• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Новите Магента пакети?

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,249
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Бев сега обновив, ми дадоа 16000 кредит.
 

orce66624

Gaining Experience
13 август 2016
101
70
Денес обновен договор за 3 магента М мобилни линии и фиксна линија М. Конечно куртулив од макс тв. Е сега, го искористив фамилијарниот буџет за блек фрајдеј промоцијата што ја имаа за Ми Ноте 10 Лајт, ама откако го нарачав во апликацијата пишува дека цената на магента М мобилна линија кошта 899 денари, додека во договорот што го потпишав пишува 799 денари бидејќи се 2 или повеќе броја на магента М. Им се јавив на контакт центар да ги прашам зошто во апликацијата пишува 899 денари, ми вика нема везе тоа на сметка ќе ти дојде 799 чим имате повеќе броеви. Кој ќе се замара сега ако наплатат 899 денари по линија месечно...

П.С. Мобилната апликација им е крш невиден. Се отепавме со брат ми со еден куп ерор пораки додека нарачавме.
На сметката ке имаш попуст за мобилните линии,така да не се секирај ке ти намалат на 799 јас ја имам истата опција
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
686
558
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Бев сега обновив, ми дадоа 16000 кредит.
Да да, за буџетот ти даваат, ама за да ги нарачаш мобилните што се на блек фрајдеј попуст мораш преку апликацијата. Не може во салон директно да го земеш телефонот по таа цена, туку мора по пошта да чекаш :).
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,249
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Да да, за буџетот ти даваат, ама за да ги нарачаш мобилните што се на блек фрајдеј попуст мораш преку апликацијата. Не може во салон директно да го земеш телефонот по таа цена, туку мора по пошта да чекаш :).
Аааа океј. Не ми требаше сега така да има време кредитот можам до 2022 да го користам.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
686
558
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Аааа океј. Не ми требаше сега така да има време кредитот можам до 2022 да го користам.
Реално не се исплати воопшто да се купи телефон со тој кредит што го даваат бидејќи ако земеш уред, месечната сметка автоматски ти е повисока (во мојот случај повисока е за 600 денари). Фактички во мојот случај со блек фрајдеј понудата Ми Ноте 10 Лајт ќе ме кошта 14400 денари (24 * 600 денари). Иако тие ти даваат фамилијарен буџет, и ти си мислиш охо добивам доста бонус, цените им се напумпани па стварно не добиваш колку што мислиш. Е сега чим ти го дале буџетот, мислам дека ти ќе плаќаш исто како веќе да си зел некој уред, а не поевтино како без уред. Цените за „со уред“ или „без уред“ можеш да ги видиш преку конфигураторот на магента пакет преку нивната веб страна.
 

HoLfElDeR

Gaining Experience
13 октомври 2010
152
74
Непозната
Нема врска одговорот, така му дошло на некој онака петочки да те откачи.
Прво треба да се провери дали има VDSL опрема во твојот реон, ако има ќе те префрлат на 30/5 брзина. Ако нема ВДСЛ, со хибридниот рутер сигурно ќе има брзини 25-30 Mbps, ама и тоа треба да се провери.
Еве што ми одговорија преку chat
Здраво, линијата поддржува 14 Mbit/1Mbit и во моментов не постои можност за промена на технологија во vdsl. Се извинуваме за непријатностите.

