1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

 1. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,186
  618
  9 Мај 2012
  Машко
  Има секакви и презаситен на пазарот ,а ако сакаш камера нај нај тогаш логично тие поскапите над 26к и ако сакаш ефтини и просечни камери ово-оно и ќе ти брка работа ова и имаш Honor 9 Lite
  Vip телефони - Vip


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 2. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,679
  3,818
  1 Септември 2011
  Машко
  Го осетив тоа со А6 плус,ми го дадоа на 2 дена тест,сакав да менувам нешто,па бев скептик и не сакав да дадам кеш за да го купам,зашто разни коментари читав,и искрено телефонот е спор доста,а6 плус има процесор,окта кор на 1.8 Ghz,а а6 има 1.6,на 6 инчен екран само 200Ghz додале во процесор,а двата имаат по 3 гб рам,и а6 и а6 плусот,искрено ептен се разочарав,никад не би дал 250 евра за а6 плус,или 210-220 евра за а6,за тие пари ке си земам некој Xiaomi што во перформанси ке го стави во зуб а6 и а6 плусот.
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  906
  954
  2 Март 2011
  Машко
  Не се гледаат така перформансите на еден чипсет дали е октакор или сингл кор, си има бенчмарци за таа работа. Иначе лајтов е барем дупло побрз од тој самсунг.
   
 4. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,679
  3,818
  1 Септември 2011
  Машко
  Процесорите и на едниот и на другиот се спори,нема што да се гледа на овие два телефона бенчмарци,кога се тапа процесори и спори.Ти кажувам 2 дена на тест,и одма го вратив.
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  906
  954
  2 Март 2011
  Машко
  Е после 6 месеци ќе стане и 3x поспор = релативно неупотреблив.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 6. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  176
  71
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Сервисерите им се 18 годишни деца кои се учат на вашите телефони. Професионален сервис таму, никако. А таа машината што ја фалеше едно време, демек машинско менување на стакла на телефони, е чиста маркетиншка превара. На Ледиком сервисерите му избегаа и сега си отворија своја продавница ѕа сервис на мобилни негде до нив, најверојатно тие од Ајстајл ѕа нив ти кажувале.
   
  На Kiko93fukru му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  208
  210
  12 Август 2014
  Машко
  Како проверувате колкав и е векот на батеријата на Андроид? Гледам цело време се спомнуваат % некои низ форумов.
   
 8. Kiko93fukru

  Kiko93fukru
  Intern

  21
  38
  4 Септември 2013
  Машко
  реалноста е таа за жал
  и сеуште незнам што да правам кај да идам да го средам овој проблем..
   
 9. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,882
  5,741
  21 Јануари 2009
  Легендата вели дека некој некогаш некаде рекол дека е задоволен од сервис за мобилни.
  „Имав проблем со телефонот и мобилара x ми го реши брзо, за разумна цена, и проблемот не се појави повторно“
  - некој, некогаш, некаде​
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mr Bean ^.-

  Mr Bean ^.-
  Intern

  59
  25
  2 oктомври 2017
  Машко
  Имам телефон кодиран од вип купен пред 3-4 год истечен е договорот.Дали може од вип да го одкодираат?
   
 11. Mr Bean ^.-

  Mr Bean ^.-
  Intern

  59
  25
  2 oктомври 2017
  Машко
   
 12. DarkDeFnx

  DarkDeFnx
  Gaining Experience

  64
  103
  20 Јули 2016
  Машко
  Прпбај пиши им меил дека сакаш да отклучиш телефон кој веќе си го исплатил кај нив со податоци за име и презиме на корисникот, производител и модел на мобилниот апарат, како и телефонскиот број на кој се водела претплатата преку која си го зел телефонот.
  Пред околу 5 години на тој начин за некој час завршив работа со тогашен ОНЕ без никаков проблем, ми испратија код за отклучување во одговор на меилот.
   
  На Mr Bean ^.- му/ѝ се допаѓа ова.
 13. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  176
  71
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Што е работава со камерите? Се натпреваруваат нешто кој повеќе камери ќе извади на телефоните или што?
   
 14. Baraban

  Baraban
  Intern

  27
  3
  31 oктомври 2012
  Машко
  На самсунг с9+ го има серискиот број на кутијата негде или само имеи.
   
 15. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  176
  71
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Само имеи-то го има. Серискиот не го пишуваат на кутијата.
   
 16. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  125
  108
  27 Декември 2017
  Машко
  Дали може "5D" протектор што го ставаат по мобилари да се прелепи во домашни услови?
   
 17. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  906
  954
  2 Март 2011
  Машко
 18. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  176
  71
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Ќе треба да бидеш многу внимателен за да не влезе прашина.
   
  На boksata му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ski

  ski
  Intern

  76
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  Едно прашање.Преку twrp инсталирав кастом/едитиран boot фајл и сега ме интересира дали после ресетирање на телефонот ке се врати stock boot фајлот или ке остане предходно инсталираниот преку twrp?
   
  Последна промена: 13 Јануари 2019
 20. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,007
  713
  1 Јуни 2016
  Со ресет обично треа да остане тоа последно што си флешнал. Кај мене на таблет е така барем.
   
  На ski му/ѝ се допаѓа ова.
 21. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  404
  198
  26 ноември 2008
  Машко
  Ајде малку помош за кој телефон да се одбери, Samsung A7 2018 или Samsung A8 Star?

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,293
  25,677
  4 Септември 2008
  Star.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,679
  3,818
  1 Септември 2011
  Машко
  A8 Star
   
 24. ski

  ski
  Intern

  76
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  На колку време е добро да се направи ресет на телефон?
   
 25. krema

  krema
  Professor

  9,488
  9,186
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако е андроид на 1 месец, ако е ипхоне и не мора! :)
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...