• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ПЦ глувчиња

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,758
1,776
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Останува Deathadder тогаш.
Јас имам Deathadder Chroma, предобар маус, предобро лежи во рака, нема misclick/doubleclick, сите перформанси се врв ОСВЕН средниот клик.
После неколку месеци користење на среден клик (отварање линк во нов таб + гејминг), средниот клик во 90% од времето не функционира. Се слуша кликот, не е физички оштетен или попречен никако, ама не функционира. Не сум го отворил да прочепкам.

Плус, скролот некако делува „расклатен“ после долго време користење т.е. ако го тресеш маусот во рака, се слуша скролот.

Инаку, се останато е перверзно добро, го користам веќе 3-4 години мислам, се мислам да сменам ама не знам што и зошто :D

Не знам дали истиов проблем го има во Elite верзијата.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,164
1,636
Јас имам Deathadder Chroma, предобар маус, предобро лежи во рака, нема misclick/doubleclick, сите перформанси се врв ОСВЕН средниот клик.
После неколку месеци користење на среден клик (отварање линк во нов таб + гејминг), средниот клик во 90% од времето не функционира. Се слуша кликот, не е физички оштетен или попречен никако, ама не функционира. Не сум го отворил да прочепкам.

Плус, скролот некако делува „расклатен“ после долго време користење т.е. ако го тресеш маусот во рака, се слуша скролот.

Инаку, се останато е перверзно добро, го користам веќе 3-4 години мислам, се мислам да сменам ама не знам што и зошто :D

Не знам дали истиов проблем го има во Elite верзијата.
Мислам дека не би требало да го има овој проблем во Елите(подобрена верзија од Крома нели) и Есеншал.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,758
1,776
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Мислам дека не би требало да го има овој проблем во Елите(подобрена верзија од Крома нели) и Есеншал.
Лошото е што никаде не е спомнат скролот, ни дека е чепнат, ни дека променет ни ништо, освен дека „би требало“ да е поправен.
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
955
492
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Го нарачав мх 518 од али
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,747
2,423
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Бидејќи Clutch GM10 се расипа одеднаш после нецела година, откако претходно почна да откажува скролот и се разјаде текстурата, планирам во скоро време пак да купам маус, се надевам овој пат ќе трае подолго од неколку месеци.

Буџет околу 3-3.5к, имам некој grip измеѓу palm и claw, големина на рака 18x10cm.
Како што разгледав има голем избор, од Deathadder до Zowie, Logitech G итн. Сензорите горе доле се слични и сите се одлични, па при изборот најмногу улога ќе игра изработка/издржливост и облик.

Најмногу око ми фати G403, обликот е перфектен за мене, но како што веќе има пишано пред неколку поста има проблеми со скролот, и ова не е од некое рандом ревју на Amazon/Newegg туку често се јавува баш истиот проблем, почнува да скрола обратно.
Друг кандидат е G305, делува одлично и нема поплаки од чести проблеми + бежичен е, со тоа што најверојано ќе е мал и обликот нема да ми одговара, евентуално би се навикнал ама не е тоа тоа.
Гледам G502 Core верзијата е околу 3.7к во Нексио, буквално истиот маус како Spectrum минус RGB, единствено што ме загрижува е тоа што Core е бајаги стар модел па можеби води кон пониска контрола на квалитет и сл.

Дали има некој што има користено G403 подолго време па да сподели искуство со скролот? Исто некој со G102/203/305 или жичан G Pro бидејќи се ист облик, што grip имате и како лежи на рака?
Како што пишав има еден куп останати во овој сегмент, Zowie EC-x (фантастичен облик но изработката/квалитетот е под знак прашалник), Deathadder Elite (еден куп различни мислења) итн. па ако имате друг предлог пишете :)
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
860
749
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Бидејќи Clutch GM10 се расипа одеднаш после нецела година, откако претходно почна да откажува скролот и се разјаде текстурата, планирам во скоро време пак да купам маус, се надевам овој пат ќе трае подолго од неколку месеци.

Буџет околу 3-3.5к, имам некој grip измеѓу palm и claw, големина на рака 18x10cm.
Како што разгледав има голем избор, од Deathadder до Zowie, Logitech G итн. Сензорите горе доле се слични и сите се одлични, па при изборот најмногу улога ќе игра изработка/издржливост и облик.

Најмногу око ми фати G403, обликот е перфектен за мене, но како што веќе има пишано пред неколку поста има проблеми со скролот, и ова не е од некое рандом ревју на Amazon/Newegg туку често се јавува баш истиот проблем, почнува да скрола обратно.
Друг кандидат е G305, делува одлично и нема поплаки од чести проблеми + бежичен е, со тоа што најверојано ќе е мал и обликот нема да ми одговара, евентуално би се навикнал ама не е тоа тоа.
Гледам G502 Core верзијата е околу 3.7к во Нексио, буквално истиот маус како Spectrum минус RGB, единствено што ме загрижува е тоа што Core е бајаги стар модел па можеби води кон пониска контрола на квалитет и сл.

Дали има некој што има користено G403 подолго време па да сподели искуство со скролот? Исто некој со G102/203/305 или жичан G Pro бидејќи се ист облик, што grip имате и како лежи на рака?
Како што пишав има еден куп останати во овој сегмент, Zowie EC-x (фантастичен облик но изработката/квалитетот е под знак прашалник), Deathadder Elite (еден куп различни мислења) итн. па ако имате друг предлог пишете :)
G305/G102/G203 се одлични мауси и да имаш лопатарка, ама да одиш на лице место да си го пробаш. Сензорот парира на мауси од 60+ евра, а маусот е 1500/3000 за бежичниот. Да одиш него прв да го пробаш, после се друго. Ја играм со claw/fingertip хибрид некој, и немав кај да го ставам малиот прст на г102ката, го виткав за да не ми фаќа од падот, и после 2-3 недели веќе болка беше да се користи маусот. Затоа, пробај.

Zowie маус според мене веќе никогаш не, ЕЦ-1 сменив 3 пати док добијам асален скрол, и тогаш пак цркна, па снемаа ец-1 у анхоч, и ми ја дадоа 2ката.

Ако го сакаш тој zowie shape, обрати се кај оригиналот. :) обновен е со одличен сензор, не е bluetrack, 3389 e, и страната од која ти го линкнав испорачува до тука(ако регистрираш акаунт ќе те пребаци на ЕУ страната, a таму не нема за шипинг, биди сигурен дека си на us.maxgaming.com а не на maxgaming.com, на US страната испорачуваат и до тука)
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,747
2,423
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Ако го сакаш тој zowie shape, обрати се кај оригиналот. :) обновен е со одличен сензор, не е bluetrack, 3389 e, и страната од која ти го линкнав испорачува до тука(ако регистрираш акаунт ќе те пребаци на ЕУ страната, a таму не нема за шипинг, биди сигурен дека си на us.maxgaming.com а не на maxgaming.com, на US страната испорачуваат и до тука)
Тотално го заборавив новиот IntelliMouse, ќе го разгледам и него, едино што ме копка е тоа што е тазе излезен па никој не знае дали може да се јават проблеми слични како кај G403 по одредено време. Ама ако станам толкав скептик боље да си останам со B100 :D

Инаку да кога ќе купувам прво ќе гледам да ги пробам како ќе лежат на рака, G305 во прв план.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
860
749
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Тотално го заборавив новиот IntelliMouse, ќе го разгледам и него, едино што ме копка е тоа што е тазе излезен па никој не знае дали може да се јават проблеми слични како кај G403 по одредено време. Ама ако станам толкав скептик боље да си останам со B100 :D

Инаку да кога ќе купувам прво ќе гледам да ги пробам како ќе лежат на рака, G305 во прв план.
нема кај не е пофален новиот интели за одличен build quality, а и старите интели само скролот им беше мана што сам знаеше да скролне line, и тоа е фикснато сега.

Имав и G403 пред да го продадам,немаше проблеми со скрол, само едноставно многу ми е шубе формата, и потежок е маусот према предниот дел. Многу голем e humpот.(за мене)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #210

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,721
11,154
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Anhoch PC Market Online - Mouse Logitech Cordless Marathon M705 Laser

Најефтиното безжично глувче на Логитек со hyper scroll на кој се навикнав и сега сум зависник. Ми требаше безжично па реков да пробам со поефтино а ако не сум задоволен ќе одам со гејминг серијата.

За 2 илјадарки се добива глувчето со јунифајд рисивер и две Duracell АА батерии. 1000 DPI, ласер, две копчиња за напред назад по страните на интернет и можност за скрол лево десно во браузер, во ексел и сл. Наводно батеријата трае 3 години без замена. За работа на лаптоп 1080p е топ. Прецизно но лесно. Наменето само за работа со десна рака.

Изработено е релативно ефтино за разлика од претходникот кој имал подобри материјали и копче за промена на апликации. Моделот од 2018 го нема ова копче. Долните подлошки се практично пластика. Но се држи релативно добро.

Работи со софтверот Logitech Options каде може да се смени DPI од 100 - 1000, да се активира мазен скрол и толку. Тркалцето за скрол ја има опцијата да се мрдне лево и десно за скролање во тие насоки.

Споредено со моето G502 кое е жичано, ова е поефтино во поглед на изработка, ги нема сите свирчиња и ѕвончиња нити гејминг софтверот. Кликот на M705 e погласен и одот на копчињата е за нијанса поголем. Но за работата која ја брка М705 е одлично.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,322
14,138
Најефтиното безжично глувче на Логитек со hyper scroll
И цената му е океј ако се спореди со цените на Амазон (Де)

Јас користам MX Master и сум супер задоволен во секој поглед.
 
Последна промена:

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,038
709
Има ли некој што користи MX Master 2S на форумов?

