• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Плата на фотографите и камерманите кои се вработени во фото студија или продукции?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
Ме интересира колку отприлика им изнесува платата на фотографите или камермани овде во Македонија? Кои се вработени во фото студија, продукции или весници. Дали вреди да се работи таква работа кај нас?
Ако некој има искуство со тоа слободно нека пише во темава.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,600
10,876
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Никој нема да ти гарантира било каков износ на плата само затоа што себе си се нарекуваш фотограф или камерман.
Мислам, прашањево нема некоја посебна смисла. Разликата од фото стуијата до продукциите е огромна и тешко споредлива. Продукциите плаќаат многу повеќе ама и кај нив е ствар на среќа, кога има бизнис, кога нема. За со фото студио, епа свадби у принцип има, па има и бизнис.

Одговорот зависи од многу многу фактори. Пиши нешто повеќе.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,322
14,138
Ме интересира колку отприлика им изнесува платата на фотографите или камермани овде во Македонија?
Паа...
Во зависност од опремата за свадба земаат од 100 евра нагоре. Сликите од 150 денари нагоре.
Зависи и дали младите сакаат сценарија од типот сликање во празна катна гаража или во некаква руина и напуштена фабрика.
Битно, добро се снаоѓаат.
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,790
9,226
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Се е до маркетингшкиот штимунг: Ако и продадеш на младата дека ти си бил на усовршување во Египет, и дека ќе ја мумифицираш со апаратот за да остане вечно млада, ќе ја сликнеш со дронче, ќе и дадеш бонови за вагинопластика после окучување ако и фуфка царски, ќе ги сликнеш на работ од некоја провалија за другарките да мораат да одат на месечината да го засенат нејзиниот подфат... ќе имаш пари, тоа и заматена позадина.

Памти, заматена позадина, по можност се заматено, и зетот (најмногу мајка му), а фокалната точка на неа, пошто нели нејзин ден ова она...
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
630
588
ОП исполни го овој пакет и фул си ко брод

Се е до маркетингшкиот штимунг: Ако и продадеш на младата дека ти си бил на усовршување во Египет, и дека ќе ја мумифицираш со апаратот за да остане вечно млада, ќе ја сликнеш со дронче, ќе и дадеш бонови за вагинопластика после окучување ако и фуфка царски, ќе ги сликнеш на работ од некоја провалија за другарките да мораат да одат на месечината да го засенат нејзиниот подфат... ќе имаш пари, тоа и заматена позадина.

Памти, заматена позадина, по можност се заматено, и зетот (најмногу мајка му), а фокалната точка на неа, пошто нели нејзин ден ова она...
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,585
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Тоа е тоа, се останато... за минималец.
 

Boce!

Gaining Experience
4 август 2017
124
156
Се е до маркетингшкиот штимунг: Ако и продадеш на младата дека ти си бил на усовршување во Египет, и дека ќе ја мумифицираш со апаратот за да остане вечно млада, ќе ја сликнеш со дронче, ќе и дадеш бонови за вагинопластика после окучување ако и фуфка царски, ќе ги сликнеш на работ од некоја провалија за другарките да мораат да одат на месечината да го засенат нејзиниот подфат... ќе имаш пари, тоа и заматена позадина.

Памти, заматена позадина, по можност се заматено, и зетот (најмногу мајка му), а фокалната точка на неа, пошто нели нејзин ден ова она...
Хахахахахаха. Хаха... ме изнасмеа од сабајле како никој.
Не постои начин поубаво да се долови ситуацијата :)
 

Crazy

Gaining Experience
29 октомври 2016
289
170
Се е до маркетингшкиот штимунг: Ако и продадеш на младата дека ти си бил на усовршување во Египет, и дека ќе ја мумифицираш со апаратот за да остане вечно млада, ќе ја сликнеш со дронче, ќе и дадеш бонови за вагинопластика после окучување ако и фуфка царски, ќе ги сликнеш на работ од некоја провалија за другарките да мораат да одат на месечината да го засенат нејзиниот подфат... ќе имаш пари, тоа и заматена позадина.

Памти, заматена позадина, по можност се заматено, и зетот (најмногу мајка му), а фокалната точка на неа, пошто нели нејзин ден ова она...
Kakva zenska be, za Xenon i peder ke stanam hahaahah <3
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
270
370
Колку што знам во битола 3000 денари да земеш од ден како фотограф е бинго, и тоа со своја опрема. Најчесто од 1500 до 2000 одат.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
Колку што знам во битола 3000 денари да земеш од ден како фотограф е бинго, и тоа со своја опрема. Најчесто од 1500 до 2000 одат.
сам ако фотографираш, а да не си вработен како фотограф во фото студио, така?
 

Kaly23

Intern
17 април 2017
13
10
Малку можеби off-topic но сепак дека се јавија фотографи / камермани, па јас да прашам - дали е информиран некој како е ситуацијата кај нас со употреба на дронови за сликање и снимање?

Често ли се употребувани, дали добро се плаќа за таков материјал и како обично оди процесот - студиото / агенцијата го купува или пак имаме некоја процедура за изнајмување како што знаат за друг тип на опрема да прават?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
Малку можеби off-topic но сепак дека се јавија фотографи / камермани, па јас да прашам - дали е информиран некој како е ситуацијата кај нас со употреба на дронови за сликање и снимање?

Често ли се употребувани, дали добро се плаќа за таков материјал и како обично оди процесот - студиото / агенцијата го купува или пак имаме некоја процедура за изнајмување како што знаат за друг тип на опрема да прават?
незнам за дронови
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,703
Мислења
849,044
Членови
29,434
Најнов член
patlidzan
На врв Дно