• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Закон за заштита на потрошувачи

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,240
1,334
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Потрошувач е секој оној кој се стекнува со стоки или услуги за директна употреба во сопствени цели, а не за за препродажба или употреба во масовно производство.
Во член 4, став 1 на законот за потрошувачи од 2004 година јасно стои:
-"Потрошувач" е секое физичко или правно лице кое купува производи или користи услуги за непосредна сопствена потрошувачка за цели кои не се наменети за вршење на неговото занимање или за други деловни дејности;
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
994
1,698
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Ај да прашам, не сум имал до сега потреба за повикување на Закон за заштита на потрошувачи...

Производот е земен од Нептун на име на ПРАВНО ЛИЦЕ, а во Законот за заштита на потрошувачи, дефиниција за „потрошувач-е секое физичко лице кое купува прозиводи“......итн.

На што треба да се повикам, на кој закон, за да пријавам во ДПИ?
Моја логика беше дека потрошувач е било кое лице што купува прозиводи, физичко или парвно не знам што е битно.
Али Законот за ЗП правните лица ги исклучува....или не?
Ако потрошувачите се дефинирани како „потрошувач-е секое физичко лице кое купува прозиводи“
Законот ги исклучува, правните лица не се потрошувачи во смисла на ЗЗП, тие имат други механизми за заштита, пред се судска заштита... тужба.
 

Стефан_Т

Gaining Experience
22 јули 2017
52
72
Ај да прашам, не сум имал до сега потреба за повикување на Закон за заштита на потрошувачи...

Производот е земен од Нептун на име на ПРАВНО ЛИЦЕ, а во Законот за заштита на потрошувачи, дефиниција за „потрошувач-е секое физичко лице кое купува прозиводи“......итн.

На што треба да се повикам, на кој закон, за да пријавам во ДПИ?
Моја логика беше дека потрошувач е било кое лице што купува прозиводи, физичко или парвно не знам што е битно.
Али Законот за ЗП правните лица ги исклучува....или не?
И јас имав исто прашање. Нажалост само за приватни лица важи законот, правни лица треба да одат на суд.

Едит, или ја не сум видел или џи мејл лоаднал чудно.. не видов дека е одговорено.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
Ај да прашам, не сум имал до сега потреба за повикување на Закон за заштита на потрошувачи...

Производот е земен од Нептун на име на ПРАВНО ЛИЦЕ, а во Законот за заштита на потрошувачи, дефиниција за „потрошувач-е секое физичко лице кое купува прозиводи“......итн.

На што треба да се повикам, на кој закон, за да пријавам во ДПИ?
Моја логика беше дека потрошувач е било кое лице што купува прозиводи, физичко или парвно не знам што е битно.
Али Законот за ЗП правните лица ги исклучува....или не?
Ги исклучува (има амандман на законот што прецизира дека станува збор само за физички лица). Дај детаљи што се случило, можеби и не мора закон за заштита на потрошувачи, можеби со Закон за облигации ќе завршиш работа.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,240
1,334
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
^
Точно. Тоа што го пишав претходно било сменето во 2015 година со измени на законот.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,468
10,575
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
За што конкретно станува збор?
Можеш да се повикаш на Закон за облигациони односи ама зависи за каков спор, исто така можеш и на ЗЗП.
 

cipiripi

Gaining Experience
7 септември 2010
325
358
^
Земена е панелна грејалка, почна да мириса на изгорено после месец дена. Однесена на сервис, со приемница. Одам во Нептун после 2 месеци (пошто у меѓувреме си земав друга), да видам што е работа, немам никакво известување што и како, контактираат со сервисерот и ми велат дека е поправена одамна и да пројдам до сервисерот да си ја земам.
Сервисерот ми вели дека не ни имало квар, дека на ново си мирисало, така требало:eek:h: (на изгорено, пожар).
Инсистирав пред мене да направи повторна дијагностика и тој као Фраер, надмено ја вклучува, и нормално ќе направеше пожар, го усмрде целиот (усмрден) сервис. Ми се извинуваше, као не правела така, дека ќе ја средел во најбрз рок и ќе ме изветел он кога да пројдам.
Пројде уште 2-3 месеца, не се замарам многу нели пролет лето е, на одење во Нептун, царевите ми викаат дека они немаат ништо со сервисерот(лудаци), да си видам јас со него.
Па сега, пред грејната сезона одам во Нептун, кај шефот, прво ми обеќа дека ќе си ја добијам грејалката, но му кажав дека сакам нова грејалица или пари назад. Тој тогаш, ми вели „А да одиш кај сервисерот со него да се договориш“.....?????
Проблем е што не е голема сумата за грејалката и немав нешто многу време да се заебавам со Нептун (до сега), али некако ме фати инат да им докажам:).

Скратено: Купена е грејалка, однесена на сервис, не ја враќаат 10 месеци, немам грејалка.

Ајде помагајте :)
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
Пријави некаде? Имаш документација некаква (купопродажен договор, фактура, гаранција, приемница, „отпусна листа“, ...)?
 

cipiripi

Gaining Experience
7 септември 2010
325
358
Да да, имам Фактура нормално, приемница, гаранција....отпусна листа немам.
Значи според документи, однесен е дефектен прозивод и за време од 10 месеци е кај нив и немам добиено никакво известување, порака или сл. дека е сервисиран и да го подигнам.
Пуштив пријава во ДПИ, ми одговорија дека согласно член 4 (мислам) дека правни лица не може да се повикуваат на ЗЗП, било исклучиво за физички ллица. Не ми дадоа никаква правна поука во одговорот.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,468
10,575
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јавувај се во Државен пазарен инспекторат, не е битно што си правно лице. Објасни го проблемот како го прекршиле гарантниот договор. Кај гарантниот договор не менува што си правно лице, договор си е договор. Законот вели 30 дена или нов производ. Јави им се види што ќе ти кажат. Најди го пилиштарецот од Нептун што ти вели они немале никаква врска со сервисот, потсети ги нека нивни печат стои на гарантниот лист и прашај го дали сака со инспекторот да му дојдеш во продавница или во дирекција кај Арсим химселф.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
Министерство за економија има некоја служба? Ич не ми текнува, ама мислам и кај нив може. Конечно - најди другар адвокат и со него пиши писмо што ќе го пуштиш препорачано (до Нептун, немаш ти договор со сервисот), мислам ќе изреагираат на тоа...
 

cipiripi

Gaining Experience
7 септември 2010
325
358
^
Јасно ми е дека немам ништо со сервисерот, Продавачот (Нептун) е тој со кој ја имам договор за гаранција, а на него е дали ќе си има сопствен сервис или ќе има склучено договор со трето лице. А ја ќе го пишам писмото, само ќе удрам печат од адвокат (да делува појако ;))

Нептун, од кога нема некоја конкуренција, се понаша доста дрско, монополски, дебилски....
За рекламирање на фрижидер, тие плавушите од контакт центар на Нептун (мора да е плавуша), пошто е убедена у тоа што го зборува, ми вели „Господине, а зошто ни се јавувате на нас во врска со гаранција, вие немате ништо со нас, убаво си пишува дека Сервис Македонија е овластен сервисер“..... Пробав нешто да и објаснам, али се прекинав на време...

Е ми текна, Проблемот беше што Сервисерот ми се јавува и ми наредува као за 15 минути доаѓам, биди дома.
Тука беше натегањето, дека во тоа време од 08-17h нема никој во станот, дека со купувачот треба да се договори времето за сервис (дијагностика на лице место) и Плавушата ми вели „ А да го дадете клучот од станот на некој комшија па тој да биде со сервисерот...“ - Стварно брзо ими работи мозокот, на мене никад не би ми текнало тоа ....
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,612
5,163
Ниту друштво за заштита на потрошувачи, ниту ДПИ нема да ви реши никаков проблем, ако сами не си го решите со многу нервози.
Јас пријава во Друштво за заштита на потрошувачи имам дадено уште на пви јули, па они го проследија директно до ДПИ, па и јас уште еднаш пријавив во ДПИ и до ден денешен никој од ниедна институција не ми се јави да праша што се случува...
Така да овие друштва, ДПИ, курац палац, ништо не функционира во државава.
Веројатно за некое време ке застаре и делото кое го пријавив, а се работи за прилично висока сума ... И тоа ти е Македонија.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
... за разлика од све друго во државава. Ох, веит...

Се зезам, ама најсигурно е со адвокат, а и тогаш не е сигурно :( Нема институција што функционира како што треба.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,612
5,163
Остај се. Инаку ми го вратија поголемиот дел од парите, ми задржаа 200 евра, и наводно сите среќни. 200 евра е плата во Македонија, па сега ти види зошто никој не реагирал на пријавата.
Нити инспекторка, ниту секретарка, никој , никој не се јави.
 

Makedonce01

Intern
4 март 2010
5
4
Ај да прашам, не сум имал до сега потреба за повикување на Закон за заштита на потрошувачи...

Производот е земен од Нептун на име на ПРАВНО ЛИЦЕ, а во Законот за заштита на потрошувачи, дефиниција за „потрошувач-е секое физичко лице кое купува прозиводи“......итн.

На што треба да се повикам, на кој закон, за да пријавам во ДПИ?
Моја логика беше дека потрошувач е било кое лице што купува прозиводи, физичко или парвно не знам што е битно.
Али Законот за ЗП правните лица ги исклучува....или не?
Јави се во организација за потрошувачи (02 3179-592), ке ти објаснат што да направиш. Барем јас кога бев ми објаснија како и каде да ја почнам процедурата и што се да наведам во приговорот, беа доста љубезни.

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
 

ZzA+-

Intern
15 декември 2017
7
3
Можеби не е соодветно место за прашањето, ме интересира Македонски Пошти ти губат пакет, каде можеш да се пожалиш или да ги пријавиш како би одговарале за својата неспособност?


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,411
1,144
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Поплаки за достава
тел:+389 02 3105-205

Ама дека ќе одговараат за својата неспособност, малце тешко. +100к има неспособни во јавни претпријатија, администрација и слично ;)
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
127
59
Куманово
Поплаки за достава
тел:+389 02 3105-205

Ама дека ќе одговараат за својата неспособност, малце тешко. +100к има неспособни во јавни претпријатија, администрација и слично ;)
Телефонот не функционира т.е. не се јавува никој, а кога ќе се јави те упатуваат да си го решиш проблемот со вработените во таа пошта кај што требало да стигне и нивни претпоставени. Тие само ќе ја регистрирале поплаката.
 

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,957
1,873
Скопје
Можеби не е соодветно место за прашањето, ме интересира Македонски Пошти ти губат пакет, каде можеш да се пожалиш или да ги пријавиш како би одговарале за својата неспособност?
Ееее кај ме потсетивте на Пошта... :) До пред некоја година држев дуќан, и голем дел од прометот ми се состоеше од пратките, и бидејќи тогаш немаше друг избор, морав да ги користам услугите на Пошта... Пратките се праќаа со откупнина, значи на примачот на пратката дома му стига ливче дека има пратка, оди во Пошта, си ја плаќа, си ја подига, мене поштарот ми доаѓа во дуќан да ми ги донесе парите, и толку... Арно ама, од време на време знаеше да се изгуби по некоја пратка, за која што следуваше отштета од страна на Пошта, значи фино лепо одиш пополнуваш пријава, ги внесуваш броевите на пратките, и после они тераат работа... И така помина година, две, три, ништо од отштетата, се собираа нови изгубени пратки за отштена, а од Пошта абер немаат... Неколку пати ја повторував истата процедура, со нивен изговор дека се губела пријавата... На крајот ми пукна филмот, и го исконтактирав нивниот адвокат, дотичен Брацо, а типот по телефон мислиш прв другар ми е, дури ми дојде и во дуќан, му нарачав кафе, нема гајле, ќе средиме, уживај... Ова ужувај траеше со месеци, Брацо до кај сме, ќе средиме, ќе средиме, нема гајле, уживај... Дојде моментот кога ми прекипе, и му се јавив, му реков дека сите разговори ми се снимени, сите документи ги имам на куп, и ако во рок од 10 дена не ги добијам парите од отштетата, ќе ја тужам Пошта, заедно со него и неговото е*иветарско однесување, и ќе барам плус отштета за сето малтретирање со нив во текот на неколкуте години... Верувале или не, од кога му се заканив, ми се јави за неколку саати, ми кажа каде треба да отидам, кога да барам, и истиот ден си ги земав парите од отштетата до денар...

Un-f*cking-believable... Ете каков адвокат имаат Пошта...
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
Ја читам темава, и си велам не е ни ново да купиш. За смрдена роба од 100-200еу со адвокати со филмој. Ексик.
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
284
300
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
Пројде зимато, греалката се умириса, ќе се мувлоса. Има епилог? Читам и се нервирам, како тоа ни функционира "државава", од најбанална работа, па све до поозбилни приблематики. Тикви во ЕУ, додека не воспоставиме фер и коректни институциални меѓучовечки односи.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,468
10,575
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Пројде зимато, греалката се умириса, ќе се мувлоса. Има епилог? Читам и се нервирам, како тоа ни функционира "државава", од најбанална работа, па све до поозбилни приблематики. Тикви во ЕУ, додека не воспоставиме фер и коректни институциални меѓучовечки односи.
Убаво викаат европјаните: не си го давајте идентитетот, многу сте далеку од ЕУ, не ве примаме по никој услов.... Само глупаци нацијава од прв до последен.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: gego

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
Убаво викаат европјаните: не си го давајте идентитетот, многу сте далеку од ЕУ, не ве примаме по никој услов.... Само глупаци нацијава од прв до последен.
3-4 пати си го сменивме досега...нема да ни е првпат :D
Како и да е, не е точно дека сме далеку. Божем нашиве источни браќа, беа спремни пред 11 години.
Ние од 2005 сме спремни, само се распуштивме малку повеќе...
Имаме потенцијал, само што не е искористен, бидејќи не сме изнесени на правиот пат.


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,031
Мислења
837,176
Членови
28,969
Најнов член
fit0_
На врв Дно