• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ретро хардвер

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,763
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
220
169
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Имам ваков, фабрички 33К, флешуван на 50 и нешто К (не беше баш 56, можеби 54, но стабилен бетон). Го подарувам кој сака.

Погледнете го атачментот 94115
одличен модем, јас имам USR winmodem исто флешуван од 33к на 56к и како што рече се конектираше на макс (53-54к) IMG_20191107_170748.jpg
 
Последна промена:

joco

Intern
26 април 2007
19
43
Другари, некој ISA+VLC graficka da ne mu se naogja za test na 1 den ???
Bilo kakva samo da raboti. I vtora rabota BIOS da ne mu se naogja ? :)
AMIBIOS 486DX ISA ???
Za maticna so 486DX2 mi e da probam i toj da ne me zeza.

Mi zamrznuva cel kompjuter. i nemozam da detektiram sto e. Mi ostanaa tie 2 raboti da gi smenam pa da sum siguren vo sto e.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

blackelf

Gaining Experience
14 декември 2013
611
499
Добро утро.. Потребни ми се означените keycap-ви за Модел М.
Доколку некој има слободно нека ми пише, ми фалат тие за тастатурата да ми биде комплетна.
1618560790658.png
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,182
2,632
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

joco

Intern
26 април 2007
19
43
Добро утро.. Потребни ми се означените keycap-ви за Модел М.
Доколку некој има слободно нека ми пише, ми фалат тие за тастатурата да ми биде комплетна.
Погледнете го атачментот 99837
Brat da zirnam vo podrum. Imav edna stara tastatura. Falea kopcinja ama mislam deka tie sto se belezani gi ima. Ako se poklopi ke ti pisam tuka ;)
Мислењето е автоматски споено:

Jas da ve pozdravam ;) Utre ke vi pustam od moite 2 zvera sto gi skockav. 486-ta (konecno ja napraviv xD) i Pentium 2-ce ;) Prvicno go sklopiv nego ama mi krahirase pa da go prerabotev morav xD sega i dvata top si funkcioniraat :D. BTW edna kolekcija si napraviv od CD-a (kako originali) od stari igri na vremeto :D ke vi pustam i toa sliki. Interenso izgleda :)
 

joco

Intern
26 април 2007
19
43
Eve go Pentium 2-ta. :)
Мислењето е автоматски споено:

486-ta + edna mala kolekcija na CD-a sto uspeav da ja napravam
 

Атачменти

5 јануари 2021
94
18
Ми ги прочита мислите! Каква телепатија. Фала за сајтот!
Мислењето е автоматски споено:

Имс некој ибм модел м од генерацијата со ксбел што се вади?
 
5 јануари 2021
94
18
@Sparkplug folf Да, имам Модел М 1989. Постирана е тука: Ретро хардвер
Со мембрани или buckling spring. Заборавив кој модел кога беше произведен
Мислењето е автоматски споено:

Со мембрани или buckling spring. Заборавив кој модел кога беше произведен
2ra gen е така? Мислам во 90та ибм продаде дел на лексмарк и тие правеа поевтини тастатури
Мислењето е автоматски споено:

Ја продаваш?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

b.a

On your way to fame
9 август 2010
181
540
y2u.be
Модел М е Membrane buckling spring со мeмбрани, а без мембрани е Модел Ф.
Мислењето е автоматски споено:

Имам и лексмарк модел.
 
5 јануари 2021
94
18
Модел М е Membrane buckling spring со мeмбрани, а без мембрани е Модел Ф.
Мислењето е автоматски споено:

Имам и лексмарк модел.
Даде лол извини заборавив дека имаат мембрани. Дали ја продаваш втора генерација (не лексмарк)?
 

b.a

On your way to fame
9 август 2010
181
540
y2u.be
Лексмаркот има едно оштетување, треба да и се направи болт мод. Исто и фалат капачиња на некои копчиња. Не е во топ состојба. Ако најдам асална Модел М за тебе може да те известам во иднина.
 

blackelf

Gaining Experience
14 декември 2013
611
499
Brat da zirnam vo podrum. Imav edna stara tastatura. Falea kopcinja ama mislam deka tie sto se belezani gi ima. Ako se poklopi ke ti pisam tuka ;)
Мислењето е автоматски споено:
Да не провери случајно?

Инаку за мојава планирам болт мод да правам.. единствено нешто што не ми се допаѓа е space rattle - некој да не има решение за ова?
Исто имам приметено дека каде што одмара палецот од десната рака под space има многу flex.
1619646815324.png
 

joco

Intern
26 април 2007
19
43
Да не провери случајно?

Инаку за мојава планирам болт мод да правам.. единствено нешто што не ми се допаѓа е space rattle - некој да не има решение за ова?
Исто имам приметено дека каде што одмара палецот од десната рака под space има многу flex.
Погледнете го атачментот 100398
Eve slika. Iskreno ne se razbiram gore sto e pisuvano za vidovive na tastaturi ama eve od slikava zirni ako mozes :) tastatura.jpg tastatura.jpg
 
5 јануари 2021
94
18
Ima nekoj najdeno nekoi od ludite raboti sto Thermaltake gi ima napraveno za 5.25" flopi? Na primer upajlacot za cigari ili drzacot za voda?
Мислењето е автоматски споено:

Ima nekoj najdeno nekoi od ludite raboti sto Thermaltake gi ima napraveno za 5.25" flopi? Na primer upajlacot za cigari ili drzacot za voda?
Zosto pisav floppy. Ahaha mislev 5,25" drive bay
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,777
Мислења
850,344
Членови
29,473
Најнов член
Hokii
На врв Дно