1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. krema

krema
    Professor

10,014
    9,650
    24 Јуни 2009
    Машко
    @Sharlovski или било кој.
    Endura T22 дали има passthrough можност, т.е. кога истиот се полни да може да се вејпа?
    tnx

2. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,078
    2,396
    28 Јануари 2017
    Машко
    Можит да се вејпат.

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  3. krema

krema
    Professor

10,014
    9,650
    24 Јуни 2009
    Машко
  4. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,078
    2,396
    28 Јануари 2017
    Машко
    Проштавај за краткиот одговор, на мобилен бев а нешто ме заебаваше, Самсунг ѓубре :)

Днк

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  5. krema

krema
    Professor

10,014
    9,650
    24 Јуни 2009
    Машко
    Разбрано, нема потреба од подолг одговор :)
    Муабетот е дека може, друго не е битно.

6. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,385
    11,588
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
  7. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,078
    2,396
    28 Јануари 2017
    Машко
    А убо си реков да си нарачам да не го чекам попутот, во право бев.

8. krema

krema
    Professor

10,014
    9,650
    24 Јуни 2009
    Машко
    Оскудација :)

Sent from my ипхоне using Tapatalk

9. gokica

gokica
    Модератор

8,462
    10,411
    13 Јуни 2009
    @Sharlovski е невидена ѕверка.

Голема благодарност за доставените течности и невидениот попуст кој ми го даде на производите. Плус ми прати и база.

Ми препорача прво да пробам со 6.5 никотин. Така и направив.

Разликата меѓу манџата на Шарловски и течностите од Амбрела и Зегин е огромна. Вкусот е точно подесен. Нема кашлање. Браво.

Сега останува да затерам вака и да се пофалам дека конечно сум го оставил аналогните.

Поздрав до Шарловски и целото друштво. Благодарност за советите и несебичната помош.

На DennyMK, antinormal, Ace Lud и уште 8 други им се допаѓа ова.
  10. MikickoHC

MikickoHC
    Practice makes perfect

1,798
    1,359
    26 Февруари 2016
    Машко
    Дегустатор на Е-Течности
    Шарловски си ја знае работата. А и Голем и Фер човек. Така да само ќе добиете голем +

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,078
    2,396
    28 Јануари 2017
    Машко
    Од толку фалење дури незгодно ми падна, постапив ко секој поискусен вејпер према нубац, стартот е најбитен и треба да си спремен, малце нешто да ти чкрипи можиш лесно да се вратиш на цигари.

Гледај да издржиш првите 3 дена, тие се критични, тргај колку сакаш и обавезно да ти е влажно грлото, ќе си подпивнуваш нешто, најубо вода.

На DennyMK, Ace Lud, cacko1 и уште 4 други им се допаѓа ова.
  12. MikickoHC

MikickoHC
    Practice makes perfect

1,798
    1,359
    26 Февруари 2016
    Машко
    Дегустатор на Е-Течности
    Не е фалење. Вистина е.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

13. krema

krema
    Professor

10,014
    9,650
    24 Јуни 2009
    Машко
    А богами може да се пие и пивце, винце, сокче па и кафенце :)
    Вода и не мора, ја има во течностите "Aqua destilata" (некојси 10%). Ј/К
    Puff:cool:

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,385
    11,588
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Нова верзија на софтверот за сите DNA уреди, меѓу кои и нов фирмвер за некои. Најзначајно е што сега има boost и во Power mode (на 250-ка, 60-ка мислам дека веќе го имаше) - тоа е како предзагревање, но не внимава на температурата, само пушта повеќе снага на почетокот, што може да се контролира и без компјутер.

Верзиите за сите оперативни системи и списокот на измени се тука. Стандардно си го викаат Early Service Pack (овој е 12-ка) и не содржи драјвери, па прво треба да се инсталира EScribe Suite 2.0 SP5.2 (само еднаш, првиот пат; иако вика дека е препорачан само за Колор, добро работи на сите).

Новитетите ги нема во US верзијата поради нивниот пропис (замрзнување на карактеристиките на е-цигарите на 08.08.2016 и забрана за исфрлање нови уреди без долготрајни и скапи испитувања), па се одбира International. Директен линк за Windows е овој.

На Ace Lud, Astraion, Skopski4Ever и уште 4 други им се допаѓа ова.
  15. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,385
    11,588
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    За ова ли се боревме. :hay:

Clipboard01.png

16. krema

krema
    Professor

10,014
    9,650
    24 Јуни 2009
    Машко
    ^И лани така беше ако не се лажам, ама тоа е, отрпнати сме на ЕТА и на чекање, ги научивме како дишат FT. :D

На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,385
    11,588
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    На ECC Ontario (конвенција за електронски цигари) Португалецот во интервју со газдата на Еволв откри многу интересни работи за новата DNA 250 Color што се очекува да биде пуштена по кинеските празници.

