• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Pixel паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,547
708
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
tldr Пластика може да има подобар in hand feel од стакло само на сон.
Додека не се исечеш од што е паѓан. S10+ 100 пати ми падна од рамна површина дур не купив покривка (футрола/маска). Од самиот полнач го влече доволно да се истумба од маса.

На рака нема поубаво чуство од мазен стаклен телефон ама цело време у глава ми е да не ми се лизне.

Патем мислење за пикселов се надевам 2 предни и 3 задни камери и добра батерија за џекови и тракатанци најверојатно ке се разочарам.


Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,547
708
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

Inhouse chip ако се озбилни, иначе та ексинос та квалком ништо ново. Ако им беше приоритет долготрајна имвестиција ке го направеа внатрешно како ејпл. Сега за сега само повеќе поддршка за G-Cam.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,547
708
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

GN1 во Pixel 6, одличен сензор!
Не е лош ама е релативно стар од мај 2020 што е подолго од година дена. Ми11ултра и с21ултра имаат подобри/понови сензори.

JN1 ке беше интересен да го видевме на дело.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не е лош ама е релативно стар од мај 2020 што е подолго од година дена. Ми11ултра и с21ултра имаат подобри/понови сензори.

JN1 ке беше интересен да го видевме на дело.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
JN1 не е ни блиску до GN1, не е се само до тоа дали е најнов, или не. GN1 има спефични карактеристики кои се подобро поддржани од гугл процесирањата/калибрацијата на софтвер/камера - наводно затоа е одбран.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,739
1,066
Google го пушти во продажба истиот телефон од лани со 50$ попуст. Каков like a boss потег :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
A52s е подобар избор за 95% од луѓето.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,750
1,247
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

DarkoV

Gaining Experience
29 октомври 2016
69
71

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,750
1,247
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Фино вака само што треба да имаш уреди од ист еко свет уствари маркетинг план за на долг му иде
секако. но така е со сите нови технологии. барем UWB не е proprietary технологија туку стандард кој секој може да го имплементира.

ќе бидиме дали ќе се „зафати“ :)
 

DarkoV

Gaining Experience
29 октомври 2016
69
71
секако. но така е со сите нови технологии. барем UWB не е proprietary технологија туку стандард кој секој може да го имплементира.

ќе бидиме дали ќе се „зафати“ :)
Xiaomi ако го фати тогаш да
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,750
1,247
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

> One of the lesser-known features of the Samsung Galaxy Note 20 Ultra and the newer Galaxy S21 Plus and S21 Ultra is ultra-wideband (UWB) technology. The handsets join Apple’s iPhone 11 and iPhone 12 series as the first batch of smartphones to sport the wireless communication standard.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Stock камерите на иПхоне и Samsung ги чека масакар. Mi 11U ќе остане крал со GCAM, другите RIP.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
IMG_20210915_093334.jpg

Сензори, main одличен, теле добар, широк мех.
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
435
394
Кое е објаснувањето зашо UltraWide сензорите се секогаш со помала резолуција? Ради fisheye кога ќе се земе у предвид големината на леќата или баш тоа, дека ќе треба поголема леќа? Just a newb asking a question :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ваљда затоа што е најмалку битен сензор, па штедат пари, не знам. Јас буквално само 5 слики имам од UW на последни 3 телефони.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,547
708
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Кое е објаснувањето зашо UltraWide сензорите се секогаш со помала резолуција? Ради fisheye кога ќе се земе у предвид големината на леќата или баш тоа, дека ќе треба поголема леќа? Just a newb asking a question :)
Снимај видео и веднаш ќе ја осетиш разликата колку менува поголемо видно поле во движење.

Едино Хуавеи ставаа јаки сензори за ултра широк видик еквивалент на нивната главна камера и си газеа. Не беа толку широки како самсунг/ајфон ама квалитетот на сликата беше подобар. (P40p+, Mate30p)

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

:cool: (y)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,679
Мислења
862,127
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно