1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,461
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Јас не би нарачувал и не нарачувам од Кина веќе неколку месеци. Може да стигне, ама може и да заглави. Поштите се пренатрупани и нема да им се испразнат магацините додека не се нормализира редовниот авионски сообраќај (и во патнички авиони носат многу поштенски пратки).

  За тоа другото како да ти кажам... На Фастек нема ништо поскапо од 15 евра, нели. :innocent: Така пишува во декларацијата. ;) Од десетици, можеби и стотици пратки, никогаш не ми отишло ништо на преглед од Фастек освен ако не е ептен големо и тешко. :blush:
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,461
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Помаранџастиот со не премногу долго (за негови стандарди :D) ривју на новиот џуџуљак.

   
  На Chicco69, Sharlovski, fis1976 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Blagojcebt

  Blagojcebt
  Intern

  77
  22
  1 Септември 2009
  Машко
  Се изначитав и ништо не разбрав, само дознав дека има полно поими и делови за цигарите, ги мислев многу едноставна работа :), но сепак како пушач на повеќе од кутија дневно, сакам да пробам со електронска.
   
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,461
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Добре дојде на темава и на потфорумов, @Blagojcebt . Може да почнеш од овде, на почеток изгледа многу комплицирано, но може и да не биде - како ќе решиш.

  За почеток, се разбира, препорачувам Ендура или сличните атомизери со глави (Наутилус и слично) и добра батерија.
   
  На Blagojcebt му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  На Blagojcebt му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Blagojcebt

  Blagojcebt
  Intern

  77
  22
  1 Септември 2009
  Машко
  Фала за одговорот, каде да се купи одма ? бидеќи сега нема али и слични продавници, и каква течност препорачувате ? не сум баш со вкусови
   
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,461
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Во единствената продавница кај нас се многу (дупло) поскапи од Кина, но ако тоа не пречи, може да се најде нешто... Ако го имаат на состојба. Еве вака од прва на тепка ова + ова + два-три вакви. Евентуално ова место првите две работи, но не го знам модот каков е. Изгледа скапо, но спореди со тоа колку трошиш на цигари, за неколку месеци ќе се отплати.

  Течност мора да пробаш, не може да се каже однапред, сите сме различни... Прочитај ги добро препораките/објаснувањата таму...
   
  На Blagojcebt му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Blagojcebt

  Blagojcebt
  Intern

  77
  22
  1 Септември 2009
  Машко
  месечно минимум 3500 :)
  овие ќје тераат месеци ?, читав во форумот има памуци, жили, итн тоа не ми треба ?

  извини за прашањата.
   
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,461
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ова е се` што ти треба, потоа само течност. И по еден грејач месечно. Во грејачот си има жица и памук. :) Подоцна ако имаш мерак, или за да заштедиш уште повеќе, памуци и жици.
   
  На Blagojcebt му/ѝ се допаѓа ова.
 10. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  251
  272
  23 Март 2016
  Машко
  Друштво како стоите со нарачки во ситуацијава поточно од aliexpress и од 3fvape.
  Меркам едно модче на 3ф за ефтини пари, ми дава и некој шипинг од 2$ чајна пост registered air mail. Само многу чекање има пишано на шипингот мислам беше од 40 до 80 денови.

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
 11. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тешко патуват пратките, надевам се дека за кратко време ќе се оправат поштенските оператори.
   
  На dim na struja му/ѝ се допаѓа ова.
 12. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  251
  272
  23 Март 2016
  Машко
  Мушко срце ни је издржало, го пуштив модот па кога ќе стигне ќе видиме

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ilina_j

  Ilina_j
  Intern

  29
  14
  14 Април 2020
  Женско
  На сите порачки од aliexppress пишува дека се стигнати во Мк, но и рок за добивање на некоја има 90 дена, на друга 80, на трета 70 дена. :annoyed: Порачани ми се пред месец и пол.
   
 14. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ги дава на нашиот МК тракер дека се стигнати?
   
 15. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Gaining Experience

  96
  84
  21 Мај 2019
  Машко
  А во пошта ги немат


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 16. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мислев дали ги листа на МК тракер дека се стигнати овде.
   
 17. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  251
  272
  23 Март 2016
  Машко
  Кај моите ништо не покажува, едната ми е од пред месеципол другата на 23-2 заглави на средина негде и за оваа побарав рефонд и ми вратија пари, а оваа од пред месеципол ја чекам се надевам ќе дојде.
  А иначе од али се и двете.

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
 18. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  Аха во ред, проблем би било ако се регистрирани дека дошле во МК а не сте ги добиле.
   
 19. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  251
  272
  23 Март 2016
  Машко
  Камо среќа да беа тука ќе ги најдев.

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
 20. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе влезат пополека китајците во колосек со пратките, само малку да бидеме стрпливи. :)
   
  Ilina_j, Saso Trpenoski и на dim na struja им се допаѓа ова.
 21. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Gaining Experience

  96
  84
  21 Мај 2019
  Машко
  Од која продавница е најпаметно да се нарачат моментално, од кинезиве или некоја европска?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 22. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  Што планираш да зимаш?
   
 23. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Gaining Experience

  96
  84
  21 Мај 2019
  Машко
 24. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  Во европска продавница ако го најдеш ќе биде изгор скапо, сепак можеш да пазариш од китајците но треба да си спремен на долго чекање, јас би преферирал од FT (некако ми е посигурно од кај нив).
   
  На Ilina_j и Saso Trpenoski им се допаѓа ова.
 25. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  251
  272
  23 Март 2016
  Машко
  Јас завчера пуцнав еден мод од 3FVape
  Vaptio Capt'n 220w TC
  Беше на попуст плус купон од долар и 1.99$ за шипинг ми излезе за 16$ вкупно. Затоа го пуштив ефтино ми се виде, е сега се чека бајаги од 40 до 80 дена, ама во меѓувреме ќе почнат со нормална работа се надевам, па ќе стигне побрзо.

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
  На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...