Или тројката (која е безобразно скапа)
Баш сега ги гледав MX Master 2Ѕ и 3, може Разерот да го заменам, веќе не играм игри на пц така да може да се почастам еден MX Master. До сега 2-3 пати имам работено на MX Master, немам зборови за сериата.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,359
4,507
Ако не се лажам @Oktar го зема 2с от. Инаку ме фаќа и мене око да земам некое глувче без кабел...
Моментално сум со Rog Gladius година и пол, презадоволен.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,129
12,693
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ако не се лажам @Oktar го зема 2с от. Инаку ме фаќа и мене око да земам некое глувче без кабел...

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Да, го имам 2С и после две недели излезе 3 :( нема што, маусот е одличен, прецизен, одлично лежи, супер батерија...
 

Apollyon

Gaining Experience
13 јануари 2016
67
68
Apollyon's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 65002 + Custom loop
Motherboard
ASRock Z170m Extreme 4
Storage
Samsung SM951 120GB NVMe, Western Digital Velociraptor (300GB)
PSU
EVGA Supernova G2 650W
RAM
G.Skill TridentZ DDR4 @ 3200 MHz 2x8GB
Video card
GeForce GTX 1070 EVGA SSC
Case
Antec p50 Window
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Corsair K70 LUX Cherry MX Red
Audio
Alesis M1Active USB 320
Monitor
Dell Ultrasharp U2312HM x2
OS
Windows 10/ Arch Linux
Има ли некој што користи MX Master 2S на форумов?

Или тројката (која е безобразно скапа)
Скоро две години, за работа е партали, за гејминг немој ни да пробаш. Батерија држи згора од 2 месеци со околу 8 сати користење дневно во канцеларија и гратис некогаш по дома + викенди, LogitechFlow is best thing ever ако треба да работиш со повеќе компјутери истовремено.
Софтверот за key binding остава простор за многу многу комбинации. Најголема замерка шо нема драјвери за линукс :(
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,023
29,022
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Anhoch PC Market Online - Mouse Logitech Cordless Marathon M705 Laser

Најефтиното безжично глувче на Логитек со hyper scroll на кој се навикнав и сега сум зависник. Ми требаше безжично па реков да пробам со поефтино а ако не сум задоволен ќе одам со гејминг серијата.

За 2 илјадарки се добива глувчето со јунифајд рисивер и две Duracell АА батерии. 1000 DPI, ласер, две копчиња за напред назад по страните на интернет и можност за скрол лево десно во браузер, во ексел и сл. Наводно батеријата трае 3 години без замена. За работа на лаптоп 1080p е топ. Прецизно но лесно. Наменето само за работа со десна рака.

Изработено е релативно ефтино за разлика од претходникот кој имал подобри материјали и копче за промена на апликации. Моделот од 2018 го нема ова копче. Долните подлошки се практично пластика. Но се држи релативно добро.

Работи со софтверот Logitech Options каде може да се смени DPI од 100 - 1000, да се активира мазен скрол и толку. Тркалцето за скрол ја има опцијата да се мрдне лево и десно за скролање во тие насоки.

Споредено со моето G502 кое е жичано, ова е поефтино во поглед на изработка, ги нема сите свирчиња и ѕвончиња нити гејминг софтверот. Кликот на M705 e погласен и одот на копчињата е за нијанса поголем. Но за работата која ја брка М705 е одлично.
Со среќа да го служиш :)

input lag/ghosting?
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,627
2,810
Има ли некој што користи MX Master 2S на форумов?

Или тројката (која е безобразно скапа)
Го користам веќе две години, по 5-6 часа на ден. За гејминг е катастрофа, тешко, гломазно, и се осеќа input lag и преку Unifying и преку Bluetooth. За работа, од друга страна, е одлично, и мислам дека подобар маус не сум користел досега. Батеријата е одлична, го полнам еднаш на месец и пол, два, ама никогаш не го исклучувам туку стои во standby.

Се мислам да се префрлам на тројката за брзо, 90тина евра е во Германија и имам прилика да го земам, ама не знам дали ќе можам да се навикнам на делот кај side scroll тркалото. Има еден незгоден испакнат дел споредено со двојкава, баш сношти го пробав од другарче тројката и некако чудно ми лежи на рака. Ме влече многу USB-C портот, и позицијата на side scroll тркалото која е многу поприродна отколку на двојкава, истото важи и за страничните копчиња.
 

Flapjack

Gaining Experience
26 август 2017
64
98
Да не случајно има некој тука некој што го земал Logitech G903 LIGHTSPEED или Logitech PRO WIRELESS? Сакам да прва рака да добијам инфо. Ми треба добар безжичен маус што нема лејтенси и дилеј.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,627
2,810
Да не случајно има некој тука некој што го земал Logitech G903 LIGHTSPEED или Logitech PRO WIRELESS? Сакам да прва рака да добијам инфо. Ми треба добар безжичен маус што нема лејтенси и дилеј.
Користам G900, кој има Lightspeed технологија само што не е брендиран како Lightspeed. Истата wireless технологија е од G903. Нула latency, нула delay, исто како на кабел. Двајца тројца што одбиваат да мрднат од кабел поради каснење го пробаа и рекоа дека нема разлика. Чисто за инфо, го користам за Overwatch, небо и земја разлика од MX Master-от што го спомнав погоре за работа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,696
Мислења
848,902
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно