• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Штедливи ЛЕД сијалици искуства

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,919
939
Не, од веро. Регуларна цена 540 мислам дека беа. Таа што и се наредени чиповите во 2 реда е зедов на попуст (погоре е постиран од мунгос)
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,919
939
На втората сијалица е повеќе штедено на алуминиум, лед чиповите се позбиени, би требало да грее повеќе. На првата се рамномерно распределени. Ќе видиме во пракса како ќе се покажат. Кога беа на попуст (180 ден две) беа исплатливи во двете изведби.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,324
3,288
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Можеби малку офтопик, ама дали некој знае каде во СК можам да најдам адаптер за ЛЕД лента? Ги немав уклучено долго време, а адаптерот оставен во штекер, и вчера кога ги уклучив после неколку секунди буквално експлодира.

IMG_20200915_100521.jpg IMG_20200915_100550.jpg
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,963
2,337
Можеби малку офтопик, ама дали некој знае каде во СК можам да најдам адаптер за ЛЕД лента? Ги немав уклучено долго време, а адаптерот оставен во штекер, и вчера кога ги уклучив после неколку секунди буквално експлодира.

Погледнете го атачментот 90896 Погледнете го атачментот 90897
На пластичарска по сите што продаваат лед ленти имаш какви сакаш.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
664
690
Можеби малку офтопик, ама дали некој знае каде во СК можам да најдам адаптер за ЛЕД лента? Ги немав уклучено долго време, а адаптерот оставен во штекер, и вчера кога ги уклучив после неколку секунди буквално експлодира.

Погледнете го атачментот 90896 Погледнете го атачментот 90897
Ги немам користено од анхоч, но провери. Треба да ти заврши работа.
https://www.anhoch.com/product/35103/power-adapter-ldk-12v-2a-regulated-switching
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,324
3,288
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,538
1,153
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,324
3,288
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Купен пред 2 месеци, држи RGB лента од 3.5 метри моментално.
Мојот држеше неколку години, лента од метро ипол. Два месеца беа исклучени сијаличките ама не беа извадени од штекер и сега кога ги уклучив после неколку секунди експлодира.
Овде видов за 270, само нема на залиха. Ќе проверам на пластичарска, ако нема поефтини ќе го земам тој од Анхоч.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,929
4,146
SK
...Ама ако тоа значи дека нема да експлодира, прифаќам.
Прво, земи напојување (адаптер) со спецификации за повеќе ампери. Можеби лентата ти влече повеќе струја отколку што адаптерот може безбедно да даде, односно е некаде на граница. Подобро е да има резерва, компонетите повеќе ќе траат. И квалитетно напојување треба безбедно да умре, не да експлодира. Така се дешаваат пожари, замисли да се запали нешто а ти да не си дома да реагираш (или полошо, да си дома а да спиеш, итн).

Второ, не зимај такви затворени напојувања за такви намени каде долготрајно се вклучени во работа. Подобро земи вакви модуларни напојувања како на сликата, подобро се ладат и генерално се поквалитетни:
upload_2020-9-15_21-1-5.png
И ако за лентата ти требаат (на пример) 1.5-2 ампери, земи напојување од 4-5 ампери. Ако не ти се брза нарачај си од Али, пребарај со „12 v power supply“ има МИЛИОНИ понуди.

Уште подобро, ваквите напојувања имаат можност да го симнеш напонот под 12 волти со што и напојувањето и ледовите ќе траат многу повеќе.
 

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
1,030
931
Скопје
Прво, земи напојување (адаптер) со спецификации за повеќе ампери. Можеби лентата ти влече повеќе струја отколку што адаптерот може безбедно да даде, односно е некаде на граница. Подобро е да има резерва, компонетите повеќе ќе траат. И квалитетно напојување треба безбедно да умре, не да експлодира. Така се дешаваат пожари, замисли да се запали нешто а ти да не си дома да реагираш (или полошо, да си дома а да спиеш, итн).

Второ, не зимај такви затворени напојувања за такви намени каде долготрајно се вклучени во работа. Подобро земи вакви модуларни напојувања како на сликата, подобро се ладат и генерално се поквалитетни:
Погледнете го атачментот 90930
И ако за лентата ти требаат (на пример) 1.5-2 ампери, земи напојување од 4-5 ампери. Ако не ти се брза нарачај си од Али, пребарај со „12 v power supply“ има МИЛИОНИ понуди.

Уште подобро, ваквите напојувања имаат можност да го симнеш напонот под 12 волти со што и напојувањето и ледовите ќе траат многу повеќе.
има вакви локално по елекрометал/елемент (стално ги мешам)
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
616
1,247
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Локално сѐ за лед имате тука - LedMarket има голем избор и цените се релативно добри. Има напојувања од секоја класа, сум земал до сега неколку ленти и адаптери, не е лошо.

Електроелемент имаат хјундаи, малку се посоленки, и немаат мали адаптери, само метални (онакви bare напојувања)
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,929
4,146
SK
Дап, и во Ледлајт имаат избор од вакви напојувања (и ленти/разни ледови). Алиекспрес го спомнав како опција за мрзливи на кои не им се брза и сакаат поштарот на врата да им донесе производ. :)
 

Alek7

Intern
2 април 2020
23
45
Skopje
Јас све во домот за осветлување земам од Ледлајт, Лира, или од Хомакс.
И можам да кажам дека работите купени од брендот V-tac се издвојуват како најдобри по квалитет. Нив ги има во ЛедЛајт и Лира, додека во Хомакс претежно е турска роба но доста поевтино е
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,324
3,288
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Прво, земи напојување (адаптер) со спецификации за повеќе ампери. Можеби лентата ти влече повеќе струја отколку што адаптерот може безбедно да даде, односно е некаде на граница. Подобро е да има резерва, компонетите повеќе ќе траат. И квалитетно напојување треба безбедно да умре, не да експлодира. Така се дешаваат пожари, замисли да се запали нешто а ти да не си дома да реагираш (или полошо, да си дома а да спиеш, итн).
Ова напојување дојде со ЛЕД лентата која е купена од Али пред три ипол години. Цело време си работеше неприметно, сега стварно не знам како дојде до експлозијата. Како што кажав 2 ипол месеци беа изгасени, но приклучени во штекер и откако ги уклучив преку далечинското се случи тоа.

Сега нема шанси да чекам од Али напојување зашто сакам што побрзо да ги вратам во функција, а не ми се даваат 400-500 денари зашто комплет целата лента од 3 метри сосе напојување, далечинско и контролер ме кошташе толку. Добри ти се советите ама јас користам пола од лентата, значи лентиче од метро ипол, колку може да влече тоа? Ми треба нешто ефтино и plug and play како што си беше старово.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,929
4,146
SK
Сега нема шанси да чекам од Али напојување зашто сакам што побрзо да ги вратам во функција, а не ми се даваат 400-500 денари зашто комплет целата лента од 3 метри сосе напојување, далечинско и контролер ме кошташе толку. Добри ти се советите ама јас користам пола од лентата, значи лентиче од метро ипол, колку може да влече тоа? Ми треба нешто ефтино и plug and play како што си беше старово.
Потрошувачката зависи од ледовите на лентата, зависно од ледовите дури и кратка лента може да троши повеќе струја.

На крај тоа дали моќноста е малку/многу, е релативна работа ако го зборуваме вака без податоци за ледовите на лентата. Важно е напојувањето да може да ја испорача таа струја и притоа да има и резерва моќност - за подолго да трае (и да не се запали и да не направи беља).

Исто релативно е и тоа што ти е скапо/евтино, тоа ти најдобро ќе си одлучиш за себе. Има такви "power brick" затворени напојувања во набројаните продавници овде, само паметно би било да земеш некое со барем 3-4 ампери за да бидеш побезбеден (старото било со 2А).
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,324
3,288
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
На крај тоа дали моќноста е малку/многу, е релативна работа ако го зборуваме вака без податоци за ледовите на лентата.
Овие се (1.5 метри):

Capture.JPG

Океј фала на помошта и советите, ќе барам со повеќе ампери макар и поскапо, во право сте со струја не се игра.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,929
4,146
SK
Хммм... метар-и-пол, 60 ледови + 30, значи за 90 ледови од типот 5050... Па 2А би требало да е доволно, што од аспект на безбедност би значело дека напајање со 3А во спек би требало да е безбедно (пре)димензионирање. :)
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,919
939
Види фаза и нула дали ти се соодветно врзани. Имаш и во електроелемент и меркур адаптери.
Филипс во електроелемент се 380-90 за разлика од другите маркети кај пто се поскапи. @
@mihovkris што сетап имаш ?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,538
1,153
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Види фаза и нула дали ти се соодветно врзани. Имаш и во електроелемент и меркур адаптери.
Филипс во електроелемент се 380-90 за разлика од другите маркети кај пто се поскапи. @
@mihovkris што сетап имаш ?
У која смисла сетап? Адаптер е, лентата со жиците е директ на него врзана.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,919
939
Пред некој ден загледав далечинско во електро елемент, реков такви марифети да не имаш.
Мислам дека оди адаптер+модул за контрола + далечинско+ лента, ама бев на брзање и не загледав детално што како...
Вториот пат кога бев немаше далечинско...
Мислам дека се мести темп. на боја, интензитет и слични ствари.
Загледав и вакви на али еспресс ама мислам дека ќе прегреваат на полна снага.
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
893
465
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
ок ли се овие во кам ги има моментално?

ако прегорат овие дали се мењаат само сијалиците или мора цело?

viber_image_2020-10-19_12-13-21.jpg
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
187
601
Вчера даде душа Лед сијалица Horoz Electric 18W после 10 месеци, од вкупно 8 исти такви кои ги имам низ дома, а интензивно се користат и по 4 до 6 часа дневно. Мислам дека е добар просек.

Претпоставувам цркна од зголеменото греење на две 18W во дуплото грло, и покрај шо се павкаат во лустер со отворен дизајн.

IMG_20201019_152152~2.jpg


Денес тркнав до Алфа Електроник со сметка ла фискале в рака и без збор ми ја заменаа за нова, 1 година гаранција имаат.
Ке видиме како ќе возат останатите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,652
Мислења
822,535
Членови
28,294
Најнов член
silverCM
На врв Дно