• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Штедливи ЛЕД сијалици искуства

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,003
1,484
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Прашање:
Имам лустери со G9 сијалици. Лани нарачав неколку парчиња LED 4000К од Китаи и си беа ОК.
Деновиве земав локално Horoz 6000К (болница, мртвачница) и кога ќе ги угасам на прекидач, жарат по малку. Ги враќам овие Китајскиве и ти почнуваат да жарат. То ест НЕ. Хороз жарат сите три на лустер. а воа увозниве само таа првата другите прекинуваат!
Youtube каже дека тоа се cheapo ЛЕД light кои наводно добиваат некоја индуктивна струја од жиците што се допираат нула и фаза. демек ти го прекинуваш колото али жицата си држи струја и делува како кондензатор со што се ствара таа индуктивна струја и затоа ЛЕД сијалицава свети и кога е угасена!!!!
Потпрашање!
Зашто тоа се дешава токму СЕГА?!?! 3 год сум во станов. ЛЕД сијалици ваѓам од други лустери кои не го правеа тоа сега го прават тоа срање?!
Дали нешто гори и дали ќе ве интересира прилог на Сител доколку се запали цела зградааааа!?!

Некој што завршил електро со учење да ми подобјасни пошто ми е шубе работава. Боље духови да ми беше опседнат стано и да фрлаа книги него ли да ми свети сијалицава и упалена и угасена.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,921
941
Ја со врски завршив, знајш како е кај нас, али види прво прекидачот дали е на фаза или на нула, со фазомер.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
418
348
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,841
3,543
Cool White нажалост, така да бескорисни се за дома. За гаража, шупи или канцеларии може да пројде едвај.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,889
4,209
Ethermine
www.facebook.com
Какви сијалици да си набавам од овие ледовите штедливите за у дневна и спална?
Земав едни али некако депресивна бела боја ми дава и подобро ми е да не уклучувам воопшто светло...
До колку келвини/лумени е препорачливо за топло бела ?
 

NikolovskiM

Gaining Experience
20 април 2019
76
124
Cool White нажалост, така да бескорисни се за дома. За гаража, шупи или канцеларии може да пројде едвај.
NOT TRUE!

Од искуство, 4000К се најпријатни за во дневна, трпезарија, кујна, претсобје.
Можда им е грешка (лошо смислен) натписот Cool White, подобро би било да е Natural/Neutral White и сл., али секој произведувач си има свои именувања за жал.
6000К се премногу на бело и би користел само за у WC и тоа со поголема ватажа со цел да не се добие ефектот на пригушливост што го спомна горе @Pane24.
2500-3500 се најдобри за спални или за декоративно осветлување (ламбички на ѕид, украсни лед ленти и сл.).

@Pane24 мене ми се случи истото со бел (6000К) лед панел, иако стаив 24w за соба од ~13 квадрати. Мој совет ти е да идеш со 4000К за дневна и нешто потопло за спална (3000-3500К). Инаку 4000К е онаа млечна бела или дневна (daylight) бела што ја викаме и според мене е најпријатна за очите.
 