Во салон појма немат, гледаат како теле во шарени врата, а за оптика треба да поднесам барање за миграција за да направат проверка дали воопшто и може оптика кај мене.
П. С. Буџет за телефон во салон ми даваат 15000ден.,а 16000 им е рекламата, можеби дека до фебруари ми е договорот па затоа помалку 1000ка,ама малку не логично кога можеш да обновиш 6 месеци пред истек на договор
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,081
503
Дури и многу буџет ти даваат, порано кратеа и повеќе.
Не е точно дека не се исплати ова со буџетот, само не треба да очекуваш дека на iPhone ќе ќариш.
Најмногу се исплатат некои буџет телефони како Samsung A41, Huawei P40 Lite, Xiaomi Note 9 Pro - тие ти се без доплата.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
686
558
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Дури и многу буџет ти даваат, порано кратеа и повеќе.
Не е точно дека не се исплати ова со буџетот, само не треба да очекуваш дека на iPhone ќе ќариш.
Најмногу се исплатат некои буџет телефони како Samsung A41, Huawei P40 Lite, Xiaomi Note 9 Pro - тие ти се без доплата.
Иако се без доплата, треба да калкулираш дека месечната претплата е повисока кога земаш уред. Во мојот случај за 3 линии магента М и фиксна линија М, без макс тв, месечната претплата ми доаѓаше 2500 денари доколку не земам уред со дадениот буџет. Доколку земам уред, добивам буџет од 24000 денари, ама месечната претплата скока од 2500 на 3100 денари. Значи имаш 600мкд * 24 месеци разлика во претплата. Па што и да земам до 24 илјади, на крај ќе го платам 14400 денари за тоа. Сега со блек фрајдеј понудата, ми ноте 10 лајт им беше 22900 денари. Реалната цена на тој телефон е некаде 18 илјади денари во други продавници. Јас фактички попуст добивам само 3600 денари. На прв поглед мислиш дека добиваш кој знае колку, ама не е така :). Ќе нагласам дека пред блек фрајдеј понудата, истиот телефон го даваа за 26 илјади, и со таа цена ќе требаше и да доплатам уште 2 илјадарки што во суштина ќе му ја донесеше цената на телефонот на 16400 денари.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,081
503
Кај мене разликата е 400 мкд на месечно ниво, доколку како репер ги земеме цените од Ledikom, пак би ми излегло поевтино за минимум 3-4.000 мкд на телефоните кои ги наведов. Буџетот се исплати само на телефони што се максимум 15-18.000 мкд според цените во Телеком.
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
174
150
Иако се без доплата, треба да калкулираш дека месечната претплата е повисока кога земаш уред. Во мојот случај за 3 линии магента М и фиксна линија М, без макс тв, месечната претплата ми доаѓаше 2500 денари доколку не земам уред со дадениот буџет. Доколку земам уред, добивам буџет од 24000 денари, ама месечната претплата скока од 2500 на 3100 денари. Значи имаш 600мкд * 24 месеци разлика во претплата. Па што и да земам до 24 илјади, на крај ќе го платам 14400 денари за тоа. Сега со блек фрајдеј понудата, ми ноте 10 лајт им беше 22900 денари. Реалната цена на тој телефон е некаде 18 илјади денари во други продавници. Јас фактички попуст добивам само 3600 денари. На прв поглед мислиш дека добиваш кој знае колку, ама не е така :). Ќе нагласам дека пред блек фрајдеј понудата, истиот телефон го даваа за 26 илјади, и со таа цена ќе требаше и да доплатам уште 2 илјадарки што во суштина ќе му ја донесеше цената на телефонот на 16400 денари.
Промотивниот попуст што го даваат без да се земе телефон се вика Д12( доверба 12). Тоа значи дека една година ќе имаш попуст на претплата, а 2 години магента договор.
Можно е да нема таков попуст на претплата после една година и на пола од магента договорот ќе си останиш или без попуст, или ќе мора да правиш нов две годишен договор со буџет или Д24 и кога ќе видиш колку и да есапиш телеком секогаш ќе е во ќар :)
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
123
74
Кажете ми можам да го користам „Фамилијарниот Буџет“ за други работи освен за мобилен телефон? Поконкретно ме интересира Sony Playstation, гледам на страната не ми дава опција
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
686
558
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Кажете ми можам да го користам „Фамилијарниот Буџет“ за други работи освен за мобилен телефон? Поконкретно ме интересира Sony Playstation, гледам на страната не ми дава опција
Да, може.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
244
215
Дали тие агенти кои ги спомнувате на форумот се различни од агентите кон кои не поврзува системот кога се јавуваме на 122 и избираме контакт за понуда на Магента?

Конкретно сакам фамилијарниот буџет да го искористам за електричен велосипед.

Тетката со која што зборував на 122 вели дека ги нема.

Дали имаме некој вработен кој може да обезбеди информација?
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
686
558
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
6 дена поминаа откако го нарачав телефонот преку мобилната апликација, сеуште нигде го нема. Изгледа овие од Бенггуд го имаат нарачано... Имал некој искуство со нлајн нарачки и за колку време стигаат?

Исто така имам проблеми и со активација на промотивното осигурување за 1 денар, 2 дена ме маткаат на месинџер од техничка поддршка. Сега очекувам да ми речат дека поминаа 5 дена од временското ограничување за активација на промотивното осигурување, иако проблемот го пријавив навреме.

А и најјакото, веднаш после промоцијата за блек фрајдеј, Ми Ноте 10 Лајт доби нова цена за веб нарачки, 2000 денари поевтина од таа што беше за блек фрајдеј, се јавив да ги прашам за рефундирање на разликата ама не можеле така да рефундираат, требало да се откаже нарачката прво, па пак да се нарача ама не гарантираат дека јас ќе бидам тој што повторно ќе го нарача телефонот, може да биде последниот и некој друг да биде побрз. Scummy practices all around!

Памет за друг пат, ако имате нешто да земете, баталете нарачки преку веб/мобилна апликација и одете во салон. Досега 5 пати ќе го земев телефонот од салон пошто во понеделник цената во салон за тој телефон падна на истата како за блек фрајдеј.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
123
74
Дали тие агенти кои ги спомнувате на форумот се различни од агентите кон кои не поврзува системот кога се јавуваме на 122 и избираме контакт за понуда на Магента?

Конкретно сакам фамилијарниот буџет да го искористам за електричен велосипед.

Тетката со која што зборував на 122 вели дека ги нема.

Дали имаме некој вработен кој може да обезбеди информација?
Не се истите, дури мислам и овие што ги спомнуваме за попусти и не се вработени во телеком, мислам на некој процент работат, нека ме поправи некој ако грешам
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
133
186
Уште ли Speedport рутери даваат на нови корисници или има некој нов?

И дали има некаква опција да се смени рутер без да е дефект?
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
686
558
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Авантурата продолжува! Денес се јавив во контакт центарот да видам тие дали имаат информација каде е телефонот. Агентот вика „На вашиот пакет нема нарачка“. Како бе нема нарачка кога добив имејл за успешна нарачка и имам и број на нарачка? „Ќе провериме со колегите што е случено и ќе ви се јавиме“.

На месинџер ги контактирав во вторник, ете поминаа 3 дена и уште немаат информација. По муабетот со агентот денес осеќам дека ни овој викенд нема да стигне телефонот чим воопшто не е ни испратен.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
244
215
Не се истите, дури мислам и овие што ги спомнуваме за попусти и не се вработени во телеком, мислам на некој процент работат, нека ме поправи некој ако грешам
како би добил контакт од агент за Битола?
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,406
3,963
Скопје
Вчера продолжив договор што ми истече, 2 х М мобилни, L интернет и M MaxTV = 3.100. Пазарив телевизор со бонусот.

Интересно што ми кажа госпоѓата во салонот, откако и предочив дека има разлики во понудите од апликацијата Телеком МК и нивната понуда на сајт/салони. Ми кажа дека тие две иако се иста фирма, сепак меѓусебе работат како конкуренција и имаат различни понуди. Пример лагери за ствари што се за во салон не се и за онлајн, и обратно, што малку ми е нелогично, ама можеби им носи компетитивност меѓу вработени. Пример, на апликација не ти дава 30 гига мобилен интернет промотивно, туку 10, ама дава као бонус 2.000 за купување уред.

Можеби и не знае па лупа, ама и се поклопува мислењето со понудите.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
244
215
Од кој бараш логика?

Пробувам преку интернет да го продолжам договорот и да го искористам фамилијарниот буџет за телефон.

Веб страната ми прикажува QR код за да го продолжам договорот од апликацијата на телефон :unsure::unsure::unsure:
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
686
558
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Од кој бараш логика?

