• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.354
5.307
OHRID кај ензероно
Заборавив да напоменам дека е прилично скап монитор кој кошта 1800$ и искрено се мислев да почекам некој олед 4к да земам но повеќе ми одговара ултра широк спектар за war thunder,dcs world и слични игри и пред тоа тестирав самсунг г9 49 инчен но некако премногу широк спектар ми беше тешко за навикавање а и со VA панел имам лоши искуства некако сум осетлив на гостинг,смиринг многу повеке него порано исто сакав и g sync модул а не g sync компитабилен и се одлучив за овај монитор. 34 инчи некако не ми е доволно за 21х9 аспект а 49 инчи улта ултра широк ми е преширок и тамам ми дојде 38 инчи 21:9.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.931
2.897
Скопје
Заборавив да напоменам дека е прилично скап монитор кој кошта 1800$ и искрено се мислев да почекам некој олед 4к да земам но повеќе ми одговара ултра широк спектар за war thunder,dcs world и слични игри и пред тоа тестирав самсунг г9 49 инчен но некако премногу широк спектар ми беше тешко за навикавање а и со VA панел имам лоши искуства некако сум осетлив на гостинг,смиринг многу повеке него порано исто сакав и g sync модул а не g sync компитабилен и се одлучив за овај монитор. 34 инчи некако не ми е доволно за 21х9 аспект а 49 инчи улта ултра широк ми е преширок и тамам ми дојде 38 инчи 21:9.
МА каков 4К - подобар не си можел да одбереш - со здравје да си го користиш (y)
(Ва панел - се слагам - никако! )
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
402
410
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Dell S2721DGFA купен од Анхоч по регуларна цена од 23 780. До пред некоја недела беше некоја илјадарка поскап и во план беше да се зема од кај Жирафата, но ја симнаа цената во Анхоч така да беше бесмислено да се нарачува особено поради тоа што дечките беа фини и го отворија во салон и го тестираа.

dell-s2721dgf-1.jpg
 

viktor_arso

Intern
10 септември 2022
8
2
Dell S2721DGFA купен од Анхоч по регуларна цена од 23 780. До пред некоја недела беше некоја илјадарка поскап и во план беше да се зема од кај Жирафата, но ја симнаа цената во Анхоч така да беше бесмислено да се нарачува особено поради тоа што дечките беа фини и го отворија во салон и го тестираа.

Погледнете го атачментот 116919
И како е мониторов, бидејќи и мене ми треба монитор, плус и компјутер склопувам.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
402
410
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
И како е мониторов, бидејќи и мене ми треба монитор, плус и компјутер склопувам.
Многу помал од 32ката што го користев :) Долго размислував што да земам, од тие на избор овој беше најдобар. Вчера го вклучив за прв пат, со DP си даде одма 165 hz. Има доста подесувања кои не сум ги чепкал а и не ни планирам. Приметувам дека доста грее, тоа најверојатно си е нормално за гејмерските монитори. Засега сум задоволен од изборот.
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
472
422
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
Полека стигнуваат деловите за новата конфигурација. Моментално:

Нексио:
Dark Base 900 - 15490
3 X Silent Wings 140mm . 1600rpm - 5280
AIO Arctic Liquid Freezer II 420 - 8040

Gjirafa
Alienware AW2521HFLA - 16904 (таман го купив и сега гледам го даваат на жирафата на попуст за 13990 и за инат си нарачав уште 1)

IMG_20220920_130537.jpeg
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.931
2.897
Скопје
Некој да има нарачано графичка или процесор од Gjirafa50 и мислење?

 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.158
6.149
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Имаат многу и има цела тема за тие работи...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Потроши пост за џабе без да му ја линкнеш темата :)


Tи па некои рандом теми му даде, каков Computer Universe, какви добри зделки, башка линк од рандом пост во таа тема му пушти :LOL:

@viktor_arso види овде
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.931
2.897
Скопје
Потроши пост за џабе без да му ја линкнеш темата :)


Tи па некои рандом теми му даде, каков Computer Universe, какви добри зделки, башка линк од рандом пост во таа тема му пушти :LOL:

@viktor_arso види овде
Абе ја дур се снајдам - нека чита таму - не само на готово да прашува :LOL:
И да знае другпат - не е секое место погодно за прашања вакви рандом :cautious:
Не излажа сите тука да му одговориме ...
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.931
2.897
Скопје
0-02-05-ddcbbbd293e87084feddeb635c022f46b474f3689e7e9d2ce3256d182a11cac9_1e7ab9944c704f36.jpg

Case G Storm + 3 kuleri (на старо -1500ден)​

Двата бучеа и тресеа ама Bi-Ju и Се е можно. Ги испрскав внатре кај моторчето и лагерот и сега „спијат„.
(после пак смејте се дека не се чисти со дезодоранс - Тоа ти е 99% алкохол -зошто не би чистело ?)
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.784
4.365
Битола
LG ultragear 38GL950G-B
38" curved
3840x1600
175hrz with overclock
1ms nano IPS
HDR
G Sync module v2
98% DCI-P3/10bit color
Купен од холандија со купон попуст за 1299$.
Погледнете го атачментот 116834
View: https://youtu.be/KCv-2pKIZKA
Добар избор. Нема враќање назад после ова, ќе се оди на поголемо и поголемо. Ете и јас со 38ка сум подолго време, гледав апгрејд ама нема ништо подобро од овој формат. Излегуваат OLED продукти но не се Ultrawide плус со burn in ќе треба да се ебаваш. Ќе тера неколку години додека не извадат панел со карактеристики на OLED но со долготрајност на LED и наравно да не е помал од 38.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.995
6.104
Скопје
www.facebook.com
Да си се почастам и јас покрај толку трчкарања:
Земени плоча : Asus Strix Z490 Gaming.
4x8gb ram ddr4.
PSU 1200 Asus rog thor.
Oстанува уште процесорот и5ка или и7ка.
И наравно некој бомбастичен кулер со добар изглед.
Успат и едно чистење од прашина...
Screenshot_365.png

За графиката не коментирајте. Толкав ми е буџетот :D
 

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
283
485
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu

NusPojava

Intern
17 април 2022
14
39
Direct Drive имаш? Nice
Ако возиш AC или ACC кажвај. Можно е да почнам пак и iRacing
CSW 2.5 возам сега за сега, но може да има надградба на DD следна година.

На iR не ме наоѓаш, во таа монетарна превара не верувам, ама све остало возам, редовно. Пиши ПП ако ти се вози.
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.784
4.365
Битола
Да си се почастам и јас покрај толку трчкарања:
Земени плоча : Asus Strix Z490 Gaming.
4x8gb ram ddr4.
PSU 1200 Asus rog thor.
Oстанува уште процесорот и5ка или и7ка.
И наравно некој бомбастичен кулер со добар изглед.
Успат и едно чистење од прашина...
Погледнете го атачментот 117327

За графиката не коментирајте. Толкав ми е буџетот :D
Пане, напајањето од каде?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.845
Мислења
911.527
Членови
32.578
Огласи
808
Најнов член
Vaskou
На врв Дно