bakigvg

Intern
28 јуни 2016
101
43
Мене жолтото светло ме прави како ќорав, баш ми е пријатно што побело светло, така да кој како му одговара такво ќе си стави. Нека си пробаат луѓето па ако не им се допаѓа нека променат, а не тоа било за у болница а другото за во вц, нема врска се е субјективно.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
116
229
Случајно налетав на оваа тема. Не ги разгледав сите постови, само последниве неколку, но гледам дека се прават грешки при изборот на „температура на боја“ - т.е. дали светилката е 3000 К (келвина), 4000 К или 6500 К. Има голема наука зад тоа, не смее тоа да се остави на слободно уверување и личен субјективен избор! На електро факултет (сега ФЕИТ) во деветти семестар имавме изборен предмет Осветлување. Набргу сфатив дека тоа е многу корисен предмет и откако го положив, добив „професионална деформација“ насекаде да анализирам какво е осветлувањето. Се изненадив колку многу грешки се прават!
Еден мал дел од предметот Осветлување во кратки црти: изборот на температура на боја зависи од тоа колкава треба да биде јачината на осветлувањето (во лукси) во просторијата, т.е на работната маса. Колку поголема јачина на светло - толку повисока температура на боја. Но финтата е што јачината на светлото во собите во становите генерално е мала (иако ви се чини дека е којзнае колку голема!), па затоа треба да се користат светилки со „топла бела боја“ (warm white), со температура на боја од 2700 К до 3200 К. Во продавници и канцеларии, или ако дома имате невообичаено силна јачина на светло (два лустера и дополнителни светилки во секое ќоше, плус на секој ѕид по две-три), може да се користат светилки со 4000 К. Светилките од 6500 К (daylight), според мене, треба да се забранат за домашна употреба, со евентуален исклучок за дополнително осветлување на работна маса каде е неопходна особено силна светлина за ракување со ситни предмети, или за работа со некоја машина што обработува ситни делчиња.
Како и да е, нема да згрешите ако за дневната соба одберете светилки со околу 3000 К. За спалните соби тоа е задолжително!
Купувајте светилки исклучиво од познати и големи брендови - поскапи се од кинеското ѓубре, но вредат секој денар.
 
Последна промена:

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,841
3,543
Случајно налетав на оваа тема. Не ги разгледав сите постови, само последниве неколку, но гледам дека се прават грешки при изборот на „температура на боја“ - т.е. дали светилката е 3000 К (келвина), 4000 К или 6500 К. Има голема наука зад тоа, не смее тоа да се остави на слободно уверување и личен субјективен избор! На електро факултет (сега ФЕИТ) во деветти семестар имавме изборен предмет Осветлување. Набргу сфатив дека тоа е многу корисен предмет и откако го положив, добив „професионална деформација“ насекаде да анализирам какво е осветлувањето. Се изненадив колку многу грешки се прават!
Еден мал дел од предметот Осветлување во кратки црти: изборот на температура на боја зависи од тоа колкава треба да биде јачината на осветлувањето (во лукси) во просторијата, т.е на работната маса. Колку поголема јачина на светло - толку повисока температура на боја. Но финтата е што јачината на светлото во собите во становите генерално е мала (иако ви се чини дека е којзнае колку голема!), па затоа треба да се користат светилки со „топла бела боја“ (warm white), со температура на боја од 2700 К до 3200 К. Во продавници и канцеларии, или ако дома имате невообичаено силна јачина на светло (два лустера и дополнителни светилки во секое ќоше, плус на секој ѕид по две-три), може да се користат светилки со 4000 К. Светилките од 6500 К (daylight), според мене, треба да се забранат за домашна употреба, со евентуален исклучок за дополнително осветлување на работна маса каде е неопходна особено силна светлина за ракување со ситни предмети, или за работа со некоја машина што обработува ситни делчиња.
Како и да е, нема да згрешите ако за дневната соба одберете светилки со околу 3000 К. За спалните соби тоа е задолжително!
Купувајте светилки исклучиво од познати и големи брендови - поскапи се од кинеското ѓубре, но вредат секој денар.
Многу ми е драго што го читам ова почитуван Филевски, бидејќи е како да си ги читам мислите, но напишани од друг човек. Би сакал само малку да дополнам еден реон на LED светилките (и неонки и CFL) кој е често заборавен во денешните времиња. Претпоставувам дека тоа е затоа што со филамент сијалиците не постоела таква мерка, односно била небитна. Имено тоа е CRI (color rendering index).

Повеќето лоши искуства со сијалици се сведуваат на овој параметар примарно, а потоа и во температурата на осветлување. На пример 2700-3000k светилки од производители со многу слаб CRI под 80 изгледаат навистина, навистина лошо. Не дека и во друга топлина на боја се подобри, исто така и 6500 и 5000к под 80CRI е многу лошо. Од таму потекнува и лошото искуство со некои бои на осветлување, а всушност проблемот е друг. Затоа и претпочитам да купувам LED осветлување од реномирани брендови со соодветни спецификации. Истото и тука неколку пати го имам посочено, но капацитетот на прием на информацијата во најголем број случаи е несоодветен за да може да се интерпретира текстот.

Особено важен момент во фотографијата е CRI па затоа и толку одамна сум го заприметил како единица мерка за квалитет на светлина.

Под 90CRI има многу лоша интерпретација на црвената боја, како и на темно сината боја. Црвената доаѓа на соодветно ниво кај CRI над 95, а и повеќе. Ова е забележливо кај сите светлики, но особено кај поладните со 6000-8000k, во кои со 65-70CRI како што имаат неонките, CFL и некои лоши ледови. Сите бои се ужасни, а црвената воопшто ја нема како боја. Црна е. Тој дел од спектарот недостасува. Затоа и ги имам променето чиповите дури и во батериските светилки што ги користам со Nichia ледови кои во тој момент беа со многу висок CRI и убава боја. Доколку CRI е над 95, пожелно и 97 или барем R9080 веќе и 5700K светилките кои симулираат вистинска дневна светлина се многу добри. Додека пак 3200K со 97CRI е идеално за домашна употреба.

Цените на добри CRI светилки се веќе нормализирани, ги има кај нас во Винт, филипс светилките. А има и лед ленти со 97CRI да се нарачаат од интернет. Баш во текот на вчерашниот ден сакав да се позанимавам да направам светилка која ќе ја менува својата топлинска боја според часовникот. Било тоа да се фиксни измени, или пак да ги презема од Sunset и Sunrise параметри за точната локација од интернет страна, или пак од некоја вградена табела со вредности. Во комбинација со 5700K 97CRI лед ленти, 4000К 97CRI лед ленти и 3000к 97CRI лед ленти може да се добие многу интересна светилка.

Откога веќе излегоа 95+ CRI чипови за понормална цена, проектите се веќе на дофат на сите. Во прилог ќе посочам неколку линкови со добри чипови, како и видеа за нивна употреба.

1.
View: https://www.youtube.com/watch?v=6bqBsHSwPgw


2.
View: https://www.youtube.com/watch?v=DhbMnQt14_o


3.
View: https://www.youtube.com/watch?v=qlMtakaa7u8


4. 5600k 97cri led strip 5m 5630 High CRI 80+ 90+ 95+ 97+ Bar LED Strips Strip Daylight White 5600k | eBay

5. Osram Soleriq 95 cri osram soleriq 95 | eBay
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
116
229
Да, втората лекција од предметот Осветлување е правилната репродукција на боите, која директно зависи од рамномерната спектрална исполнетост на светлосната емисија, а тоа е дефинирано со CRI индексот. Задолжително земајте светилки со CRI поголем од 80! Со самиот избор на светилки од реномирани брендови автоматски добивате добар CRI индекс. Но за професионална намена (фотографија, уметност, избор на бои на материјали) CRI индексот е од круцијална важност и мора да биде барем 95. Таквите светилки се поскапи, но навистина вреди да се користат и за домашно осветлување (за дневната и работната соба), како што препорача и @mdeni . Само внимавајте на правилната вентилација на LED светилките, кои се многу осетливи на топлина и бараат отворени светлосни тела. Затворени стаклени топки се смрт за LED светилките.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,088
2,478
Осветлување во кратки црти: изборот на температура на боја зависи од тоа колкава треба да биде јачината на осветлувањето (во лукси) во просторијата, т.е на работната маса. Колку поголема јачина на светло - толку повисока температура на боја.
Многу ме интересира позадината на овие тврдења. Според физика и осветлување, јачината на светлината, т.е. осветленоста нема никаква поврзаност температурата. Или сликовито кажано, а верувам формулите ги знаеш, да не досаѓаме сега.
cut_01.gif