Прво, ќе биде 400 вати. :hay: Добро де, 400 со 4 батерии, 300 вати со 3 батерии и 200 со две (иако знаеме дека не постојат батерии што можат да го постигнат тоа, но добро). Со една батерија нема да може, за тоа служи DNA 75C.

Главната финта ќе биде Replay Mode, еден вид на температурна контрола V2.0, во која си пафкаш нормално (а модот снима милијарда податоци) и кога ќе го најдеш пафкањето што ти се свиѓа, стискаш дугме и џак на леџа... му кажуваш дека тоа пафкање ти се допаднало и оттогаш натаму демек сите ќе ти бидат такви. Дури и да се исуши памукот, дури и да го ставиш во замрзнувач модот (демек така го тестирале)... Наводно, што и да се случи, сите пафкања ќе ти бидат такви, а не мора да се мачиш со TCR и избор на материјали (работи на се` освен кантал, но може мешавина со кантал, на пример во клептони) и ги нема сите други подесувања и недоследности што ни го отежнуваат животот при температурна контрола. Затоа и оди до 400 вати, за да има голем опсег на работа (во делче од секундата).

И DNA75C ќе добие апдејт на фирмвер со тој режим на работа, со што практично ќе биде нов мод. Рекоа дека firmware-то ќе биде многу наскоро пуштен. Мислам дека не е во овој Service Pack 12-ка од погоре, но не сум сигурен.

Ептен го испофалија тој риплеј режим, па ќе видиме дали стварно ќе биде така. Интервјуто почнува од 8-ма минута на видеото и не мора да се гледа до крај, многу го тупат, но мене ми беше интересно.

По DNA250C газдата најавува многу други „интересни“ работи од Еволв, досега работеле на тоа да се усогласат со прописите, но пред некое време државните органи на САД дозволија продолжување на рокот и релаксирање на условите за нови електронски цигари, па сега ќе се фрлат на работа, односно веќе имаат спремен нов хардвер, подобар од досегашниот.

На Chicco69, Ace Lud, krema и уште 4 други им се допаѓа ова.
  18. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,380
    22 Август 2014
    Мисје Метузалем, ко ќе замесиш со ПГ (па и ВГ) од уМрела, ако моѓеш да ни пишеш импресии дали ПГ-то(па и ВГ-то) има "лош" мирис/вкус.

Се мислам да пробам, ама си ги навикнав Полскиве ОГ/ЦГ(Инавера/Молин) и некако не ми се менува :)
    Али сепак, ко алтернатива у зорт ситуација, убаво би било да се има, па уште ако се добри/квалитетни ПГ/ВГ уште подобро.

Знам дека Мистер-Chicco69 ги бендиса, па да чуеме и второ мислење :)

Едит:
    Пошто не сум у тОку :)
    (забегав скроз со 3д принтаџилница, фокус 100% таму иде)

Скамел ака Дромедари, сега се вика Пирамид???

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Astraion, Chicco69 и на Sharlovski им се допаѓа ова.
  19. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,078
    2,396
    28 Јануари 2017
    Машко
    Yes :)

20. OldSchoolPvP

OldSchoolPvP
    Practice makes perfect

741
    1,179
    13 Февруари 2014
    Машко
    Има денес попуст кај англичаните ако сака некој. 20 посто. Знам дека не нарачувате од таму многу али ете на некој може ке му заврши работа.

Use code 'LOVEYOUALLEQUALLY' to claim 20% off your order until midnight tonight.
    Minimum spend is £10 cause we're not a cheap date.

Metuzalem, Astraion и на krema им се допаѓа ова.
  21. krema

krema
    Professor

10,014
    9,650
    24 Јуни 2009
    Машко
    Кои англичани?

На OldSchoolPvP му/ѝ се допаѓа ова.
  22. OldSchoolPvP

OldSchoolPvP
    Practice makes perfect

741
    1,179
    13 Февруари 2014
    Машко
    На Metuzalem и krema им се допаѓа ова.
  23. krema

krema
    Professor

10,014
    9,650
    24 Јуни 2009
    Машко
    Вака е подобро, сметајте дека имаме нови регрути овде и убаво би било баш заради нив освен инфо да има и линкче до продавачот.

На Tom Ford и OldSchoolPvP им се допаѓа ова.
  24. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,385
    11,588
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    @Gajche-X Па добри ми изгледаат, при проба само на нив во дрипер не ми мириса на ништо друго, а во зготвена манџа не можам да познаам која е која, но како што имам кажано, труп сум за мириси/вкусови, како и ова (последната реченица, во заградата). :hay:

На Gajche-X му/ѝ се допаѓа ова.
  25. krema

krema
    Professor

10,014
    9,650
    24 Јуни 2009
    Машко
    Токму така.

Се надевам дека четвртото (по ред) име на ова арома ќе биде "TROPHY"

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.