1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од TATA_MATA, 27 ноември 2013.

 1. jas struga

  jas struga
  Intern

  6
  0
  2 Март 2019
  Женско
  А philips-ов?
   
 2. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Наведениве не се бош марки, туку како шо ти пишав, реални попусти баш и нема. Редовно ги пратам цените и ретко на некој модел едно иледарче ако намалат. Јас иначе ќе одам на Samsung, само чекам уше малце да ми се вратат овците на број. Иначе најубаво ти е да одеш у продавница и на лице место кој ке ти вати око тај да си го одбереш.
  А Филипс иначе веќе не се тоа шо беа. Кинески станаа.
   
 3. jas struga

  jas struga
  Intern

  6
  0
  2 Март 2019
  Женско
  Јас пишав веќе:не се разбирам баш...
  Ќе одам на лице место, посекако, но читам луѓево имаат и добри препораки, затоа и ги прашуваме.
  А Samsung решив не, отпосле една посета кај мајстор за ТВ, кога ми рече:види наоколу, сите се Samsung. Со тек помината гаранција.
   
 4. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Нема веза тоа. Се зависе како ке се погоде телевизоро, секој поединачно. Туку ти гледај некој со опција за додатна гаранција 2+3 год.
   
 5. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,208
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Јас го имам 49 инчниот LG (LG 49UK6470). Го земав од телеком лани во декември за 12к кога обновував договор. Далеку е од топ, ама за парите сум презадоволен. Доста гледам Нетфликс на него, HBO-GO, многу добро работи внатрешниот плеер, врзан ми е на гигабитна мрежа со компјутерот иако самиот телевизор има 100 мегабитен ЛАН порт, 50 гига филмови без проблем ги пушта.

  Едина замерка од мене е што кога ќе станеш и се приближиш кон него, шифта и затемнува боја гледано одозгора, централно е океј. Не ми е тоа некој проблем, пошто го гледам седеечки нели. IPS екран е мојов модел, со вградено WiFi, HDR10, дрн мрн.

  Ако те интересира нешто друго прашај слободно.

  Лани 49 инчниот модел во моментот кога го земав беше 30К во нептун на Хепи цена, сега гледам дека 50ка (што наводно имаат подобар панел), е намален на 25к.

  За Филипс не би можел да искоментирам затоа што никогаш не сум имал.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 6. jas struga

  jas struga
  Intern

  6
  0
  2 Март 2019
  Женско
  Најфала ти
   
 7. jas struga

  jas struga
  Intern

  6
  0
  2 Март 2019
  Женско
  А со која фрекфенција работи?
   
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,164
  6,202
  21 Јануари 2009
  На Necromancer и boro1 им се допаѓа ова.
 9. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  784
  858
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Мајсторот рекол, самсунг не, гледај сите се самсунг. Точно, ама кој е процентот на продадени самсунг телевизори спрема другиве модели во македонија? 50% самсунг и 50% сите други брендови?

  Не дека се најдобри самсунг, секогаш гледај си спрема буѓетот која серија ти е најпогодена, исто за самсунг се докупува гаранција, а и за другите. Само што земав 30000 телевизор самсунг, и доплатив уште 1300 ден за плус 3 години гаранција. Имам пишано детално неколку страни поназад.
   
  На Ragnar и Rukfash им се допаѓа ова.
 10. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,287
  700
  9 Мај 2012
  Машко
  Филипсов не е лош на слика и гледање ама лесно се расипливи во смисла кога еднаш ќе се расипе и ќе се поправи и подоцна пак ќе се расипе и така се во круг подобро гледај Сони,Самсунг,Панасоник и LG со серија 7ххх . Ако си надвор од скопје види во АгроТехна продавница и таму има добар ТВ со прифатлива цена околу 24.000 марка TCL одлична слика


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 11. civikom

  civikom
  Gaining Experience

  117
  102
  17 Декември 2011
  Машко
  Кај доплати 1300 денари за плус 3 год. гаранција ? Нептун нема веќе ни осигурување ни 5 години за UHD моделите а планирам да зеам 65 ка до 1000/1200 евра ама без гаранција од 5 години нема шанси.

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
 12. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  784
  858
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Директно во Нептун, Сава Осигурување земав кое ги продолжува истите услови на оргиналната гаранција за 3 години по денот на истекување. 2+3.
  Ако не ти дале да не смениле нешто или да пробаш во друг салон да си прашаш исто?
   
  На civikom му/ѝ се допаѓа ова.
 13. XV22E

  XV22E
  Intern

  6
  3
  21 Август 2017
  Машко
  Имаш и во техномаркет преку Uniqua platinum-care pack осигурување. Продолжување на гарантен рок на тв то 64.000 мкд мислам дека е 3500 мкд али пакетот мора да ти биде врзан за фискална. Над 64к ти е 6500 . Целосна заштита на уред до 64к ти е околу 5к , а над 64 к ти е 9500 евра.
  За сет неам поим дали имаат осигурителни пакети , не сум ги прашал.
   
  На civikom му/ѝ се допаѓа ова.
 14. civikom

  civikom
  Gaining Experience

  117
  102
  17 Декември 2011
  Машко
  PANASONIC TX-65GX820E 4K SMART LED TV

  Може и од техномаркет се мислам за овој модел со 5 год. гаранција и секако плус осигурување заради лошо искуство малиот ми сјеба 3 месеци стар телевизор со количка 20191214_100349.jpeg

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
  На Pane-G и XV22E им се допаѓа ова.
 15. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  784
  858
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  На civikom му/ѝ се допаѓа ова.
 16. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  145
  164
  9 Март 2016
  Машко
  Некој да препорача телевизор или best buy deal со големина 55" или поголем за околу ±700 €

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 17. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,577
  3,515
  11 Декември 2008
  Машко
  На Rukfash и bandrej им се допаѓа ова.
 18. civikom

  civikom
  Gaining Experience

  117
  102
  17 Декември 2011
  Машко
  Овие цени беа од Динамит види во огласи пред една недела и можеш да се договориш и за други модели.


  1. Samsung 55RU8002 8 генерација на Самсунг

  Екстра цена 38.490 денари

  2. Sony 55XG8096 ANDROID +SMART TV

  Екстра цена. 8 серија на Сони за 38990 денари

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
  На bandrej му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  48
  28
  30 Јуни 2017
  Машко
  Здраво дечки, имам еден чуден проблем со Самсунг ТВ, 5та генерација (ue40j5000aw), приклучокот што е за слушалки на секое ново вклучување на телевизорот дава чуден звук, јак звук со намален бас, и за да се среди треба да се извади и стави кабелот повторно и тогаш звукот е како што треба. Пробано е со 2 пара звучници и со слушалки и на сите три го има истиот проблем, што значи дека мора да е до телевизорот. Во опции нема нешто многу подесување за звук, правев и рисет и пак е исто. Со оптика не знам дали го има истиот проблем бидејќи немам оптика на звучниците. Едино решение што ми текнува е ако на оптика е океј тогаш некој digital to analog converter или некое мини појачало.
   
 20. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  А проба ли го најосновното да го сменеш кабело со кој ги приклучуваш звнучниците, да нема мож у бананката/џекчето прекин, или па самио приклучок у ТВ-то да нема веќе пун контакт?
   
 21. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  48
  28
  30 Јуни 2017
  Машко
  Пробано е со 2 пара звучници со различни кабли, и плус со слушалки, и на сите прави исто. Проблемот е до телевизорот, на пример и кога ќе сменам source од тв во хдми одма истиот проблем, доаѓа чуден звук и за да се среди мора да се извади и повторно да се стави кабелот. Значи на секое вклучување на телевизорот или на секоја промена на source звукот се сјебува и за да се среди мора да се извади кабелот и повторно да се вклучи.
   
 22. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Па ваљда е тоа женското џекче (на Џек жена му) е расцепано ногу. :D
  Како и да е ќе треба да го ѕирне некој мајстор.
   
 23. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  48
  28
  30 Јуни 2017
  Машко
  Сепак проблемот бил софтверски. Вчера правев ресет не се смени ништо, сега пак направив и проблемот е отстранет.

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 24. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Дечки, кај Samsung TV шо е разлика измеѓу сериите 70xx, 71xx, 72xx, 73xx, 74xx? Дали за нијанса подобар процесор или? Сакам да земам сега пред нова година, па ако некој знае подетално да ми каже за разликата?
  И има ли некоја знатна разлика од NU и RU серија освен шо е RU овај годишна? Тенк ју, претенкју.
   
 25. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  835
  893
  9 Декември 2015
  Машко
  Има разлика. Јас имам и 70×× и 74×× и можам да кажам дека првиот е за нијанса поспор(или така ми се чини?). Има и други "ситници" кои прават разлика, како hdr или hdr10+, one remote кај 74×× стварно е добро и тн. За RU NU не знам дали има драстична разлика треба да видиш моите се НУ.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...