1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

1. dangthe

dangthe
    Practice makes perfect

1,090
    1,366
    5 Септември 2008
    Машко
    Ќе проверам дома и ќе ти кажам

2. Војвода

Војвода
    Unstoppable

2,137
    3,485
    26 oктомври 2012
    Машко
    Ми е чудно, како Стриксот кај нас е 100 евра, а на Newegg, е 150$ што грубо преведено е околу 9000 денари, без транспорт, ддв, царини и слично ?
    Некако попремиум ми делува, а чини само 700 денари повеќе од ТК, и има еден тон копчиња. Ако повеќето тука велат дека кафените свичеви се одличен избор, можда ќе вреди да се проба :) ма да пак ми е чудно што е толку ефтина во споредба со она што го нуди... Ваљда не е дубара..

3. pepo123

pepo123
    Gaining Experience

167
    258
    8 Април 2008
    @Војвода

Сигурно не е дубара. Претпоставувам е постар лагер платена во старите долари, не овие накај фунта што тргнале. Исто веројатно цената на newegg е со пресметан ддв од 20ина посто или колку им е на Американцијте(нека ме поправи некој).

Едноставна пресметка во која земам дека доларот е 45 денари, нашиот данок е 5 и данокот на американците е 20 проценти. (Не можам да ја проверам точноста на бројкиве во моментов)

((6000/1.05)/45)*1.20 = 152 USD

Мрачни времиња доаѓаат со валутиве...

На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
  4. P.Overdrive

P.Overdrive
    Gaining Experience

449
    488
    23 Јуни 2010
    Американците не прикажуваат цени со ДДВ. Крајната цена ја гледаат пред плаќање затоа што секоја сојузна држава и град има различен данок.

Инаку, со новиве цени дури и евтино ми излезе мојата тастатура... :)

На pepo123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. pepo123

pepo123
    Gaining Experience

167
    258
    8 Април 2008
    ОК, My bad. Тоа прво ми текна мене. Ама сигурно е врзано со лагерот и голем удел има доларот.

Инаку да, да, го фати последниот воз ти. Јас во некој транзиционен период купував. Леополдот оригинално го сметав за 1500 денари поефтин од Филкото. Кога нарачав го платив некои 500 денари поефтино. И кога стигна царината беше некои 200 денари поскапа . Шта речи...

Unrelated:

Последна промена: 25 Март 2015
    На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
  6. dangthe

dangthe
    Practice makes perfect

1,090
    1,366
    5 Септември 2008
    Машко
    @pepo123 не пишува ништо на кутијата, ама го најдов ова онлајн :)

На pepo123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. pepo123

pepo123
    Gaining Experience

167
    258
    8 Април 2008
    http://deskthority.net/wiki/Return_key
    Ми се допаѓа како техничкиот термин им е "Big-ass enter".

Порано барав конкретно име ама не најдов. Јас го викам олд-скул лејаут. Помнам порано повеќето тастатури доаѓаа со таков ентер. Сигурно многу луѓе ја купиле 6Gv2 чисто од носталгија/навика.

8. kirev

kirev
    Unstoppable

5,295
    3,704
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Американците немаат ДДВ. Имаат sales tax и е околу 5%.

9. P.Overdrive

P.Overdrive
    Gaining Experience

449
    488
    23 Јуни 2010
    Така де, не реков дека имаат ДДВ :)

И, не, не е околу 5%. Секоја држава си одлучува самостојно, па основниот данок се движи од 0 до 7.5%. На ова, во зависност од државата, секоја поединечна област и град може да си пресмета дополнителен данок кој се смета за дел од sales tax.

Малку неповрзано со темата, ама ете.

Последна промена: 26 Март 2015
  10. Bilbiloski

Bilbiloski
    Intern

23
    3
    12 Април 2015
    Машко
    Инаку дечки незнам колку сте упатени но на ддсторе имате Corsair тастатури К 70 и К90 со red switches - cherry mx, К70-5940 денари и К90-7050 денари,
    http://ddstore.mk/products/Corsair-Vengeance-K60-Performance-FPS-Mechanical-Gaming-Keyboard-(International-English-Version)-CH-9000004-EU/pid/710871#.VSsOYPmUf_E
    http://ddstore.mk/products/Corsair-Vengeance-K90-Performance-MMO-Mechanical-Gaming-Keyboard-(International-English-Version)-CH-9000003-EU/pid/710872#.VSsOXPmUf_E

од тоа што може да се набави мислам дека ова е нај нај

На nikigo му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mmarko

mmarko
    Gaining Experience

90
    59
    1 Март 2013
    Машко
    Не би се надевал премногу ;). Тастатуриве веројатно се само така останати на сајтот, од времињата (пред некоја година) кога ги имаше во МК (беа и во Сет)

На Oktar и Војвода им се допаѓа ова.
  12. Bilbiloski

Bilbiloski
    Intern

23
    3
    12 Април 2015
    Машко
    еден другар ги фалеше овие ддсторе пошо што сакаш од тоа на каталог нарачувале, така да може да се праша. ако не, некој роднина од германија да прати :p

13. Bilbiloski

Bilbiloski
    Intern

23
    3
    12 Април 2015
    Машко
    Дадете некој предлог за механичка како Zalman ZM K500 на дизајн но со cherry mx red, пошо долго време користам лаптоп па сакам F копчињата да бидат како на тастатурата од лаптоп, пошо и така повеќе ми годат, а не најдов некоја со function key,најчесто или се со function key но одвоени F копчиња или па без function key а со споени F копчиња. Фала ви однапред :) :)

14. vlavot

vlavot
    Medicus

2,960
    2,936
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Колку не е точно ова :) стааари цени стаари модели и каде е к70? Тоа е к60

15. Војвода

Војвода
    Unstoppable

2,137
    3,485
    26 oктомври 2012
    Машко
    Офф, прашањево ти е како да отидеш во некое село во Мариово и бараш, плава девојка, со добри атрибути, а таму едвај животинчиња се движат, а камоли ли па луѓе. :)
    Исто е и со механичкиве тастатури. Со лагер, крш :)
    Единственото нешто што ги исполнува твоите критериуми е тастатурата што ја посочи, има црвени свичеви, само не се Cherry туку Khail. Другите што ги има на лагер, го немаат тоа што го бараш. Единствената разлика ти е во тоа што Khail свичевите имаат пониска контрола на квалитет од Cherry, за да добијат пониска цена. Во Анхоч, побарај им, ќе ти дадат да ја пробаш, и види дали ти е океј. :) За парите е солиден избор.
    Следните тастатури што ќе ги има на лагер ќе имаат околу 20% повисока цена, ми го потврдија тоа и сет и анхоч, за Cooler Master моделите, а најверојатно би важело и за другите.

На Bilbiloski му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bilbiloski

Bilbiloski
    Intern

23
    3
    12 Април 2015
    Машко
    еден другар ја има во кликот само не ме бендисува, инаку на дизајн е топ, само е малку повисочка али нема проблем со тоа, финтата е што јас сум таков тип што кога ке купам тешко го менувам или препродавам, еднаш земам за на век :D :D :D

17. Војвода

Војвода
    Unstoppable

2,137
    3,485
    26 oктомври 2012
    Машко
    А си пробал некогаш cherry црвени свичеви ? Пошто кликот е тој истиот.. линеарен, без фидбек. Khail се копија на Cherry, и разликата е во контролата на квалитет, кликот е горе доле ист. Мене лично не ми се допаѓаат ниту црните ниту црвените. Кафениве што ги имам се добри, али плавите мислам дека се врвот иако не сум ги пробал, бидејќи сакам тактилност. :)

18. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,802
    5,002
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    На Teget, borcep, gokica и уште 4 други им се допаѓа ова.
  19. geek22

geek22
    Gaining Experience

192
    103
    23 Февруари 2015
    Машко
    decki znaete li kade ili dali voopsto vo mk moze da se kupi corsair vengeance k70 ?

На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
  20. dangthe

dangthe
    Practice makes perfect

1,090
    1,366
    5 Септември 2008
    Машко
    Прилично сум сигурен дека во моментов никој во МК не носи Corsair тастатури

На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
  21. geek22

geek22
    Gaining Experience

192
    103
    23 Февруари 2015
    Машко
    steta bas mi se dopadna od review-ata sto gi gledav :(... predlog za nekoja druga kvalitetna mehanicka tastatura dostapna kaj nas so mx blue switcevi ?

22. dangthe

dangthe
    Practice makes perfect

1,090
    1,366
    5 Септември 2008
    Машко
    Blue свичеви? Те нервираат комшиите па планираш да ги будиш? :) Шала, мене лично ми се прегласни и имај на ум дека се направени исклучиво за куцање текст, не се покажуваат многу добро за гејминг. That being said, зависи што точно бараш, цела, скратена, додатни копчиња итн итн. Еве една солидна:

Cooler Master QuickFire XT

Имав Cooler Master претходно и сум презадоволен.

23. geek22

geek22
    Gaining Experience

192
    103
    23 Февруари 2015
    Машко
    pa da za kucanje tekst ke ja koristam, ama ova so preglasnosta sega me zagrizuvas :D.. te. za na rabota sakam da si kupam edna mehanicka poso kucanjeto na lap top mi e shit, ama ako blue se stvarno preglasni mozebi ke im smetam na koleskite :(
    dovolno glasni se da nerviraat drugi licnosti vo istata prostorija ?
    ako e taka da idam na brown verzija

ps bitno mi e samo da ima backlight i palm rest, plus e ako ima volume control ama ne e neophodno, ne mi trebaat drugi dopolnitelni kopcinja numpad ili makroa

24. pepo123

pepo123
    Gaining Experience

167
    258
    8 Април 2008
    Дома сини, на работа кафени. Можеш да ги смениш ако те нервира некој на работа.

На geek22 му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Sephiroth1

Sephiroth1
    Gaining Experience

77
    112
    17 Мај 2011
    На geek22 му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. ipowerboy93
    Одговори:
    23