Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

плата

 1. ideapad

  Процедурата за даноци за freelancing?

  Јас сум физичко лице и имам договор со странска компанија како „Service Agreement“, каде што добивам X евра бруто месечно за ограниченo време. Имам неколку прашања во врска со даноците: 1. Дали треба да платам данок? Читав дека не треба да пријаваш и да плаќаш данок освен ако не надминува 2...
 2. J

  Плата на фотографите и камерманите кои се вработени во фото студија или продукции?

  Ме интересира колку отприлика им изнесува платата на фотографите или камермани овде во Македонија? Кои се вработени во фото студија, продукции или весници. Дали вреди да се работи таква работа кај нас? Ако некој има искуство со тоа слободно нека пише во темава.
На врв Дно