1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Со LG MJ1(10.amp)можеш да тераш на мод со електроника до 35-40.вати.

  За механика тие батерии НИКАКО, освен ако не билдаш над 0.8.ohm, мада и за тоа не би ги користел лично.

  Со батерии нема зафрканции, ептен опасно поготово со механички мод.
  (па уште механика со хибридна капа, папапа,.. Опасно другар, поготово за почеток, препорачувам регулиран мод за почеток а и за покасно)

  [​IMG]

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  Ace Lud, Metuzalem, Astraion и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  А тие другите што не се од лаптоп, за нив те прашувам од кој производител и јачината

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,460
  11,728
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Најчести проблеми кај хибридните механички модови се:

  - Шрафчето на плусот од 510 конекторот на атомизерот (со кое местиш височина) при зашрафување ќе се врти и ќе влезе сосема во 510 конекторот и тогаш настанува спој на + и - (плусот од батеријата допира на минусот од 510-ката, кој е поврзан со телото на атомизерот/модот, а со тоа и минусот на батеријата). Ти го вртиш од надвор, ама не гледаш што се случува внатре.
  - Врвот (плусот) на батеријата од притисок се вдлабнува навнатре (кај некои батерии е тенко лимче и многу лесно може да се случи, има во темава слики од ефест) и пак допира на надворешниот дел од 510 (минусот). Притисокот е од завртувањето и може многу лесно да не осетиш дека е доволен да го извитка плусот.
  - Овие две работи можат да се јават и ако шрафчето е неподесливо или ако е зашрафено до крај, а не штрчи многу или штрчи ич.
  - Не само кај хибридните, го носиш во џеб и ти се притисне копчето, додека осетиш веќе ќе биде касно (ќе ја осетиш жештината). Има мех. модови со заклучување, но се` поретки се, а и треба да не заборавиш или да не те мрзи да го заклучиш.
  - Ако магнетите или федерот на прекинувачот ослабнат (многу лесно се случува од висока температура, која е присутна додека тече струја, а целата струја тече низ нив), ќе колабираат и ќе направат спој.
  -Слично, дури и ако ти стои на маса...

  Има многу можности за беља. :hay:
   
  Последна промена: 14 Јануари 2017
  На Lokvan и krema им се допаѓа ова.
 4. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  732
  29 Март 2011
  MH28822

  Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација
   
 5. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Ја сум ЗА да си земеш/купиш тазе/нови батерии познати/популарни за вејпинг и некое поефтинКо регулирано модче.
  (2 батерии+модче ќе те фати околу 2000-2200.денари)

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  На Mihajlo Micho и MikickoHC им се допаѓа ова.
 6. Mihajlo Micho

  Mihajlo Micho
  Gaining Experience

  225
  324
  25 Март 2015
  Машко
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Гледам колеги сте се подновиле па и јас да се пофалам, дедо мраз ми го донесе за стара нова.
  Модот е многу мал како што се гледа на сликите, има 40в снага и тц контрола. Лесен е и има солидна ватерија. За МТЛ топло го препорачувам.

  Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
   
  На zoka4e, Ace Lud, TATA_MATA и уште 6 други им се допаѓа ова.
 7. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  732
  29 Март 2011
  Nejkam od tie sakam standart cilindricna forma za to I go odbraf ovoj mod

  Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација
   
 8. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Лично имам над 30 комада
  LG BB3-18650 батерии од лап-топ
  (мислам дека се 10.amp)

  Кога почнував со парење се мислев да го користам. Откако ги прочитав последиците ги немам пипнато и никогаш не би ги стаил ни во регулиран мод(Пуст страв што праи :) )
  (не сум ги пробал ни за powerbank)

  Еве ги батеријКите.
  (плус има голем број со оштетена фолија, треба да се "преоблечат")


  [​IMG]
  На - минус им имам ставено секотејп-изолација хаха :)
  [​IMG]

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
 9. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  732
  29 Март 2011
  Formata ne me bendisva :(

  Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација
   
  На Mihajlo Micho му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Не ми е јас
  Не ми е јасно,кој ги произведува тие батерии и колку се јаки.
  Јас само што ги ставив на полнач Sony vtc5, 2600mah 30Amp

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
 11. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  :)
  Истото и ја го кажував на почеток(битно ми беше да биде цилиндар)

  Ама откако купив iStick 50
  Скроз се предомислив.

  И оттогаш, гледам функционалност, не гледам форма :)

  [​IMG]

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  На Ace Lud и Mihajlo Micho им се допаѓа ова.
 12. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  732
  29 Март 2011
  LG gi proizvedva 2200mah a neznam kolku amp

  Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација
   
  На MikickoHC му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Amp е најбитната работа за вејпинг.
  Џабе мили-ампери/капацитет ако неможат да издржат "напор" /amp и да ти се запалат/извентилираат у џеб или не дај Боже да ти експлодираат,а за жал се повеќе случаи има на експлозија пошто на запад Америве се помалку пазат кои батерии ги користат.

  Пиши на google, battery mooch(а имаш за него и во индексот)
  Типот ги има тестирано сите популарни батерии за вејпинг, и препорачува кија е добра која е безбедна итн итн.

  Еве уште еена сликица за "формата" хаха :)

  [​IMG]


  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  На krema и Mihajlo Micho им се допаѓа ова.
 14. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Ааа, многу хУбаво, го личи :)
  (создравје да се служи)

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  На Mihajlo Micho му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,460
  11,728
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Мора ли да биде црн? Освен тој што го пишав, еве еден што прима 18650-ки (но застарен е и скап за тоа што го нуди). Нема многу цилиндрични, затоа што треба место за електрониката, па најчесто ќе биде многу долг. Или класика Немезис со кик, но тоа исто е за мали вати. Можеби стар добар Вамо, но јас не би дал толку пари за него...

  Кажи што користиш сега и што атомизер би сакал да користиш (усно/дробно). Од тоа ќе биде појасно што да се бара (и која снага).
   
 16. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  A 26650 baterii da ne imas?

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
 17. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Imam jas ijust2 2600mah[​IMG]

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
  На Mihajlo Micho му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  732
  29 Март 2011
  Sega Korisram Rodeo Blue (cigari) pusam vejke 15godini od elektronika imam probano e-go starter so 19nikotin I me bendisva :)Ali nemam sopstven kit I sakam da kupam mozam da odvojam do 17usd (1000mkd)

  Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација
   
 19. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  @Chaeld10_8

  Ако мора цилиндар мод

  Еве уште еден со заштита што прима 18650 батерии

  https://m.fasttech.com/p/2048200

  На овој може и 510 атомизер а може и Evod/eGo ако добро гледам по навоите.


  А и да се надоврзам на Guru Metuzalem, пиши каков атомизер би кориател(усно, дробно) за да знаеме каков цилиндар-мод и дали регулиран или не.

  обично за почеток препорачуваме Joyetech AIO или Endura T22.
  Ова се све у едно системи претежно за усно парење.

  AIO мислам има верзија што прима 18650 батерии

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
 20. Bambuca

  Bambuca
  On your way to fame

  552
  573
  12 Декември 2015
  Машко
  Електричар
  За проба можеш да го земеш ова јас му порачав на еден пријател од www.fasttech.com за 2 месеци ги остави и цигарите о електрониката еве денес ми се пофали дека прави 6 месеци без ништо :)

  Испратено Од Централна Македонија
   
  cacko1, Metuzalem и на Gajche-X им се допаѓа ова.
 21. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,460
  11,728
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Носи. Ако почекаш Кинеска нова година, ќе биде точно 1000-рче (типувам дека ќе биде попустот 15%). Но многу ќе се чека за транспорт, пола месец сите Кинези (и поштите) ќе одмараат.

  Барај во темава се` за AIO, за глави и така натаму, најлесно е: отвори го индексот и барај таму AIO и АИО, затоа што мислам дека не работи пребарувањето на теми за три букви.

  Бај д веј, потврдија Фастек дека ќе има „промоција“ за Кинеска нова година.
   
  На Ace Lud и krema им се допаѓа ова.
 22. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  Ја ти препорачувам едно од овие.
  (сите се со вградена батерија и имаат заштита)

  https://m.fasttech.com/p/5445105

  https://m.fasttech.com/p/5212204

  https://m.fasttech.com/p/5212304

  https://m.fasttech.com/p/4387702

  Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
   
  На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  732
  29 Март 2011
  Ne planiram da gi ostavam planiram da preminam od tutun na elektronika :)

  Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација
   
  На MikickoHC му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  732
  29 Март 2011
  Izgleda taka I ke bidi :) btw stranava isporacuva do mk ?

  Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација
   
 25. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Ама се со вградена мислам дека преку Сингапур иде

  Sent from my C6603 using Tapatalk
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...