• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Лични искуства со Тенда AC рутери

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
341
241
Кога сме веќе тука, баш периодов се мислев и јас за нов, па ме интересира предлог рутер за стан околу 90m². Буџет до 5к МКД. Искрено досега не сум имал можност да тестирам или да имам искуство со рутери и покриеност, па ме интересираат ваши мислења и предлози. Во прв план ми е Asus RT-AC1200G+ засега. Користам оптика од Телеком 100/100 тш планирам Хуавеито нивно во бриџ да го ставам. Секој предлог е добредојден :D

Благодарам однапред.
 

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
384
401
Локален интернет провајдер си направи "белја" што на корисниците им препорачуваше Тенда рутери, и после 1-2 години поголемиот дел од нив треба да ги менуваат од причини слични на тие што ги наведе @HardCorec .
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,247
1,310
Телеком оптика (100/100) и Тенда рутер снемува интернет за неколку минути и не се враќа до ресет на рутерот, на кабел стабилен и брз интернетот. Топло не препорачувам.
 

Dimitar535

Intern
16 јули 2016
45
35
Дома
Dimitar535's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600, Deepcool
Motherboard
Gigabyte b450 aorus elite
Storage
Seagate 2TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
16GB
Video card
GTX 970 G1
Case
Genesis Irid 300
Audio
Traktor Audio 10
Monitor
Dell S2719DGF
OS
Win 10
Јас го земав Asus RT-AC59U го користам веќе 3 месеци и немал никаков проблем, испад или потреба да го рестартирам. Се сетира за 2 минути и веќе не го мислиш тоа е тоа.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,325
Кога сме веќе тука, баш периодов се мислев и јас за нов, па ме интересира предлог рутер за стан околу 90m². Буџет до 5к МКД. Искрено досега не сум имал можност да тестирам или да имам искуство со рутери и покриеност, па ме интересираат ваши мислења и предлози. Во прв план ми е Asus RT-AC1200G+ засега. Користам оптика од Телеком 100/100 тш планирам Хуавеито нивно во бриџ да го ставам. Секој предлог е добредојден :D

Благодарам однапред.
Со тој буџет би купил ASUS RT-AX55. Еден од најновите рутери на ASUS со поддршка за WiFi 6, што сега и не е толку развиено, но барем ќе се обезбедиш за во иднина. До сега сум немал никаков проблем со нивните рутери. Претпоставувам знаеш, но како и секој рутер важно е да се ставени на оптимална положба за максимална покриеност. :)
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,446
4,013
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Телеком оптика (100/100) и Тенда рутер снемува интернет за неколку минути и не се враќа до ресет на рутерот, на кабел стабилен и брз интернетот. Топло не препорачувам.
Јас го користам Huawei-то од телеком и Tenda од 800 ден како AP, ок си е...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #39

Magical

Intern
15 август 2008
31
7
Ако си на А1 можи си го надминал лимитот од 500 гига и сега си ограничен на 2/2.
Да на а1 сум, го лоцирав проблемот... тв ресиверот ми беше приклучен на лап порта на модем и тоа најверојатно ми правеше проблем, го вклучив сега во лан на вифи рутер и се врати брзината.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,053
Мислења
837,658
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно