• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари

Статус
Затворена за нови мислења.

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Добре дојде на темава, @Widlok .

Немам што да додадам по одговорите на @gokica и @dim na struja .

Мислам дека е џабе бунење во наша пошта кога нема тракинг, нема да мрднат со прст. Шефот можеби ќе ги врати парите, но и ќе размисли да укине праќање до Македонија... Јас би чекал уште малку, поради одморите.
 

dim na struja

Gaining Experience
23 март 2016
275
289
Добре дојде на темава, @Widlok .

Немам што да додадам по одговорите на @gokica и @dim na struja .

Мислам дека е џабе бунење во наша пошта кога нема тракинг, нема да мрднат со прст. Шефот можеби ќе ги врати парите, но и ќе размисли да укине праќање до Македонија... Јас би чекал уште малку, поради одморите.
Да за шефот не е проблем си ја пратиа одма, после еден ден од нарачка. Него нашиве тука у нашиве пошти се мрзи белосветски ништо не работат(не сите) од 20 вработени само двајца тројца работат другите или пијат кафе или поима немаат што треба да работат па забушаваат. Ова го знам дека е така пошто имам роднина вработена во пошта и ми се исповедала неколку пати...

Sent from my A7 using Tapatalk
 

OldSchoolPvP

Practice makes perfect
13 февруари 2014
742
1,176
Shutter Island
Со двете раце потпишувам дека пратките ви се некаде во пошта а поштарот ваш на одмор и не се замараат по друг да ги пратат. Минатата недела зедов една нарачка од шефот, еве сега имам ливче за уште една пратена од пред 10 дена без тракинг бројче, во глобала стигаат брзо ако не за една втората недела е тука, релативно брзи се дури во 5 саат попладне во работно време да порачаш истиот ден ке ти ја шипнат.
Поспоро стига од пошта до дома него од цел свет до наша пошта.
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,066
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
Да се пофалам и јас со новите играчки
мод1: $59.99 Authentic HCigar Wildwolf 235W TC VW APV Box Mod - 5-235W / 200-600'F(100-300'C) / 2*18650 / 1.3 inch TFT high-definition display screen at FastTech - Worldwide Free Shipping
мод2: $45.63 Authentic Sigelei Fuchai Plus 213W TC VW APV Box Mod - 2*18650 / 10-213W / 200-570'F(100-300'C) at FastTech - Worldwide Free Shipping
танк: $27.44 FTL Styled RTA Rebuildable Tank Atomizer - 4ml / 316 stainless steel / 28mm diameter at FastTech - Worldwide Free Shipping
Инпресии: hcigarot е мал компактен мод, изработка одлична. Sigelei fuchai plus е мод кој го сакам одамна ама никако да дојде време да го земам. QP design е одличен ГОЛЕМ танк кој ме изненади со аромата. На крај споредба со братот.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Да се пофалам и јас со новите играчки
мод1: $59.99 Authentic HCigar Wildwolf 235W TC VW APV Box Mod - 5-235W / 200-600'F(100-300'C) / 2*18650 / 1.3 inch TFT high-definition display screen at FastTech - Worldwide Free Shipping
мод2: $45.63 Authentic Sigelei Fuchai Plus 213W TC VW APV Box Mod - 2*18650 / 10-213W / 200-570'F(100-300'C) at FastTech - Worldwide Free Shipping
танк: $27.44 FTL Styled RTA Rebuildable Tank Atomizer - 4ml / 316 stainless steel / 28mm diameter at FastTech - Worldwide Free Shipping
Инпресии: hcigarot е мал компактен мод, изработка одлична. Sigelei fuchai plus е мод кој го сакам одамна ама никако да дојде време да го земам. QP design е одличен ГОЛЕМ танк кој ме изненади со аромата. На крај споредба со братот.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Секоја чест. Вистинска идила на сликиве. И јас сакам...
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Да не испадне дека само го фалам но само сакав да споменам дека Скајлајнот има уште една предност пред другите што сум ги пробал.

Бидејќи бара краток памук за викување, многу брзо се менува арома на него. Цедиш до крај, затвораш џус флоу, полниш, и при второто повлекување веќе целосно ја имаш новата арома.

skyline.jpg

Немам моја слика. Дури и ова е многу памук.

Кај сирената заради долгиот памук ова е обратно. Но не е греда се разбира. Најважен е вејпот и на кого како му се допаѓа.
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
611
2,803
Лоша слика колега (имаш среќа што не е твоја). :hay:
Вака се билда за своја душа. :tease:
22.jpg
Количината на памук највеќе зависи од типот и димензиите на декот. Се разбира ако се користи ист греач и најсличен можен начин на викување, почитувајќи ги специфичните потреби на конкретниот атомајзер. На пример Скајлајн и Кајфун V3 Мини (или Прајм) имаат физички слични декови и користат скоро исто памук, а сепак крајниот резултат не е идентичен. Куполата, оџачето, дрипацот, движењето на воздухот ... сите тие имаат многу поголемо влијание за ваков или таков резултат, отколку количеството памук, што е секако мало.
Ова последново не важи за Г-ин @krema и неговиот нов РТА со битолска регистерска табличка (среќа нивата со памук раѓа секоја година). :hay:

Но, а тоа е едно големо НО, Скајлајн е атомајзер камелеон со 11 лица. 2 диска за воздух што одат со него (во понатамошниот текст влошки), + 8 опциони што скоро сите ги набавивме, + можност за 'no air disk' или 'air disk free' (значи во деновите кога не користите влошки). :innocent:

Туку скајлајнџии, шарате, шарате?
Air Disks 2.JPG
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Ау, билдов ти е закон.

Јас го користам дискот со три мали дупчиња. Инаку ги земав 10 дискови кои испаднаа поефтино од 8 дискови за Скајлајн. Практично се истите со тоа што два пати ги имаш оние што доаѓаат фабрички со него. Но за квалитетот на овие дискови ќе морам да потврдам понатаму. Пасуваат но не сум сигурен како се кнап. Ставив тој со единечно 1.5мм дупче ама како да ми течеше. Не сум сигурен дали тој или кога полнев зашто не превртував танк наопаку дур отварав JFC.

И само сакав да дополнам во врска со оџачето. Чисто ако некого го интересира она што се гледа од надвор е повеќе маска. Оџачето е во суштина JFC кој изгледа вака:

skyline 11.jpg skyline 12.jpg

Од внатрешната страна не е рамно плоча како од надвор туку има мала косина како ѕвоно.
 

fis1976

On your way to fame
15 март 2016
504
971
Скопје
Кога и да менувам течност обавезно менувам памук и перам атомајзер, без разлика за кој атомајзер и да станува збор, Prime, Sirena 2 или Doggy
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
И конечно во мојата ергела долго посакуваниот DRAG.Едина маана - тежок у пм. :D


Sent from my ипхоне using Tapatalk
Со здравје да те служи. Многу добри рецензии има. Сигурно ќе бидеш задоволен. Темп контрола треба да е одлична.

Пушти линкче од каде го нарача за да не го бараме наназад те молам.

Edit: го најдов линкчето

$42.95 Authentic VOOPOO DRAG 157W TC VW APV Box Mod (Black & Grey) - 5-157W / 100-315'C (200-600'F) / 2*18650 at FastTech - Worldwide Free Shipping
 

Tom Ford

Gaining Experience
20 декември 2017
157
386
Еве зошто МОРА да се користи оригинален полнач, а не оној кој прв ќе ти дојде до рака, особено не пуњач за мобилен, како во следниов пример: 

fis1976

On your way to fame
15 март 2016
504
971
Скопје
Баш ми е жал @Tom Ford :( добро е ако е само тоа бељата, можело и бетер да биде :( . А кога стнува збор за почначи кои оригинали? Јас секогаш повеќе ќе им веруван на iPhone и iPad полначите што ги користам отколку на некој no name полнач купен од пазар или дуќан.
 

cacko1

Gaining Experience
18 март 2015
338
419
Не е проблем полначот мислам колку што е проблем кинеската електроника и внатрешната вградени во истите.
Добро е што не било полошо.

Поздрав

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

fis1976

On your way to fame
15 март 2016
504
971
Скопје
@krema

Долго да те служи, јас го чекам VOOPOO Vmate па да видиме што цена ќе извадат, моментално на pre order е од 49,99$ па до 79$, штета што нема Vmate верзија и со една батерија, Newbie-то им било едино ама сегде распродадено. Gene чипот е доста фален, ама пак од друга страна VOOPOO направиле нечесни игри со Tony B. и неговиот Pulse 80w и ревјуерите малку и го неќат (бојкотираат) тој бренд :) . Верувам дека повеќето од вас ја знаат приказната и видеото ама еве за поновите членови.

View: https://www.youtube.com/watch?v=aDHl61EDLks
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,066
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
И конечно во мојата ергела долго посакуваниот DRAG.Едина маана - тежок у пм. :D


Sent from my ипхоне using Tapatalk
Со срека да го користиш ист таков имав и јас на времето кога искочи ама ги премажив. Да тежок е.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,066
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
@krema

Долго да те служи, јас го чекам VOOPOO Vmate па да видиме што цена ќе извадат, моментално на pre order е од 49,99$ па до 79$, штета што нема Vmate верзија и со една батерија, Newbie-то им било едино ама сегде распродадено. Gene чипот е доста фален, ама пак од друга страна VOOPOO направиле нечесни игри со Tony B. и неговиот Pulse 80w и ревјуерите малку и го неќат (бојкотираат) тој бренд :) . Верувам дека повеќето од вас ја знаат приказната и видеото ама еве за поновите членови.

View: https://www.youtube.com/watch?v=aDHl61EDLks
Заради тоа и најмногу го продадов мојот. Педери VOOPOO


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
Секој уред, пототово тие што работат на батерии си пишува да се користи оригинален/соодветен полнач. Почитувајте го тоа.
Сепак не би се сложил во целост ( што не значи дека негирам во целост ) дека во случајот со батеријата е крива само електрониката. Ако бил модот предвиден за полнач од 0,5-1A, а бил ставен на полнач од ајфон, друг андроид уред, или не знам што, со струја од 2A, големи се шансите да се деси тоа што се десило. Не значи дека електрониката во батеријата нема шанси да подвали или затат.
Ел. уреди претежно се предвидени да работат до 5-7год (а богами поновиве и помалку), па да речиме полнач стар 10 год ништо чудно наместо 5в да даде 7-8в или да се појави друг дефект.
Исто и со полначите на 18650 многу е побезбедно да се полнат со 300ма ( иако имаат оверхит заштита) него на 1А. Ем им се продолжува ( иако малку) векот.
Е сега кај акумулаторите се појавува ефект на сулфатизација ( се решава со десулфатор), али не знам кај литиумските дали има таква појава( и секако решение ако има таква појава ).
 

fis1976

On your way to fame
15 март 2016
504
971
Скопје
Muji или Koh Gen Do? Ајде мала дискусија :) Кој го користите, разлики, има, нема?

Јас до сега сум користел само Muji и не можам да правам споредба ама од тоа што читнав сабајлево скоро сите викаат дека вкусот со Koh Gen Do бил подобар во споредба и со Muji-то а поготово со Cotton bacon.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
За мене ништо не е сменето оттогаш, најмногу затоа што не купив ново Когендо. :hay:

Сега би купил Когендо чисто за да сменам, но имам уште многу од Мујо...
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,258
2,833
Ресен
Muji или Koh Gen Do? Ајде мала дискусија :) Кој го користите, разлики, има, нема?

Јас до сега сум користел само Muji и не можам да правам споредба ама од тоа што читнав сабајлево скоро сите викаат дека вкусот со Koh Gen Do бил подобар во споредба и со Muji-то а поготово со Cotton bacon.
Ги имам пробано сите 3 и од моја гледна точка, посебно за вкус, абер немаат “хајпојте“ на памуците, ако има разлика јас не можам да ја насетам до толку драстично да речам “е ова е то то“. Едино што ми преостана а ми е мака, мислам дека не вреди, е да ги пробам паралелно на исти билд (х2 васпој на 2 два исти модови) и да споделам, некој ден поголем, Муџи со Сланина прајм.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Во вкус после првите 10 пафа муџи и котон бејкон ми се исти. Горе доле исто ми викуваат но сепак јас сум МТЛ. Она што ме тера да го преферирам Сланинчето е дека нема пресувани страни. Ако ги фрлам нив се чувствувам недомаќински т.е. правам арч. Ако ги развласувам одзема време.

Наредно најверојатно ќе земам пилот или нешто поефтино од сланината но да биде истиот концепт. Когендо не сум пробал до сега, но што да не.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,581
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно