• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,743
2,290
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Не е исто. Плус не е хај енд амолед како кај S20.
Не бе, треба да се ист квалитет, барем по спецификации, предност кај С20 е што можеш и QHD резолуција на 60 херци што прави разлика во видео,

1611692459886.png

За цената С20+ е далеку подобар избор а дека С21+ е подобар да (хардвер и батерија највише) но во моментов не ја правда толкавата разлика во цена.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,535
870
Не бе, треба да се ист квалитет, барем по спецификации, предност кај С20 е што можеш и QHD резолуција на 60 херци што прави разлика во видео,

Погледнете го атачментот 96585

За цената С20+ е далеку подобар избор а дека С21+ е подобар да (хардвер и батерија највише) но во моментов не ја правда толкавата разлика во цена.
Сепак амоледот не е исто види ppi

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

Sly25

Intern
18 април 2016
16
6
Дали може некој да пренесе реално искуство со траење на батеријата кај s20/s20+, во многу рецензии се истакнува како слабост.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,743
2,290
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Дали може некој да пренесе реално искуство со траење на батеријата кај s20/s20+, во многу рецензии се истакнува како слабост.
C20+ кај мене држи цел ден без проблем, над тоа тешко но зависи како го користиш, сега со бигзби рутини си го местам екранот сам да намали на 60Hz кога пуштам видеа или камера апликација па со тоа е малце подобро инаку камерата знае да јаде доста батерија.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,099
455
Тоа ќе биде дури во 2023 или пак во август за Ноте 21 ултра ама не верувам со АМД

Sent from my SM-N986U Samsung 20 Note Ultra 5G using Tapatalk
Нема да има Note 21 Ultra.

Реков јас, и изворите рекоа... се надевам грешка сме.

И да има и да нема, оваа година Samsung x AMD ќе биде, а следната година ќе се имплементира.

Значи некаде средина на есен, или при крај на есен / почеток на зима ( се надевам порано ќе е) можеме да видиме евентуален процесор од Samsung и AMD, кој што би се искористил следната година. Бидејки, како што кажав погоре Flip 3 би требало да искочи пред Јуни, а Fold 3 периодот Август - Септември, па така да нема шанси тие уреди да искочат на пазарот со процесот од Samsung x AMD, ама ќе искочат со Exynos 2100 со уште подобри перформанси, бидејки исто така како што кажав погоре, моменталниот Exynos што се користи кај S21 серијата е на некој начин "заклучен*.

Да, тоа што го кажа Psy ќе се сложам. Има огромен раст во перформанси во споредба со претходната година.
Можеби не е 40% како што тврдат од Samsung, но 15 - 20% има подобрување, а со Flip 3 и Fold 3 би можело да се достигнат тие 40% разлика.

Па така да, оваа година идните уреди од Samsung ќе се со подобрена и "отклучена" варијанта (во смисол на перформанси) на Exynos 2100 процесорите, и на крајта ќе се објави и искочи тој иден процесор од Samsung x AMD, ама бидејки сите уреди (Flip и Fold) треба да искочат пред да се објави тоа со AMD и искочи тој процесор, нема шанси да добиеме уред со тој процесор од Samsung x AMD.

Едини исклучок е ако одлучат со некој од евентите кога ќе ги пуштат Flip 3 или Fold 3, па тогаш да објават дека имаат направено процесор, ама и тоа мене ми изгледа невозможно. Зошто нели да објават уреди со Exynos 2100 процесор, и во истиот тој евент да спомнат дека направиле заеднички процесор со AMD, а после сите ќе се налутат и ќе кажат, па зошто не го искористиле на тие уреди (Fold, Flip).
Логично нели?


А за следна година, дефинитивно ќе имаме барем 1 уред од Samsung со процесор од Samsung x AMD.

И за ова со Note 21, се надевам дека јас и моите извори се грешка, ама ќе повторам уште еднаш:
Note 21 серија = RIP.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,505
685
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Јас планирав пред околу 3-4 месеци да се почастам со samsung buds бидејќи добив некои непланирани пари и реков да си купам нешто што не би си го дозволил во нормални околности, а ќе ми остане како убав поклон...
И така почнаа муабети за S21..па на крај испадна дека ќе има гратис buds pro со новиот телефон, па на крај муабетот беше дека само со ultrata ќе следуваат слушалките.. и така од слушалки, стигнав до S21Ultra ...
Па од пуст страв да не останам без залиха на слушалки, си го купив ултрата на прв ден од пред-нарачка... и така :)
Чекање со телефони е обично исплатлива работа.

1. Ке поефтини
2. Ако има багови што се поправливи ке ги стедат.
3. Багови што не се поправливи ке ги знаеш.
4. Може да излезе подобар продукт.
5. Слушалиците исто можат да бидат fail. Со чекање ке земеш уште поубави пошто и телефонот ке биде поефитн.
6. Има многу маркетинг помегу генерации на телефони/слушалки.

Проверено си е проверено.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

Andrejrulz

Gaining Experience
14 октомври 2014
83
80
Чекање со телефони е обично исплатлива работа.

1. Ке поефтини
2. Ако има багови што се поправливи ке ги стедат.
3. Багови што не се поправливи ке ги знаеш.
4. Може да излезе подобар продукт.
5. Слушалиците исто можат да бидат fail. Со чекање ке земеш уште поубави пошто и телефонот ке биде поефитн.
6. Има многу маркетинг помегу генерации на телефони/слушалки.

Проверено си е проверено.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
Апсолутно си во право. Целосно се согласувам со тоа што го кажа бидејќи е 100% точно. Секој што купува нов телефон треба да се води според споменатите точки...
АМА,
Меракот нема цена, и тогаш секоја логика и разум пропаѓаат во вода како мелнички камен.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Контрола, 1X

20210127_082628.jpg

10x,

20210127_082650.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,535
870
A адаптер зема ли посебно и од каде го купи? Дали е со двоен C-Type?

Sent from my SM-N986U Samsung 20 Note Ultra 5G using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Може линк те молам?
мене ми се јавија од Нептун, ќе одам после работа да го земам. Мислев овој полнач да го земам.
Не тој џабе парите. Колку што знам не поддржува 45W, а и да, не се исплати.


Иначе се збунив, од Нептун е, ама ако најдете ист модел од било каде

Еве го,

 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
231
220

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Искрено поарно да го земе тој од 45w, наредниот телефон што ќе го купи сигурно ќе подржува толку.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,535
870
Баш мене ме интересира за S21 Ultra како е сликано на месечина со максимален зум , еве на мојот С20 Ноте ултра сликнав на месечина од едното е стандардно 1х , а другиот со максимален зим 50х ама рацете ми се тресеа поради проклетата зима
Максималниот зум 50х испаѓа со црна позадина поради лоша позадина сликнав и тоа ноќе сега вечерва


Sent from my SM-N986U Samsung 20 Note Ultra 5G using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,535
870
Искрено поарно да го земе тој од 45w, наредниот телефон што ќе го купи сигурно ќе подржува толку.
Нема разлика , впрочем разликата максималната е за таблети , додека смарѕфони го има опција фаст џарџер да штиклираш и пак исто ќе дојде

Sent from my SM-N986U Samsung 20 Note Ultra 5G using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,950
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно