bravo

  Bravo
  Gaining Experience

  196
  312
  12 Декември 2015
  Машко
  Тиња им е интернетот у задње време. Почнав да чепкам понуди и по другиве оператори, мислам дека ќе ги баталам.
   
 10. Matzkou

  Matzkou
  Gaining Experience

  44
  79
  14 Декември 2015
  Машко
  [​IMG]

  40/40 Оптика и сум прилично задоволен, пред овој нет го имав тој од 15/1 и константно проблеми со снемување на интернет ама од кога ја ставив оптикава све си е ок дали еднаш до два пати максимум во месецот ќе снема интернет и тоа за брзо време се враќа назад.Доколку сеуште се мислиш да ги смениш дај им шанса со оптиката ако има можност не губиш ништо спеак нема обврзувачки договор коа сакаш можеш да раскинеш договор :)
   
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,480
  1,674
  25 Март 2013
  Машко
  На Sukhoi и bxxxn им се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  9,531
  9,212
  24 Јуни 2009
  Машко
  Скапо ги платил правата за пренесување на Формула 1. :)
   
 13. zlaki

  zlaki
  Гостин

  ако правите пребег од телекабел кој би го избрале како прифатлив на цена и брзина и квалитет?
   
 14. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  782
  714
  27 Април 2010
  Машко
  Каков ШАХ МАТ опасно е опасно почнаа борбите ќе видиме кој од операториве ќе издржи до крај на годинава !
   
 15. toplel

  toplel
  On your way to fame

  551
  587
  18 Август 2016
  Машко
  Дали мојш да објасниш како да приклучам Wi-Fi преку овој уред? Вклучив телекабел со истиов модем ама не сфаќам како требит да го поврзам рутеров со него. Пробав од LAN на модем во WAN на рутер па од рутер LAN во компјутер ама не добивам резултати. Екипата замина и заборајв да ги прашам, сѐ си мислев дека ќе имам WAN порта на модемот. И дали можам да имам пристап до root-от на рутеров?
   
 16. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,606
  2,426
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  LAN кабелот од овој уред треба да ти влегува во WAN портот на рутерот и толку, имаш интернет.
   
 17. toplel

  toplel
  On your way to fame

  551
  587
  18 Август 2016
  Машко
  Фала на одговорот, ама не функционират. Пробав LAN во WAN на рутер па од LAN на рутер во PC и го гледам WiFi-то а не добивам конекција ни од Wi-Fi ни на PC.

  Ќе ги барам од понеделник да дојдат од техничка да го средат.
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 18. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,108
  4,389
  4 ноември 2013
  Машко
  Ресетирај го рутерот на фабрички сетинзи, кабел од Лан на уредот од операторот до wan порт на рутерот.
   
  toplel, krema и на Astraion им се допаѓа ова.
 19. toplel

  toplel
  On your way to fame

  551
  587
  18 Август 2016
  Машко
  Фала на одговор али веќе го сторив истово сношти па нека останит одговоров детално за во иднина за сите шо би се нашле во иста или слична ситуација:

  Проверив во CMD со команда ipconfig и видов дека рутерот имат повлечено подесувања од претходниот оператор па го ресетирав до фабрички подесувања. Не функционираше така па оттука го ресетирав и модемот (Raisecom). Пак не сакаше. Рестартирав PC и автоматски ги повлече потребните подесувања. Сѐ е фунционално како што треба.

  Фала ви шо одвоивте време за да помогните!
   
 20. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,108
  4,389
  4 ноември 2013
  Машко
  Не е до рестарт на pc-то, ресетираш рутер на фабрички, удри disable-enable на мрежна и се ке профункционира.
  Кај тебе проблемот беше во рутерот (нити модем нити пц, trust me).
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 21. toplel

  toplel
  On your way to fame

  551
  587
  18 Август 2016
  Машко
  Па не реков дека проблем со ПЦ-то само кажав како беше во мојов случај. Сепак - целта е постигната. Само споделив кај мене на кој начин. :)
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 22. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  781
  664
  27 Јуни 2012
  Дали телекабел оптиката е позади НАТ?
   
 23. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  785
  501
  20 Декември 2015
  Машко
  Би требало да е Moderate.

  За да е Open треба да имаш врски за да ти отворат.

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 24. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,356
  9,842
  23 oктомври 2012
  Машко
  Што значи Moderate? Или е позади НАТ или не e.
   
 25. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,393
  956
  8 Декември 2009
  Не.
   
  bxxxn, vladic3110 и на Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...