1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Колице

  Колице
  Gaining Experience

  89
  74
  30 ноември 2015
  Машко
  Да да имам и Uwell crown порачих некој греач и за него :) Иначе добар е :)
   
  На OldSchoolPvP и M.Marlon им се допаѓа ова.
 2. Колице

  Колице
  Gaining Experience

  89
  74
  30 ноември 2015
  Машко
  Иначе со вода ли само да ги избајнам ? :)
   
 3. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,723
  2,620
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Жешка вода и сјај за садови стај малце и остај го 5-10 минути нека кисне.
   
  На Колице и Metuzalem им се допаѓа ова.
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Сличен одговор како овде, но повеќе ќе гледаш да го извадиш машинското масло (најголем дел нови работи што ми стигнале го имаат). 15 минути покиснување во топла вода со детергент за садови или со алкохол или со оцет (пази на гумите) и триење со стара четка за заби, па плакнење со чиста вода. Постапката да се повтори ако пак мириса кога ќе се исуши. Ако пак нејќе, вриење (кратко).

  И @Astraion одговори таман кога завршив со пишување. :hay:
   
  Chicco69, Astraion и на Колице им се допаѓа ова.
 5. Колице

  Колице
  Gaining Experience

  89
  74
  30 ноември 2015
  Машко
  Епа кајфунчето мириска а фантазито не :) бај д веј фала ви ного и извинејте шо ве замарам стварно
   
  На Skopski4Ever му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,723
  2,620
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Исто можеш да користиш некоја стара четка за заби, да мајнеш малце и хендџоб. :p
   
  На Колице му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  И да не мириса, најчесто има машинско масло. Тие што знаат, го оставаат затоа што е заштита од корозија (ако стои долго по магацини), а на тие што не знаат не им е гајле и пак не го чистат. :hay:
   
  Последна промена: 7 Јуни 2017
  На Колице му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bambuca

  Bambuca
  On your way to fame

  552
  573
  12 Декември 2015
  Машко
  Електричар
  фастеч и хк пост добри се сеуште за 11 дена до скопје[​IMG]

  Испратено Од Централна Македонија
   
  Metuzalem, OldSchoolPvP и на Колице им се допаѓа ова.
 9. OldSchoolPvP

  OldSchoolPvP
  Practice makes perfect

  741
  1,179
  13 Февруари 2014
  Машко
  Тие шиешцата стаклени со пипета се многу добри јас имам 1 и на пат ми се уште 3 нарачани од фасттек.
  $7.82 Iwodevape Empty Glass Round Dropper Bottle for E-liquids (50ml / 3 Pieces) 3-pack - authentic / ships one of each color at FastTech - Worldwide Free Shipping
  Едноставно не оставаат толку голема миризба од кога убаво ке го измиеш него пластичните шишенца али имам еден проблем дека користам повеќе жедни текнови и во денот ако го наполнам 3 пати ке треба со пипета 30 пати да ставам, со пластично само еднаш за 3 секунди готово. Никако да најдам златна средина :(
   
  На Колице му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Ja најдов треба да ти ги покажам

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
  На Колице и OldSchoolPvP им се допаѓа ова.
 11. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Истражувања:

  - Според калифорниските научници, квалитетот на воздухот во домот на вејперите е нормален (нема повеќе честички одошто кај непушачите).

  - Пушачите со COPD (Chronic obstructive pulmonary disease - хронична опструктивна болест на белите дробови) имаат значително помалку проблеми со дишењето кога вејпаат.

  - Ефекти кај астматичари... (ме мрзеше да го преведувам долгиот наслов :hay:) - е-цигарите можат да помогнат да се држат астматичарите подалеку од аналогните. Некаде сретнав дека студијата тврди дека немаат штетни ефекти на белите дробови и општото здравје, но не го најдов тоа во текстот (иако само површно прелетав), а и студијата е мала. Но има големо подобрување во споредба со аналогните.

  - Студија на однесувањето кај оние што користат ем дигитални ем аналогни - ако им ги направиш дигиталните помалку достапни, ќе се свртат кон аналогни.

  - Повеќегодишна студија на редовните вејпери: Помалку од 2% од тие што редовно вејпаат се враќаат на аналогни; 18% од тие што прекинуваат со вејпање се враќаат на аналогни; Никотинот опаѓа со текот на користењето затоа што така сакаат вејперите. Има и друг постар линк.

  Овие се стари, но мислам дека не беа спомнати досега:

  - Ефикасноста на е-цигарите во реалниот свет за откажувањето од аналогни: студија на пресек на популацијата - електронските се поефикасни од другите средства како фластерчиња, мастики и слично.

  - Проценка на безбедноста и ризикот на електронските како замена за аналогните: системски преглед - ова е прегледување на постоечките студии за електронските цигари и заклучокот е дека пушачите ќе имаат ќар ако се префрлат на електронски, затоа што се побезбедни.
   
  Последна промена: 7 Јуни 2017
  На Tom Ford, TATA_MATA, Astraion и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  588
  2,583
  21 Април 2016
  Машко
  No Name Kayfun V5 vs SXK Kayfun V5. Евтин клон vs скап клон.
  Решив да направам споредба меѓу тој што го користам долго време и SXK новиот. За почеток линкови:
  $11.90 Kayfun V5 Styled RTA Rebuildable Tank Atomizer - 5ml / 304 stainless steel / 22mm dia. at FastTech - Worldwide Free Shipping
  $19.21 SXK Kayfun V5 Styled RTA Rebuildable Tank Atomizer - 5ml / 316 stainless steel / 22mm diameter at FastTech - Worldwide Free Shipping
  Евтиниот му го препорачав и на @Колице и со здравје да си го служиш колега!
  a1.jpg
  На сите фотки SXK е десно.
  Квалитетот на челикот делува како да е малку подобар кај SXK (или јас си се убедувам дека е така).
  a2.jpg
  Еве ја и првата разлика. Тенкот е понизок кај SXK. После сериозна стручна анализа (одокативно :hay:), заклучив дека горниот и долниот дел се исти, стаклото е пократко кај SXK. Ништо значајно...
  a3.jpg
  Уште една разлика: изолаторот на позитивниот пин кај SXK е бајаги тенок. Инаку кај двата треба да бидат PEEK, а останатите се светло бели (POM?). Не очекувам никакви проблеми поради тоа...
  a4.jpg
  За крај, најкрупната, но и најзначајна разлика ... од околу 0.3 мм. Цевчето за воздух под греач е за толку (отприлика) пошироко. :suprised:

  Лоша вест, бар за мене. На евтиниот клон со 2.7 милиметри се ми беше тамам погодено. Кој Цацко ги терал SXK да се приближат толку блиску до оригиналот (3.2 мм). За некој тоа ќе биде предност, како за кого...

  За крај што да кажам? Дали вреди SXK за нешто повеќе од 7 долари разлика? Дефинитивно НЕ.
  Инаку слаба точка кај сите кајфуни се гумичките, со очајно лош квалитет се.
  Ќе мора да се набавуваат оригинални O-rings NBR 70.

  За субјективни впечатоци, откако ќе стокмам идентичен сетап на двата кајфуна.
   
  На Tom Ford, Gajche-X, Astraion и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  ^ Добра Компаративна студија на разликите во изработката, материјалите и димензиите меѓу кинеските клонови на Кајфун 5: одокативна анализа на два примерока (уште ме држат насловите од читањето на студиите). :hay:

  Можеш и да провериш дали навојот на столбот најгоре е ист, на форумот на Фастек викаат дека не е (а тој, нели, најмногу се крши):

  [​IMG]

  Но ако затреба, само ќе треба да се докупи и позитивна плочка што одговара (не знам која, ќе треба да се истражи).
   
  Последна промена: 7 Јуни 2017
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. M.Marlon

  M.Marlon
  Gaining Experience

  171
  286
  12 Мај 2017
  Околу праткиве и цариниве, све детално и црно на бело. Прочитајте, има интересни работи:
  Мали Пратки
   
  MikickoHC, Chicco69 и на Ace Lud им се допаѓа ова.
 15. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  588
  2,583
  21 Април 2016
  Машко
  Дали ми е тешко да ги растурам двата кајфуна уште еднаш? Нееее ... се во име на одокативната наука ... благодарејќи на @Metuzalem.
  Значи, No Name Kayfun V5 vs SXK Kayfun V5. Part Two!
  b0.jpg
  Шала на страна, "излегоа" и други разлики. SXK е повторно десно. Да почнеме:
  b1.jpg
  Прво тоа што го интересира нашиот гуру. Навоите се различни, поситни кај SXK. Дијаметарот е ист. Секако не се interchangeable.

  b2.jpg
  Изолаторите се скроз различни. Кај евтинаријава демек сите се PEEK. Изолаторот на 510 пинот е многу подобар кај евтиниот клон (посигурна изолација околу штрафот).

  b3.jpg
  Дупките за течност се поголеми кај SXK. Не се гледа на сликава најдобро, но тука применив уште пософистицирани научни методи: Коил џигот го брцнав кај SXK, не влегува кај евтинчо. :hay:

  b4.jpg
  Дупките за воздух во четвртата најслободна позиција се поголeми.

  Дефинитивно останувам на истиот став дека 'евтинчо' е подобар за мене и покрај тоа што сеуште го немам пробано SXK.

  Колега Метузалем, ако ти текне уште нешто за проверка, не сум тука. :innocent::innocent::innocent:
   
  cacko1, Metuzalem, Gajche-X и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. Колице

  Колице
  Gaining Experience

  89
  74
  30 ноември 2015
  Машко
  Ного ми загрева цуцлата на вика фантази маме му је*ем :)
   
 17. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  @Chicco69

  Секоја чест за анализава
  Thumbs up :)

  Ако можам добро да приметам, долниот дел на декот под орингот,
  на NoName kf v5 е за пола милиметар отприлика потенок, но пак и просторот за влез на течност под декот е поголем, односно декот е малце повисоко позициониран,што може по логика да знали дека NoName ќе добива повеќе течност и можно е подобро да натопува и покрај помалите отвори за течност.

  А ако не се лажам, кај SXK има еден навој повеќе од NoName клонот.
  (бар мене така ми се гледа од аголот на сликата)

  (како и да е, топ клонови се и двата.
  Можда SXK дупката под греач да му е поблиску до 1:1 клон што не беше така на првите SXK клонови, тие беа 2.75.мм ако не се лажам.

  Добро е што у анализава донекаде се покажува/докажува дека не секогаш поскапото е подобро)

  [​IMG]

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Хехе :)
  е тоа е, метален дрип тип.

  Башка, ако го возиш над 14-15.вати и париш цуг за цуг без пауза, нормално ќе загрее.

  (1.6 и 1.8.омските греачи кај Vika Fantacy /Aspire Nautilus BVC ако ги возиш над 14.вати,брзо ќе ги прегориш.
  Max 15.watt , мада ја би возел макс на 13.вати)

  Купи си Тефлонски или POM дрип-типови и нема да осеќаш топлина и на 200.вати :)  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  На Колице му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Колице

  Колице
  Gaining Experience

  89
  74
  30 ноември 2015
  Машко
  Фала колега јас го возих на 20 вати сега го ставих на 13 и ок е :)
   
 20. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  588
  2,583
  21 Април 2016
  Машко
  @Gajche-X благодарам за Thumbs up.
  Среќа ивав уште слики па пронајдов и други моменти. Значи следува Part Three. Ветувам ова е последен осврт, мене ми здосадија кајфуниве, а не на другите...
  b5.jpg
  Дефинитивно е поголем просторот под декот, од искуство можам да кажам дека викува перфектно 80% ВГ дури и со chain vaping. Сепак кајфун 5 не е правен за облаци, и SXK очекувам да нема проблеми.

  b8.jpg
  Евтинчо е со потесна дупка (2.75 мм) и читајки на ФТ форумот и SXK очекував да биде ист. Затоа го земав, затоа и моето разочарување. Настрана што дупчето е проширено при ист надворешен дијаметар. Не е чудо таму да се скрши. Едноставно нема многу "месо". :) Уште една предност за евтинчо.

  b7.jpg
  Ова е последната разлика што ја лоцирав. Штрафот од 510 конекторот ѕирка повеќе кај SXK. Во комбинација со (по) несигурен изолатор, не е баш најбезбедно (најсреќно) решение...
  b6.jpg

  Кога би ги купувал кајфуниве од почеток, би зел еден евтинчо, по некое време уште еден и така би можел едниот да го растурам за делови ако затреба.

  Допуна:
  Вака имам 2 максимално различни, па ако нешто "рикне", ќе се убијам од барање резервни делови и што на што одговара...
   
  Последна промена: 7 Јуни 2017
  Колице, Gajche-X и на Metuzalem им се допаѓа ова.
 21. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  ^
  Сеа се стаив у дума
  (што се вика "болва у гаќи")
  дали да нарачам еден Kayfun Mini V3 од истата фирма(кутија) ко твојов "евтинчо" :D

  Мислам дека ќе издржам да не напраам "пињаууу" :D

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  MikickoHC, Bambuca, Колице и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. Bambuca

  Bambuca
  On your way to fame

  552
  573
  12 Декември 2015
  Машко
  Електричар
  никогаш не сум го приметил што сака да кажи свит спот објаснување има ли[​IMG]

  Испратено Од Централна Македонија
   
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Јас не го користам тој програм, можеби има врска со Heat flux како што е прикажан на дигитронот на парната машина, а и инаку не обрнувам многу внимание на Heat flux.
   
  Последна промена: 7 Јуни 2017
 24. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  916
  735
  29 Март 2011
  Дечки нормално е да грепчи малце грло ? Како што знаете имам IJoy Acme 0.30ohm на ECT 30P 30w Automatic ?

  Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација
   
 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Зависи, може да е:

  - Нормално (не си навикнат на толкави снаги)
  - Премалку ВГ, односно премногу ПГ
  - Не вовлекуваш дробно
  - Преголема снага (поголема од 30 вати) - за таа батерија никако да се согласат, некои викаат дека е обична еГо (без регулација), други дека автоматски им регулира во зависност од наполнетоста на батеријата (која боја светат диодите). И во сликата од упатството не се спомнува автоматска регулација. Ако е така, при полна батерија (4,2 волти) имаш 58,8 вати (на 0,3 ома).
  - Од фитиљот во главата - бил составен од три материјали: памук, полимер (како кај главите на Аспирин Атлантида :hay: - се рони на допир) и филтер како од цигара. :rolleyes:
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...