1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,798
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Модот е Wotofo Fluks а танкот е Wotofo Serpent Elevate

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 2. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  862
  3 Март 2018
  Yep, за тебе беа прашањата :) Мене не ми правеше разлика дали сс или кантал, не бвелам дека немало ама јас не осетив.
  Од аио-то имав навика да го загреам 2-3 секунди па да тегнатм, така да тоа не ми изгледаше како маана кај сирената, али сепак брескерот има дупки за манџа како за дтл, би требало да е по сочен.
  Инаку усно моментираше, не писмено :) не знам дали го имаш модот, само што памтам дека имал толку топ тцр што не го горел ни сув памукот ако е наместено да речиме на 100 степени.
   
 3. Tom Ford

  Tom Ford
  Gaining Experience

  157
  386
  20 Декември 2017
  Машко

  Ne si osetil razlika pomeđu clapton i obična round wire?
  Da ne si nastinat nešto?
   
 4. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  470
  903
  15 Март 2016
  Машко
  Стварно не ми текнува дека сум коментирал такво нешто пошто никогаш не сум се "замарал" многу околу TC :oops::rolleyes:

  Се ми беше некако "поспоро" дури и на појака снага, 6 намотки, грејачот излезе 1.2Ω, вкусот незначително појак а од друга страна и чуден, можеби нихромот не ми одговара :rolleyes:
   
 5. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  586
  338
  16 Септември 2010
  Машко
  Obezbeduvanje
  Здраво...дали некој знае кај може да најдам
  Silicon Vape Band 20mm за заштита на тенкот? Освен али...има нешто кај нас?
   
 6. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не верувам да има во единствената специјализирана продавница. Можеби за прва помош да најдеш некое ластиче што одговара.

  Алиекспрес не ни е првата помисла кога бараме нешто поврзано со електронски цигари, туку Фастек, а можеби подоцна ќе бараме пониска цена на Али...

  Само, на Фастек некои прстени ги обележуваат чудно (или неконзистентно), барај во ривјуата колку е стварно дијаметарот и на кои атомизери фаќа. Ако ги има...
   
 7. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  На AliExpress можеш да најдеш многу други работи што ги нема на Fasttec поврзани со Вејп ако си упорен и многу модови и атомизери кој ги нема на лагер на Fasttec е сега можи да се поскапи со 1до5 усд али сепак ќе го најдеш нештото :)

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 8. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  862
  3 Март 2018
  @fis1976 ако ти текина на таков мод арно, ако не да сме живи здрави :)
  Нихром ни мене не ми одговара, никако. Можда сс али чисто ради експеримент, не верувам дека има нешто на г’з да паднеш... Имам сс атомизери, никогашп не сум ги возерл на тц, него на power control...
   
 9. AleX Vapes

  AleX Vapes
  Intern

  20
  19
  29 Јуни 2017
  Машко
  Eve i od mene nekoj del od novogodisnite paketcinja
  Ijoy capo 216[​IMG]

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На DennyMK, OldSchoolPvP, Chicco69 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @bicikle Мод со температурна контрола ако гори памук, тоа не е таков мод туку е... Што знам што, играчка.

  Ниеден не смее да гори памук. Може само да е лошо подесен.
   
  На bicikle и Chicco69 им се допаѓа ова.
 11. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  586
  338
  16 Септември 2010
  Машко
  Obezbeduvanje
  За такви ситници ali е на прво мест...Се снајдов така привремено со ластик..али ринг си е ринг...кој ќе чека месец дена од ali...сепак фала
   
 12. Roncic

  Roncic
  Гостин

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Стаса кајфуно ииииииии....
  Првио ми коил . Малце жешко ама то е то . Другиот пат поладно :D .
   
  На OldSchoolPvP, Chicco69, Metuzalem и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,078
  2,397
  28 Јануари 2017
  Машко
  Со здравје да го коландисвиш, жешко на 8.5 вати? Многу споро влечиш со скрос затворен воздух или шо е финтата?
   
 14. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  364
  190
  2 Април 2014
  Некој да ми каже решение дали има за овој уред, кога влечам ми пушта звук знаете окој како вода да врие, многу често ми пушта и од самата течност во уста, а и додека не загрее првите неколку влечења прави убави облаци а после тоа од кога малку ке загрее врска нема. сменив и нов греач му ставив или како и да се вика она од 1.5 ом, ама пак исто. го отворив скроз го исчистив за мерак и пак исто. пробав со она прстенот што е за воздух да му влегува додека влечам пак исто. гледав некој решениа на интернет пробав и тоа да го исклацкам со сета сила надоле во салфета да му испадне вишок течност и сл.... нема ефект. ова не е нешто ново се случува од првиот ден кога го купив. до сега користев umbrela prestige pro и од сеа бев презадоволен ама многу никаква изработка и се искрши вчера конечно целата. моментално чекам да ми стигне ендура т22 (се надевам ке биде подобра) ама додека стигне морам со овој да се шлепам а повеке време минам во плукање течност и чистење него ли вајпање.
   
 15. Roncic

  Roncic
  Гостин

  @Sharlovski незнам што е финтата. 100c, 3.2w, 1.33om, 5amp dava. Ме гори дури и на уста... Другио пат -1 коил мислам дека че збрка работа.
  @crcic По се изгледа го преполнуваш резерварчето.
   
 16. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,078
  2,397
  28 Јануари 2017
  Машко
  Таа си е позната по прскање течност посебно ако е со многу Пропул Гликол и дестилирана вода а тоа се 90% од Амбрела течностите. Каква течност користиш? Мммм да, сега ми текна, мислам дека беа тутунски на Flavor Art, ко така да завидов на некој слики.

  За да си помогниш околу тоа имаш две опции, да купиш течност со повеќе глицерин и да влечиш малку поспоро, можно е и од јакото влечење да ти прска уште повеќе. Пробај со влечењето па ќе кажиш ама не ќе да е до тоа.

  Во температурна контрола го користиш? Тоа е прениско за било која жица наменета за тоа и не би требало да имаш проблем дури ни на 200 степени. Тие горе мислам дека се Кантал по бојата црна, SS 316 се зелени, Канталот не можиш да го користиш во Т.Ц. мора стрикно вати.

  Друго, може жицата да ти жари на едно место, ти го гори памукот брзо? Мада... и то не би требало, има место помеѓу намотките.
   
  Последна промена: 12 Јануари 2019
  На Chicco69 и Metuzalem им се допаѓа ова.
 17. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,798
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  За облаци 0.5ома греач. А доколку мислиш дека уредот е ррасипан носиго во амбрела на сервис

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 18. InfinitasX

  InfinitasX
  Intern

  30
  27
  10 ноември 2018
  Носи си го у умбрела дур ти е порано.
   
 19. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  70вг/30пг и фрли ги во корпа течностите од умрела земи си ок @MikickoHC јас за имав иста таква некој период ја терав со 0.50охм коил и 70вг/30пг

  Испратено од ЧипиЧан
   
  На MikickoHC му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Roncic

  Roncic
  Гостин

  @Sharlovski на power e подобро. тхенк ју.
   
 21. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  364
  190
  2 Април 2014
  овој ми е трети уред по ред од амбрела у последниве 2 месеца, првиот уше у старт не работеше, ми дадоа нов, другиот работеше 1-2 недели и после тоа почна да се распаѓа, му излезе железното прстенче доле што го држи грејачот поврзан со батеријата па горното кај што е она пластичното за влечење па а крај кога го полнев со течност да излезе цела пластика а греачот со намотката остана на батеријата. го сменив и пак ми дадоа нов, и на новиов исто почнаа да се распагаат делови, ме фатија живци и не го вратив пробав да го лепам крпам итн... за на крај вчета конечно си сјеба до крај, на последното тегење цела течност во уста ми отиде. така да издржливост никакава, али па многу ми легна и вкус и облаци добри правење и јачина, аерома се....

  така да денеска го ставив во употреба пак его-то.

  за течности имам еден куп од различни производители така да ке експеримантирам сега.

  уредот е полн 1/3 со течност, сега е и помалку и пак исто правви.

  сега се сетив дека кога го нарачав ми препорачаа да земам и од пола ом, и земав, ама немам поима каде ми се. овие што се од 1,5 ом имам 2 кутии, а како си размислувам наназад ми текна дека исто ова се случуваше и на почеток и кога ставив пола ом грејач уредот се препороди.

  али тоа е што е, ке чекам да ми стигне ендурата, се надевам е подобра од его-во.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 22. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  586
  338
  16 Септември 2010
  Машко
  Obezbeduvanje
  Неjе Totem,али повише од задоволен сум со малава fog 1
  IMG_20190112_163258.jpg
   
  OldSchoolPvP, Chicco69 и на Metuzalem им се допаѓа ова.
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @Roncic Така е, за температурна контрола мора жица наменета за тоа. А во пракса, од трите што се користат за тоа, само челикот (Stainless Steel) е здравствено безбеден при вакви грешки (не испушта потенцијално опасни испарувања). Немаме добро упатство на темава, можеби ќе напишам, но не знам како да биде општо...

  @crcic Изгледа се покажа дека АИО-то нема сила да ги вози тие грејачи од 1,5 оми (клептони, многу метал во жицата што треба да се загрее). Па не ги загрева доволно брзо и додека да ги загреее, ќе ја загрее и целата веќе и онака ретка манџа во резервоарот (max PG) и ќе ја направи уште потечна (помалку вискозна) и таа ќе сака да бега...

  Или едноставно е тоа, max PG (течност со мнозинство ПГ во неа).

  Два предлози како да го средиш привремено:

  - Вејпај секогаш на полна батерија (многу често да ја полниш), тогаш има најмногу сила.

  - Нова течност со повеќе ВГ, или додај ВГ во тие што ги имаш - земи пола кило од Умрела или помалку од некоја аптека, било кој од нив би требало за овие потреби да е доволно добар (додај третина глицерин од колку што има манџа; подоцна можеби и повеќе или помалку).

  Едит: Друга работа што може да е, од толку распаѓање и крпење може да не држи вакуум (да пропушта воздух некаде), па од тоа да поплавува.
   
  Последна промена: 12 Јануари 2019
  На Chicco69 и Sharlovski им се допаѓа ова.
 24. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  364
  190
  2 Април 2014
  Интересен апдејт, бидејки поголем дел од течностите ми се многу јаки ги мешав со течност без никотин, пред неколку часа ставив чиста течност 4,5 јачина и аио-во работи кај кај подобро, пак си има некој тикови од време на време ама едно добри 90% од времето е како што треба
   
  На bicikle и Metuzalem им се допаѓа ова.
 25. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  862
  3 Март 2018
  Како што кажа гуру Метузалем, и јас се сомневам на гумичките. Ја отвараше, ја лепеше или,... ? После таја течноста 4,5 јачина е 45-45-10, знали сепак е погуста(повискозна), односно повеќе одговара, а уште подобро да пробаш по вискозна, како што ти предложија.
  Ако земаш од аптека вг, во бисер од фитофарм е добар, синсилис во зегин е најдобар. Јас сум го вејпал тој од фитофарм, ок е. Но ако земаш поголеми количини земи од умрела (или од аромашите). мене на 70вг не ми правеше никакви проблеми со пола ом греач. И така си ги купил, пробај ги тиое од о,5 оми...
   
  На Chaeld10_8 и Chicco69 им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...