1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ваши фотографии [Читај прв пост!]

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од Fatal1ty_, 15 Февруари 2017.

 1. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нема потреба од марк да става во ек на пандемија. :)

  @theMAD
  Иначе гром слика.
   
  На theMAD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,079
  1,458
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  не е фулл рез, ама 3246х2160 се надевам доволо големо

  Imgur

  само да напоменам, дека сликава беше underexposed доста, една пријателка ме избрза, па морав понабрзина да фоткам :(
   
  Kajsibebraat, krema и на mrkela2009 им се допаѓа ова.
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,907
  26,257
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  JunkieMKD, mrkela2009 и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 4. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  593
  982
  16 Јануари 2016
  Машко
  Прашање, зашто ти е толку отворена блендата и толку брз шатер? Претпоставувам ова е во мануелен мод и ти си ги подесил сетинзите. Малце ми е чудна композицијата и пропорциите, не е ни на пола пресекот ни па 2/3. Концепотот и идеата не се лоши, поработи малце на егзекуцијата.
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,907
  26,257
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  На SpiritBond, JunkieMKD, xhktw и уште 11 други им се допаѓа ова.
 6. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  302
  668
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Mavic Mini ISO 100, сликано со три различни експозиции па споени во една во Lightroom , f/2.8
  DJI_0104-HDR.jpg
  DJI_0118-HDR.jpg
   
  На xhktw, OldSchoolPvP, Tenny и уште 10 други им се допаѓа ова.
 7. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  816
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Не знам како сум изумил ама еве неколку слики од најубавото зајдисонце кое некогаш сум го видел. Боите се менуваа од секунда во секунда. И се ова е од тераса дома.
  Сликано со Канон 5д Марк 2, 70-200,, ISO-50, 1/300, а бленда варира од f/6.5 до f/11. Локација: Прага.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Geek64, DaVoRkNe, tomaso и уште 20 други им се допаѓа ова.
 8. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,769
  11,376
  23 oктомври 2012
  Машко
  Абе само треба да имаш тераса на права локација и апаратот сам слика :)
   
  Deksa, Маша, TheMarshal и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  816
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Така некако му доаѓа, у Скопје терасата ми беше цела под сенка и не гледав ништо од дрва, ама тука секој ден го гледам зајдисонцето. Триподот си е фиксиран на тераса не мрда од таму. Правам некои планови за тајмлапс од 2-3 месеца ќе видиме што ќе искочи.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,907
  26,257
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Прв пат во својот живот гледам ваков феномен кој до одреден степен ме заплашува. Цвет и плод во исто време. Вишните се веќе зрели а на истат гранка има цвет. Цел мој живот сум го поминал во природа и со дрвја овакво искуство ретко се гледа. Па решив и да направам фотки од истото.
  Локација Скопје
  • ƒ/1.8
  • 50.0 mm
  • 1/400
  • 100
  [​IMG]2 In 1 by Martin Rayovski, on Flickr
   
  На DaVoRkNe, null_ptr, JunkieMKD и уште 6 други им се допаѓа ова.
 11. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,769
  11,376
  23 oктомври 2012
  Машко
  Абе признај дека ти се смени животот после ФФ, не туку феноменизирај :) :) :)
   
  Скоти, M.Pix, TheMarshal и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,907
  26,257
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Штета што е ваква ситуацијава каква што е, па не можам да го прошетам негде да му се изнауживам....

  • ƒ/1.8
  • 50.0 mm
  • 1/200
  • 100

  [​IMG]Lovely dog by Martin Rayovski, on Flickr
   
  На xhktw, JunkieMKD, DaVoRkNe и уште 5 други им се допаѓа ова.
 13. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,152
  2,635
  28 Јануари 2017
  Машко
  Од на времето ко акав по планини, горе долу исто место, различно време, од Галичица према Охридско.

  Canon 1000D, 18-55, f9-10, 1/500-800, ISO 100-200

  100926_170654.jpg

  110115_162018.jpg
   
  На damil, Скоти, Geek64 и уште 18 други им се допаѓа ова.
 14. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,769
  11,376
  23 oктомври 2012
  Машко
  Long time no ping, па еве нешто од карантинскиот Скопски викенд

  [​IMG]
  BubaMara
  by Ratko Dodevski, on Flickr
   
  На Joco Ilievski, damil, architect и уште 18 други им се допаѓа ова.
 15. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  816
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Морам малку да отидам оф топик на темава... бил ли некој од вас во скоро време на Козјак? Јас последен пат бев мислам лани за Персеиди во Август. Знам дека во изградба е ресторан, ама денес видов некои слики и видеа од куќарката дека скроз е бутната и некои си 100 метри позади неа во изградба е уште еден објект покрај ресторанот, што мене ми личи на хотел. Да му ебам мајката, и тоа малку што остана природа на 30 минути од Скопје и тоа го уништија. Омилено место ми беше за Персеиди, тук таму некоја фотка од млечен пат, а и убаво беше да избегаш малце од Скопје. Сеа ќе го направат хаос, па допрва коли ќе доаѓаат и ништо од фото собиранки таму.
   
  TheMarshal, Oktar и на esquimaux им се допаѓа ова.
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,907
  26,257
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Последен пат бев крај на февруари куќарката стоеше тоа ресторанот беше на велико у изработка.
   
  На M.Pix и Oktar им се допаѓа ова.
 17. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,769
  11,376
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не сум бил на Козјак одавна, ама катастрофа е тоа со ресторанот и хотелот. Мислам, ок, нека направат нешто, ама тоа да биде пристојно, културно и немора да биде баш таму, нека биде во близина, па гостите да прошетаат до видиковецот...

  Еве нешто и он топик, од вчерашното (не)време
  [​IMG]
  Rainbow
  by Ratko Dodevski, on Flickr
   
  На psyside, damil, tomaso и уште 7 други им се допаѓа ова.
 18. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  302
  668
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Mavic Mini ISO 100, сликани повеќе слиќи па споени во една панорамска+мал едит , f/2.8

  DJI_0182-Pano-2-edittt.jpg
   
  На psyside, Joco Ilievski, tomaso и уште 18 други им се допаѓа ова.
 19. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,079
  1,458
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  DSC_6680.png


  Nikon Z 6+FTZ+Sigma 35 1.4 Art

  Location: Hamburg Port

  Најголемиот товарен брод во светот, HMM ALGECIRAS, беше 3 дена "паркиран" во Хамбург, 23964 TEU, 400m долг 61m широк. изграден во 2020. Не бев во можност да го сликам странично или некој друг агол, ама бродов, е едноставно, ЅВЕРИШТЕ!
   
  На psyside, mrkela2009, xhktw и уште 22 други им се допаѓа ова.
 20. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  816
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Абе какво време дојде, повеќе време да поминувам у пост продукција отколку надвор на некоја локација. Афкорс сликано од тераса, мислејќи дека сензорот е чист без ниедна дамка, се дур не фатив гром и сфатив дека полесно е да сменам сензор отколку да го чистам. Сетинзи: f/7.1, ISO 50, 20". Канон 5Д Марк 2, на 16 - 35 и 40 минути во пост чистење на даст. Временскава прогноза вели - Potential disruption due to rain and flood, па со малку среќа утре уште еден гром :D
  [​IMG]
   
  На Joco Ilievski, xhktw, dreamson и уште 24 други им се допаѓа ова.
 21. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,455
  950
  1 Април 2012
  Машко
  Еве некои долги експозиции и од мене, продолжение на постов.

  Сите се сликани со телефон, Mi 9T со сток камера. Немав многу избор за сетинзи, па 99% од сликиве беа сликани на 3200 исо со 32 секунди експозиција ама нели поговорката е дека најдобрата камера е онаа што ја имаш со тебе.

  Направив по некоја слика и на 35 мм филм ама тие друг пат, треба прво да ги развијам.

  IMG_20200614_020648.jpg

  IMG_20200614_021202.jpg
   
  На xhktw, Taurus, shooter и уште 9 други им се допаѓа ова.
 22. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,769
  11,376
  23 oктомври 2012
  Машко
  Он топик на оф топикот. Денес бев до Козјак... :( Местото беше преполно, уште на 500 метри пред видиковецот од двете страни испаркирани коли и полно со излетници а имаше и по некоја скара. Кај видиковецот, нема место за паркинг а коли набутани до горе јер и бемвето сака да фрли еден поглед накај езерото. Нормално со тоа доаѓа и еден куп ѓубре у тон прашина кога ке пројде некој со кола. Ресторанот, се гради, дрвената куќарка би рекол деке падната, не дека ја срушиле. Тргнав со кола и надоле накај езерото, никогаш не сум бил pass the видиковец, незнаеве дека патот е толку катасрофален ама повеќе ме изненади што и надоле имаше коли и паркирани покрај патот и луѓе со столчиња... панаѓур уште фалеше. Во куси црти, катастрофа.
  Еве некое сличе од ова што го опишувам
  20200614_164802.jpg 20200614_163855.jpg 20200614_164054.jpg

  Он топик на топикот, иако беше сред ден и overcast, падна некоја фотка, не така лоша:

  [​IMG]
  Kozjak-3
  by Ratko Dodevski, on Flickr

  [​IMG]
  Kozjak-2
  by Ratko Dodevski, on Flickr

  [​IMG]
  Kozjak-7
  by Ratko Dodevski, on Flickr
   
  На Joco Ilievski, Tenny, xhktw и уште 17 други им се допаѓа ова.
 23. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  816
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Абе да не ги пцујам ама се по список... водно веќе не го ни рачунам, сега и Козјак ќе го уништат. Да не им текне само бродови во езерото да донесат и таму да никнат ресторани.

  Еве една дрон слика од Козјак од лани на 13ти Август. f/2.8, ISO 400, 1/60s.
  [​IMG]
   
  На esquimaux, shooter, MetalGear и уште 8 други им се допаѓа ова.
 24. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,995
  505
  14 Април 2007
  Машко
  бреиии да гу нема градба овај слика би била фемонемална
   
 25. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  593
  982
  16 Јануари 2016
  Машко
  Замисли дека е некоја опсерваторија во изградба :D
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...