Фотографии сликани со мобилен (ЧИТАЈ ПРВ ПОСТ!)

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од dejan_str, 17 Јули 2013.

 1. psyside

  psyside Модератор

  23,252
  22,540
  4 Септември 2008
  @filipkir - првата слика ти е со -0.4?
   
 2. filipkir

  filipkir Practice makes perfect

  898
  1,075
  17 Јуни 2009
  Машко
  Бидејки не сликав во Pro модот, ја намалив експозицијата од око се додека лисјата не беа правилно осветлени и бидејки бев во Auto модот на сликање не видов воопшто за колку EV е намалена експозицијата.
  Имаше ти право за камерата на Ноте8/С8, навистина понекогаш има тенденција да преосветлува во одредени ситуации, ама ова се решава само со еден допир (во ауто модот)
   
 3. psyside

  psyside Модератор

  23,252
  22,540
  4 Септември 2008
  Скоро секогаш е overexposed, особено на облачно време и на светлина, сликите со намалена експозиција, се неспоредливо подобри.
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 4. drifter

  drifter Gaining Experience

  179
  316
  21 Јануари 2009
  Машко
  На Стефан_Т, Krkac, mnikolce и уште 27 други им се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside Модератор

  23,252
  22,540
  4 Септември 2008
  Рачно ли се сликани? партали слики, браво.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 6. drifter

  drifter Gaining Experience

  179
  316
  21 Јануари 2009
  Машко
  Фала, заборавив да пишам дека се сликани со телефонот на трипод.
   
  gokica, SaleSk, tupacan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Musho

  Musho Gaining Experience

  53
  216
  9 oктомври 2013
  Машко
  На gokica и goran_oh им се допаѓа ова.
 8. SaleSk

  SaleSk Arzt

  4,618
  4,910
  20 Април 2007
  Машко
  Перверзии се сликите. Ама и триподот си го направил своето.
  Како год, немам зборови.
   
  psyside, gokica и на goran_oh им се допаѓа ова.
 9. gokica

  gokica Модератор

  7,121
  7,557
  13 Јуни 2009
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside Модератор

  23,252
  22,540
  4 Септември 2008
  Кога ви викам дека за едно 3 години ќе испорикаат брендовиве за DSLR- вие се смеете, AI-то на гугл, визуелното јадро, и ISP-то за 3 години ќе праат пепел, и сега праат али за 3 години ќе биде потоп, спремаат 3D stacked (дуплирани) сензори, ќе биде масакар.
   
 11. Oktar

  Oktar Guru

  2,664
  6,233
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ноуп, нот гона хепен. Само нема да има ентри левел ДСЛР, ке бидат ограничени на искључиво професионални уреди.
   
  На Krkac, Zeddomazed, DaVoRkNe и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside Модератор

  23,252
  22,540
  4 Септември 2008
  За тие мислев, по нормалните - просумер уреди, сигурен сум дека асалните и про опремата ќе си остане.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. moongose

  moongose Practice makes perfect

  1,311
  1,384
  19 Јули 2013
  Епа како што исчезнаа компактите, така полека и нивната замена ќе ја однема.
   
 14. DaVoRkNe

  DaVoRkNe Unstoppable

  2,793
  2,529
  1 Септември 2011
  Машко
  Дслр нема да исчезне никогаш,и нема ништо да го замени таквиот апарат,дека телефониве идат напред со камерата тоа е факт,и ке одат уште многу нанапред,но сепак апарат е апарат,поготово Дслр.
   
 15. psyside

  psyside Модератор

  23,252
  22,540
  4 Септември 2008
  2017, памти во 2020 ќе праиме муабет.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 16. DaVoRkNe

  DaVoRkNe Unstoppable

  2,793
  2,529
  1 Септември 2011
  Машко
  Да сме здрави и живи до тогаш,но рачунај до 2020 какви Дслр апарати ке искочат :)
   
  На ekonomist му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside Модератор

  23,252
  22,540
  4 Септември 2008
  На DaVoRkNe и tupacan им се допаѓа ова.
 18. drifter

  drifter Gaining Experience

  179
  316
  21 Јануари 2009
  Машко
  Фала ви на сите :) Имам и DSLR дома( ентри левел Nikon D3200 + кит 18-55 VR) и за посериозна фотографија сеуште неможе да му се парира телефончево особено во тоа колку детали има на сликата, и во тоа како испаѓаат светлата ноќе, но сепак сум воодушевен колку се подобрени телефониве. Дури и во темница поради одличната стабилизација со рака лесно се вадат одлични слики. А особена предност е тоа што можеш да извадиш повеќе од солидни спомени без да носиш со себе апарат од минимум 1 КГ.
   
  StalkeR, DaVoRkNe и на psyside им се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside Модератор

  23,252
  22,540
  4 Септември 2008
  Само видете што праи google со портрет мод,и ќе ви стане јасно дека физиката т.е. нејзината улога полека паѓа во вода. Гугл без втора камера, (so АI/софтвер) вади НЕСПОРЕДЛИВО подобри портрети - боке од Samsung/Apple со 2-ра камера, e сега со стакирани дупли сензори, и подобрувања од генарација до генерација како и пиксел јадрото ќе биде многу многу јако, јас се кладам дека и сега ретко кој апарат може да му парира на Pixel 2 во динамика преку ден и на средна осветленост, значи НЕ Е НОРМАЛЕН што прави. Штета што видео камерата е слаба (барем од она што го видов до сега на YT)
   
  Последна промена: 20 ноември 2017
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Oktar

  Oktar Guru

  2,664
  6,233
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не си ваљда сериозен дека "физиката паѓа во вода" и дека "ретко кој апарат може да му парира на Pixel 2 во динамика преку ден и на средна осветленост". Никаде не се спомна "гејминг" а ти тролаш на велико. Пак почнувам да се загрижувам... Пријави ли некој провала кај Псај или натрапникот е веќе одомаќинет во домот?
   
  На draganamon, vladic3110, moongose и уште 6 други им се допаѓа ова.
 21. filipkir

  filipkir Practice makes perfect

  898
  1,075
  17 Јуни 2009
  Машко
  Малите палавковци :) Денеска ги сликав со Ноте 8.
  [​IMG]20171120_145208 by filipkir, on Flickr
   
  На LuckyLuck, aleksandar.divitarov, StalkeR и уште 7 други им се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside Модератор

  23,252
  22,540
  4 Септември 2008
  Реков полека.....прашање на време е
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Oktar

  Oktar Guru

  2,664
  6,233
  23 oктомври 2012
  Машко
  Рече дека уште сега ретко кој апарат може да му парира на Пиксел 2.
  Физиката е физика, неможе да падне во вода. Софтвер може да киксне и редовно го прави тоа.
   
 24. psyside

  psyside Модератор

  23,252
  22,540
  4 Септември 2008
  Да во динамика е страшен Pixel 2, не зборам за детали, за low light, за боке - него стрикно за динамика, до сега не сум видел лоша фотка на пиксел од тој аспект, кине.
   
 25. DarthJe5us

  DarthJe5us Gaining Experience

  270
  229
  2 Јануари 2012
  Машко
  Работата е што ги гледаш само добрите слики од телефон.
   
  На Oktar и moongose им се допаѓа ова.

Сподели