• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ретро хардвер

joco

Intern
26 април 2007
15
23
Decki mi treba mala pomos. Imam maticna za 486-ka so Socket3. Baterijata za BIOS se isprazni normalno po 26 godini :). Ustvari baterijata se naogja vo cip Dallas1287 kojsto e i Clock isto.

Po napraven mod na cipot kako od sledniov link: Modifying a Dallas DS 1287 battery/real-time clock in a Compaq SLT/286 Portable Computer.

Kompjuterot se podiga ama freez-nuva cesto. Ako go isklucam turboto pak freeznuva ama ne cesto. Ima li nekoj takov ispraven cip za da probam samo dali e do nego ili maticnata je sjebana nesto ? Ne mi se kupuva cipot zasto 1000 denari e nov xD. Ako e do nego veke ke gozemam :) ama da znam
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

b.a

On your way to fame
9 август 2010
172
510
www.youtube.com
Претходно спомна дека си го заменил чипот. Можно е да се одлемило нешто на плочата од сушење на лемот, преврти ја и провери. Ако има неквалитетни или исушени електролити, треба да се заменат. AT напојувањето и конекторот провери ги.
 

joco

Intern
26 април 2007
15
23
proveriv se :S :/ zameniv i napojuvanje i prelemiv ubavo pozadi. Se mislam deka e do cipot poradi slednive pricini. Naracav nov takov cip za 1.5 dolari od aliexpress :D.
Koga go staviv toj cip, kompjuterot se uklucuva ama vremeto vrti vo loop od 3 sekundi. so stariov cip+ baterijata. normalno tece ali kako od vreme na vreme podzastanuva malce pa ke se ubrza. nesinhronizirano tece vremeto. Najverojatno kogauklucuvam TURBO go opteretuva toj clock i se blokira kompjuterot :/. edino da probam da smenam baterija druga od 3V zasto so leziste e sega
 

Атачменти

  • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

b.a

On your way to fame
9 август 2010
172
510
www.youtube.com
VLB плоча, одлична е. Најверојатно кинезите испратиле некој лажен чип според тоа што го прочитав на други форуми. Не гледам дека има електролити, напојувањето добро е тогаш само да најдеш оригинален далас чип или да пробаш со друга батерија.
 

joco

Intern
26 април 2007
15
23
Pa i jas toa vikam. vecer ke testiram so nova baterija. Ako ne najdam resenie ke kupam nov cip JBG :) 800 denari e u login :/ :p ali sakam da probam
 

b.a

On your way to fame
9 август 2010
172
510
www.youtube.com
Не знам колку вреди да го купиш, за тие пари се наоѓа Socket 3 VLB со CR2032. Пред да постираш првиот пат ми нудеа таква. Ако ти треба за индустриски цели тогаш земи.
 
Последна промена:

joco

Intern
26 април 2007
15
23
Koj model na maticna ti e ? Inace ne mi e za industriski celi. Vnuci imam pa gi obozavaat starive DOS igri :) Za niv se obiduvam da go napravam
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,168
8,373
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Koj model na maticna ti e ? Inace ne mi e za industriski celi. Vnuci imam pa gi obozavaat starive DOS igri :) Za niv se obiduvam da go napravam
Абе вакви работи од ќејф се праат. Земи некој C2Duo комплет за 2-3 иљади пушти им со досбокс, супер го дотераа во последно време.

Инаку дај линк од далас чипот неможам да го најдам на логинг страната.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

joco

Intern
26 април 2007
15
23
Imam i takov ama od kejf se macam stariov da go opravam. Inace sega go barav i jas vo loging nemozam da najdam. ama eve od ebay eventualno da ne mislis

Мислењето е автоматски споено:

Eve go go najdov :)
 

joco

Intern
26 април 2007
15
23
:p steta. ako ne sredam nesto so cipov. u pon ke odam da probam so nov skroz da vidam kako ke bide. nisto cudno pri struganjeto da sum go ostetil i cipot :S :/
 

joco

Intern
26 април 2007
15
23
Мислам дека успеав да го одклонам проблем. Целиот проблем бил до CPU то. поточно копроцесорот што е во него :). Приметив дека без турбо, фреезнува на од прилика 15-20 мин. Со турбо на 5-10 мин. Некогаш и во BIOS. Другар од работа ми спомна дека имаат нешто такви делови у подрум у кутии и ми извади цела кутија со Slot 3 процесори едно 30-40 комада :D Имам сега и i486-DX4. Треба само да проберам дали подржува матчната ама пусти документи Specification никаде неможам да најдам.

Иначе пред да заменам CPU, земав и нов Dallas1287 чип од логин. Ама изгледа ми го продадоа со празна батерија, чудно :/. Па ке треба да им го вратам нов да ми дадат. Моментално работи компјутерот со модификуваниот јас што го направив и еве пола саат со Turbo нема мука. :). После година дена конечно се среди :)
 

b.a

On your way to fame
9 август 2010
172
510
www.youtube.com
Дали е напишан моделот на плочата или на пост? На изглед мислам дека е FIC или GVT плоча. На некои плочи со нов биос може да се користи и Am5x86-P75 133MHz. Уште да најдеш добра VLB графичка како Tseng ET4000, ARK2000 или S3 Vision864. Постои и 3D VLB карта, Creative 3D Blaster само е многу ретка.
 

Goce gl

Gaining Experience
3 март 2019
69
69
Звер уште работи го немав пуштено неколку години пентиум 3 (866мхз 512 мб рам графичка 32мб хдд 15гб) и маковер му направив малку да заличи поубав да биди :) IMG_20201126_110633.jpg IMG_20201126_110737.jpg
 

Goce gl

Gaining Experience
3 март 2019
69
69
Виновникот поради дебелата телефонска сметка и поради кој не смеев да седнам на компјутер еден месец :) модем за телефонски интернет,посебно тие што знаат прави супер музика при поврзување :) music to my ears
IMG_20201127_095629.png IMG_20201127_095557.png
 

joco

Intern
26 април 2007
15
23
Виновникот поради дебелата телефонска сметка и поради кој не смеев да седнам на компјутер еден месец :) модем за телефонски интернет,посебно тие што знаат прави супер музика при поврзување :) music to my ears
Погледнете го атачментот 94007Погледнете го атачментот 94008
haha e ova go nemam videno :D. imam doma 2-3 modemi 56k ama vaka nadvoresen nemam videno :p
Мислењето е автоматски споено:

Decki okolu mojot kompjuter nisto ne napraviv pak isto xD. Posledna sansa mi e da zamenam BIOS cipot da ne e nesto osteten ili eventualno Grafickata. Tie 2 stvari ne mi se smeneti. Drugo se smeniv duri i go izvadiv Cache-ot od kompjuterot zasto mislev do niv da ne e. ali pak istata rabota se koci.

Ima li nekoj sega cip BIOS kako na slikava i Graficka za ISA slot seedno kakva samo za proba mi se i mu gi vrakjam. Da znam ako e nesto do tie 2 stvari da si baram :)
 

Атачменти

Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,652
12,051
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Имам ваков, фабрички 33К, флешуван на 50 и нешто К (не беше баш 56, можеби 54, но стабилен бетон). Го подарувам кој сака.

us-robotics.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,646
Мислења
829,603
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно