1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Поправка на матична плоча - Замена на кондензатори

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од SaleSk, 22 Април 2010.

 1. Стефан_Т

  Стефан_Т
  Intern

  51
  49
  22 Јули 2017
  2 различни станови, слаби фази низ цело ск..
  Не ги знам К15 ја хахаха.. Не ми се вади моето мајку му.. Ако ја откачам графичката би помогнало?
  Ау па можам да го донесам тој пц до мојот колку да уштекам, да не вадам напојувања.. Ок, ќе пробам после.
   
 2. Стефан_Т

  Стефан_Т
  Intern

  51
  49
  22 Јули 2017
  Закачив друго напојување, открив дека е напојувачкиот кабел за процесорот. Закачив кулер мастер гм650м (мислам), се рестартираше уше пред да го кликнам копчето лол, го закачив старото напојување, неќе. По случајност си викам ај да откачувам работи едно по едно дур се упали, и откачувам хдд, исто, откачувам 8 пинскиот за процесорот, стартува........ Закачувам моето напојување, стартува, закачувам од тој компјутер, не пали... Откачувам 8 пинскиот, пали. Значи напојувањето не го бива и тоа само на 8 пинскиот напон.
  Не знам дали влече многу напон на прво палење и на напојувањето му паѓа напон па матичната гаси се, не знам дали самото напојување е срање и нема снага да наполни кондензатори ако не се скрос испразнети (имам стар апарат и си имаме ја и он муабет со блицот, еднаш ќе неќе, па после 2 месеци ке засака, еднаш имавме и несогласување од многу, многу, МНОГУ волти :D хаха). Не ми се даваат пари за напојување, али па барем си знам со сигурност дека клокање исклучиво 0. Тоа е...
   
 3. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,713
  7,090
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Има проблем со врм секцијата на матичната, или со самиот процесор. Веројатно некој мосфет е капут.
   
 4. Стефан_Т

  Стефан_Т
  Intern

  51
  49
  22 Јули 2017
  Мислам дека не, бидејќи на моето (значително поквалитетно) напојување се рестартираше без проблем.
   
 5. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  922
  479
  15 Декември 2013
  Машко
  Здраво дечки, на другар му се одлеми од едната страна, 4 пинскиот конектор за процесорот, па ако може некоја препорака каде и кој би можело да го среди тоа. Еве и една слика.
  4 pin connector
   
  На DraganIron му/ѝ се допаѓа ова.
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,126
  4,555
  4 ноември 2013
  Машко
  @Daniel86 ке ја среди, ке ја направи како од фабрика да е излезена.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,713
  7,090
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Само не ми е јасно како успеало ова да се случи :D
   
  На worker_x и HardCorec им се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  10,015
  9,651
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^
  Помочу трикове и магије :D


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Daniel86 и HardCorec им се допаѓа ова.
 9. beret

  beret
  Intern

  16
  20
  28 Септември 2008
  Дали може со обичен леткум(купен од пазарче ама не зелено,хехе) да одлемам расипани кондензатори на матична плоча и да ги заменам со нови? Мислам,дали е возможно да се направи тоа со најобичен домашен леткум од 200 ден.?
   
 10. krema

  krema
  Professor

  10,015
  9,651
  24 Јуни 2009
  Машко
  Колку вати е леткумчето од пазарче ама не зелено?
  Ако има солиден врв може да заврши работа.
   
 11. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  176
  34
  28 Август 2012
  Машко
  сетрам и фокус усб , продаваа порано незнам дали сеуште имаат добри лемилици плави за 100-200ден премногу добри,
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,198
  7,117
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да ама поголем проблем е тоа што кога ќе го извадиш кондензаторот дупчињата ќе се затворат со калај. Ти треба пумпа или бакарна жица. Ако не си правел до сега пробај на нешто старо.
   
  На beret му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,394
  3,724
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Moze pak da go stope kalajot u dupcinjata i da stave nov kondezator. Samo ke mu treba dobra pasta za lemenje.
   
  На beret му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...