Единствено каде е некако поврзано Температура и Осветленост е кај Круитхова-та крива (Kruithof curve - Wikipedia) која е само психолошки феномен субјективен за нас луѓето и која одамна е отфрлена во светот на осветлувањето (незнам дали на Феит бившо ЕТФ уште ја земаат за релевантна) е отфрлена, бидејки никогаш за неа не е покажано научното истражување и слично.
Значи се враќаме на баш старото дека она што ние како корисници го викаме осветленост и го врзуваме со Келвините на сијалиците, е токму субјективно. Зависи од многу фактори. Број на светла, јачина на секоја, препреки, висина на плафон, боја на ѕидови, намештај итн, итн... И на крај лична преференца на секој од нас кое светло му одговара, иако веќе тука да постојат докажани работи кое светло за каде е подобро (спална, дневна, работна, хала, болница, ресторан,...)
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
607
2,781
"Идеалната сијалица" за домашно осветлување ја имаме повеќе од еден век. Проблемот е што не е баш ефикасна, COP = 1, со речникот на Дени. :)
CRI.jpg
Spektar na svetlina.jpg
img4dbfb97f7c14a.jpg
Обичниот човек сака да зашрафи нешто во фасонката и да му свети "убаво". 90% од популацијата знае дека ЛЕД сијалиците се економични и траат подолго и тоа им е главната мисла при менување на осветлувањето во домот.

Купувајте светилки исклучиво од познати и големи брендови - поскапи се од кинеското ѓубре, но вредат секој денар.
Philips, Osram, you name it, сите се made in China или по "нашки", P.R.C. Милојко. :)

Џабе е целото домашно осветлување ако вие или вашето дете навечер поминувате повеќе часови пред монитор, ЛЦД ТВ, или смарт фон со 9000 келвина. Денешниве деца заспиваат со телефоните во кревет...

Секој што се грижи за своето и здравјето на своите најблиски, нека проучи малку повеќе за мелатонинот (хормон од круцијално значење за човечкото здравје).
Image_Photopic-Lux-equivalent-for-melanopic-lux-Melatonin-inhibition.jpg
Еве еден линк, колку да ве заинтересира...
 
Последна промена:

PeroLozac

Intern
11 јули 2018
39
20
Купувајте она што ви одговара.
Јас дома користам онакви од Кам кои се декларирани како 6500К, а уствари светат бело.
Да светат бело бидејки сум имал друга сијалица која беше 6400К и светеше сино, ама апла сино.

И мене лично тие сијалици од Кам со 6500К не ми сметаат и ќе продолжам и понатаму да ги купувам и да ги ставам.

Не ми требаат никакви студии за да знам што ми пречи а што не.

Ако ти пречи 6500К, а ти одговара 2700К, купувај такви.
Затоа го имате изборот, не ве тера никој со сила да купувате нешто што не го сакате и не ви одговара.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
116
229
Многу ме интересира позадината на овие тврдења. Според физика и осветлување, јачината на светлината, т.е. осветленоста нема никаква поврзаност температурата. Или сликовито кажано, а верувам формулите ги знаеш, да не досаѓаме сега.
Погледнете го атачментот 93111

Единствено каде е некако поврзано Температура и Осветленост е кај Круитхова-та крива (Kruithof curve - Wikipedia) која е само психолошки феномен субјективен за нас луѓето и која одамна е отфрлена во светот на осветлувањето (незнам дали на Феит бившо ЕТФ уште ја земаат за релевантна) е отфрлена, бидејки никогаш за неа не е покажано научното истражување и слично.
Значи се враќаме на баш старото дека она што ние како корисници го викаме осветленост и го врзуваме со Келвините на сијалиците, е токму субјективно. Зависи од многу фактори. Број на светла, јачина на секоја, препреки, висина на плафон, боја на ѕидови, намештај итн, итн... И на крај лична преференца на секој од нас кое светло му одговара, иако веќе тука да постојат докажани работи кое светло за каде е подобро (спална, дневна, работна, хала, болница, ресторан,...)
Направени се бројни испитувања за валидноста на Круитхофовата крива. Најдено е дека не кореспондира со субјективното доживување за јачина на осветленост над 500 лукса, така што за високо ниво на осветленост речиси секоја температура на боја е валидна, само да има висок CRI. Но осветленоста што ја имаме по дома најчесто е помала од 500 лукса! Измери ја дома (на маса, на фотеља, ...) осветленоста со луксметар - ќе се изненадиш колку е мала! Така што нема место за произволна субјективност, Круитхофовата крива и понатаму останува во важност - барем во домашни услови.
Како инженери не смееме да дозволиме никакви произволности, субјективности и лични преференци при проектирање на осветлувањето на работните простории - хали, болници, ресторани, ...
Мислењето е автоматски споено:

"Идеалната сијалица" за домашно осветлување ја имаме повеќе од еден век.
Така е! Обичната светилка со зажарено влакно е одлична во поглед на CRI индексот.
Philips, Osram, you name it, сите се made in China или по "нашки", P.R.C. Милојко. :)
Зашто не кинески, што им фали?
Иако сите големи светски брендови имаат свои фабрики во Кина, таму си имаат строга контрола на квалитетот. Евтините кинески no-name брендови најчесто имаат многу лош квалитет, по сите основи. Затоа напишав да се купуваат исклучиво познати светски брендови.
Мислењето е автоматски споено:

Купувајте она што ви одговара.
Јас дома користам онакви од Кам кои се декларирани како 6500К, а уствари светат бело.
Да светат бело бидејки сум имал друга сијалица која беше 6400К и светеше сино, ама апла сино.
И мене лично тие сијалици од Кам со 6500К не ми сметаат и ќе продолжам и понатаму да ги купувам и да ги ставам.
Не ми требаат никакви студии за да знам што ми пречи а што не.
Ако ти пречи 6500К, а ти одговара 2700К, купувај такви.
Затоа го имате изборот, не ве тера никој со сила да купувате нешто што не го сакате и не ви одговара.
Различната боја што ја даваат светилките со иста температура на боја се должи на различниот CRI индекс. Светилка со 6400 К не смее да „мава“ на сино (или на зелено - и такви сум видел) - тоа значи дека има катастрофално лош CRI индекс.
Научни студии се прават за да се дознае што им пречи на луѓето а што не, што е добро а што е лошо. Не е ова прашање од типот - дали ти пречат песните од Цеца или не. Некој ќе продолжи да си ја слуша Цеца, и покрај тоа што чул нешто од Моцарт - едноставно, Моцарт му пречи.
 
Последна промена:

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,921
941
Што би ми сменило за дома цри? нити сум уметник, нити се занимавам со слика. Ене ги од кам оние тераат, и цената е прифатлива. 18 вати филипс е 600 денара, треба да генерира „струја“ за да ми се исплати.Поарно да ставам волфрамска, за која што сите се сложивме дека е нај пријатна.
За осветлување индустриски објекти, улици, продавници секако треба да се следат одредени правила, не некој да се искацапи мислејќи дека брусалицата не врти.
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,088
2,478
Направени се бројни испитувања за валидноста на Круитхофовата крива. Најдено е дека не кореспондира со субјективното доживување за јачина на осветленост над 500 лукса, така што за високо ниво на осветленост речиси секоја температура на боја е валидна, само да има висок CRI. Но осветленоста што ја имаме по дома најчесто е помала од 500 лукса! Измери ја дома (на маса, на фотеља, ...) осветленоста со луксметар - ќе се изненадиш колку е мала! Така што нема место за произволна субјективност, Круитхофовата крива и понатаму останува во важност - барем во домашни услови.
Како инженери не смееме да дозволиме никакви произволности, субјективности и лични преференци при проектирање на осветлувањето на работните простории - хали, болници, ресторани, ...
Мерено ми е. Убав сончев ден во деловите со доста природна светлина околу 900-1000Lux-а ми е дома, сега есенско време околу 600-700. Кај шо нема природна светлина доволно јасно е, паѓа и до 50 lux-a. Со сијалици уклучени навечер околу 400lux-a во битните делови држам, а спални и небитни простории околу 200. Во канцеларија поради работен процес околу 700lux-a униформно колку било можно да се постигне.
Додатно небитно е да се натегаме дали Круитховата крива е валидна или не (иако е субјективна ќе повторам и сама по себе се зема само ориентационо). А најтажно од сѐ е што баш инженерите за осветлување (сум зборел со 2ца архитекти кои се бават баш со внатрешно осветлување) се сложуваат дека ако доследно се исистирана таа крива баш се добива субјективност ако спроведеш испитување на корисниците после. Но бидејќи и самата топлина на светлина е субјективно чувство кај крајниот корисник, се зема и негово мислење.
Она што инженерски се пресметува а како и што те прашав нема никаква врска со топлината за светлинака т.е. К (келвините) е осветленоста, интензитетот, флуксот итн... Затоа и ти побарав каде ја извади поврзаноста на Луксовите со Келвините. Едноставно нема. На 100 лукса може да имам и 2000К и 4500К и 6500К. Дали ние исто ќе ги доживееме е друга работа, тотално субјективна.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
116
229
@marv Мерењето што го спомнав, мислев се подразбира дека се однесува при вештачки извори на светло. Како што и самиот си се уверил, при вештачко осветлување дома ти е 400 лукса - и тоа, според твоите зборови, „во битните делови“, што значи дека во другите делови од собата е помало. Сепак, и тие 400 лукса се помали од онаа (лабава) граница од 500 лукса што ја наведов претходно, како граница под која треба да внимаваме на изборот на температура на боја. Во канцеларии и работни простории, во зависност од работниот процес, треба повеќе - на пример 700 лукса, како што и си измерил.
Поврзаноста на луксите со келвините ја има во научните трудови кои ја испитувале оваа област - првиот воопшто научен труд од таа област е на Круитхоф, но по него има и многу други (и порелевантни). Тоа е вториот чекор при светлотехничките пресметки, а првиот чекор е да се одреди потребната осветленост во лукси (без да се гледа температурата на боја) во просторијата, со обрнување на посебно внимание на делот во просторијата во кој најмногу ќе се борави/работи, но притоа да се обезбеди релативно рамномерна осветленост и на другите делови од просторијата, односно да не се дозволи постоење на „светлосни острови“ (површини кои се многу посилно осветлени од остатокот на просторијата). Твоето прашање се однесува само на првиот чекор од светлотехничките пресметки (100 лукса можеш да имаш и со 2000 К и со 6500 К), но не и на вториот чекор каде е важно дали тие 100 лукса ќе бидат со температура на боја од 3000 К или од 6500 К.
Дека кај луѓето сепак не е тотално различен субјективниот впечаток за „пријатност“ и „неутрална боја“ за вештачкото осветлување, може да се докаже и од чистата пракса низ последниве 100.000 години: луѓето првично живееле во пештери, или подоцна во колиби, во кои главно светло бил оганот (огништето), кој има, нормално, „топла боја“ од околу 1000 К до 2000 К. Притоа, тоа светло било прилично слабо (малку лукси). А надвор, при сончево време преку ден, температурата на боја е околу 5900 К, при силна осветленост. Така, со десетици илјади години кај луѓето длабоко била втиснувана субјективната импресија дека при слаби осветлености „природно“ е осветлувањето да биде со „топла боја“, а при силна осветленост да биде со 6000 К „daylight“. Сега кога можеме по желба да си наместиме колку што сакаме лукси и температура на боја, мислам дека не треба насилно да одиме против човековата природа, само затоа што ни се може да избереме од едната или од другата крајност.
На краj, останува вечната дилема дали да се подвладуваме по вкусот на клиентот (кој најчесто нема вкус и знаење, но има силна погрешна замисла), или да си тераме по она што го вели науката. Јас секогаш го одбирам второво.
 
Последна промена:

Evil Brainiac

Intern
5 ноември 2020
10
1
Каде можам да најдам Лед 4000к сијалица максимум до 500 лумени ? За во спална ми е, навикнат сум на таа јачина, не трпам посилни. Барав на 5-6 места но имаше само во Реплек Хубо Horoz 4200к 500 лумени, но последна беше. Ја земав таа и ми одговара, но сакам да си имам резерви. Ми кажаа од Реплек ке донеле пак но не знаат кога.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,088
2,478
@marv Мерењето што го спомнав, мислев се подразбира дека се однесува при вештачки извори на светло. Како што и самиот си се уверил, при вештачко осветлување дома ти е 400 лукса - и тоа, според твоите зборови, „во битните делови“, што значи дека во другите делови од собата е помало. Сепак, и тие 400 лукса се помали од онаа (лабава) граница од 500 лукса што ја наведов претходно, како граница под која треба да внимаваме на изборот на температура на боја. Во канцеларии и работни простории, во зависност од работниот процес, треба повеќе - на пример 700 лукса, како што и си измерил.
Поврзаноста на луксите со келвините ја има во научните трудови кои ја испитувале оваа област - првиот воопшто научен труд од таа област е на Круитхоф, но по него има и многу други (и порелевантни). Тоа е вториот чекор при светлотехничките пресметки, а првиот чекор е да се одреди потребната осветленост во лукси (без да се гледа температурата на боја) во просторијата, со обрнување на посебно внимание на делот во просторијата во кој најмногу ќе се борави/работи, но притоа да се обезбеди релативно рамномерна осветленост и на другите делови од просторијата, односно да не се дозволи постоење на „светлосни острови“ (површини кои се многу посилно осветлени од остатокот на просторијата). Твоето прашање се однесува само на првиот чекор од светлотехничките пресметки (100 лукса можеш да имаш и со 2000 К и со 6500 К), но не и на вториот чекор каде е важно дали тие 100 лукса ќе бидат со температура на боја од 3000 К или од 6500 К.
Дека кај луѓето сепак не е тотално различен субјективниот впечаток за „пријатност“ и „неутрална боја“ за вештачкото осветлување, може да се докаже и од чистата пракса низ последниве 100.000 години: луѓето првично живееле во пештери, или подоцна во колиби, во кои главно светло бил оганот (огништето), кој има, нормално, „топла боја“ од околу 1000 К до 2000 К. Притоа, тоа светло било прилично слабо (малку лукси). А надвор, при сончево време преку ден, температурата на боја е околу 5900 К, при силна осветленост. Така, со десетици илјади години кај луѓето длабоко била втиснувана субјективната импресија дека при слаби осветлености „природно“ е осветлувањето да биде со „топла боја“, а при силна осветленост да биде со 6000 К „daylight“. Сега кога можеме по желба да си наместиме колку што сакаме лукси и температура на боја, мислам дека не треба насилно да одиме против човековата природа, само затоа што ни се може да избереме од едната или од другата крајност.
На краj, останува вечната дилема дали да се подвладуваме по вкусот на клиентот (кој најчесто нема вкус и знаење, но има силна погрешна замисла), или да си тераме по она што го вели науката. Јас секогаш го одбирам второво.
Логичка грешка "повикување на минатото и природата". Знаеш колку време, поминало од пештерите ?
Што се однесува по психо ефектот, еве да ја земеме и субјективната крива за "точна". Ајде по неа објасни ми на мене како на клиент, кој нема знаење и вкус, и имам погрешна замисла, како да одберам осветлување на 400лукса, кога твојата света крива вели дека на тие луксови е утврдено дека е ОК, т.е. пријатно сѐ од 2700 до скоро 6000 К. Како би ме убедил со наука дека треба да ставам 3К наместо 4.5К.
И повторно избегна и по 3тиот пост да ми одговориш на главното прашање а тоа е за потеклото на тврдењето
Осветлување во кратки црти: изборот на температура на боја зависи од тоа колкава треба да биде јачината на осветлувањето (во лукси) во просторијата, т.е на работната маса. Колку поголема јачина на светло - толку повисока температура на боја.
Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,158
Членови
28,670
Најнов член
digado133
На врв Дно