1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за бела техника-очајни домаќинки

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од gokica, 21 Јуни 2018.

 1. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  952
  1,050
  9 Декември 2015
  Машко
  Според комшијата од Day 1 Беко фрижидерот му звучел како "китови кога имале секс". Инаку работи добро ама звукот...
   
  На shooter му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,648
  9,324
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ќе го шутнеш со нога малце и ќе престане да брчи... едно саат време. После пак иста приказна :D
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  952
  1,050
  9 Декември 2015
  Машко
  Да не не е изнивелирано ко што треба? Јас така со Самсунгов фрижидер почна да брмчи од време на време па после испадна дека не биле доле ногарките подесени. Сега спие.
   
  На PC_GAMER и Маша им се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,648
  9,324
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Мајку му стара... ќе го проверам иначе кога го местев го нивелирав со либела ама не помогна.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  370
  190
  11 Јануари 2010
  Кај мене е Беко од поевтините и не се ни слуша кога работи.
   
 6. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
  Има одлични програми за нивелирање на Андроид, мислам дека беше Leveler Pro, нивелира во две оски истовремено и освен графички приказ (меурче) имаш и дигитален приказ на нивото (веројатно степени).
   
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,004
  2 Август 2012
  Машко
  Ми треба совет за Babyphone
  ASAP!

  (само да не е од Aliexpress заради роковите на испорака. Ќе го пуштат на училиште додека стигне)

  Идеално би било ако може да се најде во Македонија. Уште поидеално ако е од Amazon DE
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  805
  761
  5 Април 2015
  Машко
  Ајде совет за машина за садови, до сега користев Candy ама почна да откажува па ќе мора да се спремам.
   
 9. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  ИНТЕРФОН АУДИО ДИГИТАЛ БЕБИ МОНИТОР БУФ BM2300 VTECH

  Повели, има и еден куп други во Енци Менци, барајте под "интерфон".

  Инаку, за тоа колку чинат, повеќе ви се исплаќа да купите некој кинески телефон од 2-3к, и оставете го на полнач во собата на бебето постојано вклучен, а во собата каде што престојувате некој стар телефон, или Вашиот. Плус поддржува и видео да се користи и како камера. Дали со wi-fi, дали со бесплатни минути, работата ќе биде завршена. Едни пријатели ја користеа техникава, имаа поставено два постари телефони кои не ги користеа како бебифон. Исто така со камера контролираа како е бебето и кога не се дома, т.е. има оставено некој да го чува.
   
  На moongose и FLEGMA им се допаѓа ова.
 10. XV22E

  XV22E
  Intern

  11
  3
  21 Август 2017
  Машко
  Bosch /Electrolux/Aeg ако мислиш да идеш испод 300 еур веројатно BEKO.
  За ладилник вака, имам 1 БЕКО дома , 1 LG и еден Liebherr. Сите no-frost.
  Бекото почна да дише во инсталација и ми го заменија после 2 месеца.
  LG то е потполно ист на изглед ко бекото , развојната програма на БЕКО е од LG a компензира со проидзвотсво , ова го имам слушнато, а незнам колку е вистина.
  Полиците и пластиките на Бекото ми се испокршија затоа што цела тежина стои на краевите од полиците кои се пластични :))) ,
  Lg -то ништо посебно , некад знае да пробрмчи како трактор али да чукнам во дрво работи , пластиките на вратата исти како не бекото од ефтина лута шкарт пластика , 2 пати скршена долната за шишиња и сменета со нова.
  Е сеа Libherrot е научна фантастика за овие два што ги имам. И пластика и тивкоќа и моќ и потрошувачка , а сите се скоро за исти пари купени околу 25-6 илјадарки.
  Пластиката е бела и жилава , сум се обесувал на неа да видам колку држи, а скоро сум убеден и дека има подобра изолација од двата пошто ги имам оставано во лето без струја , скоро дупло време му треба да изгуби температура во споредба со другиве.
  За сервис незнам , сигурно фаворити , бековци и останати воксови и шкартови има повеќе делови затоа што можеш купишта од такво губре да најдеш кај секој локален мајстор за бела техника.
  Али ако ладилник почне да дише во инсталација ко што ми кажа мене сервисерот , иде директно во канта.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  71
  27
  7 Декември 2017
  Машко
 12. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  805
  761
  5 Април 2015
  Машко
  Фала за препорака, заборавив да пишам, старата ми е 60 цм, па доаѓа предвид само таа ширина.

  Sent from my MIX 2S using Tapatalk
   
 13. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  71
  27
  7 Декември 2017
  Машко
   
 14. Nikecot

  Nikecot
  Intern

  18
  10
  19 ноември 2018
  Машко
  Дали има некој искуство или користи куќни апарати од марката Тека?
   
 15. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,051
  508
  7 Март 2014
  Машко
  Препорака за некоја машина за перење, буџетот е мал 10-14к макс..
   
 16. MajaK

  MajaK
  Intern

  2
  0
  16 Јануари 2020
  Женско
  Ми треба машина за перење 8 кг, 1200 rpm, гледам Elektrolux, Samsung, LG, Bosch. Проблемот е што сите понови машини имаат продолжен циклус на перење кои траат по 4,5-5 саати за памук на 60-95 степени и 3 саати за перење на 40 степени. досега перев шарени на програма за 1h 16min и ова некако ми е претерано. Разговарав со продавачи од Нептун, сетек, техномаркет, листавме упатства за употреба, генерално секаде е така. Објаснувањето е дека тоа сега така "radi pogolema energetska efikasnost" ?!?!. Јас досега перев 3 машини во недела. Со новите машини и перење по 5 часа, тоа ми е неизводливо. Ве молам за искуства кој има купено скоро машина.
   
 17. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,344
  1,010
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Имаме горење 9кг/1400рпм, за перење и сушење, модел стар околу 4-5 години.
  Времетраењето на перење е автоматски одредено од типот и полнењето, има сензори за тежина.
  Стандардно перење трае околу 2 часа, перење и сушење е обично околу 5 часа.
  Плус опции за перење 30/60мин, 12 минути итн....
  Мотор без инвертер.
   
 18. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  736
  680
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  тие времиња се максимално време при полна машина до макс. Кога ќе почне програмата машината си се "баждари" од тоа колку е полна и сл и се мења тајмерот. Башка има програми како дејли/економи и сл. што се пократки. Јас имам Самсунг комбинирана, на синтетика пример со сушење цела програма е меѓу 3-4 саата.
   
 19. MajaK

  MajaK
  Intern

  2
  0
  16 Јануари 2020
  Женско
  Малце постарите се ОК, овие што се моментално на продажба (модели стари 1-2 години) немаат програма од 2 саати (освен некои специјализирани, рапид, спортски... кој не се полнат на макс. капацитет).

  Страв ми е да не купам "мачка во вреќа" па да не знам што со себе ако ми пере 5 саати :D
   
 20. mkdboy

  mkdboy
  Intern

  87
  18
  16 Септември 2010
  Zemi si gorenje 8 kila 1200 vrtezi top masina i ke nemas gajle
   
 21. architect

  architect
  Unstoppable

  1,961
  2,342
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  После долго мислење прашување по комшии, роднини, колеги, форум .... најповолна понуда ми беше оваа со тоа што имав и одреден попуст со крајна цена 26.000 денари. Се одлучив за комбиниран LG модел, инокс варијанта со енергетска класа А++, no frost и 336L капацитет со 2+5 години гаранција. Препорачано како бест бај модел од целовкупната понуда која ја има Нептун.
  NoFrost Фрижидер LG GBB 61 PZJZN, 336L (229/107), 186cm, A++, инокс
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 22. nikola_bb

  nikola_bb
  Gaining Experience

  303
  69
  14 Август 2009
  Zemi LG direct drive nema da pogresis. Na nekoi od programite(povekjeto) meri kolku e napolneta i spored toa odreduva kolku ke trae programot. Kaj nas se slucuvalo po 35-40min da trae koga ne e mnogu polna. Ima golem izbor na programi plus preku nfc moze i dopolnitelni da loadiras

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
 23. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,051
  508
  7 Март 2014
  Машко
  Дечки, препорака за болјер 80л од сетек.. ?
   
 24. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  188
  150
  8 oктомври 2016
  На despotovikj и lumixoid им се допаѓа ова.
 25. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ве молам за препорака за машина за садови? Стандардна големина.
  Фала.
   

Сподели

Вчитување...