• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

NENO19

Intern
30 јануари 2011
51
48
После два месеци гњаважа ми приватија пдф од НЛБ на англиски.
Дечки, бидејќи пред срцев удар сум од нервози и чекање во банка и одбивања на се што ќе им се даде... бидете љубезни да ми одговорите на следново просто прашање.

pipelin спомна дека треба да се посети табот за трансакциски сметки на нлбклик ( https://www.nlbklik.com.mk/Retail/Account?Language=en-US ), па оттаму без разлика дали ќе одберам таа во денари или евра, внатре во пдф-то е се генерирано на англиски (нормално, pre-written text) бидејќи претходно горе од иконата за јазик одбрав англиски, но самото име и адреса кои отпосле се вметнуваат, тие се на кирилица. Ќе помине тоа или има финта да ги добијам и името и презимето на латиница без да изводам со пдф едитор ?
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,573
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Дечки, бидејќи пред срцев удар сум од нервози и чекање во банка и одбивања на се што ќе им се даде... бидете љубезни да ми одговорите на следново просто прашање.

pipelin спомна дека треба да се посети табот за трансакциски сметки на нлбклик ( https://www.nlbklik.com.mk/Retail/Account?Language=en-US ), па оттаму без разлика дали ќе одберам таа во денари или евра, внатре во пдф-то е се генерирано на англиски (нормално, pre-written text) освен самото име и самата адреса кои отпосле се вметнуваат, тие се на кирилица. Ќе помине тоа или треба некако да сменам и име и адреса во профил на нлб да бидат на латиница ?
Од моето лично искуство, да, таков PDF фајл ми го одобрија од прва за десетина дена откако го поднесов, без да контактирам корисничка поддршка или нешто слично.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,217
27,773
kalco.ru
@NENO19
1. Менуваш јазик на англиски.
2. Идеш во изводи и бараш последен извод.
3. Во изводите во табелата горе десно имаш експорт, кликаш да го испортираш во пдф.
4. Вака експротиран документ и името ти е на латиница во него.

Ова е постапка од шпаркасе, ама ист софтвер имаат од Asseco така да иста е постапката.

Не менувај ништо во симнатиот документ.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,573
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Еве и сликовито:

Screenshot 2020-11-17 100034.jpg

Screenshot 2020-11-17 100013.jpg

4. Вака експротиран документ и името ти е на латиница во него.
Не, на НЛБ ни адреса ни име и презиме се на латиница, си остануваат на кирилица. На латиница се само Account Balance, Current Balance, Last Change и такви некои генерички податоци. Но сепак одобрија.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,217
27,773
kalco.ru
Е видиш на шпаркасе ги менува автоматски ако пребациш на англиски

корекција.
На шпаркасе на експориран документ името/презиме и адреса дава на латиница без разлика на кој јазик ти е експортиран.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,465
3,162
До кога да ве учиме вакви банални работи, отвори го фајлот со некој PDF едитор и сам смени си го името во латиница. :)
 

NENO19

Intern
30 јануари 2011
51
48
2. Идеш во изводи и бараш последен извод.
Нема ништо кај изводи табот кај нлбклик :) Мора Трансакциски>Состојба табот како што NecrotoX спомна.////////////////////////////////////////

Не, на НЛБ ни адреса ни име и презиме се на латиница, си остануваат на кирилица. На латиница се само Account Balance, Current Balance, Last Change и такви некои генерички податоци. Но сепак одобрија.
Значи кирилица може, супер фала. На кирилица е бидејќи во сетинзите на профилот така е внесено, не знам дали воопшто може и смее на латиница да биде променето на наше барање. Јас повторно го пратив стариот документ од вчера што го извадив (име, адреса, датум, IBAN) само што овој пат не го crop-нав туку сите четири рабови од документот ги има на слика, како што е наведено тука под "(Which documents are accepted as bank statements?)" - Document Verification – FAQ

////////////////////////////////////////

И едно последно прашање, никако не можам да стигнам до линк каде можам да користам live chat или да пополнам online form . Од повеќе места стигна овој линк - Contact Us Page , но кога го отворам бара логирање, тоа и го правам, и останувам со "FAQ" секција - View: https://imgur.com/dzEHGwH
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,573
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Значи кирилица може, супер фала. На кирилица е бидејќи во сетинзите на профилот така е внесено, не знам дали воопшто може и смее на латиница да биде променето на наше барање. Јас повторно го пратив стариот документ од вчера што го извадив (име, адреса, датум, IBAN) само што овој пат не го crop-нав туку сите четири рабови од документот ги има на слика, како што е наведено тука под "(Which documents are accepted as bank statements?)" - Document Verification – FAQ
Ништо не кропнувај само испрати го тоа PDF како што ти кажав, јас не ни читав никакви FAQs или слично, само така испратив без било што да менувам и го одобрија.
Инаку мислам дека на сите што сме во НЛБ податоците ни се на кирилица, тоа е така автоматски пополнето кога сме отварале трансакциска кај нив.

А тоа за Contact Us им е баг на сајтот, пробај пак после некое време или од друг уред.
 

NENO19

Intern
30 јануари 2011
51
48
Ништо не кропнувај само испрати го тоа PDF како што ти кажав, јас не ни читав никакви FAQs или слично, само така испратив без било што да менувам и го одобрија.
Инаку мислам дека на сите што сме во НЛБ податоците ни се на кирилица, тоа е така автоматски пополнето кога сме отварале трансакциска кај нив.

А тоа за Contact Us им е баг на сајтот, пробај пак после некое време или од друг уред.
Така, фала ти многу. Ако го одбијат и тоа во разумен рок последното, тогаш ќе имам можност да го испратам тоа што го предложивте.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,422
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Не чекај разумни рокови.
Барај ги на чет и објасни им ја ситацијата.
Еве ти линк од чет подршката.
 

NENO19

Intern
30 јануари 2011
51
48
Не чекај разумни рокови.
Барај ги на чет и објасни им ја ситацијата.
Еве ти линк од чет подршката.
Го прифатиле истиот документ што беше одбиен 1 ден пред тоа. Како што напоменав, единствена разлика е што го сликав целиот документ со сите 4 раба. Сепак таква е насоката и може токму поради тој недостаток бев одбиен првиот пат. Чисто да си знаете - ако сликате, сликајте комплет.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,422
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Не е до тоа, јас им праќав цели пдф ( не сликани) и не ги прифаќаа.
На некои им прифаќаат изводи од НЛБ на крилица, на други не, и обратно.
Се е до тоа не која нога станал тој што одобрува.
 

NENO19

Intern
30 јануари 2011
51
48
Пракса е насекаде тоа што го напишав бидејќи постојат документи на чие дно може да пишува 'Ништовно'. Затоа треба цел и затоа е јасно наведено тоа како правило. Верувам тоа беше причината за мене, за тоа кој на која нога станал тоа држи вода за пдф-то. Фала повторно.
 

aleksnako

Gaining Experience
10 октомври 2012
185
104
Скопје
чисто информативно мене ми одобрија извод од стопанска за претходните 3 месеци во пдф фајл на англиски, инаку план Б ми беше нова лична карта, се вади за 10-тина дена работни но тешко има термин за закажување
 

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
206
190
Куманово
Апдејт:
Одобрено денес:alien: јеаааа без фаќање врски у Пејонир, испратено документ на 8 октомври. Извод од банка ПДФ формат на тврдокорен македонски, го преведувале изгледа сепак е тежок за преведуење хахахаха, затоа толку време им треба ~50 дена!?

Ај со здравје, па и на другите вас и другите шо не ви одобрено шо ви са, да ви одобрат и на другите вас шо се :ROFLMAO::LOL::ROFLMAO::LOL::ROFLMAO:

P.S.
многу лоши емотикони, на претходната верзија беа далеку подобри, како од MSN времето:cry:
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,573
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Нарачувал некој сега периодов картичка? Колку отприлика ѝ треба за да стигне кај нас? Претходните 2 пати мислам дека за помалку од месец дена стигаше, а сега ја нарачав на 23 октомври и до денес сеуште не е стигната, а старата ми истекува денес.
 

