1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. Tomislav96

  Tomislav96
  Gaining Experience

  365
  376
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  А тие другите што се фалат од батеријата ги читаш?
  Нема везе, за секој телефон има вакви исклучоци. Погоре немислев да те обвинам него ти кажував како изгледа.
  За чаре еве да предложам нешто што знам дека ке смени многу, телефонот незнам од кај ти е купен ама не ти е наменет за македонскиот пазар, Флешни MBM CSC фирмвер со Один и ќе ти се средат сите проблеми со мрежата, а само ради мрежата и го имаш проблемот со телефонот.

  Јас кога се префрлив на други цсц имав проблеми со мрежата кој само flight моде ми ги средуваше, од кога се вратив на МБМ (Македонски Телеком) немам проблеми никакви.
  Исто како очекуваш телефон со 2 сим картички да има ист стендбај како Ајфон или било кој друг телефон со 1?
   
  Последна промена: 6 Декември 2018
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 2. senait007

  senait007
  Intern

  10
  3
  15 Јули 2014
  Машко
  Kako da fleshnam? Kaj da simnam? I dali ke moram factory reset?

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,739
  2,519
  24 Септември 2012
  На Ноутот 9 треба да се седне да се средат овие работи:

  да се изгаси Always on. (како што и треба да е по дифолт duh)
  Да се направи во бекграунд да може да се палат само
  - Вибер
  - Мессенџер
  - Воцап
  Аутостарт да имаат само тие три апликации ништо повеќе. (како што и треба да е по дифолт duh)
  Да се избрише скоро се и дисејблира од глупендарии. (како што и треба да е по дифолт duh)

  Да се стави Јутјуб на блек моуд да работи, како што и треба да е по дифолт на Јутјуб (duh)

  Да се користи Internet пребарувачот на Самсунг во Night Mode црн - како што и би требало да е дифолт на сите андроид браузери. (како што и треба да е по дифолт duh)

  Да се стави амолед темна тема:


  Твитерот да се стави во најт мод. (како што и треба да е по дифолт duh)

  Тастатурата да се стави да е темната верзија. (како што и треба да е по дифолт duh)

  Е вака уствари кога ќе се нагоди убаво Ноте 9 кој има Амолед екран, треба да се види како е реалната потрошња и колку СОТ вади телефонот. Затоа што вака реално ништо не се губи од јачината на телефонот. Само се губи ќоравењето со бела боја насекаде и непотребно корнење на кутрата батерија зошто на просечниот неписмењак програмер не му текнало дека на Амолед екран се што е дифолтно треба да е 0,0,0 црно. И би требало да може да извади 8ч СОТ, и да истера еден цел ден од сабајле станување со употреба цел ден до полнач без да падне под 10% батеријата и да му се крева притисокот на корисникот.

  @DarthJe5us или некој од другиве кориснци, видете ова не е тешко, не треба рут-мут и слични страшни глупости, туку се малку чачкање и средување на телефонот. Реално ова за мене е стандард за било кој Самсунг телефон, да може уопште да се корсити како што инженерите предвиделе - а не како што маркетинг тимот предвидел. Ако не ве мрзи постнете дали ви направило разлика. Кај мене на самсунзите (не на ноте 9) се добил ефект - наместо да завршам на нуларица % во 20Ч, да истера до легнување телефонот па на полнач. Што е огромна разлика.
   
  Последна промена: 6 Декември 2018
  The Geek Boy, Tomislav96 и на gokica им се допаѓа ова.
 4. gokica

  gokica
  Модератор

  7,845
  9,038
  13 Јуни 2009
  Штом се почастиш еден ноут за нова година мислам дека нема да имаш потреба од акробацииве. Батеријата е мазга. Товарај колку ти душа хоче :)

  Некој вичен нека ти помогне за да не тумараш. Не дека е тешко ама некој со искуство ќе заврши работа за многу брзо. И да, треба ресет т.е. се губиш а после треба да си враќаш од бекап. Како и да е не треба да ги имаш тие проблеми за кои и јас мислам дека е до мрежата/картичката и сл.
   
  На Sharlovski и Tomislav96 им се допаѓа ова.
 5. Tomislav96

  Tomislav96
  Gaining Experience

  365
  376
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  @mdeni Точно тие работи се тие што се прават, за теми и апликации сега со оне уи само најт мод и готово, али и без се тоа си е одлична батеријата како што кажа @gokica

  Испратено од SM-N960F преку IT.mk форум апликација
   
  gokica, mdeni и на Oktar им се допаѓа ова.
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Gaining Experience

  612
  487
  2 Јануари 2012
  Машко
  Телефонот сам си стави се што не користам во battery saver, а за позадината да ја ставам црна нема поента пошто никогаш не сум на место позадината кај што ми се гледа. AOD не користам.
   
  На gokica и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 7. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,349
  3,302
  1 Септември 2011
  Машко
  Абе за ноте 9 зборите,или за Блеквју?Црни позадини,чуда што зборите бе во 21 век,и тоа за најновиот последен НОТЕ 9 2018 ГОД,ДАЈ НЕ ЗЕЗАЈТЕ ЛУЃЕ ВЕ МОЛАМ.

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 8. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  203
  87
  9 Август 2018
  Машко
  Црни позадини верувал или не на OLED панели и AMOLED штедат батерија.
  Неодамна пред да форматирам телефон, 70% од апликациите ми беа у црна тема преку Andromeda со Substratum, и на самиот систем користам црна тема. Позадината ми е црна исто така, тастатурата исто така, итн...
  Не ни ми треба мене нешто посебно па да се правам некој "фраер" со некакви "fancy" или "кул" позадини.
  Единствено кога имате можност за нешто што доста ќе ви биде корисно, тогаш искористете ја.
  Знам дека чудно ќе ви биде, ама чим ќе почнете се со црни теми, веќе ќе се навикнете.
  Црна боја како боја, не само што штеди батерија, туку и намалува замор на очи, особено при ноќно користење.

  Сега и со OneUI 1,Android 9 Samsung имаат ставено нешто што се вика Night Mode.
  Е тоа сега го темпира целиот систем во црна боја, и не само тоа туку може и апликации симнати од Play Store (како на пр. WhatsApp Instagram, Facebook, Messenger,итн...) што е подобро од симнување тема, каде што темата се базира на системот и ништо друго. Плус и темите не се ставаат инстантно.
  За сите тие што имате Theme Store, се до Android 8.1 и имате AMOLED/OLED панел јас ја препорачувам оваа тема:
  Screenshot_20181206-235143_Samsung Themes.jpg
  Немора ни икони мењавање, ни ништо. Самото става и позадина, и икони.
  За Status Bar јас го променив малце со помошта на BadLock што е порта за Good Lock, но со поддршка за поголем дел на Samsung уреди што не се S или Note класа, но имаат Android 8.0+
  Еве слики од тоа како изгледа, и како ми е мене наместно:
  Screenshot_20181206-235437_BadLock.jpg Screenshot_20181206-235442_QuickStar.jpg Screenshot_20181206-235448_QuickStar.jpg Screenshot_20181206-235504_QuickStar.jpg Screenshot_20181206-235533_QuickStar.jpg Screenshot_20181206-235537_QuickStar.jpg

  Но тоа не е се. Ова само го темира системот, а не апликации од трето лице (симнати апликации од Play Store, како WhatsApp, Messenger, Facebook).
  Многу од апликациите не ни подржуваат темна тема, а не па камоли цена.

  Еве јутуб на пример има таква опција, ама таа е темна тема, но не црна.
  Да секако дека и тоа ќе штеди батерија, ама потемна боја е подобра опција.
  За тренирање на апликации од трето лице, без рут е можно преку Andromeda, и Substratum Theme Engine, но за тој процес ќе мора преку десктоп да се оди.
  За Good Lock исто така не треба рут, но мора барем Android 8 од Samsung, и ако ја нема апликацијата официјално во Samsung Galaxy Apps тогаш ќе мора преку Bad Lock порт.
  За овие две ствари ќе ги објаснам наскоро во посебна тема со детална инсталациа. Andromeda се наплаќа, но Substratum не. Ама темата која што јас ја препорачувам исто така се наплаќа, ама за обете знам начин како да се симнат без плаќање.
   
 9. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,706
  3,688
  21 Јануари 2009
  [​IMG]
   
  На Krk198, Sharlovski, Скоти и уште 8 други им се допаѓа ова.
 10. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,739
  2,519
  24 Септември 2012
  Фонтот погоре убија.

  Ама среќа малку тргнаа накај црни теми за мобилниве. Црната тема ја намалува потрошувачката за 41% кај амолед. Секако нека не е можеби толку во реалност, ама и 20% да е, огромен бенефит има за оние на кои едвај им стига батеријата до легнување. Наместо 4часа скрин, добиваш 5 часа скрин за било кој амолед екран. Плус што не ослепуваш од непотребната бела белина што ја нудат белите теми.
  [​IMG]

  2:05
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DelphiUser

  DelphiUser
  Gaining Experience

  333
  374
  2 Март 2011
  Машко
  Среќа сега немам Amoled па уживам малку во 16те милиони бои. Штом пак преминам на амолед, се знае, црнило.
   
  На moongose и gokica им се допаѓа ова.
 12. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,797
  2,702
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Поголем дел од вас Самсунг корисници, т.е корисници конкретно на тачвиз и не можете да го сфатете проблемот на @se007
  Дечкото дошол од ip8 ili + од телефон со A11 чип и ios 12, на Ноте 9 еден со тачвиз снапдрагон 845.

  Многу нормално дека телефонот ќе му сецка, лагира, нагли дропови на батерија, рестартирање и сите останати ѓубриња шо идат стандард со Самсунг телефон.

  Сите проблеми што тој ги пиша дечкото и Linus-tech tips ги пишува
  кажува, особено проблемот со батеријата
  View: https://www.youtube.com/watch?v=n46s_iF_IV4


  Едноставно Самсунг и неговиот лагивиз или уанју ај како и да го викаат овие денови, така работи. Ако сте дошле од друг андроид телефон, генерациски постар на последен Самсунг уред, ќе ви изгледа се мазно брзо флуидно, бидејќи не сте виделе подобри и не знаете како треба да работи еден уред, ама ако сте се вратиле од a11 и ios 12 на Самсунг, ќе го фрлите телефонот за 5 минути.

  И не ви се верува како може толку скап телефон толку лошо да работи.
  Како да сте седнале во булдожер.

  Многу е едноставно, дечките што користат 2-3 генерации постари андроид телефони, слободно апдејтувајте во ноте 9 или поседен кој и да е телефон на самсунг, ама дечките што користат ios12 па дури и oneplus 6 па дури и оперативниот на хуавеи, ни под закана не треба да купите самуснг, бидејќи ќе сакате за 2 дена да го продадете и губите пари и време на непотребни уреди :)

  edit: Најбитното го заборавив, па добро бе ноте 9 кошта 1000 долари коа излезе, и во 2019 година да рутирам флешувам, кастм ромови направени од некои дечишта таму со слободно време.
  Па дали сте вие нормални за 1000 долари телефон во 2019 година.
  Пази давам тон пари за телефон и јас треба да станувам сеа софтверски програмер, да користам один, па рут на бутлоадеро па да симињам зип па да флеширам, па да подесувам едно 10000000000000 сетинзи, затоа прашувам дали во 2019 за 1000 усд излезна цена на телефон ви е вас нормално да рутирате и флеширате ромови од дечишта.
   
  На AlexanderMK и Goran. им се допаѓа ова.
 13. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,182
  3,654
  23 Јуни 2015
  Машко
  Влавот. Свативме до сега дека сме глупи. Во ред е.

  Дај олабави со сецкања и кочења и "иПхоне најбољи на свету" муабети. Свиркај си и користи си Ајфон, не пробувај да ни правиш бедови. Немам ништо против тебе, ама постовите ти се "вие сте глупи, јас сум најпаметен". Слободен пазар, кој што сака нека купува. Фала ти на сите постови до сега и тоа што пробуваш да ни ги отвориш очите.
   
  На Ceco, Psycore, tupacan и уште 11 други им се допаѓа ова.
 14. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Gaining Experience

  612
  487
  2 Јануари 2012
  Машко
  Апликации од трето лице :D
   
  На DaVoRkNe, Скоти, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,037
  8,152
  23 oктомври 2012
  Машко
  Добро што не се апликации од трета партија или од трета забава. :D
   
  На igor_xxxx, Justice for All, Avid и уште 5 други им се допаѓа ова.
 16. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,739
  2,519
  24 Септември 2012
  Токму заради тие искуства кои лично ги имам со Samsung неможам да се соочам да купам Samsung. Претходно имав Ајфон, па Ноте 4 како главни телефони. Умрев додека го оправив да е подношљив ноте 4. А гледам коментари на видеото:
  На ноте4 имам 3 батерии сменето до сега, секоја година си менувам по една зошто лесно се менува. Вистина телефонот со сток софтвер знае да е топол на секое вадење од џеб. Апсолутно истите муабети. Исто. Ако го гњавиш он си тера, ама во џеб исто троши како да работи бенчмарк. Па барај вејклокови, па фалус па палац, па кастм ром, па и тој не е сјаен, па камера се усрала неможе друг ром... Бла, бла, бла. Накратко истиов муабет. Само за разлика од Linus и остали Амери јас сакам да земам телефон и да го користам барем 4 години, а не ако ме замара да го фрлам низ прозор и да си земам нов.
   
  На Goran. и vlavot им се допаѓа ова.
 17. gokica

  gokica
  Модератор

  7,845
  9,038
  13 Јуни 2009
  Note 2 вози уште кај мене со првата батерија. Ете различни искуства. Сепак штом ти е мисла земај Ипхоне и мирна глава :)
   
  На tupacan, Jovan2389, Скоти и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,739
  2,519
  24 Септември 2012
  Има многу телефони меѓу Ноте 9 и Ајфон. Ќе се најде некој, ама осеќам дека ќе треба да го терам ноутов уште...
   
 19. se007

  se007
  Intern

  14
  6
  11 Септември 2018
  Машко
  Алал да ти е капа ти симнуам, ми ги кажа зборовите, неам толку богат речник. Фала.

  Тешка катастрофа еј, стварно, све тие пари за вакво ѓубре. Едвај чекам да го сменам, факт е и 1000 години да постои самсунг, пак ќе уназади зад ајфон, страшки корејци со криви очи.
   
  Изменето од модератор: 7 Декември 2018
  На Скоти и Goran. им се допаѓа ова.
 20. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,797
  2,702
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Ама овде на темава коа ќе поставиш проблем, те третираат како трол, демек ти лажеш дај скриншот да се увериме.

  Ако вистински сакаш андроид земи oneplus 6t, huawei mate 20 pro.

  Не си само ти, секој еден шо го имам запознато да дојде од ios на Самсунг го има истото искуство, му иде да го тресне од земја.

  Единствено што визуелно е убав Самсунгот, особено па новите модели ако ги извадат со точката како камера итн.
  Ама коа ќе почнеш да го работиш...


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Goran., mdeni и на se007 им се допаѓа ова.
 21. se007

  se007
  Intern

  14
  6
  11 Септември 2018
  Машко
  Што предлагаш, да идам на ајфон хс макс или мате 20 про?
   
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 22. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,739
  2,519
  24 Септември 2012
  Јас пошто имав ајфон, и сега имам самсунг, веќе ја имам поминато голготата и горе доле знам што треба да пазам и да подесам. Затоа и кажав, ама секако тоа е прифатено со исмевање безвезе. А јас баш гледам Ноте 9 откога се нормализираа цените во Ледиком.
   
 23. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,797
  2,702
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Ха секако дека XS, близок другар го купи mate 20 pro, стварно е многу убав визуелно, и екранот е добар дури и фингерпрунтот работи под екранот океј, го имаат копирано XS комплетно.
  И навигацијата со џесчрс движењата низ менито им е океј.
  Пример он доаѓа од Huawei p10 про така нешто и телефонот со тие џешчрс како шо ги имаат X, XS, XS Max, XR нему му се свиѓаат на mate, и му работат добро и мазно, што можам да се согласам ако немаш користено еден од горенаведените телефони од Епл.
  Но јас користев 6-7-8 месеци X, и да слични се насоките за движење концептот на mate, ама разлика во прецизност, флуиднист, тачот лизгањето лево десно, навигацијата низ ios12 нема споредба.
  На mate некако се е грубо со џешчрс.

  Тоа е исто како имам Parkside шрафилица, и мислев колку е добра, и како зашрафува и буши и се.
  Истиот тој другар има Dewalt dcd996, и правевме нешо по дома и ми требаше уше една и отидов да ја земам.

  Човече, уше коа ја фатиш у рака ти е јасно што всушност треба една шрафилица да биде.

  Моќност при бушење, прецизност при заштрафување со копчето, извонредни мали ротации додека да почне, абре се разочарав коа ја земав после мојата Parkside.

  Не дека парксиде не чинат, али...

  Исто и со ова, ако коритиш mate 20 pro со џешчрш и потоа користиш xs на ios 12, сфаќаш како всушност треба да работи софтверот и навигацијата низ телефонот.
  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Goran. и se007 им се допаѓа ова.
 24. Tomislav96

  Tomislav96
  Gaining Experience

  365
  376
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  @vlavot Другар, секој ден имам ХС макс до мојов ноте9 од колешка, незнаеш што збориш само ќе ти кажам....

  Испратено од SM-N960F преку IT.mk форум апликација
   
  На Скоти и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 25. se007

  se007
  Intern

  14
  6
  11 Септември 2018
  Машко
  Че си земам ондак. Фала шо те измачив и шо ме разбра.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...