• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за лед ленти и напојувања

krema

Professor
24 јуни 2009
12,384
11,711
youtu.be
Со оглед на тоа дека панелите се скапи и не би знаел дали ваква инвестиција ќе ти се исплати, панел 12v 5w би требало да ја полни горенаведената батерија во идеални сончеви денови, панелот мора да биде поставен на таква позиција да што е можно поголем дел од денот биде осветлен од сонцето.

едит:
Sирни на алиекспрес, има комплетни солуции на панел со контролер за нарачка, дефинирај каква батерија ќе набавиш овде па според тоа и таков контролер да употребиш за полнење.
 
Последна промена:

Filip.17.11

Intern
20 март 2020
36
3
Со оглед на тоа дека панелите се скапи и не би знаел дали ваква инвестиција ќе ти се исплати, панел 12v 5w би требало да ја полни горенаведената батерија во идеални сончеви денови, панелот мора да биде поставен на таква позиција да што е можно поголем дел од денот биде осветлен од сонцето.
gledam sega po net za kontrolerov za polnenje,koga e se povrzano kako sto treba lentata ke sveti celo vreme,dali ima sansi nekako da se namesti senzor za on/off?
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,384
11,711
youtu.be
Контролерот ќе си ја врши работата но мораш да планираш соодветен модел на контролер.
Не разбирам зошто 2х9v и зошто компликации, има панели со токму 12v.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,384
11,711
youtu.be
Кај нас е малку тешко, ако ти се чека нарачај си китајски панел, ги има во изобилие.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,384
11,711
youtu.be
Ја видов фирмата уште кога постираше за контролерот но чинам дека нема да најдеш кај него тоа што ти треба, или пробај си ја среќата, можеби ќе ти понуди целосно решение за твојата лед лента од 2,5 метри.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,670
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
панел 12v 5w би требало да ја полни горенаведената батерија во идеални сончеви денови
панел 12v/5w дава max струја 0.32A. за 6 саати ќе наполни ~2Ah, тешко дека ќе наполни цела батерија од 7.5Ah.

полна батерија од 7.5Аh, ако ја троши со 2A (како што разбрав толку троши лед лентата), ќе се потроши за 3.5 часа.

@Filip.17.11 не кажа колку време сакаш да ти свети led лентата во едно 24h дено-ноќие,
нити што правиш ако нема доволно светлина да се дополни батеријате во тек на 1, 2, 3 дена.
Што во зимските денови. Мораш прво овие параметри да ги дефинираш пред да размислуваш за колкава батерија или панел ти треба.

пс.
во грубите пресметки не ни рачунам дека батеријата/акумулаторот и паѓа напонот како се троши, а зависно од конфигурацијата на LED лентата, можно е и да не свети воопшто кога ќе се потроши до 30%. За тоа ни треба Vmin на лентата и крива на трошење на батеријата.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,384
11,711
youtu.be
панел 12v/5w дава max струја 0.32A
Мојата пресметка е ~0,4А, членот спомна дека би се користело со сензор на движење за on/off па од таа гледна точка батеријата не би се трошела целосно и би требало да се дополнува со како што спомнав „идеални сончеви денови“.
За сето ова да функционира беспрекорно потребни се сите параметри кој што членот не ги даде, но претпоставувам дека неговиот интерес е повеќе од експериментална природа отколку наменска.
Доколку станува збор за наменска тогаш овој проект би го чинело многу повеќе отколку што очекува.
 

Filip.17.11

Intern
20 март 2020
36
3
панел 12v/5w дава max струја 0.32A. за 6 саати ќе наполни ~2Ah, тешко дека ќе наполни цела батерија од 7.5Ah.

полна батерија од 7.5Аh, ако ја троши со 2A (како што разбрав толку троши лед лентата), ќе се потроши за 3.5 часа.

@Filip.17.11 не кажа колку време сакаш да ти свети led лентата во едно 24h дено-ноќие,
нити што правиш ако нема доволно светлина да се дополни батеријате во тек на 1, 2, 3 дена.
Што во зимските денови. Мораш прво овие параметри да ги дефинираш пред да размислуваш за колкава батерија или панел ти треба.

пс.
во грубите пресметки не ни рачунам дека батеријата/акумулаторот и паѓа напонот како се троши, а зависно од конфигурацијата на LED лентата, можно е и да не свети воопшто кога ќе се потроши до 30%. За тоа ни треба Vmin на лентата и крива на трошење на батеријата.
lentata ke se upali koga senzorot ke detektira nokj i ke se izagsi koga ke detektira den,nema da bide so senzor za dvizenje
Мислењето е автоматски споено:

lentata ke se upali koga senzorot ke detektira nokj i ke se izagsi koga ke detektira den,nema da bide so senzor za dvizenje
a jas planirav da najdam panel od 20 25W i baterija od 12v 7.2ah
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,384
11,711
youtu.be
Панелот треба да ти испорачува 12v.
Пиши на крај колку ќе ти искочи ова задоволство.

едит
Секако мораш да земеш и контролер што ќе одговара на целиот сетап!
 

Filip.17.11

Intern
20 март 2020
36
3
Панелот треба да ти испорачува 12v.
Пиши на крај колку ќе ти искочи ова задоволство.

едит
Секако мораш да земеш и контролер што ќе одговара на целиот сетап!
€ 6,33 30%OFF | 100w Solar Panel Dual 12v/5v USB With 30A Controller Waterproof Solar Cells Poly Solar Cells for Car Yacht RV Battery Charger 7.52US $ 30% OFF|100w Solar Panel Dual 12v/5v USB Mit 30A Controller Wasserdichte Solar Zellen Poly Solar Zellen für Auto Yacht RV Batterie Ladegerät|Solar Cells| - AliExpress
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,030
Членови
29,644
Најнов член
vxlkovski
На врв Дно