1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Telekabel i Vip

Дискусија во форумот 'Телекабел' започната од Jovicarot, 11 Април 2017.

1. aleksandardespotovikj

aleksandardespotovikj
    Gaining Experience

950
    430
    7 Март 2014
    Машко
    Зависи кој пакет го користиш, VIP се одлични моментално што се однесува до цена услуга квалитет. Дополнително рачунај дека ќе гледаш 10 пати подобар квалитет на слика од телекабел.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

2. mrmarko4fun

mrmarko4fun
    Gaining Experience

131
    84
    26 Јули 2017
    Машко
    студент
    Само да додадам дека ако користи НАС, ип камери треба јавна ип адреса само за тебе и тоа ќе ти излезе +300 денари у месечна претплата.

Алтернативно да поднесе барање за новите циско модеми кои ги има по Скопје со отворени порти и можат да се стават у бриџ мод, модемот нема вифи и е потребен рутер. Уште една работа со овој модем се губи опција за враќање на содржина на тв и снимање.

Испратено од SM-G950U1 преку IT.mk форум апликација

На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

891
    1,042
    9 Јуни 2011
    Машко
    Зависи и во кој град/реон ќе го користиш ВИП.
    Јас последните 2 години сум во околината на Карпош, и 99.99% од времето е ТОП интернето, без лаг, однемување рандом интернет и слично.
    Тоа би го имат кажано и инсталатерите од ВИП, генерално во Карпош ВИП имаат многу добра мрежа и сум презадоволен за сега.
    30/1 (студентски) пакет - 750мкд (1000 нормален)
    Интернет, ТВ и Телефон... мислам дека никој друг нема вака добар пакет.

На aleksandardespotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
  4. hebocig

hebocig
    Gaining Experience

653
    139
    7 Јануари 2010
    Машко
    Од кој град си?

5. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,132
    492
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
  6. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

478
    409
    12 ноември 2013
    Па не е нешто за фалење дефект на секој месец. Јас последниве 5-7 години се имам јавено 5 пати во техничка вкупно на Телеком.

Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Majestic

Majestic
    Gaining Experience

126
    120
    25 Јули 2008
    Машко
    И мене исто. Се јавив на техничка поддршка и оставив информации за да ме побараат назад и кажат кога/дали би имало можност за оптика во моето место на живеење.
    Чекав неколку недели за да се јавам пак, и следните неколку месеци се случуваше истото - само ми враќаа генерички одговори од типот “ќе те побараме“, “ќе пренесам на колегата кој е одговорен за ова“, итн.

Конечно еден од повиците резултираше со конечен одговор “не, нема да има оптика на таа адреса во скоро време“.
    И сега не знам дали ова е вистински одговор, или чисто за да ме откачат. :)

Навистина, ги користам Телекабел многу години и ме служеле супер, али ваквиот шалабајзерки и несериозен пристап за едноставни барања од информативен карактер ме вадат од акт.

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  8. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,132
    492
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Хахаа, иста приказна.
    Се јавив на 24 Јули да прашам дали има техничка можност за оптика на мојата адреса, ми вика колегите да проверат за 7 дена ќе ми се јавеле.
    Поминаа 7 дена ги нема никакви, пак им се јавувам, им кажав дека веќе 7 дена чекам да ми кажат дали има техничка можност, викам нема смисла уште да чекам, ми рече во најбрзо можно време ќе ми се јавеле. Од тогаш поминаа уште плус 2 недели и уште ги нема.
    Катастрофа се, ако не им требаат нови корисници треба да кажат за да не си губиме време со нив.

9. mrmarko4fun

mrmarko4fun
    Gaining Experience

131
    84
    26 Јули 2017
    Машко
    студент
    Вип се подобри со техничка подршка, се јавувам, пријавив проблем, ми рече ќе дојдат екипа за 30минути и така излезе, само оптика им фали и ќе бидат сериозни конкуренти на телеком доксис 3.0 е прилично застарен стандард.

Испратено од SM-G950U1 преку IT.mk форум апликација

10. ARMac

ARMac
    Орган

5,871
    6,475
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    А со портите на вип што праиме.

На FLEGMA и marv им се допаѓа ова.
  11. Cika

Cika
    V.I.P

2,372
    919
    8 Декември 2009
    The hot gate, спартанци имаат поставено на портите. Ова е сепак инфраструктурен проблем* и имам инфо дека нема да се отстапува во скоро време од натирањето.

12. marv

marv
    Practice makes perfect

1,999
    1,237
    5 oктомври 2007
    Машко
    Чорба.
    Случка од пред месец дена одприлика. Влегува кај мене у фирма од тие коконите агентки една од ВИП и демек ајде ќе не врбува да се префрлиме со се во ВИП. Ај за мобилната одма и рековме НЕ, а за интернет почна да се фали да се фали нали како е редот. И културно ја ислушав, и и викам ај сега само одговорими на следниве 3 прашања: 1. Дали ќе имам динамичка јавна ИП, 2. Дали сите порти од надвор кон мене и обратно ми се унрестриктед, 3. Модемот/рутер шо ќе го турите у бриџ моде коже ли. БТВ проба да ме изнаубеди како Доксис било боље од оптика. Аха важи и реков. И пошто појма немаше да одговори на прашањата, ајде демек позови пријатеља се јавуе таму у техничка. И еден батка таму вака ми одговори : 1. Динамичка ИП на Доксис, Лан мрежа и остали нивни технологии неможе. Само на оптика која ја рентаат преку телеком ама и цената на тој пакет беше друга и блиска до телеком. 2. НЕ имаме стандардна блокада на некои порти, 25, ССХ, ова она едно 10тина ми наброја, а башка пошто си на прајват субнет и така немаш пристап од надвор без приблеми. 3. Некои можат некои не, ама ЧЕ средиме. Викам дечко у фирма дошла госпиџицава да ми нуди спејсшатл а ти ми вукаш уствари ќе добијам пајпер без едеб мотор. Ама господине што сите сте заонале со тоа ИП, порти ова она. Па ние тоа зс ваша заштита, да неможат да ве нападнат, вируси ова она. Аман жити се не ме брани батка. Може ли да не ме браните, се отвоеено на ачик да ми е, јас имам бодигарди сам позади вашиот модем. Пааа неможе, можеби и моѓе со посебни барање, ЧЕ прибаме нешто.
    Ај пријатно, а на госпоџицата и викам, ајде злато оди сега и кога СЕ ова што ми треба ЧЕ го средите, и ЧЕ даете 30 дена тест период да јас тоа проверам, слободно помини пак и ќе потпишеме.
    Фала многу и пријатно.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

На shifty, FLEGMA, Daniel86 и уште 4 други им се допаѓа ова.
  13. ARMac

ARMac
    Орган

5,871
    6,475
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    @marv слично и кај мене дома на врата ми дојдоа. Ми нудеа 100 мегабитна линија со 3 мегабити уплоад :cry:. На прашањето за портите незнаеа одговор, за после девојката да додаде што ќе ви е тоа.

АЕК треба тука да реагира и да зацрта што купуваш кога купуваш интернет. Дали се рачуна колку да може веб страни да отвара или комплет пакет како што треба. Мора да се регулира тоа.

toplel, Astraion и на marv им се допаѓа ова.
  14. marv

marv
    Practice makes perfect

1,999
    1,237
    5 oктомври 2007
    Машко
    No comment.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

15. mrmarko4fun

mrmarko4fun
    Gaining Experience

131
    84
    26 Јули 2017
    Машко
    студент
    Истиот проблем се јавува пак со ВИП, пакет 100/5 со packet loss и upload speed. Пријавив веќе еднаш дојде дечкото, но поради специфичноста на проблемот кој се јавува периодично баш тогаш беше стабилен, ги провери каблите и ми предложи промена на модемот новите циско но нема враќање/снимање на канали, а тоа е одстапување од договорот. Си замина, час време после тоа пак се јави проблемот. Прв пат кога се јавив таму не можеа да пристапад до модемот поради ова. Сега пак пријавив ќе видиме што ќе кажат.

16. Oktar

Oktar
    Guru

3,308
    9,556
    23 oктомври 2012
    Машко
    Нема решение за твојот проблем, малиот аплоад го гуши линкот па неможе ни даунлоад да прави пошто нели, неможе да праќа акнолиџмент на пакетите. Ова ти се дешава најверојатно кога ке ти се синхронизира некој уред, да речеме сликаш 20 слики доаѓаш дома, чепкаш телефон и почнува да качува слики и цел интернет пати. Уште многу одамна го зборев ова и тука и се расправав со виповци и со луѓе кои се одговорни таму, никој неможеше да разбере зошто е потребен аплоадот. Јебеш му матер, очекувам да прејдат на оптика пошто веќе нудат како рента од телеком ама дефинитивно со таков аплоад нема иднина.

П.С. Замисли како им е на тие со 1Мбпс аплоад, тие живеат во деведестите.

FLEGMA, artweb и на mrmarko4fun им се допаѓа ова.
  17. mrmarko4fun

mrmarko4fun
    Gaining Experience

131
    84
    26 Јули 2017
    Машко
    студент
    Ја ќе бев на телеком магента да имаше тука покриеност за оптика, но за жал нема сеуште. Треба барем 5мбпс аплоад да има но ни тоа не го испорачуваат. Неотел имаат партнери за куманово К-Нет нудат оптика 60/60 за 1600ден, ама сите се жалат од нив па не сакав да експериментирам.

18. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

196
    119
    25 Февруари 2017
    Машко
    Истиот проблем и кај мене беше, само што имав 50/3 пакет плус со истечен договор. 1 месец се натегавме дека не стига ни 3 туку 0.5, 0.2 беше на моменти и точно, во определени термини од денот мада кај мене тоа некогаш и 6-7 часа траеше. Откако поднесов приговор, на крај заклучија дека има ,,гушење,, во мрежата па се одлучија ми ставија Cisco EPC3208 мислам дека беше така нешто моделот ми рекоа да видиме вака како ќе биде па проблемот се среди. Единствено пробај со менување на Upstream каналите (прв или втор, третиот и четвртиот не им се достапни), кај мене со Thomson што го имав модемот се средуваше доколку префрлам на 1рв канал, но после некое време сам ме префрлаше на 2ор. Јбг, али брзо после тоа ги баталив се префрлив на Телеком. Бегај што побрзо на оптика од било кој подобро ќе биде него со овие.

На mrmarko4fun и Oktar им се допаѓа ова.
  19. mrmarko4fun

mrmarko4fun
    Gaining Experience

131
    84
    26 Јули 2017
    Машко
    студент
    Фала за советот, ќе пробам сега со менување на upstream канали. Планирам брзо да се преселам па ќе ги менувам, таму на новата локација има покриеност од телеком, иначе дали се сеќаваш тој циско модем дали имаше 2 или 4 порти, ако е со 2 не ми врши работа. Имам асус рутер у бриџ ќе го ставам секако нема wifi на cisco модемот.

20. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

196
    119
    25 Февруари 2017
    Машко
    Извини но не, само ми го ставија не си поигрував многу многу периодот бидејќи како што и кажав за неполн месец откако ми го ставија се префрлив на Телеком бидејќи аплоудот од 3 Mbps беше неподнослив а не па кога имаше и дефекти па дефинитивно ги откачив. Башка во најголемиот пакет 5 што нудат ретко каде испорачуваат толку, 3-4 макс.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  21. iLeeTz

iLeeTz
    Intern

6
    9
    25 ноември 2017
    Машко
    Телекабел оптика 20/20 Download 16mb/s Upload 25mb/s овде некој се дрогира или speedtest или нешто друго.

Слични теми
  1. Chejo
    Одговори:
    13
    Прегледи:
    4,683
  2. mishkovski
    Одговори:
    4
    Прегледи:
    5,055
  3. HijackHacker