cppffs

Gaining Experience
7 април 2019
59
61
Нарачувал некој сега периодов картичка? Колку отприлика ѝ треба за да стигне кај нас? Претходните 2 пати мислам дека за помалку од месец дена стигаше, а сега ја нарачав на 23 октомври и до денес сеуште не е стигната, а старата ми истекува денес.
Јас на почетоков од годинава порачував картичка првата порачка ја немаше 2+ месеци и направив нова порачка за иста картичка втората дојде после ~2 месеци и потоа после 6 месеци од денот на порачка дојде и првата... сакам да ти кажам ќе стигни 100% никој не може да ти гарантира кога... во принцип стигнуваат за околу 1-2 месеци ама сега со целава ковид ситуација хаос е...
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
921
904
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Ова преку обична пошта така? Јас за вака сензитивни работи користам ДХЛ секогаш, за 20-30 долари плус мирен сон ќе имам.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,573
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Јас на почетоков од годинава порачував картичка првата порачка ја немаше 2+ месеци и направив нова порачка за иста картичка втората дојде после ~2 месеци и потоа после 6 месеци од денот на порачка дојде и првата... сакам да ти кажам ќе стигни 100% никој не може да ти гарантира кога... во принцип стигнуваат за околу 1-2 месеци ама сега со целава ковид ситуација хаос е...
Aуу катастрофа! Фала што сподели, сега одма набрзинка ќе искеширам додека ми функционира старава картица штом е таква ситуацијата.

Ова преку обична пошта така? Јас за вака сензитивни работи користам ДХЛ секогаш, за 20-30 долари плус мирен сон ќе имам.
Па не ти дава опција да бираш.
А и секако не се исплати 20-30 долари да фрлаш на поштарини за лесно заменлива картичка. Само зезнато е што парите може да ти заглават ако ти истече старата, треба да плаќаш екстра провизии за да ти ги префрлат на сметка во банка.
 

cppffs

Gaining Experience
7 април 2019
59
61
Па не ти дава опција да бираш.
А и секако не се исплати 20-30 долари да фрлаш на поштарини за лесно заменлива картичка. Само зезнато е што парите може да ти заглават ако ти истече старата, треба да плаќаш екстра провизии за да ти ги префрлат на сметка во банка.
Картичка преку DHL можеш да си порачаш преку support.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,422
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Aуу катастрофа! Фала што сподели, сега одма набрзинка ќе искеширам додека ми функционира старава картица штом е таква ситуацијата.Па не ти дава опција да бираш.
А и секако не се исплати 20-30 долари да фрлаш на поштарини за лесно заменлива картичка. Само зезнато е што парите може да ти заглават ако ти истече старата, треба да плаќаш екстра провизии за да ти ги префрлат на сметка во банка.
Не може да ти заглават.
Мене ми е истечена картичката им пишав на чет ми ги префрлија на акунтот без провизија.
Мислењето е автоматски споено:

Јас на почетоков од годинава порачував картичка првата порачка ја немаше 2+ месеци и направив нова порачка за иста картичка втората дојде после ~2 месеци и потоа после 6 месеци од денот на порачка дојде и првата... сакам да ти кажам ќе стигни 100% никој не може да ти гарантира кога... во принцип стигнуваат за околу 1-2 месеци ама сега со целава ковид ситуација хаос е...
Ништо не е 100% сигурно, пред 2-3 години мене не ми стигна па по втор пат порачував по DHL.
 

Duke

Gaining Experience
15 ноември 2016
149
93
Ја го ресетирав телефонов да отворам нешо ми укочи, и наеднаш ми искочија сите нотификации од денес меѓу која и нотификацијава од Пејонир за одобрувањево.
Добро на кои дроги се?! Што треба да извадам и како тоа читам горе испратиле се што треба и пак ги одбиле? По кој основ?!
Што треба да извадам од банка?

А и што ќе им е извод?!
Мислењето е автоматски споено:

Еве и сликовито:

Погледнете го атачментот 93612

Погледнете го атачментот 93613Не, на НЛБ ни адреса ни име и презиме се на латиница, си остануваат на кирилица. На латиница се само Account Balance, Current Balance, Last Change и такви некои генерички податоци. Но сепак одобрија.
Кај треба да идам да го отворам ова? Никад у живот не сум отворил на нет сметката...проблем
Ок средив некако влегов. Ќе проблам да ги следам сликиве
Мислењето е автоматски споено:

Еве и сликовито:

Погледнете го атачментот 93612

Погледнете го атачментот 93613Не, на НЛБ ни адреса ни име и презиме се на латиница, си остануваат на кирилица. На латиница се само Account Balance, Current Balance, Last Change и такви некои генерички податоци. Но сепак одобрија.

1606770193255.png

Под која опција треба да го принесам тој ПДФ фајл?
 
Последна промена:

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,573
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
  • Ми се допаѓа
Реакции: Duke

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,573
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
  • Ми се допаѓа
Реакции: Duke

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,449
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно