1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  500
  443
  27 oктомври 2016
  StalkeR, blackelf и на mdeni им се допаѓа ова.
 2. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  604
  483
  14 Декември 2013
  Машко
  Линкчево ко кец на десетка.
  Овде ми дава дека е Mi 9T.
  Има ли некој друг со Mi 9T земен од Вип/Хи.мк да провери во Google Devices?

  Испратено од Mi 9T преку IT.mk форум апликација
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,183
  1,611
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Абе неможат нит ледиком ниту никој да ребрандираат редми во ми 9т, на самата задна страна од телефонот пишува дали е редми или ми.
   
  На DaVoRkNe и blackelf им се допаѓа ова.
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  838
  896
  2 Март 2011
  Машко
  Ledikom по 100 телефони шиткаат на ден, ќе се заебаваат со ребрендирање. Сигурно ни пауза за кафе не прават.
   
  На olikomerc и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 5. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,407
  1,561
  25 Март 2013
  Машко
  Не ти е Google меродавен. Мојот Mi Note 3, Google често го препознава како Mi 6, бидејќи е речиси истиот телефон. Твојот пак е речиси комплетно ист со К20.

  Не си ставај шубиња, уживај во телефонот :)
   
  На StalkeR, DaVoRkNe, Sharlovski и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  838
  896
  2 Март 2011
  Машко
  Тоа е повеќе затоа што Шуми е несериозна фирма, не е гугл крив.
   
 7. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  838
  896
  2 Март 2011
  Машко
 8. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  604
  483
  14 Декември 2013
  Машко
  Прв пат користам Жаоми и денес решив да го отклучам и инсталирам xiaomi.eu ROM.
  Отклучувајки го bootloader-от стигнав до ова:
  upload_2019-9-18_13-22-39.png

  Треба да чекам 7 дена за да го отклучам. Има ли некој bypass за да не чекам?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,183
  1,611
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Мора да почекаш, нема бајпас на тоа.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  604
  483
  14 Декември 2013
  Машко
  Жао ми .
  На моменталниов Глобал 10.3.11 нема AOD нотификации. Буквално AOD само за саат, датум, проценти батерија и ништо друго.

  Sent from Mi 9T.
   
 11. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,942
  3,553
  5 Декември 2009
  Машко
  Некој бараше од 9т од вип скриншот,еве.
  [​IMG]
  Инаку, каде да се најде стакло за 9т то?

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
  На blackelf му/ѝ се допаѓа ова.
 12. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  186
  198
  9 Јули 2018
  Машко
  Јас на ми 9т про му ставив од мих 3 таман е исто колку за него
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 13. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  604
  483
  14 Декември 2013
  Машко
  Јас имав нарачано од Али пред 3 месеци.

  Инаку разлика што гледам е:

  Europe - PFJEUXM - А1/HiStore.
  Global - PFJMIXM - Ledikom.

  Види исто овде:
  Settings > Google > Google Account (info, security & personalization) > Security > Devices.
  Дали е К20 или 9Т?
   
 14. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,942
  3,553
  5 Декември 2009
  Машко
  Еве од гугл шо вика.
  [​IMG]

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
  На blackelf му/ѝ се допаѓа ова.
 15. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  186
  198
  9 Јули 2018
  Машко
  Кај мене во Devices го чита МИ 9Т про нормално и сум на PFJMIXM купен од мобеликс
   
 16. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  500
  443
  27 oктомври 2016
  ...
   
  Последна промена: 18 Септември 2019
 17. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  725
  297
  10 Април 2011
  кој рече дека ледиком ги ребрендира? можеби од кај што ги носат се веке к20ки со некој 'глобал' ром
   
 18. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  186
  198
  9 Јули 2018
  Машко
  Фабрички глобал верзијата(PFKMIXM) оди со 10.3.1 или 10.3.2 вчера излезен неможиш да оди на еу ром освен мануелно да флешниш
   
 19. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  500
  443
  27 oктомври 2016
  Извини другар, помислив на xiaomi.eu Rom мислиш. Поздрав

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  Последна промена: 18 Септември 2019
 20. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  186
  198
  9 Јули 2018
  Машко
  Ти немаш појма другар,Најпоследна верзија од МИУИ за тој регион PFKMIXM е 10.3.2 и нема понова ни за ми 9т про ни за ми9т обичен
   
 21. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  725
  297
  10 Април 2011
  ако ова е точно тие со еу се чајна с глобал ром....

  1.png
   
  На Tozo8 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,072
  1,348
  5 oктомври 2007
  Машко
  Значи, не се бунете. Mi 9T i Mi 9T Pro, пред некое време си добија и званичен ЕЕА (ЕУ) ром посебен за Европа. Значи моментално имате pfjMIxm (global), pfjRUxm (russian), pfjINxm (India) и најтазе pfjEUxm (EEA, t.e. EU). Генерално се сите исти зависно од бројчето, разликата е у суптилни за регион подесувања, како на пример во ЕУ на едно место му се дава можност на корисникот да изгаси реклами од цел телефон (од МИ апликациите) и слични праваси работи кои се ЕУ специфични. Најнапред во 99.99% случаи е pfjCNxm (т.е. Чајна) ромот.

  едит: Да не мешаме Xiaomi.eu ром со овие официјалниве. Но тие видливо пишуваат XIAOMI.EU во нивниот ром и не би требало да има забуни, и да се знае дека е сепак неофицијален кастм ром.
   
  gremlin, blackelf и на mnikolce им се допаѓа ова.
 23. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  725
  297
  10 Април 2011
  линк?
  колку што памтам од шаоми официајлно има само глобал и чина.
   
 24. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,072
  1,348
  5 oктомври 2007
  Машко
  Беше тоа некад. Одамна пичнаа со Индиски и Руски верзии. Сега и ЕЕА.
  Линк на пример за МИ 9Т https://en.miui.com/getrom-361.html

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  gremlin, ТАТА_МАТА, bajramo и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  186
  198
  9 Јули 2018
  Машко
  Иначе МИ 9Т Про на попуст е моментално во ледиком за 22700к што е супер деал
   
  На cipiripi и DaVoRkNe им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...