1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Verask

  Verask
  Intern

  3
  13
  3 Април 2019
  Женско
  Фала на добредојде :)

  Цигарите ги оставив пред 7-8 години, и толку време сум со електронска... Прво со Joyetech 510 - ако воопшто некој ги памети - потоа со неколку Vamo-а; па неколку Kanger Topbox-oви; едно, сега скршено Eleaf Pico... за конечно да му се вратам на Joyetech со Primo SE...

  Што се однесува до tank-овите, мислам дека сè уште не сум нашла некој со кој сум во потполност задоволна. Претпочитам усно парење - мојата професорка по македонски од средно се гордее со мене :) - на релативно ниска ватажа, до 35W. Имам пробано повеќе tank-ови кои биле на добар глас, како Protank или Nautilus, но не ми правеа ќеф, па долго време се држев до Joyetech Ego One V2. Кога го купив Primo-то, преминав на ProCore SE. Поинаку речено: ако некој овде има слични навики како моите, отворена сум за предлози :)

  За сметка на ниската ватажа, употребувам течности со огрооомна количина на никотин, односно 18 мг/мл*. Знам, знам, добро би било да намалам, но сепак, веројатно не внесувам многу повеќе од оние кои парат белодробно, на повисока ватажа, односно, повеќето денови ми одат околу 4 мл. За ароми, не сум премногу авантуристички настроена, ги употребувам до повообичаените тутунски ароми на Flavourart и Inawera, најчесто Latakia на Flavourart, иако повеќето кремасти не ми пречат. Од овошни, освен цреша, до сега не сум пробала некоја која нема вкус на вештачки сок или евтини бонбони.

  Толку од мене за сега, а понатаму, ќе се потрудам да бидам конструктивен член :)

  Поздрав до сите!

  *Морам да го пофалам @Sharlovski и за ова, бидејќи можеше, и веројатно ќе беше пофер да ми наплати повеќе за толкава количина на никотин... тоа е сепак најскапата суровина.
   
  На Sharlovski, Chicco69, Metuzalem и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Verask
  Па ти си била ветеран овде, ретко имаме членови со толкав стаж :) Браво

  @Sharlovski веќе отиде накај про со рецептите така да не си згрешила во изборот. :)

  p.s. ч. Симо, имаш доста работа со нас. :D
   
 3. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  473
  909
  15 Март 2016
  Машко
  Знаете дека го сакам Prime-от и решив да порачам Kayfun Lite 2019

  1.jpg 2.jpg 3.jpg

  Покрај одличната изработка од навои па до најмала ситница Кинезите забегале па клонирале комплетно се, од кутија до логоа на дрип типот и на базата. Вејпот мазен, пареата густа и сочна, права Кајфун :) . Едниствена моја замерка која лесно се решава е металниот дрип тип (кој е доста удобен), ако забегаш малку со подолги влечења се загрева и знае да стане непријатно на уста. За ова кратко време од саат-два колку што го користам сум многу задоволен и би го препорачал на секој што му одгова некој од постарите модели на Кајфун.
   
  На Chaeld10_8, gokica, Sharlovski и уште 8 други им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  Честито нека е :)
  Убаво би било да го едитираш твојот пост со линк до кајфунот лајт. :)

  А @Sharlovski! велам лајт :) не лајт туку касат. :D
   
  Последна промена: 8 Април 2019
  На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,410
  11,632
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Интересно, под системов ми изгледа не премногу лош... За промена, Умрела е само дупло поскапа од Фастек (не верувам дека ги држи оние од 21 долар, туку оние од 15). Ако ги користи истите глави како неговиот постар брат, веројатно ќе може да се користи и без nic salt течности, но тогаш остануваме со чудна направија во рака и во уста без посебна причина и никакви предности над постариот брат (а инаку станав голем противник на никотинските соли затоа што сметам дека многу лесно можат да создадат зависност или предозирање).

  Од друга страна...

  Clipboard01.jpg
  Нема веќе „дај ми паре за цигаре“ туку сега цигаре ти дава паре. :hay:
   
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  нели се полнат овие? Другар имаше слично вакво и го полнеше нај нормално со течност. Само за греач цело се менуваше т.е. немаше поента да го премотуваш...
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  Се полнат, некои од нив може и да се ребилднат.
   
 8. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Се сум пробал но најдобро ми е во комода и природен степ. Тоа е најдобро. Ако мислиш да зимаш ултра соник само за манџи би ти препорачал рачно миксерче за нес кафе,ги има во секој поголем маркет.

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
  На Acoo1984 и bicikle им се допаѓа ова.
 9. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,459
  28 Јануари 2017
  Машко
  Беспари да ти ги дадев и олку немаше да ме испофалиш, благодарам.

  Одмана не го имаме ова прочитано на форумов, ми фалеше. Ако немаш проблеми со толкава количина на никотин, јас да сум на твое место не би намалил а не познавам некој што се задржал на голема количина, сите намалуваме со тек на време, интересно.
   
  bicikle, krema и на aalekso0 им се допаѓа ова.
 10. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  Зошто намалуваме никотин?
  Затоа што сме аждаи - змејови, сакаме облаци, а облаци без многу вати нема, а многу вати бара помалку никотин и.т.н....


  Sent from my ипхоне using Tapatalk
   
  На Ace Lud и zdrnik им се допаѓа ова.
 11. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  177
  295
  3 Февруари 2019
  Машко
  Еј ме изнасмеа со коментаров,уште се држам за стомак од смеење
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 12. nikolaa96

  nikolaa96
  Gaining Experience

  48
  57
  17 Март 2019
  Машко
  Пред 3-4 дена купив нов греач и вчера вечерта ми даде вкус на благо загорено, денес купив пак нов па да прашам нешто погрешно да не правам. Пред да го ставам капнувам покрај ѕидовите, после го монтирам и на исклучено повлекувам неколку пати и чекам 5-10 мин. Секогаш внимавам да не останам на многу малку течност во танкот. Дали се неквалитетни или јас нешто погрешно правам не знам. Со срце го чекам да стигне драг мини-то и се надевам со тие греачи нема да имам вакви проблеми. Ако не ќе купам некој single coil rta и сам ќе си правам греачи, ваљда поисплатливо е така.... 56907727_2170680096578372_6509052911664758784_n.jpg
   
  На zdrnik му/ѝ се допаѓа ова.
 13. aalekso0

  aalekso0
  Intern

  17
  22
  17 Март 2018
  Машко
  Имаш две опции кога ќе осетш драј хит т.е. загорено подотвориго од кај што тураш течност и ќе видиш балонче со воздух , се натопува греачот. Овично слабо се натапа ако го преполниш .
  Или слабо дувни место да повлечеш( уклучено).

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На nikolaa96 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,459
  28 Јануари 2017
  Машко
  За поисплатливо то да не преме муабет, 2 греачи ти се годишната потрошувачка на жица и памук.
  За нив, не се којзнае колку квалитетни али сепак треба да издржат барем недела дена, ај ќе кажиш за овај вториов, ако и тој ти турни 3-4, или се фалш (не би ме чудело) или има нешто во начинот на тргањето.
   
  На nikolaa96 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. zdrnik

  zdrnik
  Gaining Experience

  60
  72
  31 oктомври 2016
  Машко
  Со драг минито нема да имаш проблем со греачите, мене еден ми тера месец дена и тоа со мнооогу вејпање. Јас сум презадоволен од греачите на voopoo.
   
  На nikolaa96 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. nikolaa96

  nikolaa96
  Gaining Experience

  48
  57
  17 Март 2019
  Машко
  Фала на одговорите:)
   
  На zdrnik му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  177
  295
  3 Февруари 2019
  Машко
  Изненадување стигна,после 65 дена :)
  Валјда ке успеам да го погодам викувањето од прва:)
  IMG-159990f0cb13ef60ca2e6a8790d8ea07-V.jpg
   
  На fis1976, Tom Ford, krema и уште 3 други им се допаѓа ова.
 18. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  907
  720
  29 Март 2011
  Полесно нешто за виткање немам пробано во мојте 2 години од ко почнав да вејпам еве утре правам 2 години од ко почнав да вејпам а воедно и роденден ми е :) IMG_20190409_183114.jpeg

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На Tomica Jovevski, fis1976, krema и уште 3 други им се допаѓа ова.
 19. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  177
  295
  3 Февруари 2019
  Машко
  Епа во тој случај утре заедно ке славиме роденден. Ти 2 години а јас утре на мојот роденден три месеца како сум со електронскиве и немам запалено цигара
   
  fis1976, krema, Chaeld10_8 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  Мене не ми прија никотин,инаку кому приј нека си цуга. не е убаво директно да го смалиш на 0, барем јас така приметив .
   
 21. Verask

  Verask
  Intern

  3
  13
  3 Април 2019
  Женско
  Јасно ми е зошто човек намалува никотин и зголемува ватажа, ама па не ви оди така многу повеќе течност? Згора на тоа, не ви се празнат пет батерии дневно?

  Мене мојов начин ми изгледа поекономичен, веројатно затоа и се држам до него...
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако ти е така убаво, така и терај - економик вејп. :)

  Тука има вејпери што трошат течност и по 10, 20 и повеќе ml а ден а батериите им се со снага челик да растопат. Страшно :D
   
  На Ace Lud и bicikle им се допаѓа ова.
 23. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  па сега нека оди течност... ќе си изнакупиш батерии/модиови и ќе држат доволно. Мене елаф ајпауер (80w 5000mAh) ми треае мин една ден, на вечер на полење :) Како ти чини така прај си, нема некое правило, битно е да ги остајш аналогните :D
  Едит:
  течности можеш и сама да си правиш, за среќа „кувариве“ не се себични, па ни кажааа какао што, разбарај во индексот
   
  Последна промена: 9 Април 2019
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 24. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да да, тоа е и поентата да му бегаме на злото. :)
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,459
  28 Јануари 2017
  Машко
  Еден совет за да избегниш течење од дупчињата за воздух, памукот да не ти фаќа на металот каде што се отворите за воздух, ќе му направиш малку луфта како на сликава.

  Untitled.jpg
   
  На Chicco69, Metuzalem, bicikle и уште 2 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...