1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. Verask

Verask
    Intern

3
    13
    3 Април 2019
    Женско
    Фала на добредојде :)

Цигарите ги оставив пред 7-8 години, и толку време сум со електронска... Прво со Joyetech 510 - ако воопшто некој ги памети - потоа со неколку Vamo-а; па неколку Kanger Topbox-oви; едно, сега скршено Eleaf Pico... за конечно да му се вратам на Joyetech со Primo SE...

Што се однесува до tank-овите, мислам дека сè уште не сум нашла некој со кој сум во потполност задоволна. Претпочитам усно парење - мојата професорка по македонски од средно се гордее со мене :) - на релативно ниска ватажа, до 35W. Имам пробано повеќе tank-ови кои биле на добар глас, како Protank или Nautilus, но не ми правеа ќеф, па долго време се држев до Joyetech Ego One V2. Кога го купив Primo-то, преминав на ProCore SE. Поинаку речено: ако некој овде има слични навики како моите, отворена сум за предлози :)

За сметка на ниската ватажа, употребувам течности со огрооомна количина на никотин, односно 18 мг/мл*. Знам, знам, добро би било да намалам, но сепак, веројатно не внесувам многу повеќе од оние кои парат белодробно, на повисока ватажа, односно, повеќето денови ми одат околу 4 мл. За ароми, не сум премногу авантуристички настроена, ги употребувам до повообичаените тутунски ароми на Flavourart и Inawera, најчесто Latakia на Flavourart, иако повеќето кремасти не ми пречат. Од овошни, освен цреша, до сега не сум пробала некоја која нема вкус на вештачки сок или евтини бонбони.

Толку од мене за сега, а понатаму, ќе се потрудам да бидам конструктивен член :)

Поздрав до сите!

*Морам да го пофалам @Sharlovski и за ова, бидејќи можеше, и веројатно ќе беше пофер да ми наплати повеќе за толкава количина на никотин... тоа е сепак најскапата суровина.

На Sharlovski, Chicco69, Metuzalem и уште 5 други им се допаѓа ова.
  2. krema

krema
    Professor

8,976
    8,724
    24 Јуни 2009
    Машко
    @Verask
    Па ти си била ветеран овде, ретко имаме членови со толкав стаж :) Браво

@Sharlovski веќе отиде накај про со рецептите така да не си згрешила во изборот. :)

p.s. ч. Симо, имаш доста работа со нас. :D

3. fis1976

fis1976
    On your way to fame

431
    812
    15 Март 2016
    Машко
    Знаете дека го сакам Prime-от и решив да порачам Kayfun Lite 2019

1.jpg 2.jpg 3.jpg

Покрај одличната изработка од навои па до најмала ситница Кинезите забегале па клонирале комплетно се, од кутија до логоа на дрип типот и на базата. Вејпот мазен, пареата густа и сочна, права Кајфун :) . Едниствена моја замерка која лесно се решава е металниот дрип тип (кој е доста удобен), ако забегаш малку со подолги влечења се загрева и знае да стане непријатно на уста. За ова кратко време од саат-два колку што го користам сум многу задоволен и би го препорачал на секој што му одгова некој од постарите модели на Кајфун.

На Chaeld10_8, gokica, Sharlovski и уште 8 други им се допаѓа ова.
  4. krema

krema
    Professor

8,976
    8,724
    24 Јуни 2009
    Машко
    Честито нека е :)
    Убаво би било да го едитираш твојот пост со линк до кајфунот лајт. :)

А @Sharlovski! велам лајт :) не лајт туку касат. :D

Последна промена: 8 Април 2019
    На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,200
    11,233
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Интересно, под системов ми изгледа не премногу лош... За промена, Умрела е само дупло поскапа од Фастек (не верувам дека ги држи оние од 21 долар, туку оние од 15). Ако ги користи истите глави како неговиот постар брат, веројатно ќе може да се користи и без nic salt течности, но тогаш остануваме со чудна направија во рака и во уста без посебна причина и никакви предности над постариот брат (а инаку станав голем противник на никотинските соли затоа што сметам дека многу лесно можат да создадат зависност или предозирање).

Од друга страна...

Clipboard01.jpg
    Нема веќе „дај ми паре за цигаре“ туку сега цигаре ти дава паре. :hay:

6. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,627
    742
    3 Март 2018
    нели се полнат овие? Другар имаше слично вакво и го полнеше нај нормално со течност. Само за греач цело се менуваше т.е. немаше поента да го премотуваш...

7. krema

krema
    Professor

8,976
    8,724
    24 Јуни 2009
    Машко
    Се полнат, некои од нив може и да се ребилднат.

8. MikickoHC

MikickoHC
    Practice makes perfect

1,773
    1,345
    26 Февруари 2016
    Машко
    Дегустатор на Е-Течности
    Се сум пробал но најдобро ми е во комода и природен степ. Тоа е најдобро. Ако мислиш да зимаш ултра соник само за манџи би ти препорачал рачно миксерче за нес кафе,ги има во секој поголем маркет.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

На Acoo1984 и bicikle им се допаѓа ова.
  9. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

984
    2,216
    28 Јануари 2017
    Машко
    Беспари да ти ги дадев и олку немаше да ме испофалиш, благодарам.

Одмана не го имаме ова прочитано на форумов, ми фалеше. Ако немаш проблеми со толкава количина на никотин, јас да сум на твое место не би намалил а не познавам некој што се задржал на голема количина, сите намалуваме со тек на време, интересно.

bicikle, krema и на aalekso0 им се допаѓа ова.
  10. krema

krema
    Professor

8,976
    8,724
    24 Јуни 2009
    Машко
    Зошто намалуваме никотин?
    Затоа што сме аждаи - змејови, сакаме облаци, а облаци без многу вати нема, а многу вати бара помалку никотин и.т.н....

Sent from my ипхоне using Tapatalk

На Ace Lud и zdrnik им се допаѓа ова.
  11. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

172
    278
    3 Февруари 2019
    Машко
    Еј ме изнасмеа со коментаров,уште се држам за стомак од смеење

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nikolaa96

nikolaa96
    Gaining Experience

46
    55
    17 Март 2019
    Машко
    Пред 3-4 дена купив нов греач и вчера вечерта ми даде вкус на благо загорено, денес купив пак нов па да прашам нешто погрешно да не правам. Пред да го ставам капнувам покрај ѕидовите, после го монтирам и на исклучено повлекувам неколку пати и чекам 5-10 мин. Секогаш внимавам да не останам на многу малку течност во танкот. Дали се неквалитетни или јас нешто погрешно правам не знам. Со срце го чекам да стигне драг мини-то и се надевам со тие греачи нема да имам вакви проблеми. Ако не ќе купам некој single coil rta и сам ќе си правам греачи, ваљда поисплатливо е така.... 56907727_2170680096578372_6509052911664758784_n.jpg

На zdrnik му/ѝ се допаѓа ова.
  13. aalekso0

aalekso0
    Intern

16
    16
    17 Март 2018
    Машко
    Имаш две опции кога ќе осетш драј хит т.е. загорено подотвориго од кај што тураш течност и ќе видиш балонче со воздух , се натопува греачот. Овично слабо се натапа ако го преполниш .
    Или слабо дувни место да повлечеш( уклучено).

Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација

На nikolaa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

984
    2,216
    28 Јануари 2017
    Машко
    За поисплатливо то да не преме муабет, 2 греачи ти се годишната потрошувачка на жица и памук.
    За нив, не се којзнае колку квалитетни али сепак треба да издржат барем недела дена, ај ќе кажиш за овај вториов, ако и тој ти турни 3-4, или се фалш (не би ме чудело) или има нешто во начинот на тргањето.

15. zdrnik

zdrnik
    Gaining Experience

52
    58
    31 oктомври 2016
    Машко
    Со драг минито нема да имаш проблем со греачите, мене еден ми тера месец дена и тоа со мнооогу вејпање. Јас сум презадоволен од греачите на voopoo.

16. nikolaa96

nikolaa96
    Gaining Experience

46
    55
    17 Март 2019
    Машко
    Фала на одговорите:)

На zdrnik му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

172
    278
    3 Февруари 2019
    Машко
    Изненадување стигна,после 65 дена :)
    Валјда ке успеам да го погодам викувањето од прва:)
    IMG-159990f0cb13ef60ca2e6a8790d8ea07-V.jpg

На fis1976, Tom Ford, krema и уште 3 други им се допаѓа ова.
  18. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

813
    621
    29 Март 2011
    Полесно нешто за виткање немам пробано во мојте 2 години од ко почнав да вејпам еве утре правам 2 години од ко почнав да вејпам а воедно и роденден ми е :) IMG_20190409_183114.jpeg

Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација

На Tomica Jovevski, fis1976, krema и уште 3 други им се допаѓа ова.
  19. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

172
    278
    3 Февруари 2019
    Машко
    Епа во тој случај утре заедно ке славиме роденден. Ти 2 години а јас утре на мојот роденден три месеца како сум со електронскиве и немам запалено цигара

fis1976, krema, Chaeld10_8 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  20. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,627
    742
    3 Март 2018
    Мене не ми прија никотин,инаку кому приј нека си цуга. не е убаво директно да го смалиш на 0, барем јас така приметив .

21. Verask

Verask
    Intern

3
    13
    3 Април 2019
    Женско
    Јасно ми е зошто човек намалува никотин и зголемува ватажа, ама па не ви оди така многу повеќе течност? Згора на тоа, не ви се празнат пет батерии дневно?

Мене мојов начин ми изгледа поекономичен, веројатно затоа и се држам до него...

22. krema

krema
    Professor

8,976
    8,724
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ако ти е така убаво, така и терај - економик вејп. :)

Тука има вејпери што трошат течност и по 10, 20 и повеќе ml а ден а батериите им се со снага челик да растопат. Страшно :D

На Ace Lud и bicikle им се допаѓа ова.
  23. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,627
    742
    3 Март 2018
    па сега нека оди течност... ќе си изнакупиш батерии/модиови и ќе држат доволно. Мене елаф ајпауер (80w 5000mAh) ми треае мин една ден, на вечер на полење :) Како ти чини така прај си, нема некое правило, битно е да ги остајш аналогните :D
    Едит:
    течности можеш и сама да си правиш, за среќа „кувариве“ не се себични, па ни кажааа какао што, разбарај во индексот

Последна промена: 9 Април 2019
  24. krema

krema
    Professor

8,976
    8,724
    24 Јуни 2009
    Машко
    Да да, тоа е и поентата да му бегаме на злото. :)

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

984
    2,216
    28 Јануари 2017
    Машко
    Еден совет за да избегниш течење од дупчињата за воздух, памукот да не ти фаќа на металот каде што се отворите за воздух, ќе му направиш малку луфта како на сликава.

Untitled.jpg

На Chicco69, Metuzalem, bicikle и уште 2 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...