1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Совет за бела техника-очајни домаќинки

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од gokica, 21 Јуни 2018.

1. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

952
    1,050
    9 Декември 2015
    Машко
    Според комшијата од Day 1 Беко фрижидерот му звучел како "китови кога имале секс". Инаку работи добро ама звукот...

На shooter му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Astro

Astro
    Guru

6,648
    9,324
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Ќе го шутнеш со нога малце и ќе престане да брчи... едно саат време. После пак иста приказна :D

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

952
    1,050
    9 Декември 2015
    Машко
    Да не не е изнивелирано ко што треба? Јас така со Самсунгов фрижидер почна да брмчи од време на време па после испадна дека не биле доле ногарките подесени. Сега спие.

На PC_GAMER и Маша им се допаѓа ова.
  4. Astro

Astro
    Guru

6,648
    9,324
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Мајку му стара... ќе го проверам иначе кога го местев го нивелирав со либела ама не помогна.

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  5. alexandar11

alexandar11
    Gaining Experience

370
    190
    11 Јануари 2010
    Кај мене е Беко од поевтините и не се ни слуша кога работи.

6. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,145
    1,238
    11 Март 2011
    Има одлични програми за нивелирање на Андроид, мислам дека беше Leveler Pro, нивелира во две оски истовремено и освен графички приказ (меурче) имаш и дигитален приказ на нивото (веројатно степени).

7. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,647
    13,004
    2 Август 2012
    Машко
    Ми треба совет за Babyphone
    ASAP!

(само да не е од Aliexpress заради роковите на испорака. Ќе го пуштат на училиште додека стигне)

Идеално би било ако може да се најде во Македонија. Уште поидеално ако е од Amazon DE

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Misko6000

Misko6000
    On your way to fame

805
    761
    5 Април 2015
    Машко
    Ајде совет за машина за садови, до сега користев Candy ама почна да откажува па ќе мора да се спремам.

9. Melisandre

Melisandre
    Gaining Experience

143
    263
    6 Мај 2019
    Женско
    ИНТЕРФОН АУДИО ДИГИТАЛ БЕБИ МОНИТОР БУФ BM2300 VTECH

Повели, има и еден куп други во Енци Менци, барајте под "интерфон".

Инаку, за тоа колку чинат, повеќе ви се исплаќа да купите некој кинески телефон од 2-3к, и оставете го на полнач во собата на бебето постојано вклучен, а во собата каде што престојувате некој стар телефон, или Вашиот. Плус поддржува и видео да се користи и како камера. Дали со wi-fi, дали со бесплатни минути, работата ќе биде завршена. Едни пријатели ја користеа техникава, имаа поставено два постари телефони кои не ги користеа како бебифон. Исто така со камера контролираа како е бебето и кога не се дома, т.е. има оставено некој да го чува.

На moongose и FLEGMA им се допаѓа ова.
  10. XV22E

XV22E
    Intern

11
    3
    21 Август 2017
    Машко
    Bosch /Electrolux/Aeg ако мислиш да идеш испод 300 еур веројатно BEKO.
    За ладилник вака, имам 1 БЕКО дома , 1 LG и еден Liebherr. Сите no-frost.
    Бекото почна да дише во инсталација и ми го заменија после 2 месеца.
    LG то е потполно ист на изглед ко бекото , развојната програма на БЕКО е од LG a компензира со проидзвотсво , ова го имам слушнато, а незнам колку е вистина.
    Полиците и пластиките на Бекото ми се испокршија затоа што цела тежина стои на краевите од полиците кои се пластични :))) ,
    Lg -то ништо посебно , некад знае да пробрмчи како трактор али да чукнам во дрво работи , пластиките на вратата исти како не бекото од ефтина лута шкарт пластика , 2 пати скршена долната за шишиња и сменета со нова.
    Е сеа Libherrot е научна фантастика за овие два што ги имам. И пластика и тивкоќа и моќ и потрошувачка , а сите се скоро за исти пари купени околу 25-6 илјадарки.
    Пластиката е бела и жилава , сум се обесувал на неа да видам колку држи, а скоро сум убеден и дека има подобра изолација од двата пошто ги имам оставано во лето без струја , скоро дупло време му треба да изгуби температура во споредба со другиве.
    За сервис незнам , сигурно фаворити , бековци и останати воксови и шкартови има повеќе делови затоа што можеш купишта од такво губре да најдеш кај секој локален мајстор за бела техника.
    Али ако ладилник почне да дише во инсталација ко што ми кажа мене сервисерот , иде директно во канта.

На damil му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Benedicta

Benedicta
    Intern

71
    27
    7 Декември 2017
    Машко
  12. Misko6000

Misko6000
    On your way to fame

805
    761
    5 Април 2015
    Машко
    Фала за препорака, заборавив да пишам, старата ми е 60 цм, па доаѓа предвид само таа ширина.

Sent from my MIX 2S using Tapatalk

13. Benedicta

Benedicta
    Intern

71
    27
    7 Декември 2017
    Машко

14. Nikecot

Nikecot
    Intern

18
    10
    19 ноември 2018
    Машко
    Дали има некој искуство или користи куќни апарати од марката Тека?

15. despotovikj

despotovikj
    On your way to fame

1,051
    508
    7 Март 2014
    Машко
    Препорака за некоја машина за перење, буџетот е мал 10-14к макс..

16. MajaK

MajaK
    Intern

2
    0
    16 Јануари 2020
    Женско
    Ми треба машина за перење 8 кг, 1200 rpm, гледам Elektrolux, Samsung, LG, Bosch. Проблемот е што сите понови машини имаат продолжен циклус на перење кои траат по 4,5-5 саати за памук на 60-95 степени и 3 саати за перење на 40 степени. досега перев шарени на програма за 1h 16min и ова некако ми е претерано. Разговарав со продавачи од Нептун, сетек, техномаркет, листавме упатства за употреба, генерално секаде е така. Објаснувањето е дека тоа сега така "radi pogolema energetska efikasnost" ?!?!. Јас досега перев 3 машини во недела. Со новите машини и перење по 5 часа, тоа ми е неизводливо. Ве молам за искуства кој има купено скоро машина.

17. Taurus

Taurus
    Модератор

2,344
    1,010
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Имаме горење 9кг/1400рпм, за перење и сушење, модел стар околу 4-5 години.
    Времетраењето на перење е автоматски одредено од типот и полнењето, има сензори за тежина.
    Стандардно перење трае околу 2 часа, перење и сушење е обично околу 5 часа.
    Плус опции за перење 30/60мин, 12 минути итн....
    Мотор без инвертер.

18. VerGer

VerGer
    On your way to fame

736
    680
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    тие времиња се максимално време при полна машина до макс. Кога ќе почне програмата машината си се "баждари" од тоа колку е полна и сл и се мења тајмерот. Башка има програми како дејли/економи и сл. што се пократки. Јас имам Самсунг комбинирана, на синтетика пример со сушење цела програма е меѓу 3-4 саата.

19. MajaK

MajaK
    Intern

2
    0
    16 Јануари 2020
    Женско
    Малце постарите се ОК, овие што се моментално на продажба (модели стари 1-2 години) немаат програма од 2 саати (освен некои специјализирани, рапид, спортски... кој не се полнат на макс. капацитет).

Страв ми е да не купам "мачка во вреќа" па да не знам што со себе ако ми пере 5 саати :D

20. mkdboy

mkdboy
    Intern

87
    18
    16 Септември 2010
    Zemi si gorenje 8 kila 1200 vrtezi top masina i ke nemas gajle

21. architect

architect
    Unstoppable

1,961
    2,342
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    После долго мислење прашување по комшии, роднини, колеги, форум .... најповолна понуда ми беше оваа со тоа што имав и одреден попуст со крајна цена 26.000 денари. Се одлучив за комбиниран LG модел, инокс варијанта со енергетска класа А++, no frost и 336L капацитет со 2+5 години гаранција. Препорачано како бест бај модел од целовкупната понуда која ја има Нептун.
    NoFrost Фрижидер LG GBB 61 PZJZN, 336L (229/107), 186cm, A++, инокс

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  22. nikola_bb

nikola_bb
    Gaining Experience

303
    69
    14 Август 2009
    Zemi LG direct drive nema da pogresis. Na nekoi od programite(povekjeto) meri kolku e napolneta i spored toa odreduva kolku ke trae programot. Kaj nas se slucuvalo po 35-40min da trae koga ne e mnogu polna. Ima golem izbor na programi plus preku nfc moze i dopolnitelni da loadiras

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

23. despotovikj

despotovikj
    On your way to fame

1,051
    508
    7 Март 2014
    Машко
    Дечки, препорака за болјер 80л од сетек.. ?

24. alkibijad01

alkibijad01
    Gaining Experience

188
    150
    8 oктомври 2016
    На despotovikj и lumixoid им се допаѓа ова.
  25. skullmonkey

skullmonkey
    Unstoppable

4,157
    3,299
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Ве молам за препорака за машина за садови? Стандардна големина.
    Фала.

Сподели

Вчитување...