Пробувам преку интернет да го продолжам договорот и да го искористам фамилијарниот буџет за телефон.

Веб страната ми прикажува QR код за да го продолжам договорот од апликацијата на телефон :unsure::unsure::unsure:
Пред да направиш онлајн нарачка преку апликацијата, прочитај ги постовите мои погоре. Ако сакаш да ризикуваш и да искиниш живци, слободно нарачај. Само ме дриблаат дека ќе пренесат на колегите и ќе ме известат, и ете помина 10 дена после нарачката а телефонот го нема никаде, а уште полошо не можат ни да ми дадат прифатлив одговор за тоа што се случува и каде е телефонот.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,481
4,070
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Пред да направиш онлајн нарачка преку апликацијата, прочитај ги постовите мои погоре. Ако сакаш да ризикуваш и да искиниш живци, слободно нарачај. Само ме дриблаат дека ќе пренесат на колегите и ќе ме известат, и ете помина 10 дена после нарачката а телефонот го нема никаде, а уште полошо не можат ни да ми дадат прифатлив одговор за тоа што се случува и каде е телефонот.
Јас бев во салон и „нарачав“ iPhone 12 Pro Max. Се јавувам по 6 дена и истиот случај, односно не е нарачан туку од салон го резервирале за мене кога ќе им стигне некогаш по случаен избор.

Значи јас во Рамстор Телеком сум резервирал специфичен модел на ливче запишан и ќе ме имаат во предвид кога ќе им стигне во следни месеци. Комедија се станати...
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,757
6,790
www.mikrotikmacedonia.net
Јас бев во салон и „нарачав“ iPhone 12 Pro Max. Се јавувам по 6 дена и истиот случај, односно не е нарачан туку од салон го резервирале за мене кога ќе им стигне некогаш по случаен избор.

Значи јас во Рамстор Телеком сум резервирал специфичен модел на ливче запишан и ќе ме имаат во предвид кога ќе им стигне во следни месеци. Комедија се станати...
Ова муабетив зароби се ти уште 24 месеци со нас, а телефонот може да почека . Комедија
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,690
3,582
Пред да направиш онлајн нарачка преку апликацијата, прочитај ги постовите мои погоре. Ако сакаш да ризикуваш и да искиниш живци, слободно нарачај. Само ме дриблаат дека ќе пренесат на колегите и ќе ме известат, и ете помина 10 дена после нарачката а телефонот го нема никаде, а уште полошо не можат ни да ми дадат прифатлив одговор за тоа што се случува и каде е телефонот.
Истото лани, онлајн решив да продолжам договор комплет магента-м, нарачав и телефон. Фирмата за достава Делко во мојот град ги барав секој ден, плус на телефон едно 2 недели и не ги најдов. После кога гледам од телеком продолжиле договор само за едниот број и телефонот го пишале на рати. Ниту добив телефон, а и наредни 2 сметки требаше да плаќам и рата за неиспорачан телефон, па со 3-4 приговори одвај се разбрав, сторнираа и договор и телефон, за сметките дури во наредната ми одбија за доплатите во претходните две. Едно два месеци нервози, наместо поклон за роденден беше планиран телефонот, упропастија све.
Сега летоска пак решив да продолжам договор, у салон комплет демек све продолжено, пак ми е сумњиво, во апликацијата стои немате договор за фиксниот и телевизијата, само на мобилните. Нема разбирачка со го*нариве. Плус пак грешка имаа направено, земав и телефон, пишан 2 пати на отплата, и на 3 рати, и на 24 рати, пак морав со приговори у пм. Што уабво смислиле како да им функционира компанијата, кога сакаш да земеш нешто одма те оправаат во салон, ако има некоја утка после пишувај приговори, праќај мејлови, тие во салонот не биле надлежни. А со 2 клика можат да средат, ама тоа е така осмислено да повеќето муштерии занемарат и не се расправааат за 100-200 денари повеќе во сметка, а овие прават дополнителен ќар од овакви сра*а.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,331
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно